קורונה - עדכונים שוטפים | היום: 13 חולי קורונה מתו, 3,670 נדבקים חדשים; 549 חולים במצב קשה

תוכנית האוצר: מיליארד שקל לעסקים שישמרו עובדים, דחייה בתשלומי מסים ■ 5 ימים ביסודי, 6 ימים בגן: תוכנית הלימוד מרחוק נחשפת ■ הירידה בתוצר ברבעון השני – חדה אף יותר משחשבנו: צלל בקצב של 29%

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

13 חולי קורונה מתו, 3,670 נדבקים חדשים; 549 חולים במצב קשה

13 חולי קורונה מתו מאז חצות, ובכך עלה מניין הקורבנות מאז פרוץ המגפה בישראל ל-1,165.

1,163 חולים מאושפזים בבתי החולים: 549 במצב קשה, בהם 140 מונשמים, ו-235 במצב בינוני.

3,670 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 44,546 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 8.2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תוכנית האוצר: מיליארד שקל לעסקים שישמרו עובדים, דחייה בתשלומי מסים

שר האוצר, ישראל כ"ץ

במשרד האוצר דנים בשעות האחרונות בגיבושה הסופי של התוכנית הכלכלית, לנוכח הסגר הקרוב. ככל הידוע המתווה מגובש בשיתוף פעולה של משרד האוצר יחד עם משרד הכלכלה. השרים ישראל כ"ץ ועמיר פרץ והצוותים שלהם עובדים יחד בהנחיית ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי. משרד הכלכלה צפוי להיות אחראי על יישום מצווה הפיצוי למעסיקים מאחר שהוא עומד עם המעסיקים בקשר.

כפי שפורסם ב-TheMarker, אחד הסעיפים החשובים בתוכנית הוא סיוע למעסיקים באמצעות מתן מענק לשימור עובדים בתקופת הסגר, בסכום כולל של מיליארד שקל. המענק יתן מענה למעסיקים שיבחרו לא להשתמש בכלי החל"ת וישמרו על עובדיהם, וצפוי להיות בגובה של 4,000 שקל לעובד/ת עבור ספטמבר-אוקטובר. המענק יינתן בפעימה אחת בחודש נובמבר.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

5 ימים ביסודי, 6 ימים בגן: תוכנית הלימוד מרחוק נחשפת

למידה מרחוק בתל אביב, באפריל.  לכ-20% מהתלמידים במערכת החינוך אין מחשב בבית

משרד החינוך פירסם הערב (ד') את תוכנית הלמידה מרחוק בבתי הספר ובגני הילדים - שתחל לפעול החל ממחר ב-8 בבוקר. לפי המשרד, בבתי הספר היסודיים הלמידה מרחוק תתקיים חמישה ימים בשבוע. בחטיבות הביניים ובתיכונים היא תתקיים במשך חמישה או שישה ימים בשבוע, לבחירת המנהל, ובגני הילדים במשך שישה ימים בשבוע. 

בגלל היצע דל של תכני לימוד מרחוק, היא תתבסס בעיקר על זום, פלטפורמה שהוכחה כלא אפקטיבית וגם מזיקה ללמידה. לפי המשרד, בבתי הספר היסודיים, על המורים למפות ולנטר את התלמידים, ולתת להם מענים רגשיים, וכן מעקב אחר התקדמות בחומרי הלימוד. בנוסף, על המורים לדאוג לתת מענים לתלמידים ללא מחשבים או חיבור לאינטרנט.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאז חצות: 11 חולי קורונה מתו, 2,547 נדבקים חדשים; 551 חולים במצב קשה

מאז חצות, מתו 11 חולי קורונה נוספים ואובחנו 2,547 נדבקים חדשים. 551 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 137 מונשמים - כך מעדכן משרד הבריאות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסגר באקדמיה: הקמפוסים ייסגרו - מבחנים ושיעורי מעבדה יתקיימו חלקית

מוסדות ההשכלה הגבוהה יפסיקו לפעול החל מיום שישי הקרוב, אך ימשיכו לקיים שיעורי מעבדה ובחינות – כך לפי החלטת הממשלה.

לפי התקנות שנקבעו, המוסדות ייסגרו בשלב זה עד 8 באוקטובר, ויקיימו לימודים מרחוק במידת הצורך. במוסדות ההשכלה הגבוהה – מכללות ואוניברסיטאות - ניתן יהיה לקיים בחינות בשיעור של עד 10% מהבחינות שהיו אמורות להתקיים במוסדות בתקופת התקנות. ניתן גם יהיה לקיים בחינות גמר במוסדות להכשרה מקצועית או מכללות להנדסה.

לכתבה המלא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בגלל העומס הכבד בבתי החולים בצפון ובירושלים: 140 חולי קורונה יועברו למרכז ולדרום

לאחר שבועות של חוסר איזון בין בתי החולים באזורים שונים בארץ מבחינת היקף הטיפול בחולי קורונה, הודיע משרד הבריאות על מבצע לוויסות החולים בין בתי החולים. בעקבות כך, בתי חולים בצפון ובירושלים, אשר קורסים תחת נטל החולים הקשים והמונשמים, יעבירו 140 חולים לבתי החולים במרכז ולסורוקה בדרום שעדיין רחוקים מקצה גבול הספיקה שלהם.

העברת החולים מהצפון וירושלים

בעיית ויסות חולי הקורונה בין בתי החולים קיימת כבר מהגל הראשון, שבו בתי חולים קטנים כמו מעייני הישועה בבני ברק התמודדו עם מספר גדול של חולים קשים ומונשמים, בעוד בתי חולים גדולים בהרבה נותרו עם קיבולת גבוהה לקליטת חולים. כבר אז התעוררה ביקורת רבה על היעדר ויסות "מלמעלה", על ידי רשות האשפוז העליונה, בין בתי החולים.

גם ועדת הברומטר התריעה מספר פעמים על הצורך לשפר את ויסות חולי הקורונה בין בתי החולים, כדי להרחיק ככל הניתן את נקודת אי הספיקה של בתי החולים.

העברה של חולה קורונה קשה ומונשם הוא מבצע לא פשוט ולעיתים נתקל גם בהתנגדות של החולים ובני משפחותיהם שמעדיפים להתאשפז ליד מקום מגוריהם. ואולם, הטיפול בחולים אלה דורש צוותים מנוסים וכוח אדם רב - ובתי החולים המתמלאים לא מסוגלים לספק אותו באופן מיטבי מנקודה מסוימת.

(רוני לינדר)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הירידה בתוצר ברבעון השני – חדה אף יותר משחשבנו: צלל בקצב של 29%

רחוב יפו בירושלים, השבוע. מקדם ההדבקה בנגיף עומד ביעד שהגדיר גמזו עם כניסתו לתפקיד, והוא כעת 0.9

ערב כניסת ישראל לסגר נוסף, מתברר כי הנפילה בתוצר הכלכלי בעת הסגר הראשון היתה חדה מעט אף משהיה ידוע עד כה. התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל התרסק בקצב שנתי של 29.0% ברבעון השני של 2020 (אפריל עד יוני) לעומת הרבעון הקודם, לפי נתונים מעודכנים שפירסמה היום (רביעי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

העדכון בנתונים הוא שגרתי, והם ימשיכו להתעדכן גם בחודשים הקרובים. לפי האומדן הראשון, שפורסם לפני כחודש, קצב הירידה בתמ"ג היה 28.7%. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, הירידה בתמ"ג הסתכמה ב-7.9%, לעומת 7.8% באומדן הקודם. הירידה בתמ"ג ב-2020 כולה עלולה להיות חדה אף יותר, בייחוד בעקבות הסגר הנוסף.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משלחת רה"מ לחצה לקבל פטור מבידוד, משרד הבריאות אישר חמישה ימים בלבד

משלחת ראש הממשלה לוושינגטון תחזור לישראל במתווה מרוכך שכולל חמישה ימי בידוד בלבד - בניגוד להנחיות הקובעות 14 ימים בידוד לשבים מארה"ב. לפי מקורות במערכת הבריאות, מארגני המשלחת ניסו להשיג פטור מלא מבידוד, ובמשרד הבריאות נאלצו להתעמת ולהתעקש על כך שחברי המשלחת ישהו בבידוד למשך חמישה ימים. "היו קצת צרחות אבל כולם הולכים לשבת בבית עד יום שני", אמר גורם במשרד הבריאות. לפי מקורות במשרד, גם לאחר שאושר המתווה מזכיר הממשלה צחי ברוורמן המשיך להפעיל לחץ כדי לקצר עוד יותר את תקופת הבידוד. 

ההנחיה לחמישה ימי בידוד ניתנה טרם יציאת המשלחת הישראלית לוושינגטון, ותחת הגבלות ריחוק מחמירות. ואולם, בכיר במערכת הבריאות מתח אמש ביקורת חריפה על התנהלות המשלחת בטקס חתימת הסכמי השלום. עקב הלחצים שהפעיל ממשל טראמפ - ובניגוד לסיכומים המוקדמים שאליהם התחייבה לשכת ראש הממשלה בצאתה לארה"ב - בטקס לא נשמרו כללי הריחוק החברתי ועטיית המכסות. גם ארה"ב, כמו ישראל, היא מדינה אדומה שבה נרשמת עדיין תחלואה גבוהה בקורונה: היא מובילה עולמית במספר מקרי התחלואה - 6.6 מיליון - ומאז פרוץ המגפה מתו מהנגיף 196 אלף בני אדם.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרואטיה, הונגריה, אוסטריה וסלובניה ייהפכו לאדומות - ויחייבו את השבים מהן בבידוד

עוד בשורה רעה למי שתיכננו לטוס בסגר: משרד הבריאות הודיע היום (ד') רשמית כי מיום שלישי הבא (22 בספטמבר) - קרואטיה, הונגריה, אוסטריה וסלובניה ייצאו מרשימת המדינות הירוקות וייחשבו אדומות. 

קרואטיה היתה עד כה אחת משלוש המדינות היחידות (לצד יוון ובולגריה), שאיפשרו כניסה לישראלים למטרות נופש. כעת, השבים מקוראטיה יחויבו בבידוד כמו מכל מדינה אדומה שנסיעה וחזרה ממנה מחייבות ב-14 ימי בידוד. 

במקביל לרשימת המדינות הירוקות (שאינן מחייבות בידוד) נוספו איי סיישל, איסלנד, קובה וסרביה. הן מצטרפות לרשימה שאושרה בעבר וכוללת את איטליה, אסטוניה, בולגריה, בריטניה, גיאורגיה, גרמניה, דנמרק, הונג קונג, יוון, ירדן, לטביה, ליטא, ניו זילנד, פינלנד, קנדה, קפריסין, רואנדה, אוסטרליה, אורוגוואי, איחוד האמירויות, אירלנד, טאיוואן, נורווגיה, סינגפור, פורטוגל ותאילנד. משרד הבריאות מסר כי רשימת המדינות הירוקות תעודכן אחת לשבועיים באתר המשרד.

לכתבה המלאה>>>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עוד שיא נשבר: 5,523 נדבקים חדשים אתמול

השיאים השליליים ממשיכים להישבר: 5,523 נדבקים חדשים אובחנו אתמול, מתוך 57,165 בדיקות - כך עידכן משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות מוסיף להיות גבוה מאוד והגיע אתמול ל-9.6%.

535 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 138 מונשמים. בסך הכל, מאושפזים בבתי החולים 1,153 חולי קורונה, בהם 213 במצב בינוני.

3,157 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 430 רופאות ורופאים ו-889 אחים ואחיות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרשימה מתעדכנת: 4 מדינות אדומות חדשות - ו-4 ירוקות

משרד הבריאות עידכן הבוקר כי 4 מדינות חדשות יצטרפו החל מ-22 בספטמבר לרשימת המדינות האדומות, שחזרה מהן מחייבת בידוד של 14 יום: קרואטיה, הונגריה, אוסטריה וסלובניה.

בנוסף, נמסר כי ארבע מדינות אחרות יצטרפו לרשימת המדינות הירוקות שחזרה מהן אינה מחייבת בבידוד: איי סיישל, איסלנד, קובה וסרביה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מערכת החינוך תיסגר כבר מחר

הממשלה החליטה במשאל טלפוני לקבל את המלצת משרד הבריאות וממונה הקורונה הלאומי פרופ׳ רוני גמזו, לסגור את כל מערכת החינוך (למעט חינוך מיוחד וחריגים), כולל בתי ספר, גני ילדים ומעונות יום, כבר מיום חמישי הקרוב (מחר) לנוכח העלייה המשמעותית בהדבקה.

אתמול נרשם שיא נדבקים חדש, עם יותר מ-5,500 חיוביים חדשים לקורונה (כ-10% ממספר הבדיקות). מספר החולים קשה הגיע ל-535. בישראל מתו עד כה 1,147 איש מקורונה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

4 מיליון ישראלים: רשימת היישובים האדומים הוכפלה בתוך שבוע

מספר היישובים בישראל שמוגדרים "אדומים" בשל תחלואה נרחבת בקורונה זינק בתוך שבוע ל-83 - כך לפי דוחות פנימיים של צוות "מגן ישראל" שמוביל פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו. ביישובים אלו מתגוררים כארבעה מיליון ישראלים. לפני כשבוע היו בישראל 40 יישובים שהוגדרו "אדומים". 51 ערים ויישובים נוספים, שבהם מתגוררים כ-2.5 מיליון בני אדם, מוגדרים "כתומים".

לפי גורמים במשרד הבריאות, אין בישראל כמעט ערים שמוגדרות כיום "ירוקות", לפי מתווה ה"רמזור" של גמזו. בנוסף, 97% מהיישובים נכנסו לתחום ה"צהוב" ויותר מכך. בדיון בוועדת הקורונה של הכנסת אתמול, אמרה ראשת שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, כי "97% מהיישובים בארץ הם במקדם הכפלה (מקדם הדבקה גבוה, ע"א), כלומר בתוך יומיים בלבד הם הופכים מירוקים לאדומים". כמו כן, מיום רביעי ועד היום עלה מקדם ההכפלה מ–1.231 ל–1.551.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עם סגר מחופף, מחורר וחסר היגיון כזה - אל תצפו לתוצאות

פרויקטור הקורונה, רוני גמזו

הסגר שמתכננת ממשלת ישראל הוא המשך ישיר לכל התנהלותה בשבועות האחרונים — מכלול של צעדים שנקבעו כמו בבזאר טורקי, שבו מי שצועק חזק יותר מקבל את המחיר הטוב יותר.

נבחרי הציבור לא יגידו את זה, אבל אנחנו כן נסתכן ונתנבא: סגר מחופף, מחורר וחסר היגיון פנימי, שיימשך שבועיים־שלושה וגם צפוי להיתקל בחוסר־ציות נרחב, כתוצאה מזעם ותחושת חוסר־הוגנות — לא צפוי להוריד את מספר הנדבקים היומי לרמה שאפשר לחיות איתה. לפיכך, כרגע נראה שתושבי ישראל — בעיקר שומרי החוק מביניהם — עומדים לסבול קשות ולהיפגע כלכלית במשך כמה שבועות, עם נזק אדיר למשק כולו, אבל בלי התמורה שצעד כזה אמור להביא.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מענק לעסקים שישמרו עובדים: כך ייראה הפיצוי החדש שמתכנן האוצר

עסקים סגורים בירושלים

באוצר עוסקים בגיבוש תוכנית כלכלית לקראת הסגר, במרכזה עומד ככל הנראה מענק לעסקים שישמרו עובדים. גורמים בממשלה אמרו ל–TheMarker כי ההערכה היא שיש כ–40 אלף עסקים שאינם בתחומים שנאסרה בהם הפעילות החל ביום שישי, אבל היקף הפעילות שלהם עלול להיפגע. עסקים אלה יתוגמלו אם לא ישחררו עובדים לחל"ת.

לדברי גורם בממשלה, באוצר מגבשים נוסחה לפיה יינתן פיצוי בהתאם לשיעור הירידה בהכנסות ושיעור העובדים ששימר העסק. יתכן כי התקציב לפיצוי יהיה מ–5.3 מיליארד השקל שהוקצו לחוק המענק לעידוד תעסוקה. עד כה הוצאו מתקציב זה כ–1.8 מיליארד שקל למעסיקים שהחזירו עובדים מחל"ת.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

להשתוללות הנגיף בישראל יש גם צדדים חיוביים: יש סיכוי שרבים כבר חסינים

מחלקת קורונה בבית החולים שיבא

סקר שנערך בקרב עובדי בית החולים שיבא העלה כי 10% מהם נושאים נוגדנים, כשעיקר העובדים המחוסנים נדבקו כנראה בבית, בערים אדומות - ולא במסגרת העבודה בתוך בית החולים. בהיעדר סקר דומה לגבי האוכלוסייה הכללית אפשר רק לנחש כי שיעור החסינים באוכלוסייה נע בין 3.5% ל–17%.

לא רק העולם החרדי יוצא רע ממשבר הקורונה. חייבים להודות בכך - גם העולם המדעי נחשף במערומיו. מדענים מכל רחבי העולם מתקוטטים ביניהם, עד כדי השמצות הדדיות, בשאלות היסודיות ביותר של משבר הקורונה, ובראשם שאלת הסגר הכללי ותוחלתו.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker