TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

480 נדבקים חדשים מאז חצות, הירידה באחוז החיוביים נמשכת; מניין הקורבנות עלה ל-2,463

480 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 26,172 בדיקות. אחוז הבדיקות החיוביות הוא 1.8%, כלומר מגמת הירידה נמשכת.

מניין הקורבנות עלה ל-2,463 לאחר שעוד שמונה חולי קורונה מתו מאז חצות.

464 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 196 מונשמים. 123 מאושפזים במצב בינוני, ובסך הכל מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ  835 חולי קורונה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גם מובטלים בני יותר מ-67 יקבלו מענק - אבל לא עידוד תעסוקה

מובטלים זה 100 יום בתקופת הקורנה בני ובנות 67 ויותר יקבלו גם הם את המענק המיוחד שנידון בימים אלה בסך 2,0002,500 שקל. בישראל יש 23 אלף איש העונים להגדרה הזו, ולכן המשמעות היא תוספת עלות של כ-5 מיליון שקלים. עם זאת, בני 67 לא יקבלו מענקים המיועדים לעידוד תעסוקה.

המענק המיוחד אמור להגיע לכ-300 אלף מובטלים במשק בתקופת הקורונה ועלותו התקציבית הכוללת תהיה כ-600 מיליון שקל. המענק מגובש כיום במסגרת הסכם בין הביטוח הלאומי לאוצר. כל עובד שפוטר והיה מובטל ממארס במשך לפחות 100 יום (גם לא רצופים) יקבל 2,000 שקל. אם שני בני זוג פוטרו, כל אחד מהם יקבל תוספת של 500 שקל למענק.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הכרישים כבר אורבים לו: הלקח שצריך ללמוד נחמן אש כדי להצליח יותר מגמזו

פרופ' נחמן אש נכנס היום (ג') לתפקיד שאין בו אפילו 100 שניות של חסד - שמונה חודשים בתוך משבר הקורונה, כשרוב המשק עדיין במצב של סגר והילדים בבית, לציבור יש אפס סבלנות או רצון לפרגן. הציניות היא הסנטימנט המרכזי, עם חוסר האמון שמשהו יכול להשתנות לטובה.

מספיק ללמוד מהניסיון של פרופ' רוני גמזו, שנכנס לתפקידו עם המון תקווה והכרזה חשובה כל כך על חוזה חדש בין הציבור להנהגה - ושעות ספורות אחר כך קיבל את טבילת האש הראשונה שלו, כשנדרש "לבלוע" החלטה על הכנסת 17 אלף סטודנטים ובני ישיבות מחו"ל בתנאים מיוחדים. אחר כך הגיעה פרשת אומן, פתיחת לימודים בערים אדומות ועוד ועוד. זמן לא רב לאחר שהתקבל בברכות חמות התחילו השרים ומקורבי ראש הממשלה לתדרך נגדו מאחורי הקלעים - ולפעמים גם בראיונות גלויים בתקשורת. חסד לא היה פה, אפילו לא ברמז.

ובכל זאת, אש וגמזו נכנסים לתפקיד פרויקטור הקורונה של ישראל בתנאי פתיחה שונים לגמרי - גמזו היה נושא בשורת ה"רק לא סגר" (ובסוף הבין כי אין ברירה אלא להטיל סגר), ואילו אש אמנם לא מרבה להתראיין או להתבטא ברשתות חברתיות, אבל מהמעט שפירסם עולה כי הוא דוגל בהפחתת תחלואה באמצעות מגבלות וסגרים. גמזו נכנס לתפקיד לא מוגדר שאפילו לא היה קיים ובנה אותו מאפס, ואילו אש נכנס לתוך נעליים שכבר קיימות, גם אם יכניס בהן שינויים כאלה ואחרים.

לכתבה המלאה>>>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הכלכלנית שמייעצת ללשכת רה"מ בקורונה לא נכחה באף דיון מיולי

פרופ' נעמי פלדמן
פרופ' נעמי פלדמןצילום: אילן אסייג

שני המומחים הכלכליים המייעצים למועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' נעמי פלדמן ופרופ' אורי חפץ, אינם עושים זאת באופן סדיר, לא מעורבים באופן שוטף בנושאים הנדונים במועצה - ואינם מועסקים באופן רשמי על ידי לשכת ראש הממשלה. אחת מהם, פלדמן, לא השתתפה באף דיון עם לשכת ראש הממשלה מאז יולי.

שני הכלכלנים יעצו ללשכת ראש הממשלה במסגרת דיונים במועצה הלאומית לכלכלה. עמדתם הוצגה בעיקר סביב הביקורת על מדיניות המענק לכל אזרח שהונהגה פעמיים במהלך משבר הקורונה. בעוד שעשרות כלכלנים בכירים בישראל הביעו התנגדות למהלך וטענו כי היעילות שלו נמוכה, וכך גם הדרג המקצועי במשרד האוצר, חפץ ופלדמן צדדו ביוזמה שהגיעה מטעם לשכת ראש הממשלה ופרופ' אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תומך בסגרים והגבלות, אהוד במערכת ועם עבר צבאי: הכירו את הפרויקטור החדש

פרופסור נחמן אש
פרופ' נחמן אשצילום: תומר אפלבאום

פרופסור נחמן אש הוא דמות שונה מאוד מרוני גמזו, הן מבחינת מזגו השקט והן משום שבעבר לא היה מוכר לציבור וכמעט ולא התבטא בנושאים לאומיים. סביר להניח שהוא לא יאיים על אף פוליטיקאי או ייחשד בשאיפות פוליטיות משלו. אש גם מקובל בקרב צמרת משרד הבריאות. העבר הצבאי שלו שקצין רפואה ראשי עשוי לסייע לו בקשר עם צה"ל בניהול המגיפה.

מציוציו המעטים בטוויטר לאחרונה ניכר כי אש תומך במדיניות של צעדי הגבלות וסגרים לריסון המגיפה. כך למשל הוא צייץ מחדש ב- 20 לספטמבר ציוץ שכותרתו "סגרים עובדים" ומצורפת אליו רשימת מחקרים שמוכיחים את יעילות הסגר. בציוץ אחר שיתף מאמר מכתב העת NATURE שקובע ש"מדינות רבות שרואות את עצמן כשונות ונבדלות מאחרות התמודדו בצורה גרועה עם המגיפה", וכתב: "חטא היוהרה כגורם לכישלון לאומי בטיפול במגיפה. האם נכון גם לגבינו"? כמה ימים קודם לכן צייץ מחדש ציוץ שנכתב בו כי "מתנגדי צעדים לעצירת הנגיף אומרים שההשלכות הכלכליות שלהם גבוהות מדי, אבל מסביב לעולם אנחנו רואים את ההיפך מכך. מדינות שמצטיינות בשליטה על המגיפה חוו את ההשפעה הכלכלית הנמוכה ביותר. המדיניות הכלכלית הטובה ביותר היא לעצור את התפשטות הנגיף".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התנועה לחופש המידע דורשת מהממשלה לחשוף את דיוני הקורונה

איך התקבלו החלטות הממשלה בנוגע להתמודדות עם נגיף הקורונה, מה היו השיקולים שעמדו מאחורי ההחלטות ועל איזה בסיס נתונים הן התקבלו? הממשלה מעוניינת שנדע זאת רק עוד 30 שנה, אבל התנועה לחופש המידע דורשת לחשוף את הפרטים מיידית.

התנועה הגישה אתמול (ב') עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים לפי חוק חופש המידע, ומטרתה לחשוף לציבור את הפרוטוקולים המלאים מישיבות הממשלה בעניין התמודדות עם נגיף הקורונה, ואת חומרי הרקע העובדתיים שעל בסיסם מתקבלות ההחלטות בנושא.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דו"ח אמ"ן: "האטה בבלימת המגפה בישראל"

"מגמת הבלימה של המגפה בישראל נמשכת, הגם שמסתמנת בה האטה מסוימת בימים האחרונים", כך קובע דו"ח אמ"ן שהתפרסם הבוקר.

לפי הדו"ח, מספר המאומתים החדשים ושיעור הבדיקות החיוביות לקורונה בממוצע שבועי ממשיכים לרדת . כך גם גם הממוצע השבועי של מספר החולים החדשים במצב קשה. בנוסף, מספר המתים הצטמצם ביחס לשבוע שעבר.

מוקדם יותר, עידכן משרד הבריאות כי 780 נדבקים חדשים אובחנו אתמול,מתוך 36,605 בדיקות. אחוז הבדיקות החיוביות היה 2.1%.

מניין קורבנות המגפה בישראל עומד הבוקר על 2,452 לאחר שאתמול מתו עוד 21 חולי קורונה.

467 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 193 מונשמים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חללי העבודה מצאו דרך יצירתית להחזיר לקוחות. האם זה מה שיציל אותם?

מתחם WeWork" .בשוק מבינים שלא חייבים לעבוד כל יום מאותו מקום"
מתחם WeWork" .בשוק מבינים שלא חייבים לעבוד כל יום מאותו מקום" צילום: WeWork

משבר הקורונה שיבש את העבודה המשרדית, ופרט לפגיעה שספג שוק הנדל"ן המסחרי — חללי העבודה המשותפים, שסומנו כלהיט של השנים האחרונות, חווים בחודשים האחרונים נטישה המונית של לקוחות. כעת מנסים בענף למצוא פתרונות יצירתיים, ובמקום להגביל את השוכרים למנוי חודשי — מציעים להם לשכור משרדים לפי שעה, ללא התחייבות.

בימים אלה משיקה חברת השוואת מחירי המשרדים ספייסינג, המשווה בין חללי עבודה משותפים, אפליקציה בשם Spacing–Pass שתאפשר לשכור חללי עבודה מרשתות שונות, ולשלם על בסיס יומי. במסגרת השירות יוכלו המעסיקים לטעון "שעות עבודה", אותן יוכלו העובדים לנצל אותן בהתאם לצורכיהם. מנוי חודשי לאפליקציה יוכל להעניק כניסה יומית או שעתית לחללי עבודה שונים בתל אביב וראשון לציון, לצד גישה לחדרי ישיבות, לאונג׳ים וקומות אקזקיוטיב בבתי מלון.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אני בחובות של מיליון שקל, יש לי לחצים בלב, אי אפשר לישון ולאכול": חיי הלילה קורסים

בית רומנו בתל אביב
בית רומנו בתל אביב. "המועדונים לא ייפתחו עד שיהיה חיסון. הם לא ישרדו"צילום: מגד גוזני

רמי מלכה, 64, עבד כל חייו בתחום האירועים. הוא ניהל אולמות אירועים, ולפני פחות משנה החליט להגשים את החלום ולהקים עסק משל עצמו. הוא פתח אולם באשדוד בשם ממילא, שיפץ אותו ורכש ריהוט וציוד במיליוני שקלים, לקח הלוואה מהבנק, הוציא כסף שחסך לאורך השנים ועוד כסף ממשקיע ויצא לדרך.

הפתיחה החגיגית תוכננה לראשון במארס. שבועיים ו–15 אירועים לאחר מכן, המדינה כבר סגרה את התחום. שבועיים לאחר מכן, מלכה הגיע לבית החולים עם לחצים בחזה ועבר צינתור. פרטי הסיפור הספציפיים אומנם ייחודים למלכה, אבל מספרים סיפור רחב יותר של עצמאים בתחומי האירועים, הברים והמועדונים שקורסים פיזית ורגשית תחת נטל החובות וחוסר הוודאות.

לכתבה המלאה