ההסתבכות של נובל אנרג'י: כל מה שצריך לדעת על האיום הסביבתי של לווייתן

מה עיכב את פעילות האסדה, מה היא פולטת, מתי היא תוכל לפעול - ומה זה נישוב? ■ שאלות ותשובות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת לווייתן נצפית מקיבוץ נחשולים
אסדת לווייתן נצפית מקיבוץ נחשוליםצילום: AMIR COHEN/רויטרס

בצעד דרמטי הודיע אתמול (ב') בלילה המשרד להגנת הסביבה כי נובל אנרג'י לא תוכל להפעיל את אסדת לווייתן - שעות ספורות לפני ההפעלה המתוכננת. ההפעלה נדחתה למועד לא ידוע. מקורות במשק הגז העריכו כי יחול עיכוב של ימים בלבד בהפעלת האסדה, שתצא לפועל ביום ראשון.

המשמעות היא שהתיקונים יצטרכו להתבצע עד מחר, כדי שלאחריהם תוכל נובל אנרג'י לפרסם הודעה לציבור - יומיים לפני הפעלה בפועל, כנדרש. בינתיים, בשל אזהרות מצד עמותת שומרי הבית על זיהום כבד שצפוי עם תחילת הפעלה סדירה של האסדה, בחרו חלק מהתושבים לעזוב את האזור, אף שהמשרד להגנת הסביבה הודיע כי אין חשש בריאותי שמצדיק פינוי.

מה היתה הבעיה שעיכבה את הפעלת האסדה?

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי נובל אנרג'י לא עמדה בכל התנאים המחמירים שהציב לה, לקראת שלב הפליטות לאוויר בשלב התחלת הזרמת הגז (נישוב). על החברה להשלים את הדברים החסרים עד למועד הנישוב הבא, ולקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה שהיא עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב.

המשרד לא קיבל דו"ח מלא של חברה חיצונית המבצעת עבור נובל בדיקות וכיולים למכשיר הניטור שעל האסדה, ומעיד כי מכשירי הדיגום תקינים. במקביל, המשרד לא נתן לחברה אישור לתוכנית הדיגום והניטור - וללא אישור זה היא אינה יכולה לפעול.

מחאת תושבים בזכרון יעקב
מחאת תושבים בזכרון יעקבצילום: שומרי הבית

גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, הסביר כי "המשרד מקפיד על מילוי כל הוראותיו, על מנת להבטיח שהציבור יקבל מידע אמין, ושהמדידות ייעשו בצורה נכונה ובדוקה. לכן, כשהצוות המקצועי שלנו לא שוכנע כי הדברים עולים בקנה אחד עם הרמה המקצועית הנדרשת, דחינו את הנישוב".

מהו נישוב?

מהבארות לאסדה נמתחים שני צינורות שבהם יוזרם הגז. בינתיים הם מלאים בחנקן. בשלב ההזרמה ייפלטו מהצינורות תחילה החנקן, אחריו חנקן וגז מעורבבים ולבסוף הגז. שלב זה נקרא נישוב. יהיו שני נישובים, אחד לכל צינור גז.

מה עושים בניטור?

הניטור הוא שלב מדידת הזיהומים הנפלטים בתהליך הפקת הגז והזרמתו לחוף. נובל אמורה להפעיל שני מעגלי ניטור, כדי להבטיח קבלת מידע עדכני בזמן אמת. המעגל הראשון מתבצע על האסדה, וזהו מעגל שמורכב מבדיקות שעתיות של הרכב הגז הנפלט בעת הנישוב. הבדיקות מתבצעות במטרה לזהות דליפות מרכיבי ציוד, ובנוסף מתבצעות בדיקות סביבתיות על האסדה לפני, במשך ואחרי הנישוב. כל התוצאות יועברו למשרד להגנת הסביבה. זה המערך שלא קיבל את האישור השבוע, ושבגינו נדחתה הפקה.

המעגל השני מבוסס על ניטור באמצעות תחנות ניטור המצוידות בגלאי בנזן וגלאים של חומרים אחרים (תחמוצות חנקן ואוזון) בארבעה ישובים: בקיסריה, במעיין צבי, בנחשולים ובכפר הנופש דור. המשרד להגנת הסביבה העביר לתקופת ההרצה תחנת ניטור נוספת שתוצב בתחילה בזכרון יעקב ואחר כך בעתלית.

מתי יינתן ההיתר להפעלת האסדה?

לאחר שהמשרד להגנת הסביבה יקבל את מלוא המסמכים מהחברה החיצונית ואנשי המקצוע שלו יאשרו את תקינותם, ולאחר שיאשר את תוכנית הדיגום והניטור שאף היא טרם אושרה, יקבלו בנובל אנרג'י אור ירוק. רק לאחר מכן יוכלו להודיע לציבור שבעוד שתי יממות הנישוב יתקיים.

מחאה נגד הקמת אסדת הגז מול חוף דור, באפריל
מחאה נגד הקמת אסדת הגז מול חוף דור, באפרילצילום: שומרי הבית

ביום הנישוב, צוותי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה יהיו נוכחים על האסדה ובחוף, כולל בתחנות הניטור ובמרכז הבקרה של נובל.

מדוע התפנו תושבים מאזור החוף מול האסדה?

עמותת שומרי הבית, שנאבקת להרחיק את האסדה מהחוף הגבירה בימים האחרונים את הלחץ התקשורתי וההסברתי שלה הכולל נתונים על זיהום גבוה שייפלט בשלב הנישוב. על רקע זה היא מאיצה בתושבים להתפנות מבתיהם כדי להגן על בריאותם. לא ברור אם האינטרס שלה הוא בריאותי בלבד, או שיש מאחוריה אינטרסים של עסקי תיירות שייפגעו מהאסדה, ששוברת את הנוף הטבעי, או אינטרסים אישיים של תושבים שלא רוצים אסדה מול החלון. בעמותה טוענים שהאינטרס בריאותי בלבד. עם זאת, היעדר תמיכה מגופים ירוקים גדולים, כמו אדם טבע ודין, מחליש את עמדתה.

במשרד להגנת הסביבה ובמשרד האנרגיה דוחים את עמדת העמותה, ומציגים נתונים שונים לגבי הפליטות לאוויר, שלפיהן הן אינן מסוכנות ולא מחייבות פינוי. במשרד מבטיחים כי ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף, ובמקרה שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר, העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק.

על מה מבססים שומרי הבית את אזהרותיהם?

העמותה הביאה נתונים שריכזו כמה פרופסורים, שקבעו כי הזיהום שתפלוט האסדה חמור בהרבה מכפי שסבור המשרד להגנת הסביבה, ושהמשרד מתבסס על נתונים שגויים של נובל אנרג'י. לטענתם, המשרד בודק רק את פליטות הבנזן, ומתעלם מפליטות מזהמות אחרות של משפחת BTEX. אלה סבורים כי תושבי האזור יהיו חשופים לגזים רעילים ומסרטנים שייפלטו בהפקה המסחרית בין שני הנישובים.

במשרד להגנת הסביבה דוחים את הטענות, ומשיבים שהזיהום יהיה נמוך ביותר. עם זאת, הפליטות הצפויות בשני הנישובים.

מה פולטת האסדה?

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, בתקופת ההרצה שנמשכת כמה שבועות, כולל שלב הנישובים, האסדה תפלוט עד 3,203 טונה מתאן, 49 טונה NMVOC (חומרים אורגנים נדיפים) ו-154 ק"ג בנזן. בהפעלה השוטפת ייפלטו 30 טונה בשנה תרכובות אורגניות נדיפות ו-157 ק"ג בנזן בשנה.

אסדת קידוח במאגר לווייתן
אסדת קידוח במאגר לווייתןצילום: אלבטרוס

"הגיע הזמן שהמשרד יגדל עמוד שדרה"

נובל מסרה בתגובה: "לאחר בחינת הודעת המשרד להגנת הסביבה אנו מאמינים כי הזרמת הטבעי ממאגר לוויתן תחל בימים הקרובים. אסדת לוויתן עומדת בכל התנאים המחמירים ביותר בנושא הגנת הסביבה, וכך גם קבעו המשרד להגנת הסביבה והגורמים המוסמכים. כל הגורמים הרשמיים קבעו מפורשות כי לא נשקפת כל סכנה שהיא מהפעילות על האסדה, והערכה זו לא השתנתה במאומה.

"בתי המשפט דחו את כל הבקשות למניעת הרצת האסדה והזרמת הגז. אנו פועלים בהידברות ובתיאום מול משרדי האנרגיה והגנת הסביבה על מנת להבטיח פתרון לסוגיה של כיול של מכשיר אנליטי על האסדה, שתבוא לסיומה הטוב ולשביעות רצון המשרד בזמן הקרוב מאוד".

עמותת שומרי הבית מסרה בתגובה: "בהחלט הגיע הזמן שהמשרד יעבוד עבור הציבור, יגדל עמוד שדרה עצמאי ויחדל לחסות בצלו של משרד האנרגיה. מדובר בהישג גדול של המאבק שלנו. יש למאבקנו תמיכה מדעית מקצה לקצה באקדמיה, אנו מעסיקים מומחים בינלאומיים מובילים ובידינו כלי ניטור העוקבים ללא הרף אחר אסדת זיקוק הגז. גם משרדי הממשלה וגם נובל אנרג'י מתחילים להפנים שיש להם כאן עסק עם גורם מקצועי מהמעלה הראשונה.

"נמשיך לתרום את תרומתנו המקצועית לניהול תקין ונאות של משק האנרגיה ושל הסביבה בישראל, הרחוקים מאד מהתנהלות מתוקנת כיום, לצערנו הרב. השיקול המנחה מעל הכל צריך להיות בריאות הציבור ולא רווחתם של טייקוני הגז. נעמוד על האמת הזו ללא כל פשרה ולו הקלה שבקלות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker