קורונה - עדכונים שוטפים | ועדת השרים: הלימודים יופסקו ביום חמישי - בכפוף לאישור הממשלה

מאז חצות: 8 מתים ו-3,189 נדבקים חדשים; 534 חולים במצב קשה ■ שירות התעסוקה מזהיר: תוצאות הסגר יהיו קשות - והחל"ת מחריף את המצב ■ הגל השני של הנחות בארנונה לעסקים קטנים: רזה יותר - ולטווח ארוך

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאז חצות: 8 מתים ו-3,189 נדבקים חדשים; 534 חולים במצב קשה

שמונה חולי קורונה נוספים מתו מאז חצות, ובכך עלה מניין הקורבנות מהמגפה בישראל ל-1,147 - כך עידכן משרד הבריאות.

3,189 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות מתוך 33,861 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 9.4%.

1,153 חולי קורונה מאושפזים בבתי חולים: 534 במצב קשה, בהם 138 מונשמים, ו-213 במצב בינוני.

3,072 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 430 רופאות ורופאים ו-891 אחים ואחיות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת השרים: הלימודים יופסקו ביום חמישי

ועדת השרים החליטה כי הלימודים במערכת החינוך יופסקו ביום חמישי, ולא מחר כפי שביקש פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו. ההחלטה הסופית כפופה לאישור הממשלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שירות התעסוקה מזהיר: תוצאות הסגר יהיו קשות - והחל"ת מחריף את המצב

מסעדה סגורה בתל אביב, במאי
מסעדה סגורה בתל אביב, במאיצילום: תומר אפלבאום

דו"ח של שירות התעסוקה מתריע כי הכניסה לסגר בימים הקרובים מוצאת את שוק העבודה הישראלי במצב מורכב יותר מאשר בגל הראשון, ובלי צעדים משלימים ספק אם שוק העבודה יוכל להתאושש. "צעדי המדיניות ההכרחיים, כגון הגבלת תקופת החל"ת, עידוד לתעסוקה ושימור עובדים שיאפשרו חזרה כמעט מלאה של המשק לפעילות כלכלית עם תום הסגר, הם מרכיב הכרחי על מנת למתן את ההשפעה השלילית של הסגר, ולאפשר למשק לצאת עם היציאה מהסגר לתהליך שיקום", נכתב בדו"ח.

מהנתונים עולה כי במהלך יולי, בראשונה מאז תחילת ההקלות, שיעור הנרשמים בשירות התעסוקה עלה על פני מספר האנשים שדיווחו חזרה לעבודה. "אם במהלך מאי היה דורש עבודה חדש אחד על כל 6.2 אנשים שדיווחו חזרה לעבודה, באוגוסט התמונה התהפכה: על כל אדם שדיווח חזרה לעבודה היו 2.5 אנשים שנרשמו בשירות התעסוקה". בשירות התעסוקה אמנם מסכימים כי ייתכן שהסיבה לכך היא עונתיות – יש באופן מסורתי היעדרות עונתית משוק העבודה בתקופת הקיץ, אבל מזהירים כי ייתכן ופתיחת המשק ומענק המעסיקים מיצו את השפעתם.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המעבדות בדרך לקריסה? הופסקו בדיקות הקורונה ברוב מתחמי הדרייב אין

מתחם דרייב אין בטירה, החודש
מתחם דרייב אין בטירה, החודשצילום: אייל טואג

האם המעבדות בדרך לקריסה? בדיקות הקורונה ברוב מתחמי הדרייב אין הופסקו למשך 48 שעות - ויחודשו רק ביום שישי - בעקבות עומס כבד.

מפקדת "אלון" של פיקוד העורף, בשיתוף מגן דוד אדום וקופות החולים, מפעילים כיום מעל ל-20 מתחמי דרייב-אין. כמות הבדיקות הגיעה בימים האחרונים ל-55 אלף כאשר הקיבולת של המעבדות עומדת על כ-50 אלף.

בערים פתח-תקווה, נתניה, גבעת שמואל, חולון ואשדוד ימשיכו לפעול מתחמי הדרייב אין במאמץ להפחית את התחלואה שזינקה במקומות אלה.

בצה"ל אומרים כי מיום שישי ולאורך כל תקופת החגים, לרבות בחול המועד ובשבתות, יפעלו מתחמי הדרייב אין כרגיל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הגל השני של הנחות בארנונה לעסקים קטנים: רזה יותר - ולטווח ארוך

רגע לפני סגר נוסף שיפגע בבתי העסק והמסחר הקטנים, חתם היום (ג') שר הפנים אריה דרעי על תקנות ההנחה בארנונה לעסקים עד יוני 2021. על פי התקנות, תוענק הנחה בשיעור של 95% מסך החיוב של עסקים שמחזורם עד 200 מיליון שקל - ושחלה בהם ירידה של 60% ויותר במחזור העסקות ביחס לאותה תקופה אשתקד, בהנחה שמדובר בעסק שכבר עבד ב-2019.

כמו כן, תוענק הנחה בהיקף של 95% לעסקים שמחזורם נע בין 200 מיליון שקל ל- 400 מיליון שקל – ושההכנסות שלהם נפגעו בהיקף של למעלה מ-80%. ההנחה תינתן החל ביוני 2020 והזכאות לה תיבחן מדי חודשיים. הבקשה לקבלת ההנחה תוגש לסוכנות לעסקים קטנים ובינויים במשרד הכלכלה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לא מסתפקים בזום: הנהלת אנבידיה החליטה על רילוקיישן לבכירי מלאנוקס

מעבדות מלאנוקס
מעבדות מלאנוקסצילום: AMIR COHEN/רויטרס

האם ההתנהלות של הממשלה בעניין הקורונה שהביאה להחלת סגר על המדינה כולה - מבריחה מישראל את בכירי ההיי-טק המקומי? על פי מידע שהגיע לידי TheMarker, ענקית השבבים אנבידיה תעביר לארה"ב את הנהלת חברת מלאנוקס, שרכישתה הושלמה באחרונה - נוכח החשש שהיציאה ממשבר הקורונה אינה נראית באופק.

על פי מקורות, כתוצאה ממצב שנוצר בישראל - שמוגדרת מדינה אדומה ותנועת האנשים בה תצומצם בתקופה הקרובה, מעדיפה הנהלת אנבידיה כי בכירי החברה לא ירותקו לביתם, ועל כן הם יעברו בימים הקרובים לשהות בקרבת מטה החברה בסנטה קלרה שבקליפורניה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוק העבודה כמעט הצליח לעמוד על הרגליים - וסופג שוב מהלומה

עובדים במסעדה. למצולמים אין קשר לכתבה
עובדים במסעדה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

רגע לפני הסגר, נתוני למ"ס מראים התאוששות קלה במספר המשרות הפנויות במשק. באוגוסט היו כ-58.7 אלף משרות פנויות, לעומת 53.1 אלף ביולי. מספר המשרות הפנויות במשק התרסק מתחילת משבר הקורונה במארס, אז ירד מכ-98 אלף משרות פנויות לכ-39.5 אלף משרות פנויות. זאת, במקביל לקפיצה חדה במספר האנשים שאיבדו את עבודתם.

מספר המשרות הפנויות באוגוסט אמנם מעיד על כך שהדרך להתאוששות עדיין ארוכה, אבל שהמגמה היתה מגמת שיפור. בענף האירוח והאוכל חלה עלייה חדה בביקוש לעובדים - עליה של 59% במשרות פנויות של מלצרים וברמנים ועלייה של 26% במשרות פנויות של טבחים.

תחום נוסף שבו ניכרה קפיצה של 23% בביקוש לעובדים הוא תחום המכירות, הכולל סוכני מכירות, נציגי מכירות, עוזרי מכירות בחנויות ומוכרים בדוכנים ובשווקים.

תחום המכירות וענף האירוח והאוכל הם הענפים ששעתידים להיסגר בסגר השני. קיים חשש כבד מהשפעת הסגר השני על המשק, מעסיקים אומרים כי ספק אם העסקים שלהם יצליחו להתאושש מסגירה נוספת.

(סיון קלינגבייל)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רוצים לברוח בזמן הסגר? תשכחו מלואו-קוסט

דוברובניק, קרואטיה, בחודש מארס
דוברובניק, קרואטיה, בחודש מארסצילום: Darko Bandic/אי־פי

ממשלת ישראל אישרה אתמול (ב') כניסה ויציאה של ישראלים מהארץ דרך נתב"ג לטיסות שכבר אושרו, בהתאם לכללי הקו הסגול. ההחלטה, שפורסמה ימים אחדים לפני תחילת הסגר, הותירה ישראלים רבים מבולבלים באשר לאפשרויות שלהם. כך זה יתבצע. 

מה הכוונה "טיסות מאושרות"? איך יודעים אם הטיסה שלי אושרה?

טיסות מאושרות הן כל הטיסות ששובצו למועדי טיסה (סלוט) ברשות שדות התעופה עד אתמול לפני ההחלטה. כלומר, כרטיסים לטיסות חדשות לא יימכרו.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גמזו דורש לסגור את מערכת החינוך כבר ממחר

יואב גלנט ורוני גמזו
יואב גלנט ורוני גמזוצילום: תומר אפלבאום, טל שחר

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, פנה הבוקר (ג) לשרי הבריאות והחינוך, יולי אדלשטיין ויואב גלנט, בבקשה דחופה לסגור כבר החל ממחר את מערכת החינוך - כפי שהמליץ במקור. זאת, לפחות מכיתות ה' ומעלה. למרות המלצת הפרויקטור, החליטה הממשלה בלחץ ההורים לדחות את סגירת מערכת החינוך עד לתחילת הסגר ביום שישי. 

לדברי גמזו, "הממשלה קיבלה החלטה לא נכונה בניגוד להמלצה המקצועית שלנו. עם זאת, אנחנו משוכנעים שהעלייה בתחלואה בכלל ובאוכלוסייה הכללית בפרט, נובעת מהדבקת יתר והפצה בגילאי מערכת החינוך ובמיוחד בגילאי 10 ומעלה". 

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

4,973 נדבקים חדשים אתמול, 533 חולים במצב קשה

4,973 נדבקים חדשים אתמול אובחנו אתמול, מתוך 47,509 בדיקות - כך עידכן משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות היה 10.5%.

1,152 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים: 533 במצב קשה, בהם 140 מונשמים, ו-225 במצב בינוני.

שני חולים נוספים מתו מאז חצות, ובכך עלה מניין הקורבנות מהמגפה בישראל ל-1,141.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גני שעשועים ומכירת ארבעת המינים: רשימת ההחרגות המלאה של הסגר השני

ועדת השרים להחרגות הסגר השני פירסמה היום (ג') את רשימת ההחרגות המלאה לסגר, והיא ארוכה מאוד. בוועדה חברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים בני גנץ, ישראל כ"ץ ויזהר שי.

על פי ההחרגות, יהיה ניתן לצאת מהבית לצורך קבלת טיפול רפואי בקליניקות ובמקצועות הרפואה (כמו ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה), וכם לטיפול אלטרנטיבי או סוציאלי חיוני. ניתן לצאת להלוויה (עד 20 איש) ולטבילה במקווה, ניתן לצאת מהבית לצורך העברה של קטין בין הוריו החיים בנפרד או העברה של קטין שההורה האחראי עליו נדרש לצאת לצורך חיוני. כמו כן ניתן לצאת לצורך טיפול חיוני בבעל חיים, הגעה למשכן הכנסת, השתתפות בהפגנה, הליך בבית המשפט, וסיוע דחוף לאדם במצוקה הזקוק לעזרה. גם בייביסיטר/ מטפלת קבועה רשאים להגיע אל בית הילד כרגיל.

רוני לינדר

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ממשיכים לשבור שיאים: 4,812 נדבקים חדשים אתמול

שיאי התחלואה ממשיכים להישבר: משרד הבריאות דיווח הבוקר כי 4,812 נדבקים חדשים אובחנו אתמול', מתוך 47,422 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות היה 10.1%.

1,145 חולים מאושפזים בבתי החולים: 521 במצב קשה, בהם 141 מונשמים, ו-220 במצב בינוני.

מניין הקורבנות מהמגפה בישראל עומד על 1,136.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גורמים במערכת הבריאות: מתווה התפילות מסוכן למתפללים ובלתי ניתן לאכיפה

בית כנסת בירושלים, בשבוע שעבר. צפיפות, שירה ותקיעות שופר ידועות היום כמגבירות הפצה של הנגיף
בית כנסת בירושלים, בשבוע שעבר. צפיפות, שירה ותקיעות שופר ידועות היום כמגבירות הפצה של הנגיףצילום: אוהד צויגנברג

מתווה התפילות בבתי הכנסת בזמן הסגר שאושר על ידי הממשלה מאפשר התקהלות של עשרות מתפללים בחללים סגורים למשך שעות ארוכות, גם ביישובים אדומים. גורמים במערכת הבריאות מתחו ביקורת על המתווה, ואמרו כי הם מתקשים להבין את ההיגיון הבריאותי שעומד בבסיסו. חלקם סבורים שהחרגת בתי הכנסת מההגבלות החלות על כלל הציבור מערערת את אמון הציבור בהנחיות ופוגעת ביעילות הסגר. המתווה לא הובא לדיון מקצועי בפני הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) או פורומים מייעצים אחרים.

המתווה מציע נוסחה מסובכת לחישוב מספר המתפללים בבית כנסת, לפי יישובים אדומים ויישובים שאינם אדומים, והפך במהרה למושא לבדיחות ברשתות החברתיות. באזורים אדומים תותר התפילה במקומות סגורים בקבוצות של עד עשרה אנשים. אלא שההתכנסות בבית הכנסת אינה מוגבלת לקבוצה אחת: מספר הקבוצות שיוכלו להיכנס למבנה ייקבע לפי מספר הכניסות וגודל המבנה, לפי הפירוט הבא: במבנה שלו שתי כניסות ניתן להכניס שלוש קבוצות בכל כניסה – כלומר 60 מתפללים, כל עוד שטח המבנה מאפשר 4 מ"ר לכל אדם. בכל כניסה נוספת, כלומר מהכניסה השלישית ומעלה, ניתן להכניס שתי קבוצות בכל כניסה. כך למשל, במבנה בשטח של 500 מ"ר, ובו חמש כניסות, ניתן יהיה לכנס עד 120 מתפללים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חולה, אבל יציב: המשק הישראלי עדיין עומד על הרגליים — ולא בזכות הממשלה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: יואב דודקביץ/אי־אף־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה שלשום בערב שוב לנאום לאומה, בעקבות ההחלטה על הטלת סגר כללי בחגים, וכהרגלו בקודש, לא אמר אמת. נתניהו התרברב על כך שישראל היא אחת המדינות שנפגעו פחות ממשבר הקורונה, גם כלכלית וגם בריאותית, מאחר ששיעורי התמותה כאן נמוכים.

נתניהו נמנע מלהציג גרף שממחיש זאת, ולא במקרה. שיעור התמותה של ישראל — 120 מתים למיליון איש — כבר עבר את הממוצע העולמי. שיעור התמותה בישראל גבוה בהרבה ממדינות כמו גרמניה או אוסטריה, אף שישראל היא מדינה צעירה שאוכלוסייתה מוגנת יחסית מפני הקורונה.

ישראל, בקיצור, היא כישלון עולמי בכל הקשור להתמודדות עם משבר הקורונה. לראייה, אנחנו המדינה היחידה בעולם עד כה שהחליטה להיכנס לסגר כלל ארצי מלא. נתניהו יודע שהמדיניות שהנהיג דירדרה את ישראל לכישלון הזה, וזה לא מונע ממנו לשקר בלי למצמץ בנוגע לכך.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבעה צעדים: כל מה שישראל צריכה לעשות כדי לא להגיע לסגר שלישי

צומת גלילות בסגר הקודם. חזרה לחיים נורמלים
צומת גלילות בסגר הקודם. חזרה לחיים נורמליםצילום: מוטי מילרוד

מדינת ישראל נכנסת לסגר שני ביום שישי הקרוב, חמישה חודשים בלבד אחרי סיום הסגר הראשון. זה קורה לאחר שפרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, והממשלה הבינו כי במצב התחלואה הנוכחי אין דרך אחרת להוריד את התחלואה באופן שיאפשר חיים נורמלים וכניסה בטוחה לחודשי החורף. אבל מה מחכה לנו בצד השני של הסגר?

במשרד הבריאות נמנעו מלהציג יעדים מספריים, כמו מספר הנדבקים היומי שיאפשר חזרה לשגרה, אבל מבהירים כי הפעם היציאה מהסגר תהיה מדורגת ומדודה. מה אפשר וחובה לעשות בתקופת הסגר כדי לא להגיע לסגר שלישי? להלן שבעה צעדים חיוניים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"למדנו לקח": המעסיקים לא מחכים למתווה הפיצוי - ויוציאו עובדים לחל"ת

קניון עזריאלי בתל אביב בתקופת הסגר
קניון עזריאלי בתל אביב בתקופת הסגרצילום: אייל טואג

לאחר ההכרעה על הטלת הסגר שלשום (א'), אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הנחה את שר האוצר, ישראל כ"ץ, להגיש תוכנית כלכלית ביום חמישי הקרוב. ככל הידוע, במשרד האוצר בוחנים את האפשרות לתת הפעם מענקים למעסיקים שימשיכו להעסיק את עובדיהם. המענקים והכלים הקיימים כיום - מנגנון החל"ת והמענק לעידוד תעסוקה - בעצם מעודדים מעסיקים להוציא עובדים לחל"ת.

באופן מעט אבסורדי, אם בעקבות הסגר השני ייצרו מסלול נוסף למענק התעסוקה, מעסיקים שמוציאים עובדים לחל"ת ירוויחו פעמיים. בפעם הראשונה, כאשר יעבירו את עלויות כוח האדם שלהם לביטוח הלאומי; ובפעם השנייה, כאשר יקבלו מענק מהמדינה על קליטת העובדים מחדש.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הלקחים לא הופקו, והמשק בדרך חזרה למיליון מובטלים

שוק מחנה יהודה. למצולמים אין קשר לכתבה
שוק מחנה יהודה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

משחק הילדים הפופולרי "סולמות וחבלים" מתאר התקדמות במעלה הסולם עד לרגע שמשהו משתבש, ואז נופלים חזרה לאחור, ואז מנסים לטפס שוב. מי שעוקב אחר נתוני האבטלה בישראל יתרשם כי מה שקורה בשוק העבודה דומה מאוד למשחק הזה.

אתמול, בשעה שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פירסמה את נתוני האבטלה העדכניים למחצית השנייה של אוגוסט - שהצביעו על שיפור קטן - כבר עשו במשרד האוצר ובבנק ישראל חישובים בכמה שיעור האבטלה יגדל בעקבות החלטת הממשלה על סגר בחגים, הכרוך באיסור התקהלויות וקבלת קהל בעסקים. נתוני הלמ"ס לימדו כי מספר המובטלים ירד ל-468 אלף איש - 11.2% אבטלה. מדובר במובטלים, בעובדים בחל"ת ובאנשים שהפסיקו לעבוד בגלל הקורונה.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker