שבוע וחצי אחרי אסון הזפת: למשרד להגנת הסביבה אין מושג מי אחראי לזיהום

צוות חוקרים של המשרד הגיע ליוון כדי לערוך ביקורת על המכלית Minerva Helen, וניקה אותה מאשמה בזיהום

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו וגילה גמליאל מסיירים בחופים לאחר האסון
בנימין נתניהו וגילה גמליאל מסיירים בחופים לאחר האסוןצילום: קובי גדעון / לעמ

כשבוע וחצי אחרי שהחל אסון זיהום הזפת בחופי ישראל, המשרד להגנת הסביבה אינו יודע מי אחראי לו. היום (ראשון) הודיע המשרד כי צוות החוקרים שבדק ביוון את אחת המכליות החשודות בזיהום, ניקה אותה מחשד.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, כתבה אתמול בטוויטר כי "צוות חוקרים בהובלת המשרד להגנת הסביבה נשלח ליוון כדי לבצע ביקורת על אונייה חשודה. החוקרים נמצאים שם כעת ומבצעים את הביקורת. אנו נוקטים כל אמצעי כדי לאתר את האונייה המזהמת ולמצות עמה את הדין".

היום הודיע המשרד כי צוות חוקרים בהובלתו ביצע אתמול ביקורת על מכלית בשם Minerva Helen בנמל פיראוס שביוון. "בתום ביקורת מדוקדקת, מקצועית ומקיפה שבוצעה על ידי מפקח המשרד להגנת הסביבה ומפקח מטעם רשות הספנות והנמלים הישראלית, האונייה נשללה באופן סופי כמקור הזיהום", נמסר.

לפי הודעת המשרד, "החקירה בוצעה בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות ביוון, כמקובל במקרים אלה, והגעת הצוות המיוחד מטעם המשרד להגנת הסביבה תואמה מראש יחד עם משרד החוץ ושגרירות ישראל ביוון – כל זאת, תוך שמירה על סודיות החקירה. משמר החופים היווני לקח גם חלק בבדיקת האונייה. יודגש, כי בשום שלב לא ביצענו תיאום כלשהו עם האונייה, בעליה או מי מטעמה, אלא רק עם הרשויות ביוון, כמקובל".

ואולם שמה של האונייה החשודה שנבדקה ביוון הוזכר כבר בשבוע שעבר, והביקורת שנערכה עליה – כמעט שבועיים אחרי שהושלכו לים החומרים המזהמים שנשטפו אל חופי ישראל כזפת – מעלה שאלות לגבי יעילות הבדיקה.

גמליאל אמרה בהודעת המשרד כי "אנחנו מחויבים לעשות את כל המאמצים כדי לאתר את האונייה שאחראית לזיהום חופי ישראל. לזיהום הזה יש כתובת - לא נעבור לסדר היום על עבריינות סביבתית, וננקוט בכל האמצעים כדי לאתר את העבריין".

בתחילת אסון הזיהום איתר המשרד להגנת הסביבה 10 אוניות חשודות להשלכת הדלקים המזהמים לים התיכון, ובהמשך הורחבה רשימת האוניות החשודות לעשרות. עד כה שלל המשרד כ-10 אוניות שנחשדו שהיו המקור לזיהום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker