חשיפת TheMarker |

מטרונית חיפה: חברת הבקרה נגד מנהלי הפרויקט

נורת'קרופט הבריטית טוענת כי בממשלה ידעו שחברת יפה נוף החיפאית מסרבת למסור מידע על תקציב פרויקט האוטובוסים הגדול בישראל, שבו התגלתה חריגה של חצי מיליארד שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> פרשיית החריגה התקציבית בפרויקט בחיפה מסתעפת. חברת הבקרה על הפרויקט מטעם משרדי האוצר והתחבורה, נורת'קרופט הבריטית, טוענת כי בדו"חות הביקורת שהעבירה לממשלה על התקדמות פרויקט האוטובוסים, ציינה מפורשות כי חברת התשתיות העירונית של חיפה, יפה נוף, מסרבת להעביר לידיה נתונים תקציביים על הפרויקט.

בשיחה עם TheMarker אמר אתמול נציג החברה בישראל, אהוד נייגר, כי אנשי האוצר והתחבורה קראו את הדו"חות וידעו כי אין בידי החברה נתונים הדרושים לבקרה מלאה על הפרויקט, בגלל חוסר שיתוף הפעולה שבו נתקלה. "הדברים לא רק נכתבו, בעברית ובאנגלית, אלא גם נאמרו בכל ישיבה משותפת שהיתה לנו", אמר נייגר.

המטרונית בחיפהצילום: מתוך אתר חברת יפה נוף, האחראית לפרויקט המטרונית

"במסגרת המנדט שניתן לנו כחברת בקרה, אין לנו דרך לחייב את החברה המפוקחת למסור נתונים, כי אנחנו עושים למעשה ניטור. אנחנו יכולים רק לדווח על כך ללקוח שלנו בממשלה", הוסיף.

כפי שנחשף אתמול, בפרויקט B.R.T (אוטובוסים רבי קיבולת) הגדול בישראל, התברר בימים האחרונים כי קיימת חריגה תקציבית של כ-450 מיליון שקל. מדובר בחריגה מהותית, מכיוון שהיקף ההשקעה הציבורית בפרויקט היה 1.06 מיליארד שקל - כלומר החריגה היא בשיעור כ-45% מסך התקציב שהועמד עבורו.

עם היוודע דבר החריגה הורה משרד האוצר להפסיק את הזרמת הכספים לכל הפרויקטים של חברת יפה נוף, האחראית על ביצוע הפרויקט. במקביל החלו משרדי האוצר והתחבורה בבדיקה מקיפה על נסיבות החריגה. יפה נוף מלווה מאז יוני 2011 על ידי נורת'קרופט, המשמשת גם כחברת הבקרה מטעם הממשלה בחברות העירוניות המקבילות, נתיבי איילון ומוריה, וכן חוצה ישראל. לפיכך אמורה הבדיקה לבחון גם את מעורבותה.

לפי הערכות, החריגה נובעת משינוי תוכניות הפרויקט בשנים האחרונות, וכן מהתחייבויות יתר שנטלה על עצמה יפה נוף מול קבלני הביצוע בפרויקט, מבלי שאלה גובו במקורות תקציביים שאישרו משרדי הממשלה. מרבית כספי החריגה לא הוצאו עדיין, ונותרו "על הנייר" (חריגה מאומדנים מאושרים). היקף החריגה כולל גם אופציות שעדיין לא נוצלו להרחבת הפרויקט. לטענת יפה נוף, החריגה מסתכמת ב-250-300 מיליון שקל ונובעת מהרחבות בפרויקט שדרשה הממשלה.

את דבר החריגה מסרה לידיעת הממשלה חברת יפה נוף עצמה, בטענה כי זו אותרה רק עתה. ואולם טענה זו נתקלה בספקנות ועוררה זעם רב, מכיוון שרק לפני חודשיים חתמו עיריית חיפה ומשרדי האוצר והתחבורה על חוזה משולש, שהסדיר את חלוקת האחריות להפעלת הפרויקט בין הצדדים ואת חלוקת מקורות התקציב להפעלתו. לפיכך, בממשלה חושדים כי בחיפה העדיפו להמתין עם הדיווח הבעייתי עד לאחר החתימה על החוזה, שמחייב למעשה את המדינה בתמיכה תקציבית בפרויקט.

מחברת יפה נוף נמסר בתגובה: "מיום שחברת הבקרה מונתה בידי הממשלה, היא זוכה לשיתוף פעולה ולנגישות מלאה לכל מידע הקשור לפרויקט - כפי שהיא זוכה בכל הפרויקטים הרבים של יפה נוף שהיא מלווה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker