בדרך אל הנגב: כך התנהל מכרז עיר הבה"דים שעתיד לשנות את הדרום

בעוד שלוש שנים יתמקמו 11 אלף חיילים במתחם עיר הבה"דים שיקימו חברות מנרב ורד בינת בצומת הנגב

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התכנון: שילמו 8 מיליון שקל, חסכו 200 מיליון - וזכו

הנתון המפתיע בהודעת הזכייה של קבוצת מנרב ורד בינת שלשום, היה ציון הפער הניכר שבין הצעתה הכספית במכרז לבין הצעת קבוצת שפיר המתחרה. פער זה נאמד ב-200 מיליון שקל, ונזקף בעיקר לזכות בחירתם של הזוכים לתכנן בעצמם את הפרויקט - ולא להסתמך על התכנון שהוצע בידי משרד הביטחון.

בהליך המכרז איפשר משרד הביטחון למתמודדות להגיש הצעה חדשה משלהן לתכנון הפרויקט. בחירה כזו היתה אמנם כרוכה בהשקעת הון לא מבוטל ואף גרעה בשלבי המכרז הראשוניים ניקוד, אך איפשרה למתכנן מחדש להוזיל את עלויותיו.

הדמיית עיר הבה"דיםצילום: דובר צה"ל / לרמן אדריכלים

בעוד שקבוצת שפיר העדיפה לדבוק בתכנון שהציע משרד הביטחון, השקיעו לפי הערכות מנרב ורד בינת סכום של כ-8 מיליון שקל בתכנון מחדש של הפרויקט. מדובר בשכירת 55 יועצים משלל תחומים, שבנו מחדש את מודל ההקמה של הפרויקט. זאת, בהובלת משרד האדריכלים קולקר, קולקר אפשטיין.

התכנון החדש איפשר לזוכים להתמודד עם הצעותיה האגרסיביות יחסית של קבוצת שפיר. זאת, תוך שהן נתמכות בהבטחת משרד הביטחון להעמיד שיפוי בסך 6 מיליון שקל לקבוצה שתפסיד בשלב הסופי של המכרז.

כמו כן, שלב ההתמחרות בין שתי המתמודדות (Best&Final) גרע כ-10% נוספים מההצעות המקוריות שהגישו בתחילת המכרז. אלה היו נמוכות ב-15% מאומדן משרד הביטחון.

אל תבנו על דירות: המעבר לעיר הבה"דים לא ישחרר קרקעות

המעבר לעיר הבה"דים יפנה קרקעות רבות במרכז המדינה, שיזכה לפחות על הנייר בצבר נכבד של קרקעות למלאי המדולדל באזור. כך, בצריפין לבד אמורים להתפנות כ-2,200 דונם מ-6 בסיסי הדרכה שיתפנו, ויכולים להוות כר פוטנציאלי לבניית 15 אלף דירות.

ואולם, למרות מהלך זה אנו לא צפויים לראות עלייה במספר הדירות בטווח הנראה לעין. ועדת טרכטנברג אמנם התייחסה לצריפין וכתבה כי תוכניות מפורטות בנוגע לשטח שיתפנה בו יוגשו עד סוף 2012 ויאושרו עד 2016.

אברהם קוזניצקיצילום: עופר וקנין

ואולם, קיים ויכוח מוניציפאלי בין עיריות ראשון לציון לבאר יעקב, שכל אחת מהן מעוניינת בנתח גדול יותר של שטחי הבסיס. ויכוחים כאלה עשויים להימשך שנים, כפי שנמתחים הוויכוחים בין עיריות תל אביב לרמת השרון בנוגע להשתייכות המוניציפאלית של מתחם גלילות. מעבר לכך, בסמוך לבסיסים שיינטשו, יישארו בסיסים צבאיים פעילים, כך שמעשית לא ניתן יהיה לבנות על השטחים שיתפנו, עד שלא יימצאו פתרונות לייתר הבסיסים.

פותחים שמפניה: צהלות שמחה גם בבנק הפועלים

לא רק במשרדי מנרב ורד בינת נפתחו אתמול בקבוקי שמפניה. צהלות הניצחון נשמעו גם במשרדי בנק הפועלים, שאירגן את המימון לקבוצת "מבט לנגב" הזוכה.

מנרב בחרה בבנק הפועלים בתום מאבק מתיש וממושך שניהל מולו בנק לאומי. לאומי ייצג במקביל את קבוצת שפיר המתחרה, והתעניין גם בליווי הקבוצה השנייה, במטרה לחסום את כניסת הבנק המתחרה לפרויקט. בין הבנקים התגלע סכסוך עקיף נוסף, לאחר שקבוצת שיכון ובינוי עתרה נגד לאומי בטענה כי העסיק יועץ המצוי בניגוד עניינים - ודרשה לפסול את הצעת שפיר. זאת, בעוד ששפיר רומזת למעורבותו של הפועלים, שאף הוא מקבוצת אריסון.

היקף עבודות ההקמה בפרויקט מוערך ב-2 מיליארד שקל. הזכיין ייתמך במענק הקמה בסך 400 מיליון שקל וכן בתשלומים דו-חודשיים שיסתכמו בכ-200 מיליון שקל מדי שנה, לאורך תקופת הפרויקט שתימשך 21 שנים וחצי. היקף האשראי בפרויקט מוערך ב-1.6 מיליארד שקל. הוא יורכב מחוב קצר (בריבית משתנה), שיתפרס על ארבע שנים. זאת, עד השלמת העברת מענק ההקמה. בחוב זה יישאו בעיקר בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות. כמו כן, יועמד חוב ארוך טווח, שבו יישאו גם קרנות הפנסיה הוותיקות (עמיתים). בנק הפועלים יצרף לפי הערכות גופים מוסדיים נוספים לאשראי זה תוך דילול חלקו.

"המכרז נוהל בצורה טובה מאוד ומאתגרת", אמר אתמול ראש המטה העסקי בבנק הפועלים, צחי כהן. "בפעם הראשונה בישראל נדרשו המתמודדים להביא הסכם מימון חתום במועד ההגשה. ביחד עם מרים גז וצוות מימון הפרויקטים, עבדנו בשיתוף פעולה הדוק עם הזכיינית כדי לארגן את המימון כמתבקש", הוסיף כהן. "מנכ"ל הבנק ציון קינן ומנהל החטיבה העסקית שמעון גל תמכו בפרויקט שידחוף משמעותית את פיתוח הנגב".

את הקבוצה הזוכה ליווה בהליכי המכרז עו"ד רון ורד ממשרד יהודה רווה ושות'. בנק הפועלים יוצג בידי עו"ד מארק פיליפס ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן ושות'. היועצת הפיננסית של מנרב היתה חברת גיזה, זינגר, אבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker