רבני ועדת השבת ביקשו - ואל על תרמה לחסידות גור

לא רק טמפו, סנו ושטראוס: גם חברת התעופה תרמה לחסידות, שמיוצגת בכנסת על ידי יהדות התורה ■ ועדת הרבנים שאוכפת את שמירת השבת פנתה לתרומה כמה חודשים לאחר משבר טיסת השבת שבו הסתבכה אל על ■ החברה: "תורמים לחברה הישראלית על כל גווניה"

ליאת לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יצחק גולדקנופף
יצחק גולדקנופף. בכיר בחסידות גור וראש ועדת הרבנים למען קדושת השבתצילום: קובי גדעון / באובא

בפברואר האחרון נערך כנס המשפיעים של חסידות גור בבנייני האומה בירושלים. בכירי החסידות התחייבו על סכומי כסף שאותם יוכלו לגייס לעמותת איחוד מוסדות גור לקראת אירוע המצ'ינג (גיוס כספים המוני) הגדול של החסידות, שנערך בראשונה השנה, בראשית מארס.

עמותת איחוד מוסדות גור מגלגלת יותר מ–100 מיליון שקל בשנה, שבאמצעותם היא מממנת ומתפעלת את החסידות על מוסדותיה (כוללים, ישיבות וסמינרים), בתי המדרש שלה ואברכיה. ״אירוע המצ'ינג התקיים לראשונה בעקבות משבר בתרומות לאיחוד מוסדות גור״, אמר מקור. ״ההכנסות מחו״ל נחתכו. יש בעיות עם התורמים האמריקאים שלא אוהבים את ההתנהלות הכוחנית של החסידות כיום״.

בכנס המשפיעים התחייב יצחק גולדקנופף, דמות בכירה בחסידות גור ומנכ"ל רשת הגנים שלה, המכהן כראש ועדת הרבנים למען קדושת השבת, לגייס תרומות בסך 200 אלף שקל. לדברי מקור בכיר בחסידות, ״שאלתי מקורב לגולדקנופף ממתי הוא תורם 200 אלף, הרי הוא לא אדם שתורם אפילו 10,000 שקל — אז איך הוא נותן פתאום? הוא אמר בתגובה שזה לא כסף שלו, אלא כסף של אל על״.

באל על אישרו שתרמו 20 אלף שקל לעמותת איחוד מוסדות גור לבקשתו של גולדקנופף, בסמוך למועד אירוע המצ'ינג של החסידות.

עומדים בחזית המאבק

חסידי סגן השר

חסידות גור — והאדמו"ר העומד בראשה, הרב יעקב אלתר — עומדת בחזית המאבק לשמירת השבת. החסידות ניהלה באפריל את חרם הצרכנים על מפעל בקבוקי הזכוכית פניציה בירוחם, שכמעט גרם לסגירתו, והיתה זו שהובילה למשבר פוליטי — בהוראת האדמו"ר — בשל עבודות שעשתה רכבת ישראל בשבת בשנה שעברה.

הקשר בין גולדקנופף לאל על לא החל באותה תרומה. במסגרת תפקידו כראש ועדת הרבנים למען קדושת השבת, מכיר גולדקנופף את בכירי חברת התעופה — שפועלים עמו לחתימה סופית על הסכם משותף שימנע מהחברה לחלל שבת.

גולדקנופף משמש מזכירה של ועדת הרבנים למען קדושת השבת זה יותר מעשור. הוועדה הוקמה על ידי הרב יוסף שלום אלישיב (הליטאי) והאדמו"ר מגור (החסידי), וחברים בה תשעה נציגים מכל הזרמים בציבור החרדי. הוועדה מתכנסת באופן קבוע מדי חודשיים לדון ולפסוק בעניינים הקשורים לקדושת ושמירת השבת, וכן מתכנסת בהתאם לאירועים הדורשים פסיקה מיידית של הוועדה — לרוב בסוגיות הקשורות לחילול שבת על ידי המדינה או גופים ציבוריים. בין מאבקיה הציבוריים הזכורים היה החרם על רשת המזון שפע שוק ב–2008 והמאבק נגד אל על ב–2006, שהוליד את ההסכם בין הצדדים לאיסור גורף על טיסות החברה בשבת.

כחודשיים לפני התרומה של אל על, חלקו גולדקנופף ובכירי החברה שולחן בוועדת פניות הציבור בכנסת. הוועדה, בראשות ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), התכנסה לדון בפרשת "טיסת השבת" — הכינוי שניתן לטיסה 002 שהמריאה בנובמבר מניו יורק לנתב"ג באיחור עקב מזג האוויר בנובמבר האחרון, ונאלצה לנחות באתונה כדי למנוע חילול שבת של החברה ושל נוסעיה.

גולדקנופף אמנם שיבח בהופעתו בכנסת את אל על על כך שהיא אינה מחללת שבת, אך קרא לציבור החרדי להימנע מלעלות על הטיסה מניו יורק שנוחתת בתל אביב בימי שישי, בשל הסמיכות לכניסת השבת.

המאבק נגד אל על ב–2006 הוביל לאיסור הגורף על טיסות החברה בשבת
המאבק נגד אל על ב–2006 הוביל לאיסור הגורף על טיסות החברה בשבתצילום: סיון פרג'

קריאה דומה יצאה מוועדת הרבנים לשמירת קדושת השבת, שפנתה במסר לציבור החרדי לעלות על טיסה מניו יורק לתל אביב בימי רביעי, ולא בחמישי, כדי למנוע נחיתה סמוך לכניסת השבת, וכן קראה לקיים פגישה בין בכירי הרבנים לבכירי אל על. במענה לשאלת TheMarker אם אכן התקיימה פגישה כזאת עם בכירי החברה, נמסר כי "הוועדה לא חייבת דו"ח לאף אחד מלבד לגדולי התורה, המודעים היטב לפעילותה".

בחזרה לאנטבה

סמוך למועד התרומה ושבועיים לפני אותו אירוע מצ'ינג של חסידות גור קרה אירוע נוסף: באחת השבתות בפברואר נצפה מטוס אל על מעל שמי ראשון לציון. בירור מאוחר גילה שזו לא היתה טיסה מסחרית, אלא טיסה פרטית של החברה הבת של אל על, סאן דור, לאנטבה שבאוגנדה. הטיסה היתה במטוס אל על עם צוות של החברה. מקורות בחסידות גור טוענים שטיסה זו עברה בדממה מעוררת פליאה מצד ועדת הרבנים. באל על טוענים שמכיוון שמדובר בטיסה של סאן דור, שבכל מקרה טסה בשבת, ואין לה עניין עם ועדת הרבנים לשמירת השבת.

מטמפו ועד סנו

אל על אינה החברה המסחרית היחידה שתורמת לחסידות גור. כפי שפורסם בסוף השבוע שעבר ב–MarkerWeek, חברות רבות במשק תורמות לעמותות הקשורות באופן מובהק לחסידות גור — ובראשן חברות מזון וטואלטיקה הנמצאות תחת פיקוחו הרגולטורי של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, נציג החסידות בכנסת.

כך למשל, ב–2015 תרמה טמפו 1.25 מיליון שקל לבית המדרש של חסידות גור בירושלים, ובסך הכל תרמה לעמותות החסידות 1.5 מיליון שקל ב–2013–2017; סנו תרמה לעמותת איחוד מוסדות גור, ולעמותת רפואה וישועה דחסידי גור, שמנוהלת על ידי בכירים בחסידות גור וקשורה כלכלית וניהולית לאיחוד מוסדות גור, 650 אלף שקל ב–2015–2017; חברת המזון נטו תרמה לרפואה וישועה דחסידי גור 200 אלף שקל ב–2015–2017, וקבוצת שסטוביץ' תרמה לעמותות החסידות 220 אלף שקל בשנים אלה.

"ניסיון פסול להטלת דופי ברבנים"

מוועדת הרבנים לענייני השבת נמסר בתגובה: "ועדת הרבנים לענייני השבת היא ועדה המורכבת מרבנים מכל הזרמים של הציבור החרדי, הליטאי, החסידי והספרדי. כל ניסיון לקשור בין תרומה של חברה מסחרית למוסדות גור להחלטות ועדת הרבנים לענייני השבת, הוא ניסיון פסול והטלת דופי ברבנים החברים בוועדה, ואנו דוחים אותו על הסף.

"באשר לטענות על טיסה כביכול של חברת אל על לאנטבה בשבת, מבירור שקיימה ועדת הרבנים עם מנכ"ל אל על התברר כי היה מדובר במידע חסר ביסוס".

מאל על נמסר בתגובה: "אל על גאה בכך שהיא תורמת לחברה הישראלית על גווניה. כך היה גם במקרה זה, וכך נעשה גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker