עדכונים

8 ישראלים מתו היום מקורונה, מספר החולים קשה עלה ל-519

על רקע ההחלטה על סגר מיום שישי הקרוב, משרד הבריאות פירסם הערב (א') נתונים מעודכנים על מצב התחלואה בישראל. עד כה מתו 1,119 מהנגיף (כולל 8 היום, נכון לשעה 22:00). מספר החולים קשה עלה ל-519. היום, נכון לשעה 22:00 אובחנו 2,506 נדבקים חדשים, מתוך כ-28 אלף בדיקות. מספר המונשמים עלה היום ל-7, והגיע ל-144. 

באוצר מעריכים: הסגר יעלה 6.5 מיליארד שקל

אגף הכלכלנית הראשית מעריך כי העלות המשקית של צעדי הסגר עליהם הוחלט הערב בישיבת הממשלה, תעמוד על כ-6.5 מיליארד שקל. "עלות צעדים אלה נמוכה בכ-8 מיליארד שקל מעלותו של סגר למשך אותה תקופה, במתכונת עליה דובר בקבינט בסוף השבוע שעבר", אמרו הערב בדוברות האוצר.

נתניהו: נגבש חבילת סיוע כלכלית נוספת

"החלטנו על מתווה מהודק לשלושת השבועות הקרובים, עד שמחת תורה, עם האפשרות שזה יימשך" - כך אמר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו.

נתניהו פירט את ההגבלות שאישרה הממשלה: 

"המגזר הציבורי יפעל במתכונת מצומצמת. 

המגזר הפרטי - יעבוד כרגיל, ללא קבלת קהל, למעט מקומות חיוניים.

הסופרים ובתי המרקחת ימשיכו לפעול.

יהיה מתווה לבתי כנסת.

הימנעות מהתקהלויות - עד 10 אנשים בחלל סגור, 20 איש בקפסולות בחוץ.

הגבלת תנועה של 500 מטר, נאפשר ספורט יחידני". 

נתניהו לא התייחס למסעדות, למלונות ולקניונים - אך הם צפויים להיסגר מיום שישי.

לדברי ראש הממשלה, "נגבש חבילת סיוע כלכלית נוספת - מי שנפגע יקבל פיצוי. ישבתי היום עם שר האוצר, הנגיד ופרופ' שמחון. אני רואה את החיסון ואת הבדיקות המהירות, בדרך".

נתניהו הוסיף: הכלכלה שלנו במצב טוב יותר מרוב מדינות העולם. בכל המדינות פתחו, התחלואה עלתה, ועכשיו הם מתחילים לסגור. המומחים אמרו לי - נסגור, כשמערכת הבריאות תניף דגל אדום. משכנו עם הגבלות מינימליות - וביום חמישי הניפו דגל אדום. הזהירו אותנו שמצב התחלואה מחייב נקיטת צעדים מיידיים. נתנו מכונות הנשמה ומיטות - זו בעיה של שחיקה אנושית של הצוותים שעובדים מסביב לשעון. הם גם מזהירים אותנו בעלייה פתאומית במספר החולים הקשים והנפטרים. ייתכן שנעמוד בפני סכנה משולבת בחורף - ולכן אנחנו נערכים מראש. גם הכלכלנים אומרים - עדיף להדק בתקופת החגים. היעד שלנו הוא לבלום את התחלואה, ואז לצאת לשגרת הרמזור, שגרת הקורונה.

הממשלה אישרה: הסגר יתחיל ביום שישי ב-14:00, ויימשך 3 שבועות

הממשלה אישרה: הסגר יתחיל ביום שישי ב-14:00, ויימשך 3 שבועות. החלטה נוספת היא לסגור את מערכת החינוך, פרט לפנימיות ולחינוך המיוחד, מיום שישי. עדיין לא פורסמו פרטים נוספים על האופן שבו תתנהל הלמידה מרחוק, והאופן שבו המורים יועסקו בתקופת הסגר. זו הפעם השנייה שבה ישראל נכשלת בפתיחת מערכת החינוך.

בנוסף, מסתמן כי נתב"ג יוחרג מהסגר. החלטה סופית בנושא תתקבל ככל הנראה מחר, על ידי ועדה בראשות שרת התחבורה מירי רגב. הגבלות נוספות במתווה המסתמן: במגזר הציבורי יעבדו רק עובדים חיוניים; במגזר הפרטי יעבדו רק 30%. עדיין לא ברור אם תאושר מגבלת תנועה של 500 מטר ממקום המגורים.

בשבוע שעבר התברר כי פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר הביאה לזינוק בתחלואה בקורונה בכל שכבות הגיל ובכל רחבי הארץ, בקרב מורים ותלמידים ובמיוחד בקרב תלמידים בגילי תיכון וחטיבת ביניים (19-14), ששיעור ההידבקות שלהם הוכפל בתוך כ-10 ימים בלבד.

לכתבה המלאה

במגזר הציבורי כבר לא יכולים להתחמק מקיצוץ בשכר

עסקים בירושלים שנסגרו בתקופת משבר הקורונה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

האיום של הטלת סגר שני העלה ביתר שאת את הדיון על הצורך בקיצוץ שכר במגזר הציבורי. בסגר הראשון ובמשך כל תקופת משבר הקורונה, הרוב המוחלט של עובדי המגזר הציבורי, להוציא עובדי רשות שדות התעופה, עבדו או יצאו לחופש על חשבון ימי החופש. בכל מקרה, הם המשיכו לקבל משכורת כמעט כרגיל — בעוד במגזר הפרטי יותר ממיליון איש, בשיאו של המשבר, הוצאו לחל"ת וקיבלו דמי אבטלה מהביטוח הלאומי בשיעור של 45%–70% ממשכורתם. העצמאים שילמו מחיר גבוה יותר, ורבים מהם מצאו עצמם ללא הכנסה.

ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים, אומר כי "סגר שני יוביל לפגיעה עצומה בכלכלת ישראל. עד כה רק המגזר הפרטי נשא בעול והתמודד עם פגיעה בהכנסה ואף היעדר הכנסה. הגיע הזמן שהמגזר הציבורי יישא בעול. כל המובטלים הם מהמגזר הפרטי. זה נורא. זה כמו שבמלחמה אתה תראה את החברים נלחמים ותגיד 'אני לא'".

לכתבה המלאה

בתי המלון באילת מתכוננים לסגר: מזהירים את העובדים לפני חל"ת

בתי המלון באילת התחילו להיערך לסגר, עם שחרור חלק מהעובדים הזמניים והכנה של העובדים האחרים לאפשרות של חופשה ללא תשלום (חל"ת). 

בשעות אלה נדונה בממשלה התוכנית להטלת סגר כללי ברחבי בתקופת חגי תשרי, בעקבות העלייה המתמשכת בתחלואה בקורונה. התוכנית כוללת הגבלות רבות על תנועת האזרחים ופעילות המשק, ובהן סגירה של בתי המלון

לכתבה המלאה

מנהלי בתי החולים לא מוכנים להיות "הפנים של הסגר"

מחלקת מונשמים קורונה באסף הרופא, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

דרמה בישיבת הממשלה בנוגע לסגר שיחל ביום שישי: בעוד ששר הבריאות יולי אדלשטיין מאיים כי אם לא תאושר תוכנית הסגר שהציג הוא ימשוך את התכנית כולה, הופיעו מנהלי בתי חולים וחלקם אמרו לשרים כי בתי החולים לא נמצאים ערב קריסה וכי למרות שנדרשים צעדים משמעותיים, לא בטוח שסגר הוא הפתרון. במהלך הישיבה התייחס ראש הממשלה לפרסומים בתקשורת לפיהם מנהלי בתי החולים מתנגדים לסגר, וביקש הבהרה מגמזו. גמזו השיב כי מנהלי בתי החולים מבקשים שיינקטו צעדים משמעותיים להפחתת התחלואה, אבל לא הם אלה שצריכים לקבוע אם נדרש סגר או לא. 

ברקע הדברים עומדת תחושתם של בכירים רבים בבתי החולים כי משרד הבריאות והממשלה מנסים "לזרוק" על בתי החולים את הסיבה לסגר, במקום להתמקד במאמצים בכיוונים שונים לריסון ההדבקה כמו קטיעת שרשראות ההדבקה.  "הממשלה ומשרד הבריאות שכשלו עד עכשיו בכל מה שעשו מנסים להפיל את הכל על בתי החולים שהיו היחידים שנערכו והגיבו נכון", אומר גורם במערכת.

לכתבה המלאה

אדלשטיין: "לא אאפשר מו"מ על התוכנית - אם היא לא תתקבל, לא אביא תכניות חלופיות"

"לא אאפשר משא ומתן על התוכנית. אם היא לא תתקבל - אמשוך אותה ולא אביא תכניות חלופיות", כך אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין בישיבת הממשלה שדנה בהטלת סגר.

לדברי אדלשטיין, "הקורונה היא לא עניין פוליטי ולא עניין לפופוליזם. היא עניין של חיים ומוות. אני מציע לכל מי שטוען שאפשר אחרת, לעשות סיורים בבתי החולים, במחלקות הקורונה, ולראות את המצב".

"תפילות בבתי הכנסת עלולות להוביל להגדלת התחלואה הקשה והתמותה"

"הצטופפות ותפילה לזמן ממושך בחלל סגור כבתי כנסת, בפרט בישובים אדומים, צפוי להוביל להרחבת ההדבקה, ובהמשך להגדלת התחלואה הקשה והתמותה", כך מזהיר דו"ח אמ"ן.

לפי הדו"ח, "פעילויות אנושיות המתקיימות בחלל הסגור, אשר מייצרות פליטה מוגברת של נגיפים, כגון דיבור, צעקות, תפילה, שירה או פעילות גופנית, מעלות מאוד את הסיכון להידבקות בנגיף ואף מקדמות אירועי הדבקה המוניים במחלה על ידי 'מפיצי על'".

הגרף שהימם את הממשלה: כך זינקה הקורונה עם פתיחת שנת הלימודים

ההדבקה בקורונה לפני ואחרי פתיחת שנת הלימודים

"מערכת החינוך ותלמידי ישראל הם העתיד והיתרון שלנו, הם לא גורם התחלואה. הבעיות נמצאות במקומות אחרים והגיעה השעה לטפל בהם" - כך צייץ הבוקר (א') שר החינוך, יואב גלנט. הוא התחייב לדרוש בישיבת הממשלה להמשיך לקיים את הלימודים עד יום שישי הקרוב, ולא להפסיק אותם ביום רביעי כפי שדורש משרד הבריאות.

אלא שנתונים שאסף משרד הבריאות מציירים תמונה אחרת לגמרי. לפי הנתונים, מאז 1 בספטמבר חל זינוק חד בשיעור ההדבקה בקרב תלמידים בני 19-14 באוכלוסייה הכללית. זינוק דומה אירע בחברה החרדית, אך התחיל כמה ימים מוקדם יותר, לאחר פתיחת הלימודים בא' אלול, שהקדימו מעט את פתיחת שנת הלימודים בכל הארץ. בחברה הערבית, העלייה בהדבקה בגילים אלה מתונה יותר.

לכתבה המלאה

כ"ץ מאשים: "מערכת הבריאות קיבלה מיליארדים, הפתרון הוא לא סגר"

שר האוצר, ישראל כ"ץ צילום: אמיל סלמן

שר האוצר, ישראל כ"ץ, התייחס לסגר על המשק בפוסט שפירסם בפייסבוק: "היום יתקיים בממשלה דיון מעמיק ונוקב ביחס לאפשרות הטלת סגר כללי במדינה. הוויכוח לטעמי, הוא בטענה שמשרד הבריאות לא נערך כראוי להכנת בתי החולים להיקף התחלואה הנדרש שעליו הוחלט (2,000 מונשמים), אף שקיבל תקציבים ותוספות גדולות של כוח אדם (400 רופאים ו-2,000 אחיות), וכעת טוען שסף הקריסה בבתי החולים הוא 800 חולים קשה בלבד, ולכן יש להטיל סגר על המשק.

"גם בתי החולים נמצאים בדילמה בין הטיפול השוטף שמייצר להם הכנסות לבין הטיפול בקורונה שמכניס הרבה פחות. הדרך היא להזרים להם סיוע כדי לכסות את הפער הכספי (קיבלנו את ההחלטות המתאימות ולצערי החקיקה מתעכבת בשל ויכוחים פוליטיים) - ולא על ידי הטלת סגר כללי על המשק", כתב כ"ץ.

לכתבה המלאה

שיא במספר החולים במצב קשה - 513

מספר החולים במצב קשה הגיע הבוקר לשיא של 513, בהם 139 מונשמים - כך עידכן משרד הבריאות.

בסך הכל, מאושפזים בבתי החולים 1,056 חולי קורונה, בהם 206 במצב בינוני.

שלושה חולים נוספים נפטרו מאז חצות, ובכך עלה מניין הקורבנות מהמגפה ל-1,108.

גיליאד, יצרנית התרופה לקורונה, קרובה לעסקת ענק

גיליאד סיינסס, חברת ביוטכנולוגיה שפיתחה תרופה לטיפול בקורונה, קרובה להסכם לרכישתה של אימיונומדיקס (Immunomedics) תמורת יותר מ-20 מיליארד דולר, כך דיווח "וול סטריט ג'ורנל". המחיר המשוער גבוה כמעט כפליים משווי השוק של אימיונומדיקס, שפיתחה תרופה לטיפול בסרטן השד. העסקה עשויה להתפרסם כבר ביום שני, לפי המקורות.

לכתבה המלאה

"קצב התפשטות הנגיף - המהיר ביותר בחודשיים האחרונים; סכנה ליציבות מערכת הבריאות"

"המגיפה מתפשטת במדינת ישראל במהירות. קצב ההתפשטות הנגיף הינו המהיר ביותר שנראה בחודשיים האחרונים ואף נרשמת מגמת האצה בשבועיים האחרונים", כך קובע דו"ח אמ"ן שפורסם הבוקר.

לפי הדו"ח, "אחוז הבדיקות החיוביות, שהינו מהגבוהים בעולם, מעיד על תחלואה גוברת באוכלוסייה הכללית".

עוד קובע הדו"ח כי "מספר החולים במצב קשה נמצא בעלייה. טווח הביטחון מגבול הקיבולת של בתי החולים הצטמצם משמעותית, ויוצר סכנה ליציבותה של מערכת הבריאות".

2,651 נדבקים חדשים בשבת, יותר מ-1,000 מאושפזים בבתי החולים

2,651 נדבקים חדשים אובחנו אתמול, מתוך 30,253 בדיקות - כך מעדכן משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות היה 8.7%.

יותר מ-1,000 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים: 490 במצב קשה, בהם 130 מונשמים, ו-198 במצב בינוני.

מניין הקורבנות מהמגפה בישראל עומד נכון להבוקר על 1,103.

3,065 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 427 רופאות ורופאים ו-887 אחים ואחיות.

"הולכים לחורבן כלכלי": אלפי עסקים לא ישרדו את הסגר השני

עסק סגור בגלל הקורונהצילום: תומר אפלבאום

חצי שנה מפרידה בין היום שבו הוכרז על סגר ראשון ועד היום שבו עשוי להיכנס לתוקפו סגר שני. בתקופה הזאת, בעלי עסקים רבים לקחו הלוואות, צימצמו היכן שיכלו — ומיצו טובות של בעלי נכסים וספקים. כעת כבר אין להם יותר שפנים בכובע.

בשיחות שניהלו בעלי עסקים אחד עם השני במהלך סוף השבוע — בקבוצות הוואטסאפ שאליהן הם הצטרפו בסגר הראשון — הם התלבטו כיצד לפעול: האם למרוד ולפתוח את עסקיהם גם בתרחיש של סגר, או להודיע לבעלי הנכסים שלא ישלמו את דמי השכירות. חלקם החליט ללכת להפגין במוצאי שבת, בעוד אחרים פנו לשרים שונים בתקווה שיצליחו להשפיע על עמדתם לפני ההצבעה על הסגר.

לכתבה המלאה

הדבר האחרון שהעולם צריך: בנקים מרכזיים שמבשלים מלחמת מטבעות

טבלת שערי המרה ברוסיהצילום: בלומברג

"זה המטבע שלנו, אבל זו הבעיה שלכם", אמר ג'ון קונלי, שר האוצר של הנשיא ריצ'רד ניקסון, לעולם כולו ב-1971. ארבעה עשורים לאחר מכן, החולשה של הדולר מאיימת להצית מלחמת מטבעות של ממש, שעלולה להסיט מקבלי החלטות ממשימתם החשובה - תיקון הנזקים של משבר הקורונה.

המטבע האמריקאי נמצא במגמת ירידה כבר כמה חודשים. המעבר שעשה באחרונה הבנק הפדרלי לגישה נינוחה יותר לגבי האינפלציה - לאפשר לה להתחזק בלי להעלות ריבית, ולשוקי העבודה לרתוח בלי התערבות - עלולה להחריף את הירידה בשוויו של הדולר.

לכתבה המלאה

"כל כלכלן נהיה רופא, וכל רופא - כלכלן": בצוות של גמזו חושבים שסגר הוא הכרחי

מימין למעלה, בכיוון השעון: גילה היימס, איתי פסח, דורון נצר, נמרוד מימוןצילום: אייל טואג, אלון רון, המרכז הרפואי רמב"ם

ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בכללית

"אנחנו בגל תחלואה אדיר בממדיו שחצה את ה-4,000 נדבקים חדשים ביום - אלה נתונים מדאיגים מאוד", אומר ד"ר דורון נצר, ראש אגף הרפואה בחטיבת הקהילה של שירותי בריאות כללית, ואחד מחברי צוות הברומטר של פרויקטור הקורונה רוני גמזו. נכון להיום, כמעט 35 אלף חולי קורונה נמצאים בבתיהם ותחת השגחתן ואחריותן של קופות החולים, ובכל יום נוספים אלפים חדשים.

לדברי נצר, "הקהילה (קופות החולים) היום היא למעשה זאת שנותנת את האפשרות לבתי החולים להתמודד עם החולים הקשים. כבר כמה חודשים שהצוותים הרפואיים בקהילה כולם מגויסים לטפל בחולים. הטיפול עצמו דורש המון זמן, כשבצד השני לא הורדנו מהפעילות האלקטיבית והשגרתית שמבצעים כל השנה. הקורונה נכנסה למשוואה, ואנחנו נאבקים בשתי החזיתות - כמעט עם אותו כוח האדם.

לכתבה המלאה

מחיר החגיגה המוקדמת: סגר שני ו-19 מיליארד שקל

בין אם פנינו לסגר ובין אם ל"ריסון מהודק" — המגזר העסקי צפוי לספוג מהלומהצילום: עופר וקנין

במגזר העסקי עשו הכל כדי להילחם באפשרות הזו, אך היום צפויה הממשלה להתכנס ולדון בהטלת סגר כללי החל ביום שישי. אם הצעד הזה אכן ייצא לפועל, השאלה הגדולה תהיה איזה סיוע תציג הממשלה לעסקים ולעובדים.

ביום חמישי האחרון נפגש שר האוצר, ישראל כ"ץ, עם ראשי המגזר העסקי — שותפיו למלחמה בסגר. בתום הפגישה אמר כ"ץ: "נציגי המגזר העסקי פירטו את הקשיים שעמם הם יתמודדו אם יוחלט על סגר בנוסף. דנו בפתרונות האפשריים שעמם אגיע לישיבת הקבינט. כבר פרשנו רשת ביטחון נרחבת לשכירים, לעצמאים ולבעלי העסקים, שפועלת היטב, כדי לאפשר להם לצלוח את התקופה הקשה הזאת, עד לחזרת המשק הישראלי לפעילות מלאה״.

לכתבה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker