אלפי עובדים הריעו לשר - וחברת החשמל קיבלה 700 מיליון שקל

ערב הבחירות שכרה החברה את היכל מנורה בת"א ואצטדיון סמי עופר בחיפה עבור טקסים במעמד שר האנרגיה יובל שטייניץ, שקרא לנוכחים להצביע ■ אלפי עובדים הוסעו לאירועים בשעות העבודה ■ בחלוף שלושה שבועות אישר משרדו לייקר את החשמל כדי לכסות חריגת ענק של החברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל שטייניץ, שר האנרגיה
יובל שטייניץ, שר האנרגיהצילום: עופר וקנין

חברת החשמל קיימה בספטמבר שני כנסי ענק עבור אלפי עובדיה ברחבי הארץ. לצורך הכנסים שכרה החברה הממשלתית את היכל מנורה בתל אביב ואת אצטדיון סמי עופר בחיפה. אף שהכנסים שנערכו שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת, בשניהם התארח ונאם שר האנרגיה, יובל שטייניץ.

בהזמנות שנשלחו לעובדי החברה הוסבר כי מדובר בכינוס לכבוד החגים הקרבים, אלא שעד כה נהגה חברת החשמל לקיים "הרמות כוסית" מסוג זה בטקסים צנועים ואינטימיים יחסית, לעובדי מחוז, חטיבה או אגף — וללא נוכחות של אנשי הדרג הפוליטי.

ואולם מסיבה שאינה ברורה החליטו הפעם בהנהלת החברה לרכז לצורך הרמת כוסית את כל עובדי מחוז הדרום והמרכז בהיכל הספורט מנורה בתל אביב; ואת עובדי מחוז הצפון באצטדיון סמי עופר בחיפה. לפי הערכות, בשני האירועים יחד נכחו 7,000–8,000 עובדים.

האירועים התקיימו בבוקר, על חשבון שעות העבודה, ועובדי החברה קיבלו הוראה ממנהליהם להתייצב במקום. לצורך ההגעה לאיצטדיונים הפעילה החברה מערך הסעות נרחב באוטובוסים, ומימנה כיבוד ושתייה לעובדים במקום. לפי הערכות, עלות שני הכנסים נעה בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים — מכספם של צרכני החשמל.

עובדים שנכחו באירועים מתחו ביקורת על הפזרנות לכאורה שגילתה החברה דווקא בעת שהיא מיישמת רפורמה ומממשת תוכנית פרישה של מאות מעובדיה. כמו כן, עובדים שהשתתפו באירוע בהיכל מנורה בתל אביב טענו כי חשו אי־נוחות לנוכח נאומו של השר הממונה עליהם. לדבריהם, שטייניץ הזכיר את הבחירות הקרבות בדברים שנשא, ואף הפציר באלפי העובדים לצאת להצביע (בלי לציין מפלגה מסוימת).

צילום:

בין היתר, נישאו נאומים באירועים גם על ידי יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון־טל; ויו"ר ועד העובדים בחברה, דוד (מיקו) צרפתי. באופן חריג, חברת החשמל ולשכת שטייניץ לא דיווחו על האירועים לתקשורת ולא עידכנו גורמים חיצוניים בדבר קיומם.

"האירוע בוצע בהתאם לנהלים בזמן בחירות"

עיתוי הכנסים היה רגיש לא רק בגלל הבחירות: באותם ימים אמור היה משרד האנרגיה לקבל החלטה דרמטית באשר לחריגת הענק שהתגלתה בפרויקט הסולקנים של חברת החשמל.

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב–TheMarker, חברת החשמל סיימה את הפרויקט להתקנת המסננים (סולקנים) מעל ארובות תחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון, בחריגת עתק של 1.34 מיליארד שקל.

חברת החשמל ביקשה לכסות באמצעות תעריף החשמל את עלויות הפרויקט הכוללת, בסך 8.9 מיליארד שקל — אף שתקציבו המקורי של הפרויקט היה 5.5 מיליארד שקל ב–2013 (לפני עלויות ריבית). ואולם הסיבה העיקרית לחריגה, כך נמצא בבדיקה חיצונית שהזמינה רשות החשמל, היתה רישום מנופח לכאורה של שעות עבודה — ניפוח שהביא לזינוק של 100% בתשלומים לעובדי חברת החשמל.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טלצילום: גיל אליהו

כך, היקף שעות העבודה של עובדי חברת החשמל לכלל הפרויקט גדל מ–7.4 מיליון שעות עבודה בעלות כוללת של כ–1.5 מיליארד שקל — ל–14.3 מיליון שעות עבודה בעלות כוללת של כ–3 מיליארד שקל. כלומר, אלה כמעט הכפילו עצמן ביחס לתכנון המקורי.

בדו"ח שהזמינה רשות החשמל נמצא כי עלות הפרויקט לא אמורה היתה להיות יותר מ–7.5 מיליארד שקל. ואולם למרות החריגה הניכרת, הרשות החליטה באופן תמוה להכיר לחברה הממשלתית במחצית החריגה — כלומר לכסות 670 מיליון שקל מההוצאה העודפת שרשמה החברה בתעריף החשמל הציבורי.

רשות החשמל כפופה לשר האנרגיה שטייניץ, וגם אם אינו מתערב בהחלטותיה — במליאת הרשות אמורים היו לשבת מנכ"ל משרד האנרגיה ונציג ציבור מטעם השר.

מלשכת שר האנרגיה נמסר בתגובה: "כמדי שנה, גם הפעם השתתף שר האנרגיה בהרמות כוסית לקראת השנה החדשה, יחד עם עובדי החברות הממשלתיות בתחום האנרגיה. השר אמר כי חשוב לממש את הזכות הדמוקרטית בהצבעה לכנסת, לא חשוב לאיזו מפלגה. כל טענה אחרת הינה שקרית".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל מקיימת מדי שנה אירועי הרמת כוסית לרגל החג ומדי שנה מוזמנים לאירוע שרי האנרגיה. כך היה גם השנה, ובאירוע נכח שר האנרגיה.

"בשל הסמיכות לבחירות הנושא בוצע בהתאם לנהלים בתקופת בחירות ובשימת לב מיוחדת לתכנים. באירוע לא הועברו מסרים פוליטיים כלשהם. האירוע עסק כל כולו בקידום הרפורמה, פרידה ממאות עובדים והצגת המבנה החדש של החברה כהיערכות לשנה הבאה.

תחנת הכוח אורות רבין בחדרהצילום: Baz Ratner / רויטרס

"לעניין פרויקט הפחתת הפליטות, בניגוד לפרסומים ולבנצ'מרק שמבוסס על 2007, חברת החשמל תוכיח בשימוע על בסיס בנצ'מארק של אותה חברה מ–2017 כי הפרויקט נוהל במחירים נורמטיביים, וזאת למרות המורכבות והקושי ביישום פרוייקט הנדסי כזה בתחנות פעילות וללא פגיעה באספקת החשמל ללקוחות, והיותו תקדים ברמה העולמית".

על מה התבססה ההחלטה של הרשות?

רשות החשמל נימקה בשבוע שעבר את ההחלטה "למחול" באופן חלקי על הגבייה העודפת של חברת החשמל ברצונה "להימנע מפגיעה ביציבות הפיננסית של חברת החשמל". משכך, טענה רשות החשמל, יש להעלות את גביית חשבונות החשמל ב–670 מיליון שקל — בכפוף לשימוע ציבורי. עם זאת, מבדיקת TheMarker עולה כי הרשות כלל לא הזמינה חוות דעת עדכנית אודות מצבה הפיננסי של חברת החשמל. עוד נודע כי ההכרה בחריגה שעליה דיווחה חברת החשמל היתה למעשה שרירותית, וכי ההחלטה להכיר דווקא ב–50%, ולא בשיעור אחר כלשהו, לא גובתה במסמך מקצועי כלשהו.

התנהלות זאת מעלה חשש כבד לגבי מילוי חובתה של רשות החשמל לשקף בתעריף החשמל הציבורי את עלויות ייצור החשמל במשק — ולא להעמיס עליהן הוצאות שאינן מחויבות המציאות. יש לציין עוד כי החלטת הרשות התקבלה ערב ראש השנה, וכי לציבור ניתנו שלושה שבועות בלבד להגשת הסתייגויותיו.

חברת החשמל טענה בתגובתה לרשות החשמל כי ההוצאה העודפת מוצדקת. באמצעות חוות דעת מומחים שצירפה, טענה החברה כי חלק מהרישום החורג נבע מלחצי הממשלה על החברה להזדרז בהקמת המתקנים כדי להקטין את הזיהום העצום מתחנותיה הפחמיות. לחץ זה הוביל לכך שההקמה החלה לאחר שהושלמו 20% מהתכנון ולא 80% ממנו, כמקובל בפרויקטים דומים. לאחר מכן, כך נטען, נדרשו התאמות "תוך כדי תנועה".

ואולם דו"ח המומחים שהזמינה רשות החשמל שלל את מסקנות חברת הייעוץ שחיברה את הדו"ח עבור חברת החשמל, ואף רמז למניפולציה לכאורה. לפי הדו"ח החיצוני, חוות הדעת שהגישה חברת החשמל התבססה על מדגם צר של פרויקטים שכלל את הפרוייקטים היקרים ביותר שנעשו בארה"ב, בעוד שבעולם קיימים פרויקטים רבים הדומים במאפייניהם לאלה של חברת החשמל שהוקמו בעלות פחותה.

לפי חוות דעתם של היועצים הבינלאומיים ששכרו מומחי הרשות, הפער בין העלויות בפרויקט נובע מפרקטיקות עבודה לא יעילות בחברת החשמל, ובהן: שימוש במהנדסים וכוח אדם פנימי לבניית מערכות המשנה; תכנון לקוי של סדר הבנייה שהוביל לגידול בעלויות הפרויקט; ותחילת העבודה כאשר רק 20% מהתכנון הושלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker