קורונה - עדכונים שוטפים | קבינט הקורונה אישר: עד 20 איש בחלל סגור בעסקים, מסעדות ובתי תפילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קבינט הקורונה אישר: עד 20 איש בחלל סגור בעסקים, מסעדות ובתי תפילה

בעקבות מרד המסעדות, אישר קבינט הקורונה שינוי בהגבלות וקבע כי במסעדות, במקומות ציבוריים, בתי עסק ובתי תפילה יוכלו לשהות עד 20 איש בחלל סגור  ו-30 בחלל פתוח, ובלבד שניתן יהיה לשמור על ריחוק של 2 מטרים.

בשישי בבוקר התעוררו המסעדנים לבשורה על קיומו של משאל טלפוני בנוגע למגבלות חדשות ומחמירות יותר שיוטלו עליהם. בין היתר - בדבר תפוסה מקסימלית של 10 איש במסעדות בשטח של עד 80 מטר ועד 20 איש במסעדות הגדולות מ-80 מטר, זאת לעומת המצב הנוכחי המאפשר תפוסה של 20 לקוחות בשטח הפנימי של המסעדה, לא משנה מה גודלה, ועד 30 איש בשטח החיצוני.

בשישי בבוקר הביא שר הבריאות יולי אדלשטיין למשאל טלפוני דחוף את נושא ההתקהלות המותרת בשטחים סגורים ופתוחים, שלמעשה משווה בין בתי הכנסת והמסעדות לאחר שהמפלגות החרדיות טענו כי המגבלה של עד 10 מתפללים בבתי כנסת לעומת 20 במסעדות - הינה מפלה.

המסעדנים טענו כי כל מטרתו של המהלך היתה להספיק להגדיל את מספר המתפללים בבתי הכנסת לפני כניסת השבת. בעקבות זאת, הם הודיעו כי יפעילו מהיום תו סגול עצמאי. בעקבות המרד שהכריזו, הוחלט שוב לשנות את ההחלטה.

מספר המתים עלה ל-685, שיעור הבדיקות החיוביות - 8.6%

מספר המתים ממגפת הקורונה בישראל עלה ל-685 - כך עידכן משרד הבריאות.

382 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 112 מונשמים.

בסך הכל, מאושפזים בבתי החולים 860 בני אדם, בהם 183 במצב בינוני.

383 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 4,477 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 8.6%.

1,933 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 231 רופאות ורופאים ו-531 אחים ואחיות.

הירידה בתשלומי דמי האבטלה נבלמה ביולי

מסעדה סגורה בנמל ת"א בשל משבר הקורונהצילום: תומר אפלבאום

הירידה החדה שחלה במאי וביוני בסך תשלומי דמי האבטלה בישראל נבלמה ביולי, עם ההרעה במצב בשוק העבודה. לפי נתונים שפירסם היום (א') המוסד לביטוח לאומי, סך התשלומים ביולי היה כ-1.9 מיליארד שקל - ירידה צנועה לעומת הסכום ביוני, כ-2 מיליארד שקל (דמי האבטלה של כל חודש משולמים בחודש שאחריו). התשלומים הגיעו לשיא באפריל, כ-3.6 מיליארד שקל, ובמאי צללו לכ-2 מיליארד שקל. 

התשלום החודשי הממוצע של דמי אבטלה זינק ביולי ל-4,452 שקל, לעומת 3,788 שקל ביוני. נתונים אלה כוללים את מי שקיבל דמי אבטלה, אפילו בעבור יום אחד בכל חודש. העלייה נובעת, רובה ככולה, מעליית המספר הממוצע של ימי אבטלה שבעבורם שולמו דמי אבטלה, מ-22 ביוני ל-26 ביולי. הסכום הממוצע של דמי אבטלה ליום נותר ללא שינוי - 175 שקל, לעומת 209 שקל בפברואר, לפני משבר הקורונה. 

לכתבה המלאה

הממשלה אישרה: 8.5 מיליארד שקל לסיוע למשק בתקופת הקורונה

קניות לחג בימי קורונה. ההרגלים ישתנו. למצלומים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: ניר קידר

הממשלה אישרה היום (א') את פרטי תוכניתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ להאצת המשק, ולסיוע להתמודדות של משרדי ממשלה ואוכלוסיות בסיכון עם משבר הקורונה, בכ-8.5 מיליארד שקל.

בין הפרויקטים המתוקצבים בתוכנית:

• תקצוב מיידי של למעלה מ-2 מיליארד שקל לטובת מספר פרוייקטי תחבורה הנמצאים ברמת מוכנות גבוהה מאוד לביצוע, בהם מקטע D של המסילה המזרחית בין צומת אל על ללוד, יציאה לביצוע הכפלת כביש 85 בין צומת כרמיאל לצומת חנניה, כביש 264 בין צומת אשל הנשיא לבית קמה וכביש 71 בין צומת יששכר לבית-שאן, כולל מחלוף והסדרת צמתים לאורך התוואי וכן תקציב לטובת קידום הקו האדום בתל אביב, וזאת במטרה למנוע את עצירת העבודות המתקדמות שם נוכח התייקרות הפרויקט.

לכתבה המלאה

הממשלה אישרה תוכנית הנחות בארנונה לנפגעי הקורונה ב-2.2 מיליארד שקל

עסקים סגורים בתל אביב, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

הממשלה אישרה היום (א) את הסיכום בין שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר ישראל כ"ץ בדבר מתווה חדש להנחות בתשלום ארנונה לעסקים. על-פי המתווה, תוענק הנחה של 95% מסך החיוב לעסקים שמחזורם עד 200 מיליון שקל ושנפגעו בהיקף של יותר מ-60%. התוכנית מחליפה את תוכנית ההנחות הגורפת שיישמו הרשויות המקומיות עם תחילת המשבר, ובמסגרתה העניקו פטור ארנונה לעסקים בהתאם לתחום בו הם פועלים (כמעט לכל העסקים למעט חנויות מזון ובתי מרקחת).

במסגרת התוכנית החדשה תוענק הנחה בהיקף של 95% גם לעסקים שמחזורם נע בין 200 מיליון שקל ל-400 מיליון שקל ושנפגעו בהיקף של למעלה מ-80%. הרשויות המקומיות ישופו על ידי הממשלה בסכום כולל של כ-2.2 מיליארד שקל, בשל אובדן ההכנסות בגין ההנחות שישולמו במענקים דו-חודשיים בהתאם לתקנות שיפרסם משרד הפנים. אמות המידה ייקבעו בתיאום בין משרד הפנים למשרד האוצר והזכאות להנחה תיבחן ותינתן על בסיס דו-חודשי.

לכתבה המלאה

השמיים ממשיכים להיפתח: אלה 20 המדינות הירוקות שחזרה מהן לא תחייב בידוד

נהר וגשר בגיאורגיהצילום: יחצ

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, חתם היום על צו פטור מבידוד לשבים ממדינות ירוקות. המשמעות: מי שהגיע או יגיע מהמדינות הבאות (ולא שהה במדינה אחרת שאינה אחת מאלו) ב-14 הימים האחרונים, אינו חייב בבידוד.

אלה המדינות שחזרה מהן לא תחייב בבידוד: אוסטריה; איטליה; אסטוניה; בולגריה; בריטניה; גיאורגיה; גרמניה; דנמרק; הונג-קונג: הונגריה; יוון; ירדן; לטביה; ליטא; ניו-זילנד; סלובניה; פינלנד; קנדה; קפריסין; קרואטיה.

לכתבה המלאה

הנתון הגרוע ביותר מעולם: תוצר המשק התרסק

משבר הקורונה הביא ברבעון השני של 2020 (אפריל עד יוני) להתרסקות החדה ביותר מעולם בתוצר הכלכלי של ישראל - או לפחות החדה ביותר ב-40 השנה האחרונות, שהנתונים על כל רבעון בהן מתועדים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). לפי נתונים שפירסמה הלמ"ס היום (ראשון), התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) צלל ברבעון השני בקצב שנתי של 28.7% לעומת הרבעון הקודם.

קצב הירידה בתמ"ג כפול ויותר מזה של הירידה החדה ביותר שנרשמה עד כה (ירידה בקצב שנתי של 12.9% ברבעון האחרון של 1995). הירידה בתמ"ג ברבעון השני של 2020 מצטרפת לירידה שחלה גם ברבעון הקודם - ובכך נכנסת ישראל רשמית לתקופת מיתון, לפי אחת ההגדרות של מונח זה (שני רבעונים רצופים לפחות של ירידה בתמ"ג). הנתון על הירידה בתמ"ג ברבעון הראשון עודכן מעט כלפי מעלה, ל-6.8% בחישוב שנתי. 

לכתבה המלאה

גמזו: החברה הערבית עשתה לנו כמעט פיגוע של מאות חולים

פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (ראשון) כי "החברה הערבית עשתה לנו בשבועיים האחרונים, אחרי חג הקורבן, כמעט פיגוע של מאות חולים, אז אני לא מרוצה". בריאיון ל-ynet אמר גמזו כי התחלואה בחברה הערבית עלתה בעקבות "חג הקורבן, התקהלויות, מסיבות, חפלות, שאננות, אדישות, מחשבה שכאילו הקורונה לא תפגע בהם, והקורונה פגעה בהם ממש כפיגוע המוני".

גמזו קרא למנהיגי החברה הערבית לפעול בנושא. "אתם בעלי עוצמה, אני מכיר אתכם", אמר, "אתם תעשו את זה הרבה יותר טוב מהשלטון המרכזי, אל תחכו לשלטון המרכזי". לדבריו, הוא "רוצה יותר אחריות, גם של העולם החרדי, גם של החברה הערבית".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר בתגובה לדברי גמזו כי "חבל שבזמן שהרופאים הערבים נמצאים בחזית המאבק בקורונה, הפרויקטור יוצא באמירה שפוגעת בחברה שלמה. במקום אמירות אומללות כאלה אני מזמין אותו לעבוד יחד כדי לנצח את המגפה".

עובדי המעבדות: שביתה כללית בעוד שבועיים

אסיפת מחאה של עובדי המעבדות, היום בבית החולים בלינסון

עובדי המעבדות הודיעו היום כי יפתחו בשביתה כללית בעוד שבועיים, החל מ-30 באוגוסט, בעקבות הפיצוץ במשא ומתן עם משרד האוצר.

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אמרה היום כי "לצערנו, משרדי הממשלה מזלזלים בנו וגוררים רגליים. לאף אחד בממשלת ישראל לא בוער להסדיר את פעילות המעבדות הציבוריות ואת תנאי העסקתנו. במצב זה, אין לנו ברירה, אלא לצאת לשביתה כללית. 

משרדי האוצר והבריאות משחקים איתנו פינג פונג כבר יותר מ-5 שנים, וזורקים את האחריות מצד לצד. אפשר היה לצפות שנגיף הקורונה יסיים את הסאגה המטופשת הזו ויבהיר את חשיבות יציבות המערך המעבדתי, אבל גם נורות האזהרה הכי בוהקות לא מזיזות לאף אחד, מראש הממשלה דרך האוצר והבריאות.

על שולחן הממשלה יושבים דו"חות רבים, המתארים את המצב במעבדות, אבל כלום לא קורה. רוח עובדי המעבדות היא של אווירת ייאוש ותסכול. ככה אנחנו מסרבים להמשיך לעבוד".

הערכות: גמזו יטיל סגר בחגים - בשל החשש מהתקהלויות

פרויקטור הקורונה, ד"ר רוני גמזו, מציג את תוכנית מגן ישראלצילום: עמוס בן גרשום / לע

מתגבשת ההערכה כי ישראל תיכנס לסגר במהלך שלושת השבועות של חגי תשרי. הסגר יוטל מסיבה כפולה: כדי לסייע למדינה לרדת מדרגה ברמת התחלואה הגבוהה, וכדי למנוע את הסכנה של התלקחות מחודשת של ההדבקה על רקע התפילות ההמוניות, המפגשים המשפחתיים והיציאה ההמונית לאתרי הבילויים והפנאי.

הניסיון עם החג המוסלמי האחרון, עיד אל אדחה, לימד כי קשה מאוד לשלוט על התקהלויות במהלך החגים, ולכן הפתרון הטוב ביותר הוא סגר שמונע זאת מראש. העובדה שיש מעט ימי עבודה בחגים מקלה על ההחלטה, כי הנזק של אובדן ימי עבודה יהיה קטן בהרבה. החגים מתחילים ב–18 בספטמבר, ומסתיימים ב–11 באוקטובר.

לכתבה המלאה

הדרך לשיקום: ואוצ'רים למסעדות, שיפוץ אתרי נופש וביטול פטורים ממס

מסעדה בתקופת הקורונה. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: מגד גוזני

לפחות 15 מיליארד שקל מתוך הסכומים שהקציבה הממשלה לטיפול במשבר הקורונה נתפשים כבזבוז משווע של משאבים, שניתן היה לעשות עמם דברים הרבה יותר מועילים. 9 מיליארד שקל שמחולקים לציבור (מענק פסח והמענק ששולם בשבוע שעבר לכל אזרח) ללא כל קריטריון למטרת הגדלת הצריכה, ומענק של 6 מיליארד שקל שמשולם למעסיקים כנגד החזרת עובדים לעבודה.

זו לא רק העובדה שאפשר היה לעשות דברים טובים יותר עם הכסף, אלא השאלה אם תשלומים אלה בכלל ישיגו את מטרתם. כלכלנים רבים מעריכים כי המענקים לציבור לא יביאו להגדלת הצריכה - ודאי לא במלוא הסכום שחולק. זאת, על בסיס מחקרים המלמדים שמענקים חד־פעמיים אינם מגבירים את הצריכה, אלא רק הגדלה קבועה של ההכנסה.

לכתבה המלאה

שכחו אותם בבית: הפתרון לשוק התעסוקה מדלג על מי שאינו חרדי, ערבי או שלא מעוניין בהיי־טק

הפגנה בעקבות המשבר הכלכליצילום: רמי שלוש

צעירים הגרים במרכז, שאינם יכולים או מעוניינים לעשות הסבה להיי־טק, יתקשו לקבל סיוע אפקטיבי מהממשלה בימים אלה. זאת, מאחר שהכלים שמציעה הממשלה להתמודדות עם משבר התעסוקה נותנים מענה בעיקר לבעלי כישורים שיכולים לעשות הסבה להיי־טק וכן לאוכלוסיות הזקוקות לעידוד לצורך השתלבות בשוק העבודה - קרי ערבים, חרדים ותושבי פריפריה.

בטיוטת דו"ח צוות התעסוקה הבינמשרדי שהקימה הממשלה לצורך בחינת צעדים להתמודדות, ממליץ הצוות לעודד מעסיקים לקלוט עובדים בין היתר באמצעות התאמת מסלולי התעסוקה הקיימים במשרד הכלכלה לתקופת הקורונה. במסלולים האלה הממשלה משתתפת בעלויות ההעסקה של עובדים, כדי לסייע למעסיקים לקלוט אותם - אך בדו"ח נכתב במפורש כי "ההמלצה מתמקדת באוכלוסיות היעד: ערבים, חרדים, אנשים עם מוגבלויות ובדואים".

לכתבה המלאה

מרוויחים בכל מצב: המשבר מעמיק, אבל הבנקים ממשיכים להדפיס כסף

בנק הפועליםצילום: MENAHEM KAHANA / AFP

בנק הפועלים פתח ביום חמישי בשבוע שעבר את עונת הדו"חות הכספיים של הבנקים לרבעון השני. תוצאות הבנק היו כצפוי חלשות. הדו"חות מסמנים למעשה את הצפוי בתוצאות הרבעון של שאר הבנקים, ולמעשה את התוצאות הצפויות בכל מערכת הבנקאות בהמשך השנה, עקב משבר הקורונה.

לאחר שנים של גאות כלכלית, שממנה נהנו גם הבנקים, חל מהפך במשק. כתוצאה מכך, הבנקים ירשמו לכל הפחות ברבעונים הקרובים הוצאות כבדות להפסדי אשראי, שיבטאו את הקריסה בחלק מהעסקים הקטנים והבינוניים והאבטלה הגבוהה. כתוצאה מכך הבנקים צפויים לסבול מירידה במתן הלוואות צרכניות, מה שיפגע במרווח הפיננסי; בביקושים נמוכים להון חוזר; ובירידה בנטילת הלוואות של חברות בינוניות וגדולות. לכל אלה יש להוסיף את סביבת הריבית הנמוכה, שפוגעת בהכנסות המימון; וכן את תוואי האינפלציה הנמוך, שפוגע בשווי הנכסים צמודי המדד.

לכתבה המלאה

760 חיוביים לקורונה בשבת, 8.5% מהבדיקות

נתוני משרד הבריאות: אתמול (שבת) נמצאו 760 חיוביים לקורונה, שיעור גבוה של כ-8.5% מהבדיקות. נתונים נוספים: 388 חולים מאושפזים במצב קשה, 172 במצב בינוני. עד כה מתו 674 איש מהנגיף בישראל. 2,014 אנשי צוות בריאות נמצאים בבידוד 

מרד המסעדות עבד: "עד 20 איש - גם בחלל סגור"

מרד המסעדות שוב עבד: ממשרד הבריאות נמסר כי "שר הבריאות יולי אדלשטיין החליט, לאחר התייעצות עם גורמי המקצוע ובכללם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי והפרויקטור פרופ' רוני גמזו, על השוואת תנאי המסעדות ובתי התפילה, מבלי לפגוע בבעלי העסקים. היום (יום א') תובא הצעת החלטה שתקבע כי במסעדות, במקומות ציבוריים, בתי עסק ובתי תפילה יוגבל מספר האנשים ל-20 אנשים בחלל סגור ו-30 בחלל פתוח, ובלבד שניתן יהיה לשמור על ריחוק של 2 מ"ר בין שולחן לשולחן (התו הסגול)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker