הרכבת מתקרבת לירושלים: הסתיימה כריית שתי מנהרות הראשונות בקו

במשרד התחבורה מבטיחים כי בשנת 2017 אפשר יהיה לנסוע מירושלים לתל אביב תוך 28 דקות ברכבת

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

מנהרה ראשונה בקו הרכבת לירושלים הושלמה לאחרונה. מדובר במנהרה מס' 2, המחברת בין שער הגיא לנחל יתלה, באורך 1,190 מטר. המנהרה למעשה מורכבת משתי מנהרות מקבילות. מעל נחל יתלה יונח גשר, שמתוכנן כעת כך שהפגיעה בנוף תהיה קטנה.

במשרד התחבורה מבטיחים כי בשנת 2017 אפשר יהיה לנסוע מירושלים לתל אביב תוך 28 דקות ברכבת. קו הרכבת המהיר בין ת"א לירושלים סיים את השלבים הסטטוטוריים, ונמצא בשלבי ביצוע מתקדמים.

ההשקעה בבניית הקו המהיר היא כ-7 מילארד שקל, ומסגרתן נסלל קו כפול באורך 38 ק"מ בין מודיעין לירושלים (מודיעין כבר מקושרת לת"א ברכבת מהירה). העבודות כוללות כרייה של 5 מנהרות ובניית עשרה גשרים. ביניהם גם המנהרה הארוכה בישראל (11.59 ק"מ) והגשר הגבוה ביותר (90 מטר).

המנהרה תיבנה בעזרת מכונת TBM - מכונת כרייה ענקית, שמסוגלת לכרות את המנהרה, לפנות את האדמה ומדפן את הדפנות שלה.

עבודות הבנייה של קו הרכבת לירושלים החלו עוד ב-2001, ושורת בעיות הביאו לדחיות חוזרות ונשנות של פתיחת הקו. בין היתר, החלו חלק מהעבודות ללא אישורי סטטוטוריים, והדבר גרם לתקיעת הפרויקט. נכון להיום, כל עבודות הכרייה והגישור מיועדות להסתיים ב-2015. אז יחלו עבודות הנחות המסילה, והקו יצא לדרך ברבעון השלישי של 2011.

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר היום בסיור שערך במקום: "אם במלחמת השחרור פרצו את דרך בורמה, זו פריצת הדרך השנייה לירושלים. הרכבת צריכה לשפר את עצמה - יש רכש של קרונות וציוד ובניית תשתית ואני נחוש לתת להנהלה את כל הגיבוי". כץ הוסיף כי בחודשים הקרובים תאשר הממשלה את תחילת הבנייה של קו הרכבת לאילת.

שר התחבורה ציין כי עבודות קו הרכבת המהיר לירושלים הינן חלק מפרויקט נתיבי ישראל. "החזון שלי הוא לראות בעוד מספר שנים רשת כבישים מהירים ומסילות רכבת לנוסעים ומטענים, שחוצה את הארץ מקרית שמונה ועד אילת, לאורכה ולרוחבה", אמר כץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker