ניגוד עניינים של דירקטור קטע דיון בחוזה הגז של חברת חשמל

הדירקטור שמעון אקהויז התנגד לנוסחת ההצמדה בחוזה הגז שחתמו חברת החשמל ותמר - ובחברת החשמל נזכרו כי הוא מכהן גם כמנכ"ל סטרלינג מקבוצת אי.די.בי, המחזיקה ברישיונות גז מתחרים לתמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> פרק נוסף בסאגה של אישור חוזה הענק של חברת החשמל לרכש גז טבעי ממאגר תמר. ביום חמישי התכנס דירקטוריון חברת החשמל לדון בעדכון טיוטת החוזה, בעקבות הסתייגות הממונה על ההגבלים העסקיים מסעיפיו. ואולם הדיון בוטל לפני שהחל, בעקבות טענה כי נוכחותו של אחד הדירקטורים בישיבה מעלה חשש לניגוד עניינים.

איזה מדד היה מייקר פחות את הגז

מדובר ביזם שמעון אקהויז, סמנכ"ל השיווק בעבר של התעשייה האווירית, המכהן במקביל כיו"ר דירקטוריון ומנכ"ל סטרלינג תקשורת מתקדמת. סטרלינג הציבורית מוחזקת בבעלות מלאה של אלרון, הנשלטת (50.46%) בידי דסק"ש, שמקבוצת אי.די.בי. זאת, כאשר אי.די.בי שותפה במישרין ובעקיפין (דרך מודיעין אנרגיה) גם ברישיונות קידוחי הגז שרה ומירה, שעשויים להתחרות בעתיד בתמר - אם אמנם יתבררו כתגליות גז מסחריות.

אקהויז נטל עד כה חלק בכל ישיבות הדירקטוריון שעסקו בחוזה הגז - ואף הצביע בעד אישורו בדצמבר 2011. זאת, לאחר שהיה בין המתנגדים הקולניים לאישורו בנוסח המקורי, ולמצדדים בתיקונו.

רק במהלך השבוע האחרון הגיע להנהלת חברת החשמל מידע אודות ניגוד העניינים לכאורה. זאת, ברקע התנגדות מחודשת שהביע אקהויז לאישור חוזה הגז במתכונתו הנוכחית.

הטענה הופנתה אל אקהויז, שטען בתגובה - לאחר שנועץ בשני עורכי דין מטעמו - כי אין כל ניגוד עניינים בנוכחותו. זאת, בין היתר, משום שסטרלינג מרוקנת למעשה מפעילות עסקית. בפתח הישיבה ביום חמישי דיווח יו"ר הדירקטוריון, יפתח רון-טל, על החשש מניגוד עניינים - אך אקהויז נמנע מלעזוב את חדר הישיבות. לפיכך, הוחלט על דחיית הדיון, ונקבע כי יועצה המשפטי של החברה, עו"ד דודו יהב, יגיש לדירקטוריון בתוך שבוע חוות משפטית אודות החשש לכאורה.

יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה שבה מועלה בדיעבד חשש מנוכחות דירקטורים בעלי עניין בדיוני הגז הרגישים. כך, מנועים מלהשתתף בישיבות אלה גם רואי החשבון ד"ר זיו רייך, מיכה לזר ואריה רפפורט, וכן אברהם נתן.

מדירקטוריון חברת החשמל נמסר שהובא לידיעתו כי "קיים מידע המעלה חשש לכאורה לניגוד עניינים של אקהויז, ולפיכך נושא זה עלה טרום הדיון. משהצהיר אקהויז כי לדעתו אין חשש כזה, הוחלט להעביר הסוגיה לבדיקה משפטית. עם קבלת התוצאות ישוב הדירקטוריון לדון בהסכם בהרכב הנדרש".

"אי אפשר להמר על מחיר הגז"

התנגדותו של אקהויז נוגעת למנגנון ההצמדה החדש של מחיר הגז, כפי שנקבע בחוזה הסופי מול תמר. בהסכם העקרונות שעליו חתמו חברת החשמל ושותפות תמר בדצמבר 2009, חברת החשמל הסכימה להצמדת מחיר הגז שתרכוש למדד מבוסס מחיר נפט. מחיר הנפט זינק מאז בכ-30%, ועשוי היה להביא לייקור מהותי של מחיר הבסיס הנוכחי של הגז.

לאחר שהתברר מהלך זה כשגוי, דרשה החברה לשנות את בסיס ההצמדה, ולהשעין אותו על מדד המחירים לצרכן במשק, שטיפס עד כה ב-5% בלבד. בתום משא ומתן ממושך, הגיעו החברה ושותפות תמר לפשרה שחילקה את התקופה שחלפה מאז הסכם העקרונות בין שני בסיסי ההצמדה המבוקשים. כך, הועלה לבסוף מחיר הגז בחוזה הסופי ב-10%-15%.

בסיס ההצמדה שעליו הסכימו הצדדים בחוזה הסופי יבוסס בעיקר על מדד המחירים לצרכן בארה"ב. מדד זה רשם בשנתיים האחרונות עלייה זהה למקבילו הישראלי, וב-12 החודשים האחרונים זינק ב-3.4% - לעומת עלייה של 2.2% בישראל.

החשש הוא כי הצדדים סיכמו כי מנגנון ההצמדה יכלול גם רכיב ריאלי, שעשוי להגביר את חשיפת החברה לייקור הגז בעתיד. לכן המנגנון כולו ייבדק במהלך השבועות הקרובים בידי רשות החשמל.

בחברת החשמל סירבו בעבר להתייחס למנגנון ההצמדה, והסכימו רק לציין כי ניתוקו ממחיר הנפט הוא בבחינת הישג. אלא שאקהויז התנגד למהלך, בטענה כי ההצמדה למדד האמריקני תכבול את החברה לייקור ודאי של הגז למשך 15 שנות ההתקשרות - בעוד שהצמדה לנפט עשויה לגרור בעתיד גם הוזלה של המחיר.

"אי אפשר להמר על מחיר הגז 15 שנה קדימה ולחסום את האופציה שמחירי הגז החשמל יירדו", אמר אקהויז. "מי שאומר כי הוא יודע מה יקרה 15 שנה מהיום - אומר דברים לא מבוססים. מדינת ישראל התברכה בהרבה מקורות גז, והאינטרס של חברת החשמל הוא בנוסחת הצמדה שמקובלת בשוק הגז - ולא בכזו שאין לה אח ורע בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker