קורונה - עדכונים שוטפים | נתניהו: "הסגר יימשך לא פחות מחודש - ואולי יותר"

ישראל כ"ץ: "פועלים לגיבוש תוכנית למקרה שהסגר יימשך לאחר סוכות" ■ נחצה הרף שהגדיר ראש הממשלה: 811 חולים במצב קשה וקריטי ■ ישראייר עותרת לבג"ץ: לאפשר מכירת כרטיסי טיסה גם בסגר

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקורונה מכה במקום השמח בעולם: דיסני מפטרת 28 אלף עובדים

במשך שישה חודשים השאירה דיסני עשרות אלפי עובדים בפארקי השעשועים שלה בחופשה ללא תשלום (חל"ת), מתוך תקווה שמגפת הקורונה תמוגר והם ייפתחו שוב. אתמול, היא הכירה בכך שזה לא יקרה בזמן הקרוב. 

חטיבת פארקי השעשועים של דיסני הודיעה כי תפטר 28 אלף עובדים בארה"ב. רוב המפוטרים הם עובדים בפארקים, חלקם מתוך חטיבת ספינות השעשועים, Disney Cruise Line, וחלקם מחנויות דיסני. "עד כמה שכואב לנקוט צעד כזה, זו האפשרות הסבירה היחידה שיש לנו, עקב ההשפעות המתמשכות של הקורונה על עסקינו, הכוללות הגבלות בשל כללי הריחוק החברתי ואי ודאות לגבי משך המגפה", אמר ג'וש ד'אמארו, יו"ר פארקי דיסני, בהודעה שנשלחה באימייל ל"צוות השחקנים", המונח שבו משתמשת דיסני לתיאור עובדי פארקי השעשועים שלה. 

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ישראל כ"ץ: "פועלים לגיבוש תוכנית למקרה שהסגר יימשך לאחר סוכות"

"הנחיתי היום להכין למחר תוכנית להרחבת פעילות המשק למקרה שהסגר יימשך לאחר סוכות" - כך אמר היום (ג') שר האוצר, ישראל כ"ץ, בתוכנית "שלי וגואטה" ברשת ב' של "כאן". לדבריו, התוכנית תאפשר פעילות של עסקים שאינם מקבלים קהל, ושל עסקים שפעילותם נתונה לפיקוח מחמיר.

כ"ץ חזר על התובנה הרווחת שלפיה כל עוד המשבר הבריאותי והכלכלי חמור, אין מקום להטיל מסים חדשים על הציבור כדי לממן את ההתמודדות עם המשבר. לדבריו, "אני לא הולך לקצץ שקל ולא הולך להעלות מסים בשקל אחד. 2021, בתחילתה לפחות, תהיה דומה ל-2020. אנחנו צריכים כרגע לתגבר את השכירים ובעלי העסקים, ולא להטיל גזירות". לדברי שר האוצר, התחייבותו שלא להעלות מסים ולא לקצץ תקציבים במשרדי הממשלה נוגעת לחודשים שנותרו מ-2020, וכן ל"תחילת 2021".

כשנשאל על היחסים בינו לבין ההסתדרות והעומד בראשה, ארנון בר-דוד, אמר כ"ץ כי הוא "לא מפחד משביתות". כ"ץ אמר כי בכוונתו לקצץ בשכר במגזר הציבורי רק למשתכרים יותר מ-15 אלף שקל, ולא למי ששכרם נמוך מכך - והוסיף כי קיצוץ למקבלי שכר של 7,000 שקל ומעלה הוא הצעה שהעלה דווקא בר-דוד.

(אבי וקסמן)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ישראייר עותרת לבג"ץ: לאפשר מכירת כרטיסי טיסה גם בסגר

חיטוי מטוס ישראייר ביוני, השנה
חיטוי מטוס ישראייר ביוני, השנה. האם החברות הישראליות יצטרפו למהלך?צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP

חברת התעופה ישראייר מתכוונת לממש את הבטחתה, והודיעה כי מחר (ג') תעתור לבג"ץ נגד התקנות, שלפיהן רק מי שרכש כרטיס טיסה עד יום שישי 25 בספטמבר יוכל לטוס מישראל בתקופת הסגר. לטענתם, הנזק ישיר שנגרם להם בעקבות ההנחיה מסתכם ביותר מ-2 מיליון דולר.

ישראייר טוענת, בין היתר, כי ההחלטה נוגדת את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שלפיו כל אדם חופשי לצאת מישראל. בעתירה - שתוגש באמצעות עורכי הדין רועי בלכר וגיא זאבי ממשרד קריספין, רובינשטיין, בלכר ושות׳ - נטען כי האיסור אינו עולה בקנה אחד עם הוראות השעה לחוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"מה שקרה פה ביום כיפור יגיע אלינו לבית החולים עוד שבוע. זה נורא"

תושבת ירושלים, אתמול. יום כיפור תשפ"א יצר שני נרטיבים מקבילים
תושבת ירושלים, אתמול. יום כיפור תשפ"א יצר שני נרטיבים מקביליםצילום: אוהד צויגנברג

עם צאת יום כיפור, כשהישראלים הדליקו את הטלפונים שלהם, הם קיבלו זרם של בשורות קשות: מספר החולים קשה בקורונה שבר שיא, והאמיר ל-812; מגמת ירידה או התייצבות לא נראות באופק. במהלך החג היו ברחבי ישראל התקהלויות רבות בבתי כנסת סגורים בלי אכיפה של ממש, וגם מתווה הישיבות של האלוף במיל' רוני נומה - שהיה אמור להפריד בין החולים לבריאים בצורה שיטתית - קרס בחלק מהישיבות. בחורים רבים חזרו לבתיהם עם צאת החג, והם עלולים להדביק את בני המשפחה שלהם.

"אסון הומניטרי בהתהוות", הגדירה זאת רופאה מאזור המרכז אחרי ששמעה על אירועי יום כיפור. פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקת קורונה בבית החולים הדסה - שכבר היום מפוצצת בחולים קשים ומונשמים, שרבים מהם חרדים - אומר כי "מה שקרה ביום כיפור יגיע אלינו לבית החולים עוד שבוע. גם עכשיו אנחנו מתמודדים עם תוצאות ראש השנה", הוא אומר. "זה נורא. אתה לא יודע כבר מה לעשות, יש איזה אווירה של אנטי-מגפה בחברה החרדית, ומחשבה שהכל בידי שמים ויותר חשוב להתפלל".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו: "הסגר יימשך לא פחות מחודש - ואולי יותר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום כי להערכתו הסגר לא יימשך פחות מחודש. "יכול להיות שהוא ייקח הרבה יותר זמן", הוסיף נתניהו בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו. ראש הממשלה התייחס גם לפעילותה של מערכת החינוך בזמן הסגר, ואמר: "אנחנו רוצים להיערך כמיטב יכולתנו לאפשר לגיל הרך או לכיתות א'-ב', שתהיה גם להם הפרדה... זה מאמץ גדול, זה הרבה כסף – אבל זה חיוני. הגישה שלי היא ניסיון לאפשר הפרדות וקפסולות גם בכיתות א'-ב'. אנחנו רואים שהנגיף מתפשט ומדביק גם בכיתות הללו. זה מדביק גם את המורים".

מתי ייפתחו העסקים ומי יחזור ללימודים: כך נצא מהסגר לפי צוות המומחים שמייעץ לנתניהו 

מספר החולים במצב קשה חצה היום את רף ה-800 - מספר שמסמל את אי הספיקה של בתי החולים. לפי נתוני משרד הבריאות, 811 חולים מאושפזים במצב קשה וקריטי, בהם 206 מונשמים. 298 חולים מאושפזים במצב בינוני, ובסך הכל מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ 1,593 חולים. שראל מתו עד כה 1,517 איש מקורונה, מהם 7 מאז חצות. 

בשבוע שעבר אמר מקור בכיר במערכת הבריאות כי להערכתו רף אי-הספיקה האמיתי של מערכת הבריאות מגיע ל-1,300-1,200 חולים שמצבם קשה. אתמול אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הנחה את מערכת הבריאות להיערך לקליטת 1,500 חולים קשים מ-1 באוקטובר.

לפי דו"ח שפרסם בימים האחרונים משרד הבריאות, חולי הקורונה תופסים כ-10% עד 15% מהמיטות בחדרי המיון ועד כ-40% מהמיטות במחלקות הפנימיות בבתי החולים. הדו"ח מתריע כי העומס גובר במוסדות הרפואיים, שנאלצים להקצות משאבים לטיפול בחולי קורונה, וכי מורגשת ירידה באיכות הטיפול במחלקות אחרות. בבתי חולים רבים נסגרו חדרי ניתוח, צומצם מספר המיטות בטיפול נמרץ ובוטלו שירותים אמבולטוריים (טיפולים ללא אשפוז).

כמו כן, לפי נתוני המרכז לבקרה ולמניעת מחלות האירופי (ECDC) שפורסמו אתמול, מספר המתים היומי מקורונה בישראל ביחס לאוכלוסייה הוא מהגבוהים בעולם, לצד מדינות דרום אמריקה. על פי הנתונים, שיעור התמותה היומי מקורונה למיליון נפש בישראל עומד על 3.47 (ממוצע שבועי). השיעור יותר מהכפיל את עצמו בתוך פחות מחודש, כשב-1 בספטמבר שיעור המתים עמד על 1.52 ביחס למיליון נפש (ממוצע שבועי).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כיצד תתמודדו עם מצוקה נפשית של העובדים שלכם?

ד"ר אירן דיאמנט, יו"ר הוועדה להתמודדות עם לחץ ושחיקה בארגונים, הפועלת תחת משרד הבריאות, פירסמה באחרונה מדריך שמטרתו להסביר כיצד לפעול למען הבריאות הנפשית של עובדים בארגון.

מהם דחק ומצוקה נפשית?

דחק, קרי לחץ, ומצוקה נפשית הם חלק מתסמינים הפוגעים ברווחתו של העובד. מצבי דחק או מצוקה של עובדים עשויים להתבטא בין היתר בירידה בתפקוד ובתפוקה, אירועי משמעת חריגים, טעויות, קשיים חברתיים, עייפות חריגה, שינויים במצב רוח ושימוש בחומרים כמו אלכוהול, סמים ותרופות.

עד כמה נפוצים מצבי דחק ומצוקה בתקופת הקורונה?

מחקרים מצביעים על עלייה של פי שלושה-ארבעה במספר הביטויים של חרדה ודיכאון בחודשים האחרונים, יחסית לתקופה המקבילה בשנים קודמות. בארה"ב נמצא כי בקרב אנשים מעל גיל 18, 30% חוו תסמיני חרדה ודיכאון. בנוסף, 26% חוו סימפטומים של טראומה או לחץ, 13% נעזרו בחומרים כמו סמים ותרופות לצורך התמודדות עם מצבם, ו-10.7% דיווחו על מחשבות אובדניות. 

מסקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בקרב בני 21 ומעלה 34% חוו לחץ וחרדה, 16% חוו תסמינים של דיכאון, 22% דיווח כי מצבם הנפשי החמיר או החמיר מאוד מתחילת משבר הקורונה. שיעור הנשים שדיווחו על לחץ, חרדה ודיכאון היו גבוהים יותר. עדות נוספת למצוקה היא שמספר הפניות לער"ן לקבלת סיוע נפשי נמצא במגמת עלייה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מתי ייפתחו העסקים ומי יחזור ללימודים: כך נצא מהסגר לפי צוות המומחים שמייעץ לנתניהו

כיכר הבימה, השבוע
כיכר הבימה בתל אביב, השבועצילום: JACK GUEZ - AFP

ככה ייראו החודשים הקרובים בישראל? סגר מחמיר על יישובים אדומים ויציאה משולבת איטית וזהירה מאד בשאר תחומי החיים; חזרה ללימודים בכיתות הגבוהות, פתיחת מסעדות, בתי כנסת ואירועים רק בעוד מספר חודשים  - זו ההמלצה של צוות המומחים של המל"ל, בראשות פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן. המתווה הוגש אתמול (ב) לראש הממשלה, ראש המל"ל, קבינט הקורונה, שר הבריאות ופרויקטור הקורונה. 

הצוות מעריך כי בלימת המגיפה (הפסקת הגידול במספר החולים המאומתים היומי) תושג בעוד שבוע, כשמספר המאומים היומי יגיע ל-10,000, וכי הירידה במספר המאומתים תתחיל רק כשבוע לאחר מכן, לקראת תום חגי תשרי. "יש להדגיש, כי במועד זה צפוי מערך האשפוז להיות בשיא התפוסה, מעל 1,500 חולים קשים, וזאת בהנחת אכיפה יעילה של הסגר", כותבים המומחים. 

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשבר משרטט מחדש את המפה החברתית: משקי הבית שנפגעו איבדו 20% מהכנסתם

סניף קסטרו בקניון ממילא בירושלים, בתקופת סגר הקורונה
סניף קסטרו בקניון ממילא בירושלים, בתקופת סגר הקורונהצילום: אמיל סלמן

משבר הקורונה פגע פגיעה קשה בהכנסות של משקי הבית בישראל. אמנם לא כל משקי הבית נפגעו – אבל אלה שהיה בהם עובד אחד לפחות שאיבד את פרנסתו, ספגו ירידה חמורה בהכנסותיהם, למרות התמיכה הממשלתית.

מחקר חדש שנערך בבנק ישראל בוחן משקי בית שהיו בהם לפני המשבר שני שכירים מועסקים, ושבעקבות המשבר אחד מאותם שכירים (או שניהם) איבד את עבודתו - בין אם בפיטורים, ובין אם בהוצאה לחל"ת או בדרך אחרת. במשקי בית כאלה, ההכנסה ירדה בעקבות זאת בכ-20% בממוצע, גם לאחר שקלול דמי האבטלה. המחקר נערך בהמשך למחקר קודם של הבנק, שזיהה פגיעה חמורה במיוחד בקרב משקי בית שיש בהם עצמאים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

811 חולים במצב קשה וקריטי, בהם 206 מונשמים

מספר החולים במצב קשה חצה היום את רף ה-800 - מספר שמסמל את אי הספיקה של בתי החולים. לפי נתוני משרד הבריאות, 811 חולים מאושפזים במצב קשה וקריטי, בהם 206 מונשמים.

298 חולים מאושפזים במצב בינוני, ובסך הכל מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ 1,593 חולים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זום זום זום: האוניברסיטאות ילמדו מרחוק עד להודעה חדשה

זום הוא כלי שאינו מיועד ללמידה, ועשוי אף להזיק
זום הוא כלי שאינו מיועד ללמידה, ועשוי אף להזיקצילום: Albert Gea / REUTERS

שנת הלימודים באוניברסיטאות תיפתח בלמידה מרחוק, והסטודנטים לא יגיעו לקמפוסים עד להודעה חדשה. כך הודיע היום (ג') ועד ראשי האוניברסיטאות. ברוב האוניברסיטאות שנת הלימודים תיפתח ב-18 באוקטובר. במכללות הציבוריות והפרטיות עדיין לא הוחלט כיצד תתנהל שנת הלימודים. 

הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים היו אמורים להתחדש ב-8 באוקטובר, אך תקופת ההשבתה במערכת החינוך צפויה להתארך. 

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"חולה נתקעה שלוש שעות באמבולנס בחניון": פיזור החולים תקוע בגלל סכסוך כספי

אמבולנס של מד"א בבית החולים שערי צדק בירושלים
אמבולנס של מד"א בבית החולים שערי צדק בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

ויסות של חולים קשים בין בתי החולים השונים בישראל הוא נושא שמדברים עליו שוב ושוב, עוד מהגל הראשון של הקורונה במארס. אבל למרות הדיון הער בנושא - עדיין ניתן למצוא בתי חולים מלאים חולי קורונה שפותחים עוד ועוד מחלקות, לעומת בתי חולים אחרים, חלקם הגדולים בישראל, שעדיין יש בהם מקום פנוי רב לקליטת חולי קורונה.

הדוגמא הבולטת ביותר הם בתי החולים הירושלמים הדסה ושערי צדק, שהולכים ומתמלאים, מרחיבים את המחלקות עוד ועוד, אך לא רק הם. בהדסה דיווח אתמול (א') מנכ"ל המרכז הרפואי פרופ' זאב רוטשטיין על 117 מטופלים, מהם 25 מונשמים ומחוברים למכונת אקמו, וציין שהיתה בבית החולים "עלייה מיידית של 20% אחרי שחשבתי שהגבול העליון שלנו הוא 100 חולים". בשערי צדק היו אתמול בבוקר 66 חולים שמהווים תפוסה של 97%. בבית החולים הבינוני נהריה כבר יש 100 חולי קורונה מאושפזים, ובברזילי עומדים על 113% תפוסה. לעומת זאת, במרכזי העל כמו בילינסון, שיבא וסורוקה עדיין יש מקום לעשרות חולי קורונה נוספים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לראשונה: ישראל עברה את ארה"ב במספר המתים ליום, ביחס לגודל האוכלוסייה

לראשונה, ישראל עברה את ארה"ב  במספר המתים ליום מקורונה, ביחס לגודל האוכלוסייה - כך קובע דו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של אמ"ן. לפי הדו"ח שפורסם הבוקר, מספר החולים החדשים ביום בישראל מוסיף להיות הגבוה בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה.

עוד קובע הדו"ח כי אחוז הבדיקות החיוביות שממשיך לטפס והגיע ל-15% מעיד על היקף תחלואה רחב בהרבה מזה המאותר בפועל. שיעור הבדיקות החיוביות הגבוה בולט במיוחד באוכלוסייה החרדית, שבה רבע מהנבדקים נמצאים חיוביים לקורונה.

עוד מציין הדו"ח את העלייה התלולה במספר החולים במצב קשה. מספרם עלה ב-70% בחודש האחרון ויותר מפי עשרה בשלושת החודשים האחרונים. "על פי הגידול לאחרונה במקרי ההדבקה החדשים ובפרט המשך העלייה במקרי ההדבקה בקרב בני 60 ומעלה, נראה כי הוא צפוי לגדול משמעותית בתקופה הקרובה", כותבים חוקרי אמ"ן.

החוקרים אומרים גם כי חלק מבתי החולים מתקרבים לסף הספיקה שלהם - תפוסה כמעט מלאה של מחלקות הקורונה ופתיחת מחלקות קורונה על חשבון מחלקות אחרות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מרוץ שליחים: היציאה מהסגר תהיה אטית - והתחרות בין האתרים המקומיים גוברת

"יכולת העמידה בשילוח מהיר נהפכה לפקטור משמעותי"
"יכולת העמידה בשילוח מהיר נהפכה לפקטור משמעותי"צילום: Andrey_Popov / Shutterstock

על אף שעברו רק שישה חודשים מאז תחילת הסגר הראשון, שוק האיקומרס (רכישות מקוונות) הישראלי השתנה מקצה לקצה. אלפי עסקים קטנים ובינוניים הקימו אתרי אונליין, חברות משלוחים חדשות הוקמו כדי לספק את הביקושים וחברות הלוגיסטיקה גדלו, והפכו משומנות יותר.

הסיבה להיערכות היא ההבנה כי המציאות של יציאה וכניסה מסגרים לא תשתנה בקרוב, לצד העובדה שגם בין הסגרים הציבור הישראלי הגדיל משמעותית את הרכישות באינטרנט - שינוי שצפוי להתקבע, חלקית לפחות, גם ביום שאחרי הקורונה. מאז תחילת משבר הקורונה, הטלת הסגרים וההגבלות על הפעילות הכלכלית במשק, רואים בנתוני ההוצאות בכרטיסי אשראי של חברת שב״א כי הציבור הישראלי שינה את התנהלותו הצרכנית.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסגר אילץ את מועדוני הכושר לעבור לרשת - עכשיו הם גילו שאין דרך חזרה

אופני כושר של פלוטון
אופני כושר של פלוטוןצילום: Peloton

בשבוע שלפני הסגר הראשון במארס הודיעו כמה חדרי כושר ללקוחותיהם כי הם מוזמנים לשכור את הציוד לביתם. למתאמנים הוצע כמעט כל מתקן שניתן להעמיס על הרכב ולהוביל בבטחה הביתה. אורח החיים החדש שכפתה הקורונה אילץ את השחקנים בענף לאלתר — כדי שיוכלו לשמור על עסקיהם.

בימי הסגר חוו מועדוני הכושר ירידה הרסנית של 95% במינויים וחידושי המינוי. כ–5% מהעסקים בתחום סגרו את פעילותם לצמיתות. אחרים החלו להציע השכרת ציוד, שיעורים מקוונים ואף פיתחו אפליקציות חדשות לניהול התפוסה במכון ביום שאחרי. עסקים שהציעו אלטרנטיבות מקוונות, חוו בתקופת הסגר כ–7% פחות בקשות להקפאת מינוי, בהשוואה לעסקים שלא הציעו כאלה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חרדים מתעקשים להידבק בקורונה - וזה עלול להביא את ישראל לפשיטת רגל

סגר בשל נגיף הקורונה בבני ברק. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
סגר בשל נגיף הקורונה בבני ברק. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

במצגת לקבינט הקורונה שהוצגה בדיון ביום רביעי שעבר, שבו הוחלט על החמרת הסגר, הוצגו נתוני ההדבקה בנגיף הקורונה לפי מגזרים. לפי הנתונים — המעודכנים ל–21 בספטמבר, יום אחרי ראש השנה — שיעור הבדיקות החיוביות בקרב המגזר החרדי הסתכם ב–26.3%, נתון גבוה בהרבה בהשוואה ל–13.6% במגזר הערבי ו–9.7% באוכלוסייה הכללית.

רק שגם הנתון הזה היה כנראה אופטימי מדי. בסוף השבוע דווח על הדבקה המונית שהתרחשה בחסידות גור, בגלל תפילת הענק שערכה החסידות בראש השנה בהשתתפות 2,000 חסידים. 260 מהם נדבקו בקורונה במהלך התפילה, ומאחר ש–1,200 ממשתתפי התפילה התפזרו לבתיהם מיד אחריה — בניגוד לסיכום המוקדם עם משרד הבריאות, שלפיו כל משתתפי התפילה ישהו בקפסולות במשך שלושה שבועות לפני התפילה ועוד שבוע לפחות אחריה — ניתן לצפות לזינוק בתחלואה.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker