דברים שוועד עובדי הרכבת שכח לספר

הנוסעים מעניינים לוועד את קצה הפס; שיסבלו קצת

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

אין גבול לציניות של ועד עובדי הרכבת. היא משתווה רק לציניות של הבוס הגדול, עופר עיני, שהשבית לאחרונה את כל המשק עבור הישגים דלים במיוחד. בשנה האחרונה הושבתה הרכבת לא פחות משש פעמים. במצב שבו כלי תחבורה ציבורי כל כך חשוב נמצא בידיים כל כך אלימות, יש מקום לחשוב על שינוי גישה ולהכריז על רכבת ישראל כעל ארגון לשעת חירום, שלא ניתן להשבית אלא באישור מיוחד.

ועד עובדי הרכבת לא עושה חשבון ללקוחות שלו. הנוסעים מעניינים לו את קצה הפס. שיסבלו קצת. למה לא, ואם אפשר גם לבזות את בית הדין לעבודה ולא להופיע לדיון - עוד יותר טוב. מרגיזה במיוחד הציניות שעולה מעילת השביתה: גילה אדרעי, יו"ר הוועד, וחבריה חשבו שאם ישתמשו במושג "עובדי הקבלן", אולי יצליחו לסחוט קצת תמיכה ציבורית. "לא ניתן להנהלת הרכבת לקלוט עובדי קבלן", זועק הוועד תחת כל עץ רענן, כשהוא מתעלם מהעובדה שמול 1,900 עובדים ברכבת המאורגנים בהסכם קיבוצי, ישנם 250 עובדי קבלן שעובדים ברכבת כבר 25 שנה. מתי השביתה בדיוק יו"ר הוועד המיליטנטית את העבודה עבור הקופאיות והסדרנים? מתי יצאה להגנת השומרים בתחנות? מתי הזדעקה אדרעי לטובת עובדי דור ב' שעושים את אותה עבודה ומרוויחים הרבה פחות מהקולגות בני דור א', שידעו יפה לשמר את זכויותיהם מבלי לחלוק אותן עם עובדים נוספים?

בואו לא נתבלבל. האמת שמאחורי הזעקות פשוטה: החשש האמיתי של עובדי רכבת ישראל הוא שבקרוב יבואו לכאן אנשי תחזוקה מחו"ל שתפקידם לתפעל את הקרונות החדשים. למה הם באים? כי כך נחתם בהסכם עם הגוף שממנו קנתה רכבת ישראל את הקרונות, וכי עובדי הרכבת הנוכחיים כנראה לא ממש מסוגלים לעשות את העבודה. המומחים שצפויים לבוא מחו"ל יקבלו תנאי עובדה מצוינים וירוויחו לא מעט כסף על הלוקיישן הזמני שלהם בארץ הקודש. אז להעסיק עובדי קבלן ישראלים שמרוויחים גרושים ולא מסוגלים להתקדם לשום מקום זה בסדר מבחינת הוועד, אבל להעסיק מומחים מחו"ל? בשום אופן.

הפחד מחשיפת ערוותם של עובדי רכבת ישראל שלא מסוגלים לעשות את העבודה כה גדול, עד שהוועד יעשה הכל כדי שאנשי מקצוע טובים יותר לא יבואו. על זה יצא הקצף. על זה כולנו עומדים בפקקים, שוב, לא מגיעים לעבודה, שוב, ובמקרה שהצלחנו, לא יודעים אם נצליח גם לחזור. כך יוצר ועד עובדי הרכבת עוד ועוד הוצאות למשק, עצבים וזיהום אוויר.

לו היה הוועד מורכב מאנשים בעלי תבונה ורגישות, היה מקבל את המומחים הזרים בזרועות פתוחות וגם מקפיד ללמוד מהם משהו, אלא שברכבת ישראל יושבים אנשים שחושבים שעדיף לחבל במקום ללמוד. כדאי גם לשים לב שקול אחד לא נשמע בהשבתת הרכת הנוכחית, קולו של עופר עיני. איפה הוא? נח, כנראה, מחגיגות "הישגי" השביתה האחרונה של עובדי הקבלן. כשאחד מעורקי החיים הציבוריים תלוים יום-יום באדרעי וחבריה, אין שום סיבה לחגוג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker