"80% מהישראלים מאמינים באלוהים; אין מקום לתחבורה ציבורית בשבת"

נסים זאב על יוזמת עיריית ת"א: אם לא תידחה, זו עילה למשבר קואליציוני ■ חבר מועצת עיריית תל אביב: "חולדאי בתבונה רבה קבר את ההצעה המבישה בוועדת ההנהלה" ■ בהסכם הקואליציוני התחייב חולדאי: לא נפעיל תחבורה ציבורית בשבת

יעל שנער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל שנער

"הסטטוס קוו לא הוחלט בשום מקום, לא הוצבע, אף אחד לא בחר בו. הגיע הזמן לעשות בו שינויים בכיוונים שילכו לטובת כולנו. תחבורה ציבורית זה אחד הדברים שחייבים בו, אפשר לוותר בדברים אחרים, כמו למשל מסחר או צרכנות", כך אמרה הבוקר חברת מועצת עיריית תל אביב תמר זנדברג בעקבות החלטת המועצה אתמול לבקש מן הממשלה הפעלת אוטובוסים בעיר בשבת.

אמש בישיבת מועצת עיריית תל אביב הצליחה זנדברג להעביר הצעת החלטה בנושא, לדיון בוועדת ההנהלה של המועצה - ברוב של 13 מול 7 (6 חברי מועצה ביקשו לקיים דיון במליאה).

תמר זנדברגצילום: מוטי מילרוד

רב העיר ת"א נגד תחבורה ציבורית בשבת: "יפגע בהיסטוריה של העיר"

"יש כמה נושאים, שהפכו לדגל כלשהו, אחד מהם זה התחבורה הציבורית בשבת. אנשים מרימים את הדגל הזה גבוה ולא בדיוק זוכרים למה", ציינה זנדברג בגלי צה"ל. "אם חברי הכנסת יסתכלו על הציבור שלהם, גם הם יבינו שערים אורבניות צריכות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת".

חבר הכנסת נסים זאב מש"ס, אמר בגלי צה"ל כי "מבחינתי שום דבר לא צריך להיות פתוח בשבת. אנחנו מדינה חופשית, אבל לא מערכים, המשמעות של להיות חופשי היא לא הפקרות דתית. אנחנו צריכים לשמר מכל משמר את כל מה שנותר בידינו, לתת את התחושה היהודית במדינת ישראל".

נסים זאבצילום: תומר אפלבאום

זאב הוסיף כי הוא צופה שמשרד התחבורה יתנגד ליוזמה, והוסיף כי "אם לא יסרב, זו עילה למשבר קואליציוני. 80% במדינת ישראל מאמינים באלוהים. עניין השבת הוא הדבר המהותי ביותר בעם ישראל".

"ההנגה החרדית משתמשת בסטטוס קוו כשנוח לה"

ראשית היוזמה בקמפיין של תנועת ישראל חופשית למען תחבורה ציבורית בשבת. פעילי התנועה הגיעו לתחנות אוטובוס מיותמות ברחבי העיר ביום המנוחה והמתינו לאוטובוס שלא בא. עוברי אורח התבקשו לרשום על לוח מחיק מדוע גם הם רוצים אוטובוסים בשבת: "כי אני רוצה להגיע לארוחת יום שישי" נכתב על אחד, "כי אני לא מרשה שהבת התינוקת שלי תעלה על הטוסטוס", נכתב על אחר, "כי אין לי כסף למונית ואני רוצה להגיע לים" היתה תשובתה של תל-אביבית נוספת.

7 מתוך 7 |
צילום: ישראל חופשית
1 מתוך 7 |
צילום: ישראל חופשית
2 מתוך 7 |
צילום: ישראל חופשית

לפי מדד הדת והמדינה שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש בשנת 2010, 63% מהציבור תומכים בתחבורה ציבורית מלאה או חלקית בשבת, ו-93% מהחילונים (49% מהמסורתיים). על פי הצבעה בשנת 2009, תומכים בכך 84% ממצביעי קדימה, 55% ממצביעי הליכוד, 82% ממצביעי ישראל ביתנו ו-90% ממצביעי העבודה ומרצ. כמו כן, מציינים התומכים ביוזמה כי בחיפה, פועלים קווי האוטובוס של אגד בשבתות ובחגים, מבלי לעבור בשכונות דתיות ומבלי שהדבר יגרום לחיכוכים בין אוכלוסיות שונות.

"אנחנו לא נגד השבת, כולנו אוהבים את השבת, היום החופשי שלנו לבילוי, מנוחה וביקור אצל המשפחה. אך יש פה ציבור שלם, בעיקר מהשכבות החלשות - שהדברים האלמנטרים הללו נמנעים ממנו. משפחה שאין לה יכולת להחזיק רכב, תקועה דווקא ביומה הפנוי בלי יכולת להתנייד", כך אמר אתמול לאחר ההצבעה בעירייה רוני בן אהרון, היי-טקיסט בן 31, שמרכז את פעילות עמותת ישראל חופשית בתל אביב.

רוני בן אהרוןצילום: ישראל חופשית

לדבריו, "בתל אביב יש רוב חילוני שמעוניין בתחבורה ציבורית בשבת. ההנהגה החרדית משתמשת בסטטוס קוו כשנוח לה, ומפרה אותו כשהיא רוצה. מלבד בני נוער וקשישים שלא יכולים לנהוג, לתל אביב מגיעים מדי סוף שבוע צעירים בליינים שעדיף שלא ינהגו. המדינה מאלצת אותם לנהוג שתויים ועייפים מכיוון שאין תחבורה ציבורית בימי שישי - מדובר בפיקוח נפשות".

בן אהרון מסביר כי תחבורה ציבורית בשבת תקל גם על מי שלא ישתמש בה. "אנשים שרוצים לוותר על הרכב הפרטי שלהם, לא יכולים לעשות זאת כשאין תחבורה ציבורית הולמת. הפעלת קווי אוטובוס בשבת תעודד את המעבר לתחבורה ציבורית ובסופו של דבר תשפיע לחיוב על בעיית החנייה בעיר ועל עומסי התנועה".

למרות תוצאות ההצבעה בעירייה, עד שנראה בפועל אוטובוסים נוסעים בשבת בתל-אביב יזרמו מים רבים בירקון. חבר המועצה בנימין בביוף (ש"ס) לא נראה מודאג לאחר ההצבעה. לדבריו, "ראש העיר רון חולדאי בתבונה רבה קבר את הצעת ההחלטה המבישה הזאת בוועדת ההנהלה ואני רוצה להודות לו על כך. יותר משעם ישראל שמר את השבת - השבת שמרה עליו, ולכן בושה וחרפה שהצעות פופוליסטיות כאלה עולות בכלל לדיון, אך בסופו של דבר הן לא יעברו. בתל אביב אין חיכוכים בין דתיים לחילוניים, אנחנו מדינה דמוקרטית ומי שרוצה לנהוג באוטו שלו בשבת יכול לעשות זאת".

יצוין, כי במסגרת ההסכמים הקואליציוניים עליהם חתם חולדאי מול החזית הדתית המאוחדת, התחייב ראש העיר לשמור על הסטטוס קוו בנושא דת: "הנהלת העירייה לא תסבסד ולא תהיה מעורבת במישרין או בעקיפין בשירותי ההסעות לים או לכל מקום אחר בשבתות ובחגי ישראל", נכתב בהסכם.

ממועצת עיירית תל אביב נמסר כי "הסמכות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת אינה מצויה בידי העירייה, ולכן הנושא חייב לעלות לדיון בממשלה".

"אין דבר רב עוצמה יותר מרעיון שהגיע זמנו להתממש"

גם אם הממשלה לא תאשר הפעלת תחבורה ציבורית בתל-אביב בשבתות, ישנם פתרונות ביניים אפשריים. כבר היום מתקיימות נסיעות במוניות שירות בקווים 5, 4, ו-16. אפשרות אחת שעומדת בפני העירייה היא הרחבת פעילות מוניות השירות או לחלופין הפעלת קו מיניבוסים עירוני-פרטי משלה.

זנדברג, שהגישה את ההצעה, התייחסה לאפשרויות השונות שעומדות בפני העירייה והסבירה כי "לכ-40% מתושבי תל אביב אין רכב. המשמעות היא שביותר מ-24 שעות מדי שבוע, ובכשישית מהימים מדי שנה, 40% מתושבי העיר תקועים. התחבורה הציבורית בשבת הפכה להיות כמו שעון הקיץ - קרדום פוליטי לחפור בו ותו לא".

זנדברג ציטטה את הסופר ויקטור הוגו ואמרה כי "'אין דבר רב עוצמה יותר מרעיון שהגיע זמנו להתממש' - הגיע הזמן להתאים את הסטטוס קוו למציאות העכשווית. לא יתכן שנמשיך לחיות על פי הסדר מלפני למעלה מ-60 שנה, שקובע חלק כל כך משמעותי מאורחות החיים של כולנו, בלי שייעשה בו שום שינוי וכולנו נקבל את זה כמובן מאליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker