קורונה - עדכונים שוטפים | הדיון בקבינט הקורונה הסתיים ויחודש מחר; יגובש מתווה לתפילות ולהפגנות

מערכת הבריאות מגייסת אלפי אחים ואחיות שסיימו לימודים, סטודנטים לסיעוד, סטאז'רים ופנסיונרים ■ גמזו לקבינט הקורונה: לצמצם פעילות מקומות העבודה הפרטיים ב-50% ולסגור את בתי כנסת

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדיון בקבינט הקורונה הסתיים ללא החלטות ויימשך מחר; משרדי הבריאות והמשפטים יגבשו מתווה להפגנות

הדיון בקבינט הסתיים ללא החלטות, ויימשך מחר בשעה 11:30. עד אז יגבשו משרדי המשפטים והבריאות מתווה להפגנות.

במהלך הדיון איים שר הפנים דרעי כי יתפטר אם התפילות בבתי הכנסת יוגבלו בזמן שההפגנות נמשכות. "אנחנו חיים במדינה יהודית ודמוקרטית. מבחינתי היא קודם כל יהודית. אם לא יתקיימו תפילות בבתי הכנסת אך ההפגנות יימשכו, מבחינתי לא מדובר במדינה יהודית ולא אוכל להישאר בתפקידי".

(יהונתן ליס)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפגנות בלפור וסגירת בתי הכנסת: קבינט הקורונה דן בהחמרת ההגבלות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (שלישי) בדיון בקבינט הקורונה כי "פארסת" ההפגנות מול מעון ראש הממשלה "חייבת להיפסק". לדבריו, "במשך זמן רב נמנעתי מלהתבטא בעניין, ואחרי ששמעתי את המומחים שטוענים שהתקהלויות זו סכנה עצומה לבריאות הציבור זו חובתי להתייחס".

נתניהו אמר שכל הציבור נדרש להיות תחת הגבלות, ורק קבוצה של מפגינים מוחרגת מהכלל. "מותר ללכת לכותל רק אם אתה גר במרחק 1,000 מטר משם, אבל לבלפור אפשר להגיע מכל רחבי הארץ. בכותל מותר רק קפסולות של 20 ובהפגנות הכל מותר. הפארסה הזאת חייבת להיפסק". הוא הוסיף כי את הצורך בהפסקת ההפגנות "מבינים גם בשמאל", והוסיף: "אנחנו בשעת חירום. חייב להיות דין אחד גם לתפילות וגם להפגנות ולכל ההתקהלויות באשר הן. אחרת הציבור לא יישמע להנחיות ונגביר את התחלואה למימדים איומים".

בהתייחס להפגנות אמר שר המשפטים אבי ניסנקורן כי "צריך להתאים את ההפגנות לסגר, אבל ההגבלות צריכות להיקבע על ידי צוות מקצועי ולא על ידי פוליטיקאים, שנגדם מופנית המחאה". לדבריו, "במדינה דמוקרטית ממשלה לא אוסרת מחאה נגדה". ניסנקורן הוסיף כי מפלגת כחול לבן תתמוך במתן סמכויות אכיפה למשטרה כלפי מפגינים שיפרו את ההנחיות. מוקדם יותר היום קרא ח"כ עפר שלח (יש עתיד) להקפיא את ההפגנות בתקופת הסגר. "אין דבר צודק יותר מהמחאה נגד ראש ממשלה מושחת וכושל, ואין דבר מוצדק יותר מעצירת ההפגנות ההמוניות נגדו ברגע הקריטי הזה", כתב.

קבינט הקורונה דן משעות הצהריים בהחמרת ההגבלות על חופש התנועה והעיסוק, בניסיון לבלום את התפשטות נגיף הקורונה ולהפחית את העומס על בתי החולים. עיקר המתיחות בדיון נוגעת להגבלת התפילות - במיוחד לפני יום הכיפורים - וכן להגבלת ההפגנות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

92% מהעובדים הוצאו לחל"ת - ובבתי המלון שוקלים לפתוח מחדש רק בפסח

מלון בראשית במצפה רמון. "עונש קולקטיבי אמיתי, ללא הצדקה"
מלון בראשית במצפה רמון. "עונש קולקטיבי אמיתי, ללא הצדקה"צילום: אסף פינצ'וק

"ספק אם נפתח את בתי המלון מחדש אחרי החגים. גם כך מדובר בחורף, תקופה עם הרבה תחלואה וללא חגים או חופשות, כך שגם הקהל הישראלי לא ממש יגיע. מבחינתי אנחנו בסגר עד סוף מארס, וגם זה בתנאי שהממשלה תחליט לא להטיל סגר גם בפסח הבא". כך אומר דני ליפמן, המנכ"ל והבעלים של רשת מלונות אטלס, המפעילה 16 מלונות בוטיק ברחבי הארץ.

ליפמן סבור כי את השנה הנוכחית כבר לא ניתן להציל: "בתרחיש האופטימי, הכל יסתיים בשנה הנוכחית. בהתחלה חשבנו שזה יימשך שבועות ספורים, אבל עכשיו אני מוכן לחגוג אם יבטיחו שהכל יסתיים בתוך שנה בלבד". 

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המלחמה בקורונה: מערכת הבריאות מגייסת אלפי אחים ואחיות חדשים, סטודנטים לסיעוד, סטאז'רים ופנסיונרים

מערכת הבריאות נערכת לתגבור נוסף של כוח אדם, ממקורות שונים: גיוס אחים ואחיות שרק סיימו את לימודי הסיעוד שלהם - 1,500 אחים ואחיות שסיימו במחזור יולי, ועוד 2,500 שנבחנו החודש וממתינים לציונים.

בנוסף, יגויסו סטודנטים לרפואה וסיעוד בשנים מתקדמות - כ-1,500 סטודנטים לרפואה בשנים החמישית והשישית ללימודיהם, ועוד כ-3,500 סטודנטים לסיעוד בשנה השלישית והרביעית ללימודים.

כמו כן, ייעשו צעדים להקדמת כניסתם למערכת של כ-400 סטאז'רים לרפואה בוגרי מוסדות אקדמיים בחו"ל, וייבחן שילוב של צוותים מבתי החולים הפרטיים.  

נעשתה גם פנייה למנהלי בתי חולים לדחיית פרישה של אנשי צוות רפואי לגמלאות, וכן ניסיון לגייס רופאים ורופאות פנסיונרים. במקביל, מתבצע גיוס של אחיות טיפול נמרץ מצה"ל ותגבור פרמדיקים בחדרי המיון.

(רוני לינדר)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ג'ונסון הכריז על הגבלות חדשות בבריטניה וקרא להימנע משאננות

תחנת הרכבת ווטרלו בלונדון, לפני שבועיים
תחנת הרכבת ווטרלו בלונדון, לפני שבועייםצילום: TOBY MELVILLE/רויטרס

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע היום (שלישי) על הגבלות חדשות למניעת התפשטות מגפת הקורונה. לדבריו, הממלכה המאוחדת ניצבת בפני "נקודת מפנה מסוכנת" ועל האזרחים להימנע משאננות.

בין ההגבלות החדשות:

  • תוטל חובת עטיית מסכות במוניות, בחנויות וכן על עובדי מלונות. במלונות תחול חובה לשמור על מרחק של שני מטרים בין האורחים והעובדים במקום
  • פאבים ומסעדות ייסגרו בשעה 22:00
  • בחתונות ואירועים מספר המשתתפים יוגבל ל-15
  • אירועי ספורט בחללים סגורים ייאסרו, והחל מ-1 באוקטובר תושהה החזרת הקהל לאירועי ספורט במקומות פתוחים
  • הקנסות למפרי ההנחיות יעמדו מעתה על 200 ליש"ט

ג'ונסון הזהיר את הבריטים שלא יצפו לשוב לחיי החברה ולעבודה שלהם במשך לפחות חצי שנה, ואמר שהוא מקווה שעם ההגבלות החדשות תיעצר העלייה במספר הנדבקים. לדברי ג'ונסון, בריטניה היתה חייבת לפעול כעת או להתמודד עם גל קורונה שני גדול. רק לפני כמה שבועות עודד ראש הממשלה הבריטי את התושבים בממלכה לשוב לעבודה והביע תקווה שעד חג המולד החיים ישובו לשגרה.

"לא נחסוך בשום מאמץ בפיתוח חיסונים, טיפולים וצורות חדשות של בדיקות המוניות, אבל אם לא נרשום התקדמות משמעותית עלינו להניח שההגבלות שהכרזתי עליהן יישארו על כנן במשך שישה חודשים", אמר ג'ונסון.

מספר החולים הכולל בבריטניה עומד על יותר מ-401 אלף ומניין המתים עומד על יותר מ-41 אלף.

ההודעה של ג'ונסון הגיעה לאחר שיועציו הבכירים לענייני מדע ורפואה מסרו שמספר מקרי ההידבקות בנגיף מכפיל את עצמו כל שבוע ועלול להגיע ל-49 אלף מקרים ביום עד אמצע אוקטובר אם לא ייעשה דבר כדי לבלום את התפשטות הקורונה. אמש דיווחה הממשלה הבריטית על 4,300 מקרים חדשים – פי ארבעה מהמצב בחודש שעבר והנתון הגבוה ביותר מאז חודש מאי.

(גרדיאן ואי-פי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גמזו לקבינט הקורונה: לצמצם פעילות מקומות העבודה הפרטיים ב-50% ולסגור את בתי כנסת

פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד

פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו ממליץ כעת לקבינט לסגור את בתי הכנסת ולאסור התקהלויות חג רחבות, לצמצם את פעילות מקומות העבודה הפרטיים ב-50% ולהעביר את המגזר הציבורי למתכונת חירום. עוד ממליץ גמזו לסגור באופן מוחלט את השווקים, כולל שווקי ארבעת המינים, וכן להגביר את האכיפה על איסור שימוש במקוואות. גמזו מציע לבצע את ההחמרות הללו מוקדם ככל הניתן.

הקבינט דן בשעות אלה בשאלה כיצד ועד כמה להחמיר את הסגר, על רקע המשך הגידול בתחלואת הקורונה והצטברות החולים הקשים. לפי הנתונים שמציג גמזו לקבינט, ההערכה היא שעד סוף השבוע הבא יהיו 812 חולים קשים וקריטיים בבתי החולים - מה שהוגדר בעבר כסף הספיקה של מערכת הבריאות. הערכה חמורה יותר מדברת על 900 חולים קשים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מספר החולים במצב קשה עלה ל-668, מניין הקורבנות מהמגפה טיפס ל-1,285

מספר החולים במצב קשה עלה ל-668 ומניין הקורבנות מהמגפה בישראל טיפס ל-1,285 - כך עידכן משרד הבריאות.

1,352 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים, בהם 159 מונשמים ו-263 במצב בינוני.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו ואדלשטיין חוששים לאסור על תפילות והפגנות - ורוצים לפגוע בעסקים ובמקומות העבודה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטייןצילום: חיים הורנשטיין

ישיבת קבינט הקורונה תחל בצהריים, ועל שולחנה ההצעה של שר הבריאות יולי אדלשטיין, בתמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, להחמיר מאוד את צעדי הסגר. ככל הנראה, התוכנית היא לצמצם את היקף הפעילות של מקומות העבודה במשק, ולהפחית אותה ל-50%-30%. זאת, ארבעה ימים בלבד לאחר שהחל הסגר, ולאחר שמקומות העבודה בישראל קיבלו היתר להמשיך ולעבוד בהיקף מלא. נזכיר כי הסגר השני שונה מהסגר הראשון בהיותו נושם יותר, ובעיקר בהיתר שניתן למקומות עבודה שאינם מקבלי קהל להמשיך ולעבוד כרגיל. בשל ההיתר הזה ניכרת תנועה של מכוניות וגם של אנשים ברחובות.

אין כל סיכון לבריאות הציבור בכך שמקומות עבודה, שאינם מקבלים קהל ואשר שומרים על התו הסגול, ממשיכים לעבוד. על כך אין עוררין – לא נמצאו כמעט עדויות להדבקה במקומות עבודה ששומרים על התווים הסגולים שלהם. אין גם כל סיכון בריאות ציבור בפקקי תנועה, נגיף הקורונה לא מדלג ממכונית אחת לשניה. נכון שהתנועה ברחובות מפירה את תחושת הסגר המוחלט, אבל הרי זאת בדיוק המטרה: למצוא את שגרת הקורונה, שמאפשרת למשק להמשיך ולנשום תוך הקטנת היקפי ההדבקה. 

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כ"ץ: "סיכמתי עם נתניהו על תוכנית לשימור המגזר העסקי בסגר"

שר האוצר, ישראל כ"ץ, הודיע היום (ג') כי סיכם בלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, על "הכנת תוכנית לשימור המגזר העסקי הפרטי פתוח בתקופת הסגר, תוך הקפדה מלאה על התו הסגול ומניעת הדבקות." 

לדברי כ"ץ, התוכנית תוצג בפני רה״מ ותועלה לדיון היום או מחר בקבינט הקורונה. עוד נמסר כי "בשיחה שקוימה בהשתתפות שר הבריאות וגורמים נוספים, השר כ״ץ הבהיר לרה״מ כי המגזר העיסקי הוא הלב הפועם של הכלכלה הישראלית ויש לעשות הכל כדי לשמר את פעילותו, תוך התנהלות נכונה. יש להגביר את האכיפה במקומות שבהם יש הפרה בוטה ולא באמצעות סגירת מקומות חיוניים שמקפידים על הכללים. יש לקבוע כללי אכיפה ברורים בתקופת הסגר, כולל בנושא ההפגנות. ההפקרות המוחלטת בנושא ההפגנות משליכה על חוסר הנכונות של ציבורים נרחבים לציית להוראות הסגר. גם בנושא התפילות יש לקבוע כללים ברורים בתקופת חירום זאת".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנכ"לית משרד האוצר מתנגדת להחמרת הסגר: "נזק בלתי הפיך למשק"

קרן טרנר אייל
קרן טרנר איילצילום: אוליבייה פיטוסי

קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום (ג') לדיון בהחמרת ההגבלות על הסגר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התבטא בימים האחרונים כמה פעמים בנוגע לצורך במהלך כזה. מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר-אייל, שיגרה אתמול מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, ובו יצאה בחריפות נגד הצעד.

"את האפקטיביות של צעדי הריסון ניתן לבחון רק לאחר כשבועיים מכניסתם לתוקף. לכן, החלטה על צעדים נוספים שיחריפו את הפגיעה במשק ימים ספורים לאחר כניסת המגבלות לתוקף, בטרם התבררו ההשפעות הבריאותיות (ובוודאי גם הכלכליות) הנובעות מסגירת המסחר, ההסעדה, הפנאי והחינוך - היא מוקדמת ואינה עקבית ביחס להחלטת הממשלה בנושא.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

3,843 נדבקים חדשים אתמול, 1,034 רופאות ורופאים בבידוד

3,843 נדבקים חדשים אובחנו אתמול, מתוך 33,119 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות היה 11.6% - כך מעדכן משרד הבריאות.

1,359 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים: 653 במצב קשה, בהם 169 מונשמים. 279 חולים מאושפזים במצב בינוני.

3,944 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 1,034 רופאות ורופאים ו-481 אחים ואחיות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מפתיחת שנת הלימודים: 5,500 מורים ותלמידים נדבקו בקורונה, 72 אלף בבידוד

לפי נתונים עדכניים של משרד הבריאות, מספר המורים והתלמידים שנדבקו בנגיף קורונה עלה בשבוע וחצי האחרונים בשיעור חד. אתמול אף נפטר מורה נוסף מנגיף הקורונה: רפי חמאווי מתיכון מקיף רוגוזין באשדוד, שאושפז בתחילת יולי לאחר שנדבק בנגיף.

מאז פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, נדבקו בקורונה 4,221 תלמידים ו-1,244 מורים, גננות וסייעות - בסך הכל מדובר בכ-5,465 חולים חדשים בתוך מערכת החינוך (יותר מפי שניים ממספר התלמידים והמורים שנדבקו בקורונה בכל התקופה שחלפה מאז החזרה ללימודים בתחילת מאי ועד לסוף שנת הלימודים ב-1 ביולי).

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המעוז האחרון להגנה על הקשישים ניצל ברגע האחרון – לפחות לעת עתה

בית האבות "יוקרה" ביבנאל, שבו אירעה התפרצות בגל הראשון של הקורונה
בית האבות "יוקרה" ביבנאל, שבו אירעה התפרצות בגל הראשון של הקורונהצילום: גיל אליהו

"הנגיף פרץ את החומות ומוטט את הסכרים, והוא מסכן את חייהם של אלפי ישראלים - וגובר בי החשש שהסכר שבנינו בעמל כדי להגן על האמהות והאבות לא יעמוד בפרץ התחלואה. עלינו להתגייס ולהיאבק על החיים של היקרים לנו. עלינו לאתחל מחדש את המאבק בלי לחזור על טעויות העבר, ועלינו לעשות זאת עכשיו" — כך אמר פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו בנאום המוקלט לאומה שנשא ביום חמישי האחרון.

גמזו מכיר היטב את הסכר שהוא מדבר עליו, כלומר את מערך ההגנה על בתי האבות בישראל. הוא זה שהקים באפריל את פרויקט "מגן אבות ואמהות", לפני שהעביר את המושכות לפרופ' נמרוד מימון, מנהל מחלקה פנימית מהמרכז הרפואי סורוקה.

מאחורי הקלעים קדם לנאום הזה שבוע עצבני מאוד, שבו ניטש מאבק מר על היקף הביצוע של הבדיקות ההמוניות בבתי האבות — הכלי המרכזי שבאמצעותו מצליחה המדינה להגן על הבטן הרכה של המאבק בקורונה — דיירי הדיור המוגן. מדובר בעיקר באותם מוסדות שמאכלסים את הקשישים החלשים ביותר — הסיעודיים ותשושי הנפש. המאפיינים של המקומות הללו — צוותים שעובדים בקרבה פיזית למטופלים ועוברים בתדירות גבוהה מדייר למשנהו, צפיפות יחסית במחלקות וקושי להקפיד על הנחיות הריחוק (בעיקר כשמדובר בטיפול בתשושי נפש) — הם רק חלק מהגורמים לכך שמדובר במוסדות שרגישים במיוחד להתפרצויות. במציאות זו, מספיקה הידבקות של עובד באחד מבתי האבות או בכמה מהם (רבים מהעובדים נעים בין בתי אבות שונים) כדי לחולל התפרצות גדולה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תפרו אותנו: האם רשתות האופנה יעשו עוד סיבוב על החל"ת?

הראל ויזל
הראל ויזל, בעל השליטה בפוקסצילום: עופר וקנין

רשתות האופנה שנסחרות בבורסה —  פוקס ,  קסטרו־הודיס ,  גולף  והמשביר  — דיווחו ביום שני על היערכותן לסגר השני, שהחל בערב החג, וההשפעות הצפויות על פעילותן.

עלות השכר של עובדי החל"ת למדינה עשויה להסתכם בעשרות מיליוני שקלים, בכפוף לאורך הסגר. בסגר הקודם, מימון עלות החל"ת על ידי המדינה חסך לפוקס, לפי מקורב לרשת, הוצאות שכר של כ–40 מיליון שקל. לגולף נחסכו הוצאות שכר של כ–30 מיליון שקל, קסטרו חסכה עלויות שכר בהיקפים דומים (בקסטרו סירבו לומר מהו הסכום המדויק); והמשביר חסכה שכר בכ–34 מיליון שקל.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker