ישראל תתיר יצוא של גז טבעי - בהתאם לגודל הרזרבות

הממשלה בוחנת מודל דינמי לקביעת היקף יצוא הגז הטבעי, אך תפעל גם להגדלת תחזית הביקושים לגז במשק ■ לפי המסתמן, ישראל תסרב להצעת קפריסין להקים מתקן יצוא גז בשטחה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ניקוסיה, קפריסין

>> ישראל תקבע היקף מרבי ליצוא הגז הטבעי שתתיר לחברות הפרטיות המפיקות. היקף זה ישתנה בהתאם לגודל רזרבות הגז במשק ולחשיפת תגליות גז נוספות. על המודל הדינמי הייחודי שוקדת בימים אלה הוועדה הבין-משרדית לקביעת מדיניות ישראל בענף הגז, שאותה ייסדו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה והמים עוזי לנדאו. הוועדה, שבראשה עומד מנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח, צפויה למסור את המלצותיה בחודש הבא, ואלה יובאו לאישור הממשלה בתוך חודשיים.

במשלחת הישראלית שליוותה בשבוע שעבר את נתניהו בביקורו הראשון בקפריסין, אמרו כי פני ישראל לכיוון יצוא הגז, משלושה נימוקים: האחד, עודפי גז גבוהים, גם בהנחה כי התל"ג של ישראל ימשיך ויגדל; השני, פתיחת שוק הגז המקומי לתחרות; השלישי, מינוף היצוא להשגת תועלות פוליטיות, ולקשירת שותפויות אסטרטגיות עם מעצמות דוגמת סין, הודו ורוסיה. בכיר במשלחת הוסיף כי ישראל רואה בתגליות הגז מרכיב חשוב במדיניות החוץ שלה, וכבר מזהה את יתרונותיו הגיאו-פוליטיים בהתעניינות המעצמות בהן.

ואולם, מול עמדה זו ניצבת אזהרה של כמה גופים במשק שלא לוותר על עתודות הגז הטבעי עבור הדורות הבאים. כך למשל, קראה חברת החשמל לנקוט מדיניות מרוסנת בהיתרים ליצוא הגז, והמכון הישראלי לתכנון כלכלי אף העיר כי יצוא הגז מסוכן לישראל כלכלית ובטיחותית, וקרא להגדיל את השימוש בגז במשק.

השר לנדאו, שנלווה אל נתניהו בביקורו בקפריסין, אמר ביום חמישי כי "צריך אמנם להגדיל את השימוש בגז עד כמה שניתן בתעשייה המקומית". בין היתר, באמצעות פיתוח תעשיית מתנול, LPG (דלק נוזלי) או CNG (גז טבעי דחוס). עם זאת, העיר לנדאו כי לפי הערכות, 40% מעתודות הגז האפשריות שחזה המכון הגיאולוגי האמריקאי (USGS) באגן המזרחי של הים התיכון, מצויות בשטח המים הכלכליים של ישראל, וכי מדובר בכמות גז כפולה מזו שחשפו התגליות עד כה. "יצוא גז של 7-10 BCM לשנה יאפשר לפתוח את השוק לתחרות, ויימנע את תפיסתו כולו בידי שותפויות תמר ולוויתן", אמר לנדאו.

אם ישראל תחליט על מדיניות יצוא, היא תידרש להכריע בשאלת מיקום מתקני היצוא וזהות מפעיליהם. זאת, על רקע כוונות קפריסין להקים בדרום האי מתחם טיפול בגז בשותפות נובל אנרג'י וקבוצת דלק, שאליו יוזרם הגז מבלוק 12 של השותפות ואף מקידוח לוויתן. נתניהו לא מיהר במהלך הביקור להצהיר על הסכמת ישראל למהלך, וציין במסיבת העיתונאים כי הדברים ייבחנו במהלך החודשיים הקרובים. ואולם בה בעת, מבצעות דלק וקצא"א (חברת קו צינור אילת אשקלון) עבודות כלכליות לבחינת האפשרות להקמת מתקן יצוא גז נוזלי באילת.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker