משרד התשתיות יוזם החלפת מקררים למעוטי יכולת

זכאים לקצבאות מהביטוח הלאומי יקבלו סובסידיה בשיעור 60% להחלפת 25 אלף מקררים ■ הפרויקט הוא חלק מהתוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית, שאושרה בנובמבר

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

>> משרד התשתיות השיק אתמול פרויקט החלפת מקררים, כחלק מהתוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית, שהוצגה ביולי 2010 ואושרה בהחלטת ממשלה בנובמבר 2010. בשלב הראשון יימכרו 25 אלף מקררים בדירוג אנרגטי גבוה (A ו-B), שנרכשו במכרז על ידי משרד התשתיות, בסובסידיה של 60% (ועד 2000 שקל) לצרכנים המקבלים גמלת הבטחת הכנסה או השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי, בתקציב כולל של כ-50 מיליון שקל.

מדובר בשישה דגמי מקררים מתוצרת LG, בקו וסמסונג, בנפח 352-511 ליטר. מחירם אחרי הסובסידיה הוא 814-1,354 שקל. החברות שזכו במכרז הן ברימאג דיגיטל אייג' וסמליין.

בשל ההתפתחות הטכנולוגית והעלייה במודעות לצריכת חשמל, מכשירי החשמל המיוצרים כיום הם יעילים הרבה יותר בצריכת אנרגיה יחסית למכשירים מיושנים יותר. החיסכון בהחלפת מקרר מיושן במקרר חדש עומד, לטענת משרד התשתיות, על כ-600 שקל בשנה למשק בית. עם זאת, רבים עדיין משתמשים במקררים ישנים, בין אם מחוסר מודעות לחיסכון ובין אם בשל חסמים אחרים, כמו הטרחה שבקניית מקרר חדש והחלפת הישן.

החיסכון האנרגטי המוערך מהפרויקט הוא כ-35 מיליון קוט"ש השנה, שערכם לצרכנים הוא כ-55 מיליון שקל (במחירי החשמל העדכניים). בשנה הבאה מתכנן המשרד לסבסד עוד 40 אלף מקררים בשיעור 30%, הפעם לכלל הציבור. כמו כן, מתוכננת סובסידיה בשיעור 40% להחלפת 10,000 מזגנים למעוטי יכולת, וכן סובסידיה על מארז של שלוש נורות חסכוניות, שיימכר ב-20 שקל ליחידה. בסך הכל, צפויה התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטיתלהוביל לחיסכון של כ-4.5 מיליארד קוט"ש בשנה, ששוויים לצרכן כ-2.16 מיליארד שקל.

לדברי שר התשתיות, עוזי לנדאו, "עמידתו הנחושה של משרד התשתיות הלאומיות על חשיבות החיסכון בחשמל מניבה היום תוצאות שהציבור יוכל לחוש בביתו, בכיסו ובאוויר הנקי שינשום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker