קורונה - עדכונים שוטפים | 7,639 נמצאו חיוביים לקורונה אתמול, 1,622 מתו מהנגיף בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

בצל הקורונה: H&M סוגרת 250 סניפים בכל העולם - ומשקיעה בחנות המקוונת

קמעונאית האופנה H&M הודיעה כי תסגור בשנה הבאה 250 סניפים - 5% מסניפיה בכל העולם - וזאת לאחר שמגפת הקורונה האיצה את המעבר של צרכנים לקניות ברשת. 

"יותר ויותר לקוחות החלו לקנות באינטרנט במהלך המגפה, והם מראים לנו שהם מעריכים חוויה נוחה ומעוררת השראה שבה החנויות והדיגיטל מתקשרים זה עם זה ומחזקים זה את זה", אמרה מנכ"לית החברה, הלנה הלמרסון, בהודעה שפרסמה החברהל. 

לכתבה המלאה

בלי ועדת חקירה לאירועי הקורונה - לא נלמד כלום

המשברים הכלכליים והפוליטיים של שנות ה–80 חשפו את ישראל במערומיה — היא התגלתה כבעלת מוסדות כלכליים ופוליטיים חלשים, שלא הצליחו למנוע ממנה להידרדר עד כדי פשיטת רגל.

אחת המסקנות היתה שיש לבנות מוסדות מקצועיים מתפקדים, להעניק להם כלים, יכולות וחוקים רלוונטיים, וזה מה שהביא לבנייתם מחדש של גופים כמו בנק ישראל והפיקוח על הבנקים, אגף תקציבים במשרד האוצר, רשות שוק ההון ורשות ההגבלים העסקיים. זה קרה, בין השאר, בזכות ועדות חקירה ממלכתיות כמו ועדת בייסקי, שיצרה את התשתית לייצוב המערכת הפיננסית; ועדת נתניהו (בראשות השופטת שושנה נתניהו) שהביאה לחקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי; או ועדת לנדוי שעשתה סדר במה שמותר ובמה שאסור לשב"כ — שהיה עד אז גוף בלתי מבוקר — לעשות.

סמי פרץ

לטור המלא

טראמפ חיובי לקורונה, והבורסות עוברות למגמה שלילית. זו הסיבה

החוזים העתידיים על מדדי בורסות אירופה ו-וול סטריט עברו לירידות בתפנית חדה, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אובחן כחולה קורונה הבוקר (ו'). טראמפ ואשתו מלאניה, שגם תוצאת הבדיקה שלה חיובית, ייכנסו לבידוד. פרטים על מצבם של השניים לא ידועים, אולם הסיכויים לפתח סימפטומים עולים עם הגיל, ולפי הערכות כ-30% מבני 70 ומעלה מגיעים למצב קשה. טראמפ בן 74. מלאניה טראמפ בת 50.

מה שמצביע באופן מובהק יותר על תגובת השוק לידיעה שמנהיג העולם החופשי נדבק בווירוס, שרב בו הנסתר על הגלוי, הוא המסחר בחוזים העתיידים על מדדי בורסת אירופה (שמתחילים להסחר ב-10 בבוקר שעון ישראל) ומדדי וול סטריט (פתיחת המסחר ב-16:30). אלה יורדים עתה בכמעט 2%, לאחר שנסחרו בתנודה חיובית קלה לפני ההודעה. עוד אינדיקציה לבהלת המשקיעים נמצאת במסחר במדד התנודתיות VIX, הידוע בכינוי מדד הפחד, שזינק ב-10%. מחיר הנפט הגולמי עבר מירידות קלות לנפילה של 3.6% בחוזים על נפט מסוג טקסס מתוק.

דפנה מאור

לכתבה המלאה

אמזון: 20 אלף עובדים נדבקו בקורונה

כמעט 20 אלף עובדים של אמזון בארה"ב אומתו או נחשדים כחולי או נשאי נגיף הקורונה, כך הודיעה אתמול (ה') החברה. 

אמזון הודיעה בפוסט שפירסמה בבלוג שלה, כי היא מעסיקה 1.372 מיליון עובדי חזית באמזון ובסניפי רשת המרכולים האורגניים הול פודס שבבעלותה מאז תחילת מארס. על פי חישובי החברה, שיעור ההדבקות בקרב העובדים היה נמוך בממוצע ב-42% מהקהילות שסביבה, כשלוקחים בחשבון גם את גיל העובדים. 

לכתבה המלאה

7,639 נדבקים חדשים אובחנו אתמול

מניין קורבנות הקורונה בישראל ממשיך לטפס: מאז פרוץ המגפה מתו מהנגיף 1,622 איש - כך עידכן משרד הבריאות.

7,639 נדבקים חדשים אובחנו אתמול (חמישי), מתוך 64,458 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות - 11.8%.

807 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 196 מונשמים. 268 מאושפזים במצב בינוני, ובסך הכל מאושפזים בבבתי החולים ברחבי הארץ 1,518 חולי קורונה.

3,221 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 319 רופאות ורופאים ו-764 אחים ואחיות.

הכנסת פסלה הצעה להתיר לעסקים קטנים לפעול - כי המהלך יכשיר הפגנות

ועדת החוקה של הכנסת שקלה היום (חמישי) ללחוץ על הממשלה להתיר הפעלת עסקים קטנים במהלך הסגר, אולם המהלך נגנז לאחר שבוועדה הובהר כי הצעד יביא לביטול המגבלות על ההפגנות. במקביל, הוועדה אישררה הערב את התקנות שמגבילות את ההפגנות. הן ייכנסו הלילה לתוקף - 24 שעות אחרי שאושרו בממשלה.

את ההצעה יזמה ח"כ איילת שקד (ימינה), שפעלה לשכנע את עמיתיה לוועדה כי יש לאפשר לעסקים לא חיוניים שבהם עד עשרה עובדים לשוב ולפעול. זאת לאור העובדה כי התקנות ממילא מאפשרות כיום התקהלויות של עשרה אנשים במקום סגור.

אולם, היועצים המשפטיים שנכחו בדיון הבהירו כי אם בקשתה של שקד תאושר, יבוטלו המגבלות על קיומן של ההפגנות במהלך ימי הסגר. זאת כיוון שחוק סמכויות הקורונה החדש מתנה את הגבלת ההפגנות בהכרזה על "מצב חירום מיוחד" - הכולל סגירה מוחלטת של העסקים בישראל, למעט מקומות עבודה חיוניים.

לכתבה המלאה

גמזו: "40% מהמאומתים - מהחברה החרדית"

פרויקטור הקורונה רוני גמזו דיבר היום (ה') במסיבת עיתונאים בפייסבוק: "כולנו מתמקדים בבתי החולים הכלליים - ושם נמצא הרבה מאד מהפוקוס שלנו, אבל הייתי רוצה לשים פוקוס על בתי החולים הגריאטרים שבהם מטופלים 1,000 חולי קורונה. נגיע גם ל- 1,400-1,300 מיטות. אלה חולים שעוברים הדבקה בתוך בתי החולים וגם מפונים לשם מבתי החולים הכלליים. המערך הגריארטרי תמיד נחבא אל הכלים אבל יש לו עוצמה אדירה עם צוותים מאד מסורים. מודה מאד למערכת הגריאטרית. נמשיך לתת להם הרבה מאד כוח ומשאבים. 

"ביקרתי במעבדה של איילקס באיירפורט סיטי - תקדים בשבועיים את הפתיחה שלה ואחרי החגים תתחיל לבדוק כמה אלפי בדיקות קורונה ותגיע ל- 10,000 ואחרי החג 15 אלף בדיקות קורונה - נגיע במהרה ל-80 ו-90 אלף בדיקות. 

"קמנו הבוקר עם 9,000 בדיקות מאומתות - זה לא הפתיע אותי כי אלה הדגימות של אחרי יום כיפור עם 70 אלף בדיקות - זה מסכם שישי, שבת ויום הכיפורים שבהם כל המערכת עבדה בצורה לא רגילה. יש לנו כאן כרגע ימים משוגעים. גם היום הקרוב יסתיים ברמה דומה של בדיקות ומאומתים. ואז נצטרך לקחת את כל כמות הבדיקות ולבדוק אם התחילה המגמה שאנחנו מצפים לה. כי אנחנו פחות או יותר שבועיים מתחילת הסגר הראשון ומצפים להתחלת הפחתת התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר. 

"היו לנו חדשות לא טובות - 40% אחוז מהיקף המאומתים בחברה החרדית. עלייה בכמות ושיעור של חולים מעל גיל 60 בחברה החרדית. אבקר היום באחד היישובים החרדיים כדי להתקרב מקרוב למורכבות הקיימת שם כדי לעשות מה שניתן כדי לחזק אותם ולתת להם את ההבנה שאנחנו בתחלואה מאד גבוהה שעלולה לגרום לחולים קשים".

"הסגר - ברור לכולם שב- 10 בספטמבר הקבינט החליט ללכת לסגר שיצא לפועל ב-18 בספטמבר ויומיים לפני כן במערכת החינוך. הסגר היה נדרש. המספרים עלו בצורה מהירה ומשמעותית מ-1,500 ל-4,000 ובתחילת הסגר הגענו ל-7,000. כולכם יודעים שלא רציתי את הסגר אבל ברגע שנחצה ה-R ובתי החולים הרימו דגל - לא עצרתי לרגע וביקשתי ריסון הדוק.

"הסגר עבר 2 שלבים ויש שאלה אם הסגר אפקטיבי - כן, אנחנו רואים בבירור פחות תנועה ומגעים ובמקומות שהיו התקהליות - הדברים ירדו. האם יכולים להגיע לרמת הירידה של עוצר פסח? לא, אבל ההבדלים לא כאלה גדולים

"אני מבקש שנשמור על זה, כי ברור ככל שנשמור נכון עם כל הענפים שכן פתחנו כדי לשחרר כלכלה וחופש, כל התהחשבות שעשינו בפרט לעומת הסגר של מרץ אפריל.

מה עמדתך בנוגע לאורך הסגר?

"תנו לי לנשום ולראות נתנוים. כל אמירה על אורך הסגר בלי נתונים והסתכלות על ה-R לא תהיה ודאית. אני רוצה לחכות עוד קצת, למדוד את ה-R, למדוד התחלת ירידה. שבוע הבא הוא גורלי ואז נוכל לתת נתונים".

האם אתה שוקל להחזיר לימודים לישיבות?

"לימודים הם לימודים. כולם מתקהלים באזור סגור ולא משנה אם זה ישיבה או כיתה י"א. ההחלטה תצטרך להתקבל עם כל הגורמים המעורבים תוך הסבר ורגישות - לכולם חשוב בתי ספר וישיבות. הדברים צריכים להתקבל עם קריטריונים אחידים. אני מתחייב על אחידות במדינת ישראל".

האם אתה שוקל להשאר או שתחזור לאיכילוב?

"אחד הדברים הטובים בתפקיד זה לעבוד עם יולי אדלשטיין. חריצות, נאמנות, יושר, מנהיגות ואמירת אמת. ולכן אם השר יבקש אני אשקול את זה. אבל אני רוצה לעמוד באמירה שלי לחזור לאיכילוב בנובמבר.

"לגבי היעדר אכיפה - אין ספק שהפרות המוניות מקטינות אפקטיביות של הסגר וגורמות לקושי רב במדינת ישראל. כל מי שחושב שנסיים את החגים ונסיים את הסגר ואפשר לעשות חתנוות בגליל - אז לא. זה לא הזמן לסכן את כולנו. לגבי אכיפה - הייתי רוצה שתהיה יותר משמעת של הגבאים אבל כל מערכות הלימוד ומוסדות הלימוד צריכים לעמוד בהוראות וכל חריגה מזה יכולה לסכן אותנו בתחלואה הולכת וגדלה

"לגבי איסור הטיסות ויציאה לטבע ולים - חלק מהצעדים שאתה מקבל בתנאי סגר כלליים זה הקטנת התנועה והאפשרות להתקהלות - לאו דווקא עם הצדקה אפידמיולוגית. לפעמים יש הצדקה שמסתכלת על הגדרה אחת אחידה גם בשביל ליצור אחידות וגם בשביל  ליצור נראות ואכיפה ראויה. בחלק מהמצבים לא רק אפידמיולוגיה קובעת אלא הסתכלות על הגדרה רחבה.

"אין שום ירידה ברגישות הבדיקות בישראל - ישעור החיוביים הגבוה נובע מעלייה בתחלואה ומצב שבו כמות הבדיקות היא יותר מהרצון של אנשים ללכת להיבדק ואז סימפטומטים מקבלים תור קדימה. כדי שאנשים יהיו בטוחים אני ממשיך כל הזמן להיות בקשר עם מנהלי המעבדות ועם מנהלת המעבדות הראשית של משרד הבריאות ומוודא שאין שינוי ברגישות הבדיקות".

סגן שר הבריאות יואב קיש: "נכשלנו ביכולת ביצוע של מגבלות דיפרנציאליות"

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר היום (ה') בוועדת החוקה של הכנסת כי "מדינת ישראל וממשלת ישראל נכשלו ביכולת ביצוע של מגבלות דיפרנציאליות", ורמז בכך כי הסגר הכללי הוא התוצאה של כך.

קיש התייחס לשלושה סוגים של כשלונות. ראשית, הוא התייחס לסגירת ענפים מסוימים כמו מסעדות וחדרי כושר ואמר: "כשהובלנו מהלך שהיה לפי תחומי עשייה, אז לוביסטים בכנסת מנעו מאיתנו להוביל מהלך של סגירה בסוגי עסקים שונים, כמו חדרי כושר ומסעדות. כולנו היינו מלאי סימפטיה כלפי מסעדות וראינו מה קורה. מגזרים מסוימים עם לחצים מסוימים הובילו לחצים, גם המשרד החרדי הוביל לחץ - למה רק אני? היה מאוד קשה".

שנית, הוא התייחס לקושי להטיל סגרים על יישובים אדומים ובייחוד חרדיים, ואמר כי "היה מאוד קשה ללכת למהלך דיפרנציאלי אזורי", ושלישית, התייחס לקושי לעצור את תחום החתונות והאירועים בחברה הערבית: "נכשלנו גם ברמת הציבור - כשאמרנו שחתונות זה מדבק וסגרנו אולמות חשבנו שעשינו בסדר. ואולם אנחנו יודעים היטב שהפרו את ההוראות". לסיכום, אמר קיש כי "מדינת ישראל לא הוכיחה יכולת טיפול דיפרנציאלית בתחלואה".

שוחד תמורת הסרה מרשימת הבידוד: המשטרה חוקרת חשוד ממשרד הבריאות

המשטרה עצרה אתמול (רביעי) בשעות הערב חשוד לחקירה באזהרה בחשד למעורבות בעבירות של קבלת שוחד. על פי החשד, החשוד קיבל סכומי כסף ממבודדים שביקשו ששמם יוסר מרשימת הבידוד של משרד הבריאות על מנת שיוכלו לצאת לשגרת יומם.

החשוד הוא עובד חברה המספקת שירותים למוקד הערעורים של משרד הבריאות בנושא קורנה, שהועסק באחד המוקדים המקבל דיווחים ממבודדים המבקשים לערער על עובדת היותם בבידוד בעקבות חשיפה לחולה מאומת.

החשוד יובא בהמשך היום לבית משפט השלום בראשון לציון והמשטרה תבקש להאריך את מעצרו.

החקירה מנוהלת במשטרת ישראל בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות ובליווי פרקליטות מחוז דרום.

המדינה שהצליחה לרסן את המגפה - מנסה עכשיו להציל את הכלכלה

אחרי שהצליח להאט את התפשטות הקורונה ולהביא לכך שבכל יום נרשמים רק מקרים חדשים בודדים של הידבקות - ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, מתמודד עם האתגר הבא: לאושש את הכלכלה, שצללה למיתון ראשון אחרי 30 שנה.

ביום שלישי צפויה ממשלתו השמרנית להציג תוכנית חילוץ חדשה, שצפויה לכלול - במסגרת התקציב הפדרלי - הורדת מסים והגדלת ההשקעה בתשתיות. כל זאת במטרה להשיב את הצמיחה ולהוריד את האבטלה. זהו שינוי משמעותי במדיניות הכלכלית של מוריסון, שלפני פחות משנה עוד התמקד בניסיון לחזור לעודף תקציב. כעת, הגירעון התקציבי צפוי להתנפח ל-198.5 מיליארד דולר אוסטרלי (141.8 מיליארד דולר אמריקאי) ב-12 החודשים שעד 30 ביוני 2021 - כך לפי הערכות של פירמת רואי החשבון והייעוץ הגלובלית דלויט.

לכתבה המלאה

הממשלה אישרה את הגבלת ההפגנות והגבלת הטיסות מהארץ

הממשלה אישרה הלילה (חמישי) שורה של תקנות חדשות לתיקון לחוק סמכויות הקורונה. לפי התקנות החדשות, הפגנות הוגבלו בהתאם למגבלות ההתקהלות בחוק: טווח של קילומטר ממקום המגורים, עד 20 בני אדם ובמרחקים של שני מטרים זה מזה. ההגבלה תקפה למשך שבוע. ועדת החוקה של הכנסת צפויה להתכנס הבוקר ולאשרר את התקנות על מנת שייכנסו לתוקף.

מלבד ההפגנות, הממשלה אישרה להאריך את הסגר המלא עד 14 באוקטובר. כמו כן, שהייה של אדם בסוכה של אדם שאינו מתגורר עמו אסורה והקנס על כך עומד על 500 שקלים. התקנות החדשות מגבילות את הטיסות היוצאות מהארץ. טיסות מותנות באישור שהכרטיסים נרכשו לאחר 25 בספטמבר, או בקבלת אישור בכתב מהמינהל הכללי של משרד התחבורה, או בהחזקת דרכון חוץ דיפלומטי או אשרה דיפלומטית.

התקנות מקנות לשוטרים את הסמכות להפעיל כוח על מנת למנוע יציאה של אדם מהיישוב שבו הוא מתגורר. "ללא סמכות למנוע את היציאה ממקום היישוב במצבים שבהם נאסרה, ניתן יהיה רק להטיל קנס אך לא למנוע את היציאה עצמה", נכתב בתקנה. "לשם מימוש הסמכות במקרים שבהם היציאה ממקום היישוב אסורה נדרשת הקניה של סמכות השימוש בכוח. יובהר כי מימוש כלל הסמכויות, ובכלל זה סמכות השימוש בכוח, כפופים לכללי הסבירות והמידתיות". עוד הובהר כי הסמכות תקפה לזמן הסגר המלא בלבד.

(נעה לנדאו ועידו אפרתי)

הסגר עדיין לא משפיע: 8,919 נדבקים חדשים בקורונה

הסגר עדיין לא נותן את אותותיו: 8,919 נדבקים חדשים בקורונה אתמול (ד') - כך עולה מנתוני משרד הבריאות. מספר הבדיקות היה 68,128, כך ששיעור הבדיקות החיוביות הסתכם בכ-13%. 

מספר החולים במצב קשה ירד ל-810. בישראל מתו עד כה 1,571 מקורונה. 

נתניהו הציע להקטין ל-200 מטרים את הגבלת המרחק מהבית, גנץ: "אתם משגעים את הציבור"

עימות בקבינט הקורונה. ראש הממשלה נתניהו הציע להקטין ל-200 מטרים את הגבלת המרחק מהבית, שכיום עומדת על קילומטר. בעקבות החוק שאושר הלילה בכנסת, הקטנת המרחק תגביל עוד יותר את המרחק שבו ניתן לקיים הפגנות, בכפוף לכך שהממשלה תאשר תקנות בנושא. ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר על כך: "אתם משגעים את הציבור", ונתניהו ענה לו: "לא תגיד לי משגעים או לא את הציבור".

(נעה לנדאו)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker