קורונה - עדכונים שוטפים | 1,068 רופאות ורופאים בבידוד, גמזו: "כמות החולים תוכפל תוך שבועיים-שלושה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

1,068 רופאות ורופאים בבידוד, מספר המתים עלה ל-1,272, מניין החולים במצב קשה - 653

תשעה חולי קורונה נוספים מתו מאז חצות, ובכך עלה מניין הקורבנות מאז פרוץ המגפה בישראל ל-1,272 - כך עידכן משרד הבריאות.

653 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 169 מונשמים. 279 חולים מאושפזים במצב בינוני. בסך הכל, מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ 1,361 חולי קורונה.

4,057 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 1,068 רופאות ורופאים ו-494 אחים ואחיות.

"נתניהו רוצה לסגור אותנו, להנחית פטיש על המשק - ולרוץ לבחירות במארס"

נתניהו במשרד ראש הממשלה בירושלים, בשבוע שעברצילום: יואב דודקביץ

בימים שני עד רביעי בשבוע שעבר, שימש שר הביטחון בני גנץ בתפקיד ראש הממשלה בפועל של מדינת ישראל. מתוקף תוארו כראש ממשלה חליפי, נסיעתו של בנימין נתניהו לוושינגטון הציבה אותו בתפקיד - בדיוק כפי שהתרחש בעת נסיעת נתניהו לדובאי שלושה שבועות קודם לכן. גנץ אמנם לא התבקש לקבל החלטות משמעותיות בימים האלו, אבל הסכמי השלום הביאו אותו לעמדה שאליה לא יגיע בעזרת הסכם הרוטציה של כחול לבן עם הליכוד.

בליכוד עדיין בטוחים כי הבחירות הקרובות יתרחשו בחודש מארס - חצי שנה לפני שגנץ אמור להיכנס לתפקיד. בהתאם לכך, נערכים במפלגה לפריימריז בחודשים הקרובים. הזינוק של יו"ר ימינה נפתלי בנט בסקרים לא מרשים את חברי המפלגה, כפי שאמר חבר מרכז, המשתייך דווקא לאחד המחנות בתוכה הקוראים תגר על נתניהו, "מה עשה נפתלי בנט? כתב ספר? עם זה לא מקבלים 20 מנדטים. אם יהיו בחירות, כמו תמיד בשבוע האחרון ביבי ישתה לו את המנדטים. יוריד אותו ל-7-6, אולי 10 מנדטים. אסור לשכוח שבנט רק לא מזמן לא עבר את אחוז החסימה. אחרי הסכמי השלום הליכוד יהיה חזק בבחירות הבאות יותר מתמיד".

ההנחה כי הבחירות צפויות להתקיים בחודש מארס מעיבה על תפקוד המערכת הפוליטית. קשה לנטרל אותה מהדיונים שייערכו מחר (ג') בקבינט הקורונה בנוגע להחרפת הסגר. כפי שהגדיר זאת גורם המעורה בנעשה בסביבת ראש הממשלה, "איך אף אחד לא אומר את זה: נתניהו חותר לסגר הזה משום שהוא רוצה ללכת לבחירות. זה גרוע לכלכלה - אבל הוא רוצה לסגור אותנו, ולהוריד את שיעורי התחלואה במהירות כדי לגזור קופון פוליטי".

לכתבה המלאה

משרד החינוך מבזבז את הזמן של ההורים ושל התלמידים

הלמידה מרחוק החלה היום (ב') והיא תתקיים לאורך השבוע הקרוב משעות הבוקר עד הצהריים. הבעיה היא שמה שנכשל בגל הראשון - לא יעבוד לפתע בגל השני. הלמידה מרחוק במתכונת של משרד החינוך אינה אפקטיבית והיא תיכשל, תפגע בתלמידים החלשים ביותר ותבזבז את הזמן של ההורים, התלמידים והמורים.

הורים, גם לילדים שהולכים לגנים, קיבלו בימים האחרונים את מערכת השעות ללמידה מרחוק. ברוב המקרים זהו שבוע לימודים מלא, המורכב בעיקר משימוש בזום - כלי שהוכח לא אפקטיבי ופוגע בתלמידים. מומחים בכל העולם הסבירו בחודשים האחרונים כיצד יש ללמד מרחוק, תוך אזהרות משימוש נרחב בזום וניסיון לקיים את מערכת השעות הרגילה מרחוק.

לכתבה המלאה

מתנה לחג: כ-42 אלף דורשי עבודה חדשים

הסגר נותן אותותיו. שירות התעסוקה דיווח הבוקר כי במהלך החג ועד הבוקר ב-07:00 נרשמו 41,924 דורשי עבודה חדשים. מנגד, 4,650 איש ואישה דיווח לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה.

הנחת העבודה היא כי בימים הקרובים ייירשמו בשירות התעסוקה מספרים דומים.

בתוכנית הכלכלית שהציג שר האוצר ועלתה לאישור הממשלה העמידה הממשלה מענק של עד 5,000 שקל לעובד לעסקים שישמרו עובדים למרות הפגיעה בהיקף הפעילות. גם אם תוכנית זאת תהיה אפקטיבית, עדיין בתחומים שנסגרו לפעילות – מסחר, תיירות ומסעדנות - עובדים כ-300 אלף. הערכה היא שעובדים אלו ייצאו לחל"ת וכך גם עובדים נוספים מענפים אחרים.

בשירות התעסוקה מדווחים כי מבין דורשי העבודה שנרשמו מאז 17 בספטמבר, 38,288 נרשמו עקב הוצאה לחל"ת (91% מהנרשמים), ו-3,636 מסיבות אחרות. כיום רשומים בשירות התעסוקה 779,737 דורשי עבודה, מהם 453,066 בחל"ת.

(סיון קלינגבייל)

התיקון לחוק שמסייע למי שנקלע לחובות בשל משבר הקורונה צפוי לעבור השבוע

ועדת חוקה, חוק ומשפט אישרה בשבוע שעבר לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק ההוצאה לפועל שנועד לטפל במשבר שנוצר בשל נגיף הקורונה - והוא צפוי להיות מאושר השבוע במליאת הכנסת.  

התיקון קובע מסלול ייחודי, שמעודד את הצדדים להגיע להסדר לפני שמגיעים להוצאה לפועל, ומקל על תשלום חובות שנגרמו בתקופת משבר הקורונה. המסלול יהיה בתוקף לתקופה של תשעה חודשים - עם אפשרות הארכה בתשעה חודשים נוספים.

לכתבה המלאה

בעקבות הסגר: פוקס, קסטרו וגולף מוציאות שוב אלפי עובדים לחל"ת

הראל ויזלצילום: דימה טליאנסקי

בעקבות הסגר השני, קבוצת האופנה פוקס, שבשליטת המשפחות ויזל ופוקס, מוציאה שוב אלפי עובדים לחל"ת (חופשה ללא תשלום). מנכ"ל הקבוצה, הראל ויזל, ומנהלים בכירים נוספים הודיעו כי יוותרו על מחצית משכרם בתקופת הסגר – בדומה לתקופת הסגר הראשונה. בכוונת פוקס לנקוט צעדים נוספים לצמצום ההוצאות השוטפות בזמן הסגר. מניית פוקס יורדת בכ-4%.

גם קבוצת גולף, שבשליטת כלל תעשיות, הודיעה על הוצאת עובדי החנויות וחלק מעובדי המטה לחל"ת עד לסיום תקופת הסגר. גולף הודיעה כי תנקוט בצעדים לצמצום ההוצאות, וכן לצמצום או ביטול תשלומים לצדדים שלישיים, כולל משכירים (חברות הקניונים והמרכזים המסחריים). החברה פועלת כעת לגבש את תנאי ההקלות לתקופת הסגר מול בעלי הקניונים. גולף הודיעה כי הסגר השני עלול להשפיע באופן מהותי לרעה על תוצאותיה הכספיות. קבוצת גולף מפעילה כ–330 חנויות ונקודות מכירה ברחבי הארץ, בין היתר של מותגי גולף, גולף אנד קו, עדיקה ואינטימה.

גם בקבוצת קסטרו-הודיס הודיעו על תוכנית קיצוצים. הקבוצה מסרה כי שמרבית עובדיה הוצאו לחל"ת, ושהקבוצה תעבור לפעילות במתכונת מצומצמת בעיקר דרך אתרי האינטרנט.

לכתבה המלאה

קבינט הקורונה ידון מחר בהחמרת ההגבלות ובהידוק הסגר

קבינט הקורונה היה אמור לדון היום (שני) בהחמרת ההגבלות ובהידוק הסגר, עקב העלייה בתחלואה ובתמותה מקורונה ובשל העומס בבתי החולים, אולם הדיון נדחה למחר. לפי מקורות במשרד הבריאות, הצעד המרכזי שנשקל הוא הגבלת פעילות המשק במגזר הציבורי והפרטי. צעד זה צפוי לצמצם את ההדבקה בנגיף אך גם להוביל לפגיעה כלכלית משמעותית.

לכתבה המלאה

2,565 נדבקים חדשים אתמול, שיא במספר החולים במצב קשה והמונשמים

2,565 נדבקים חדשים אובחנו אתמול, מתוך 23,474 בדיקות ושיעור הבדיקות החיוביות הגיע ל-10.9% - כך עידכן משרד הבריאות.

עוד שיא נשבר במספר החולים במצב קשה והמונשמים: 643 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 170 מונשמים.

מניין הקורבנות מהמגפה בישראל הגיע ל-1,256.

3,157 אנשי צוות רפואי נמצאים בבידוד, בהם 430 רופאות ורופאים ו-889 אחים ואחיות.

"תוכנית כלכלית"? התרגיל של נתניהו, והקורבן החדש של הקורונה

נתניהו וכ"ץ בתחנת רכבת בירושלים, ב-2018. הקמת המטרו במרכז תידחהצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

ערב ראש השנה יצא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהודעה חגיגית לאומה, שבה הבטיח כי תקנות הסגר, שנכנסו לתוקפן כ-18 שעות לאחר דבריו, אינן סוף פסוק - וכי ייתכן שההגבלות יוחמרו. "ביומיים האחרונים אנחנו עדים לעלייה מדאיגה נוספת בתחלואה, ולהמשך הגידול במספר החולים הקשים", אמר ראש הממשלה. "ייתכן שלא תהיה ברירה, אלא להחמיר את ההנחיות. לא אטיל סגר סתם על האזרחים, אבל לא אהסס להוסיף הגבלות אם יהיה צורך בכך".

זה היה איום משונה. רק יומיים קודם לכן התקבלו ההחלטות בנוגע לסגר, עוד לא יבשה הדיו על גיבוש התקנות האחרונות, והסגר עוד בכלל לא הופעל - וכבר נתניהו משנה את דעתו, ומחמיר את ההנחיות של מה שאפילו אינו קיים עוד. למה?

לכתבה המלאה

התכווצות שנתית של 7% ואבטלה של כמעט 14%: התרחיש הקשה של בנק ישראל בדרך להתממש

תל אביב בערב כניסת הסגר לתוקףצילום: Ariel Schalit/אי־פי

רמת הציות להוראות הסגר במגזר העסקים הקטנים בנמל תל אביב במשך כל ראש השנה היתה מוחלטת. אף עסק לא פתח את שעריו; ואילו הרצים, הרוכבים וההולכים, שרגילים להגיע לאחר הפעילות הגופנית לאחד מבתי הקפה - חזרו במקום הביתה. מי שהיה קצת יצירתי דיווש לאחת מתחנות הדלק, כי חנויות הנוחות פתוחות ואפשר לחטוף שם כוס קפה. הציות מלא, וזה מעודד, אך המשמעות הכלכלית של הסגר פחות מעודדת, ומקרבת אותנו להתממשות התרחיש הפסימי שהוצג בבנק ישראל רק לפני שלושה שבועות.

התרחיש האופטימי של בנק ישראל התבסס על חזרה של המשק לפעילות כמעט מלאה בספטמבר, ללא גלי תחלואה עד סוף השנה, וגרס כי בתנאים אלה הצמיחה ב-2020 היתה נפגעת ב-4.5% מהתוצר. התרחיש הפסימי היה של גלי תחלואה שמחייבים צמצום בפעילות הכלכלית עד מציאת חיסון לקורונה. בתנאים אלה, המשק מתכווץ ב-7% ושיעור האבטלה הרחב מגיע בסוף השנה ל-13.6%. זאת, לאחר שכבר ירד ל-11.2% בסוף אוגוסט.

לכתבה המלאה

לפי המודלים החדשים, גם סגר שני לא ימנע אלפי חולים קשים וזינוק בתמותה מקורונה

מחסומים בטיילת של תל אביבצילום: JACK GUEZ - AFP

"זוהי אזעקת אמת. ישראל נמצאת במערכה של עלייה מסחררת בתחלואת הקורונה. הנגיף פרץ את החומות ומוטט את הסכרים ומסכן כיום את חייהם של אלפי ישראלים. גובר בי החשש שהסכר שבנינו בעמל - זה שמגן על האמהות והאבות - לא יעמוד בפרץ התחלואה. זוהי קריאת השכמה. עלינו להתגייס ולהיאבק על החיים של היקרים לנו" - כך אמר פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה, בנאום מצולם שפירסם ביום חמישי.

בימים האחרונים נורות האזהרה מהבהבות בכל הכוח. צוותי מומחים שונים מתריעים כי הזינוק במספר הנדבקים מאז סוף אוגוסט כבר החל לתת את אותותיו בבתי החולים, ושהמצב עומד להחמיר מאוד. גמזו שיקף בנאומו את החשש ההולך וגובר: "מספר הנדבקים הממוצע ביום עלה פי מאות תוך ארבעה חודשים והוא מהגבוהים בעולם", הוא הדגיש.

לכתבה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker