TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

559 נדבקים חדשים אתמול, אחוז הבדיקות החיוביות - 2.8%

אחרי יומיים ללא נתונים בעקבות תקלה, שב משרד הבריאות לפרסם הבוקר את נתוני התחלואה. לפי הנתונים, 559 נדבקים חדשים אובחנו אתמול מתוך 19,789 בדיקות. אחוז הבדיקות החיוביות היה  2.8%.

מניין הקורבנות מהמגפה בישראל עומד הבוקר על 2,397, ומספר החולים במצב קשה הוא 506, בהם 206 מונשמים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החיסון לקורונה: המכון הביולוגי הודיע על תחילת הניסויים בבני אדם ביום ראשון

המכון הביולוגי בנס ציונה (ארכיון)
המכון הביולוגי בנס ציונה (ארכיון)צילום: דן קינן

המכון הביולוגי בנס ציונה הודיע היום (ראשון) על תחילת הניסויים בבני אדם ביום ראשון‎ לצורך פיתוח חיסון לקורונה.

כולם מחפשים חיסון לקורונה. מי מוביל במרוץ?

לפי הודעת המכון, שלב הניסויים הקליניים בבני אדם יימשך כמה חודשים ויכלול שלושה שלבים. בשלב הראשון ייערכו בדיקות בטיחות ראשונות ב-80 מתנדבים בריאים בני 55-18 בבתי החולים שיבא והדסה. הניסוי ייחל ב-1 בנובמבר, תחילה על שני מתנדבים ובהתאם לתגובותיהם לחיסון יורחב בהדרגה עד ל-80 איש (40 בכל מרכז רפואי). כל מתנדב יקבל זריקת חיסון או זריקת פלצבו. לאחר כמה שעות השגחה, ישוחרר המתנדב לביתו להמשך מעקב של כשלושה שבועות. בתקופה זו יבחנו עורכי הניסוי אם הופיעו תופעות לוואי כלשהן ואם הופיעו נוגדנים לנגיף.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבינט הקורונה אישר: מיום ראשון כיתות ג'-ד' ילמדו בקפסולות, א'-ב' ילמדו חצי שבוע

קבינט הקורונה החליט הערב (ראשון) כי כיתות ג'-ד' יחזרו ללמוד בקפסולות ביום ראשון. עוד הוחלט כי כיתות א'-ב' ילמדו חצי שבוע, לפי שיקול משרד החינוך.‎

(נעה לנדאו)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בצרפת דווח על יותר מ-52 אלף חולים חדשים - שיא חדש במספר הנדבקים ביממה

משרד הבריאות בצרפת דיווח היום על יותר מ-52 אלף חולים חדשים בקורונה תוך יממה אחת, שיא חדש במספר הנדבקים בנגיף ביממה במדינה. השיא הקודם במספר הנדבקים נקבע ביום שבת, אז דווח על יותר מ-45 אלף חולים חדשים ביממה.

בנוסף נמסר מהמשרד כי 116 חולים מתו מהנגיף ביממה החולפת, ירידה לעומת יום שבת, אז דווח על 134 מתים מהנגיף.

(רויטרס)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבוע לחידוש הלימודים בגני הילדים: 332 תלמידים בגנים חלו

גן ילדים בירושלים
גן ילדים בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

בתוך שבוע אחד לאחר חידוש הלימודים בגני הילדים, 332 תלמידים התגלו כחולים, ותלמידי הגנים והצוותים עמם באו במגע נכנסו לבידוד. בנוסף לכך, 56 גני ילדים בישראל נסגרו בעקבות התחלואה - כך עולה מנתוני משרד החינוך שפורסמו היום (א').

בסך הכל, בכל מערכת החינוך יש 2,191 תלמידים חולים פעילים כיום. מערכת החינוך מושבתת מה-17 בספטמבר, פרט לגני הילדים שהפעילות בהם חודשה בשבוע שעבר.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבינט הקורונה אישר: ההגבלות על המשק יוארכו עד ה-1 בנובמבר

קבינט הקורונה אישר הערב את הצעת משרד הבריאות וממונה הקורונה להאריך את ההגבלות הקיימות על המשק עד ליום ראשון, ה-1 בנובמבר. זאת, בהתאם לקביעה כי משך הזמן של המעבר בין שלב לשלב הוא מינימום 14 יום.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ממשלת ספרד הכריזה על מצב חירום והטילה עוצר לילי כללי

הולכי רגל בעיר בורגוס שבספרד, בשבוע שעבר
הולכי רגל בעיר בורגוס שבספרד, בשבוע שעברצילום: CESAR MANSO - AFP

ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ'ס, הכריז היום (ראשון) על מצב חירום במדינה לאור העלייה החדה במספר הנדבקים בווירוס הקורונה. הממשלה בראשותו אישרה את הצעד והכריזה גם על עוצר לילי כללי, שיחול בין השעות 23:00-6:00 וייכנס לתוקפו כבר הערב. בנוסף אושרו גם הגבלות נוספות ברוב חלקי המדינה, הכוללות הגבלות תנועה בין המחוזות וצמצום ההתכנסויות לשישה אנשים בלבד.

למחוזות השונים בספרד, המחזיקים באוטונומיה לקבוע בענייני בריאות, תינתן אפשרות לשנות את שעות העוצר בכשעה לכאן או לכאן - אך הרשויות המקומיות לא יוכלו לבטל את הסגר. ההגבלות החדשות יחולו על רוב המחוזות מלבד לאיים הקנריים, שם מספר הנדבקים בווירוס הוא הנמוך ביותר. העוצר יימשך 15 ימים לפחות, בסופם יידרש אישור נוסף של הממשלה כדי להאריכו. סנצ'ס הודיע כי בכוונתו להמשיך את העוצר במתכונתו עד ל-9 במאי.

"אנחנו חיים במצב בלתי רגיל. זהו משבר הבריאות הרציני ביותר שחווינו במאה השנים האחרונות", אמר סנצ'ס במסיבת עיתונאים שערך בתום ישיבת הממשלה. "אירופה כולה נוקטת בצעדים כאלו כעת".

בימיה הראשונים של המגפה הטילה ספרד את אחד הסגרים הנוקשים ביותר שנראו בעולם, ובמהלך הקיץ היא הסירה חלק ממגבלות בעקבות הירידה בתחלואה. אולם בדומה למדינות רבות באירופה, גל שני של הידבקויות מכה גם בספרד בשבועות האחרונים והמדינה רושמת כיום את נתוני ההדבקה היומיים מהגבוהים ביבשת.

(הארץ ורויטרס)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חשיבה מחוץ לקפסולה: שבעה צעדים ופתרונות לבעיית בתי הספר הסגורים

בית ספר תל"י גאולים בירושלים, למצולמים אין קשר לכתבה
בית ספר תל"י גאולים בירושלים, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

בזה אחר זה זרמו בימים האחרונים חוות הדעת של מומחי בריאות שונים, שבדרך כלל מציגים קשת של גישות ביחס להתמודדות עם המגפה - אך לא הפעם. בין מומחי הבריאות, ובכללם קבינט המומחים המייעץ לרוני גמזו, רופאים בכירים מאיגודים שונים בהסתדרות הרפואית, וצוותים מהאוניברסיטה העברית ובן-גוריון יש הסכמה רחבה - מקיר אל קיר ממש - על כמה עובדות בסיסיות. 

ראשית, המצב שבו תלמידי בתי הספר ממשיכים להישאר בבית וללמוד בזום הוא הרסני לבריאות הנפשית, הגופנית והחברתית שלהם, למשפחות שלהם ולחברה הישראלית כולה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גמזו: לא ניתן להמשיך בהקלות אם מספר הבדיקות לא יהיה כ-50 אלף ביום

הממונה על המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, צפוי לומר לשרי הקבינט כי לא ניתן להמשיך בהקלות אם מספר הבדיקות לא יהיה כ-50 אלף ביום, מפני שמספר נמוך יותר לא יכול לספק תמונת מצב מהימנה על מצב התחלואה. בשבוע שעבר היה מספר הבדיקות היומי הגבוה ביותר 43 אלף והנמוך ביותר 27 אלף.

(עידו אפרתי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקרב על רכישת בדיקות הקורונה בישראל: "חשש שהשיקולים לא היו מדעיים"

יו"ר עובדי המעבדות: "מוטרדים מאוד מהמאמץ השיווקי והמסחרי להפיץ את מכשיר הסופיה לכל עבר". רימיפארם, המשווקת את המכשיר בישראל: "לעיתים נדירות ייתכנו טעויות"

לכתבה המלאה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפרעות התנהגות ודיכאון: איגודי הרופאים קוראים לפתיחה מיידית של בתי הספר - בקפסולות

ההסתדרות הרפואית קוראת למינוי פרויקטור קורונה לחינוך, ולהשקיע משאבים רבים בקפסולות - שיישמרו לאורך כל יום הלימודים ואחה"צ

לכתבה המלאה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כ"ץ הודיע על מענקי חזרה לעבודה - בלי לדעת כמה זה עולה

משרד האוצר הודיע היום (א') על שתי תוכניות למענקים הקשורות בשוק התעסוקה. התוכנית המשמעותית יותר כוללת מענק חודשי למובטלים שיחזרו לעבוד. במשרד האוצר לא יודעים בשלב זה להעריך מה תהיה העלות הכוללת של המענק הזה והוא אינו מוגבל בסכום אלא רק בהגבלת זמן - עד דצמבר. במקביל, כל מי שהיה מובטל במשך 100 יום בתקופת הקורונה יקבל מענק של לפחות 2,000 שקל.

המענק לכל מובטל בהיקף של 2,000 שקל יועבר באופן חד פעמי, ללא תלות בחזרה לעבודה, לכל מי שהיה מובטל במשך 100 ימים (גם אם לא רצופים) מאז פרוץ משבר הקורונה (1 במארס).

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפאבים, המועדונים והאולמות לא ייפתחו בחודשים הקרובים: "צריך לשלם להם פיצויים, ולא להשלות אותם"

בית ספר תל"י גאולים בירושלים, למצולמים אין קשר לכתבה
בית ספר תל"י גאולים בירושלים, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

‏קבינט המומחים המייעץ לתוכנית מגן ישראל קורא לפתוח את כיתות א׳-ד׳ בקפסולות בשלב ההקלות הקרוב – כלומר, בתחילת השבוע הבא. הקבינט עומד על כך שיישמרו התנאים המקדימים הנחוצים לפתיחה בטוחה יותר: הקפדה על קפסולות, הימנעות מערבוב בין צוות ותלמידים גם בצהרונים ובהסעות, וביצוע בדיקות סקר לצוות עוד לפני פתיחת הלימודים.

בנוסף, ממליץ הקבינט על פתיחת שירותי "אחד על אחד" (מספרות, קוסמטיקאיות ועוד) וכן שירותי רפואה משלימה. במידה שאכן יוחלט על הרחבת המסחר מעבר לשירותי אחד על אחד כבר משבוע הבא, הקבינט קורא לכוון את הפתיחה למסחר ללא כניסת קהל לחנויות – כלומר, מסחר בטייק אווי או מכירה תחת כיפת השמיים - וללא פתיחת חנויות בקניונים.

המומחים אומרים בפעם הראשונה כי ישנם עסקים שמתאפיינים בצפיפות רבה שלא צפויים להיפתח כלל בחודשים הקרובים, וכי חשוב להבהיר זאת מראש כדי לא לטעת תקוות שווא. המסמך לא מפרט מהם אותם סוגי עסקים, אך מדובר בין היתר במקומות כמו פאבים, מועדונים, אולמות כנסים סגורים ואולי גם אולמות חתונות. לפי המומחים, "ייטב לפצות כלכלית את בעלי העסקים הללו ולהבהיר כי לא ייפתחו בחודשים הקרובים, מאשר להשלות אותם כי הדבר יתאפשר בשלב ההקלות המתקדם הצפוי באמצע החורף".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלייה בתחלואה בקורונה בחברה הערבית בגלל אי־הקפדה על בידוד וריבוי חתונות

מתחם בדיקות קורונה באום אל-פחם, בחודש שעבר. בחברה הערבית מצביעים על התחדשות החתונות כגורם נוסף לעלייה בתחלואה
מתחם בדיקות קורונה באום אל-פחם, בחודש שעבר. בחברה הערבית מצביעים על התחדשות החתונות כגורם נוסף לעלייה בתחלואהצילום: רמי שלוש

בחברה הערבית עוד לא הספיקו לנשום לרווחה בעקבות הירידה הניכרת ברמת התחלואה בקורונה, ובכמה יישובים כבר מזהים מגמת עלייה מחודשת, בין היתר בשל אי־הקפדה על בידוד וריבוי החתונות. לפני כשבועיים פרסם ועד החירום בחברה הערבית נתונים שלפיהם מספר הערים והיישובים הערביים המוגדרים כ"אדומים" ירד מ–32 לארבעה בלבד בתוך חודש וחצי. ואולם, בתוכנית הלאומית למאבק במגפה מצביעים על כמה יישובים וערים שבהם נרשמו באחרונה שיעורי הדבקה גבוהים.

חלק מהיישובים — רהט, כפר קאסם, אום אל-פחם וסכנין — הוגדרו קודם כאדומים, ואליהם מצטרפים ריינה, דיר אל־אסד, מג'ד אלכרום ומג'דל שמס שברמת הגולן, שם נשקלת האפשרות להטיל סגר עקב העלייה בתחלואה בשבוע האחרון. לפי ד"ר כמאל אבו ג'בל, תושב הכפר ומנהל מחלקת הקורונה בבית החולים זיו בצפת, ביישוב ישנם 56 חולים מאומתים מתוך כ–11 אלף תושבים, 41 מהם אובחנו בשבוע האחרון. לדברי אבו ג'בל, ביישוב אין הקפדה על הנחיות הבידוד, ונראה שישנם חולים שלא נבדקו.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פחות כינים, יותר חרדות: מה אפשר ללמוד על המגפה מצריכת התרופות

תרופה למחלת כליות מוברחת מהודו
תרופה למחלת כליות מוברחת מהודו. סינים רבים נעזרים בסוכני רכישה שמשיגים עבורם תרופות זולות יותר צילום: GILLES SABRIE / NYT

צריכת התרופות ושירותי הבריאות של הישראלים מספקת זווית נוספת על משמעויות והשפעות המגפה בישראל. בדיקה מקיפה שערכה חברת שראל, המספקת את התרופות והציוד הרפואי לבתי חולים ומוסדות רפואיים, מספקת הצצה להשפעות האלה. הבדיקה כוללת איסוף נתונים של החברה עצמה, וכן נתונים מהסתדרות הרוקחים, קופות החולים ובתי חולים, בינואר-אוקטובר. 

השפעות הריחוק החברתי ניכרות באופן ברור בירידה ברכישת תכשירים הקשורים למצבים רפואיים הנובעים מקרבה פיסית. כך, למשל, חלה ירידה של יותר מ-50% בתכשירים נגד שלשולים, וירידה דומה בתכשירים נגד כינים - תוצאה של הריחוק הכפוי בין התלמידים. גם באלרגיות נרשמה כנראה הקלה בעקבות ההסתגרות היחסית בבתים - עם ירידה של 22% במכירות של תרופות נגד אלרגיה. 

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מה עושים עם הילדים שדבוקים למסכים? להגביל לשעתיים ביום

פרופסור יאיר עמיחי המבורגר אומר שכדאי לנתק את הילדים מהמסכים, או לפחות להגביל אותם ולפקח על המשחקים שבהם הם משחקים: "חוסר השליטה שאנחנו מייצרים בקרב ילדינו עכשיו, יעלה לנו בריבית בעתיד". האזינו:

מה מסתתר מאחורי מאבק הרבנים החרדים?

0:00
-- : --
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אם לא נפתח מיד את מערכת החינוך - 20% מתלמידי היסודי עלולים לנשור

פתיחת שנת הלימודים, ב-1 בספטמבר
פתיחת שנת הלימודים, ב-1 בספטמברצילום: עופר וקנין

"הציבור לא מבין את הנזק הכבד שנגרם מכך שילדים בגיל יסודי נמצאים בבית. בפועל, 10%–20% מהם נשרו ממערכת החינוך. המורות פותחות את הזום, והילדים האלה לא מצטרפים אליהן. לא היום, לא מחר, וגם לא במשך חודשים. בפועל, הם נשרו ממערכת החינוך. גם כשנחזור לפגוש אותם עוד חודשיים, זה יהיה מאוחר מדי - ילדי כיתה א' כבר לא יצליחו ללמוד קרוא וכתוב, וילדי כיתה ו' לא יצליחו לעלות לחטיבה. איבדנו אותם".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"פורום השייטת", השתקת בכירים - ומינויים מוזרים: מה עושה השר גלנט במשרד החינוך?

שר החינוך יואב גלנט
שר החינוך, יואב גלנטצילום: מוטי מילרוד

מקורות במשרד החינוך אומרים כי המשרד, שתקציבו השנתי הוא כ–60 מיליארד שקל, למעשה משותק. עד לאחרונה התקיימו ישיבות שבועיות של כ–20 בעלי התפקידים הבכירים במשרד, וכן ישיבה שבועית של 50 חברי ההנהלה המורחבת. ואולם בחמשת השבועות האחרונים, שבהם הושבתו שוב בתי הספר וגני הילדים, לא התקיימו ישיבות בפורמט זה. במשרד טוענים כי הישיבות הומרו במפגשים מצומצמים של ההנהלה הבכירה בלבד, וכי התקיימו שלוש ישיבות בזמן ההשבתה.

מקורות במשרד החינוך טוענים כי עובדי המשרד, לרבות גורמי המקצוע ומנהלי האגפים הרלוונטיים, מודרים לחלוטין מתהליך קבלת ההחלטות: "אנשים לא יודעים בכלל מה קורה במשרד". לדבריהם, ההחלטות מתקבלות בעיקר בלשכותיהם של גלנט ואדרי, מה שזכה לכינוי "פורום השייטת" - וכי יתר בעלי התפקידים לומדים על ההחלטות שהתקבלו רק כאשר הן מתפרסמות בכלי התקשורת.

בקרב עובדי משרד החינוך גוברת באחרונה הביקורת על גלנט ואדרי - שנובעת בעיקר מכך שניהולו של משבר כה חריף הופקד בידי חסרי ניסיון בתחום החינוך. גלנט מינה ביוני האחרון את אדרי למנכ"ל המשרד, למרות ביקורת גלויה על היעדר ניסיונו.

לכתבה המלאה