תייבא גז מישראל? בעקבות ביקוש נמוך - מצרים מצמצמת את הפקת הגז הטבעי

לפני כשבועיים דווח כי חברת דולפינוס המצרית חתמה על שני חוזים מחייבים ליבוא ממאגרי לווייתן ותמר

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת גז בחופי מצרים
אסדת גז בחופי מצריםצילום: VIA BLOOMBERG NEWS

בעקבות ביקושים נמוכים - משרד האנרגיה המצרי החליט לצמצם את תפוקת הגז הטבעי במצרים, כך לפי דיווח הבוקר (חמישי) באתר "איג'יפט אויל אנד גז". לפי הדיווח, התפוקה במצרים תופחת ל-6 מיליארד רגל מעוקב ליום (bcf/d) ביחס ל-7 bcf/d בתקופה הנוכחית.

ההפחתה נובעת משיעורי הצריכה הנמוכים בשוק המקומי, בשל ירידה בצריכת תחנות הכוח וכן בשל היעדר ביקושים ביצוא. באתר צוין כי מצרים מתכוונת להגדיל עד 2020 את קצב הפקת הגז, כך שיעמוד על 7.5 bcf/d  ויגיע ל-9 bcf/d עד 2020/2021, לעומת 6.2 bcf/d בשנה הנוכחית.

אמנון פורטוגלי, חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר - הסוקר את שוק הגז הטבעי במצרים, ציין כי למצרים עודפי גז בהיקף של כ-10 BCM לשנה. לדבריו, ב-22 לספטמבר, פורסם בניוזלטר Energy Egypt כי מפעל הנזלת הגז בעיר אידקו ליד אלכסנדריה - בקיבולת של כ-10 BCM לשנה, יחזור באוקטובר לפעילות מלאה, במלוא תפוקתו. לפי הפרסום, מפעל ההנזלה פועל עכשיו ב90% מהקיבולת שלו.

ב-1 לספטמבר פורסם כי חברת הגז הלאומית המצרית EGAS, ביטלה מכרז לשלושה משלוחים של LNG ממפעל ההנזלה אידקו, עקב הצעות מחיר נמוכות. שלושה שבועות לאחר מכן ציטט רויטרס שני מקורות בתעשייה, לפיהן חברת הגז המצרית EGAS הציעה שישה מטענים של גז טבעי נוזלי (LNG) ממפעל ההנזלה של אידקו. המטענים הוצעו על בסיס Free-On-Board) FOB) להעמסה בין ה- 5 באוקטובר, 2019 ל-1 בנובמבר 2019.

ארבעה ימים לאחר מכן מסרה רויטרס מפי שלושה גורמים בשוק כי EGAS ביטלה את ההצעה לשישה משלוחים של גז טבעי נוזלי בין 5 באוקטובר ל-1 בנובמבר. רויטרס הוסיפה כי מדובר במכרז השלישי ברציפות שבוטל על ידי החברה, אך הסיבה לביטול עדיין לא ברורה. 

EGYPT-ECONOMY/WAGES
שיקולים זרים? נשיא מצרים א-סיסיצילום: Carlos Barria/רויטרס

"מסתבר, לפי הודעות אלה, שלמצרים יש עודפי גז, והיא מציעה אותם בשוק העולמי. אלא שהמחירים בשוק נמוכים מדי, וככל הנראה לא מכסים, או מכסים בקושי, את עלויות ההנזלה, ההובלה והגזיפיקציה של הגז ממצרים, ולכן בוטלו המכרזים", הדגיש פורטוגלי.

ישראל תייצא גז למדינה עם עודפים 

לפני כשבועיים דווח כי חברת דולפינוס (Dolphinus) המצרית חתמה על שני חוזים מחייבים ליבוא של 85 מיליארד מ"ק (BCM) של גז ממאגרי לווייתן ותמר - למשך 14-13 שנה. היבוא מבוסס על צינור הגז של EMG, שמחבר בין אשקלון לאל עריש. את הצינור רוכשות נובל אנרג'י ודלק קידוחים בעלות של כ-520 מיליון דולר, בשיתוף פירמידת חברות, שבשליטת המודיעין המצרי.

"ההודעות האלה אינן תואמות להודעה של שותפי תמר ולוויתן על השלמת חתימות על שני הסכמים לתיקון הסכמי הייצוא המקוריים בין שותפי תמר לבין דולפינוס, ובין שותפי לוויתן לבין דולפינוס. בין השאר, הגדלה משמעותית בכמות הגז שהתחייבו שותפי לווייתן לספק לרוכשת, והקטנה מסוימת בכמות הגז שהתחייבו שותפי תמר לספק לרוכשת", ציין פורטוגלי.

"לא ברור איך ייצוא גז מישראל למצרים תואם את הידיעות האחרונות בדבר ביטול המכרזים לייצוא גז ממצרים, את הקיצוץ המתוכנן בקצב הפקת הגז, ואת מאזן הגז המצרי. לא ברור איך ניתן יהיה לייצא גז מישראל דרך מפעלי ההנזלה במצרים, בהתחשב הוצאות ההובלה מישראל למצרים ובמחירי הגז השוררים היום בעולם - אלא אם מעורבים בעסקה שיקולים זרים", הוסיף.

אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

18 תגליות ב-2018 

בסוף 2018 מצרים הפכה לעצמאית בתספוקת הגז שלה, ולאחר שנים של קיפאון נהפכה ליצואנית של גז. ב-2018 היו במצרים 18 תגליות, שהפכו את מצרים ליצואנית הגז השלישית באפריקה - לאחר אלג'יריה וניגריה.

במקביל, קצב ההפקה משדה הגז הענקי זוהר, שמכיל כ-850 מיליארד מ"ק (BCM) של גז – כמעט פי שלושה מתמר הישראלי – ממשיך לשבור שיאים, והגיע באחרונה לקצב הפקה של 2.7 Bcf ביום (כ-27 BCM לשנה).

תגליות הגז החדשות במצרים והתפוקה העולה ממאגר זוהר, מקזזים את ההידלדלות במאגרי הגז הוותיקים במצרים; זאת - עוד לפני פיתוח תגלית נור מצפון לסיני, שצפויה להכיל גז בכמויות גדולות.

במצרים מעריכים כי קצב הפקת הגז במדינה יגיע ב-2020 ל-90-80 BCM בשנה - הרבה מעל לצרכי השוק המקומי - שמסתכמים ב-70-65 BCM בשנה. לפי הערכות, עודף הגז יימשך בשנים הקרובות, ובטווח הארוך ייגזר מהתגליות העתידיות ומשיעור הצמיחה בביקושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker