קורונה - עדכונים שוטפים | 1,085 נדבקים חדשים מאז חצות, מספר המתים עלה ל-612

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הציבור לא הוריד את "המגן" - משרד הבריאות עצר קמפיין בעלות 2 מיליון שקל

מתוך כ-100 אלף ישראלים שהתקינו את היישומון, מחציתם הסירו אותו. ח"כ אבי דיכטר: "אי אפשר לסמוך על וולונטריות הציבור. השימוש בשב"כ יעיל יותר". ח"כ צבי האוזר למשרד הבריאות: "מה אתם עושים כדי שחצי מיליון אנשים לא ישבו זמן מיותר בבידוד"?

הכתבה המלאה

1,085 נדבקים חדשים מאז חצות, מספר המתים עלה ל-612

מספר המתים מקורונה מאז פרוץ המגפה בישראל עלה ל-612 - כך מעדכן משרד הבריאות.

811 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 388 במצב קשה, בהם 112 מונשמים, ו-160 במצב בינוני.

1,085 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 16,321 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 6.6%.

נמשכת מגמת הירידה במספר אנשי הצוות הרפואי השוהים בבידוד. מספרם ירד הערב ל-1,976, בהם 250 רופאות ורופאים ו-590 אחים ואחיות.

המאבטחים בבתי הספר ובגני הילדים סופגים בימים אלה פגיעה בשכרם, שנגרמת לכאורה בגלל משבר הקורונה - אבל

מאבטח בבית ספר. למצולם אין קשר לכתבהצילום: ניר שמול

המאבטחים בבתי הספר ובגני הילדים סופגים בימים אלה פגיעה בשכרם, שנגרמת לכאורה בגלל משבר הקורונה - אבל מתאפשרת מפני שהגורמים המעורבים בחישוב ובתקצוב שכרם אינם מגיעים להסכמות ביניהם על מניעת הפגיעה במאבטחים, שהם קבוצת עובדים מוחלשת ממילא.

בישראל עובדים כ-5,000 מאבטחים במוסדות חינוך, שרבים מהם קרובים לגיל הפרישה או עברו אותו. הם מועסקים על ידי חברות אבטחה פרטיות המעניקות שירותים לרשויות המקומיות. אם לא היה די בכך שרבים מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) בעת ההשבתה של בתי הספר באביב האחרון, כעת נפגע שכרם בחודשי החופש הגדול - רק מפני שנכפה עליהם לא לעבוד בעת אותה השבתה במארס ואפריל.

לכתבה המלאה

בגלל הקורונה: פועלים ולאומי דורשים לעצור את התחרות מול חברות האשראי

בדיון בוועדת הכספים אמר יוזם הרפורמה, דרור שטרום: "אנחנו מרחמים על אכזרים. הבנקים מצמצמים סניפים ועדיין גובים עלינו מרווח יותר גבוה". היו"ר משה גפני: "אנחנו לא מבקשים לשנות את החוק, אבל יש אנשים שיכולים להיפגע מהעיתוי"

הכתבה המלאה

שכר של 3,750 שקל בחודש, שעתיים וחצי עבודה ביום, ללא תואר: מי רוצה להיות מורה?

חיטוי בגימנסיה העברית בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

פחות משלושה שבועות לפתיחת שנת הלימודים, החל משרד החינוך אתמול (א') בגיוס 13 אלף מורים ועוזרי הוראה הנדרשים לפי המתווה המיועד. הגיוס ייתן מענה לכיתות ג'-ד' בלבד, שילמדו בכיתות מפוצלות, כאשר לפחות מחצית מהצוות החינוכי יועסקו בשכר נמוך וללא הכשרה מתאימה. 

כיתות ה'-י"ב ילמדו לפי התוכנית מהבית בלמידה מרחוק, ויגיעו ללימודים בבתי הספר לפחות פעמיים בשבוע - אז ילמדו בקבוצות - אך משרד החינוך אינו מגייס כוח אדם נוסף שיסייע בפיצול הכיתות עבורם.

לפי התוכנית שפירסם משרד החינוך, מחצית מכוח האדם החדש שיגויס למערכת בשבועות הקרובים - 6,500 איש - יהיו עוזרי הוראה. הם ישמשו מורים בפועל, בזמן שמחנכות הכיתה שוהות עם אחת הקבוצות, אף שלרובם המוחלט אין ידע, ניסיון והכשרה, וניתן יהיה להתקבל לעבודה בתוכנית גם ללא תואר אקדמי. 

לכתבה המלאה

פשרה נוספת: פרץ וכ"ץ הסכימו על תוספת להכשרות תעסוקה בתוכנית הסיוע

שר האוצר ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם

שר האוצר, ישראל כ"ץ, ושר הכלכלה, עמיר פרץ, הודיעו היום (ב') כי הם סיכמו על תוכנית לעידוד השקעות ותעסוקה בענפי התעשייה על רקע משבר הקורונה. זאת, במקביל לבשורה מאתמול בערב על כך שהליכוד צפוי לתמוך בדחיית מועד העברת התקציב ב-100 ימים בניסיון למנוע יציאה מיידית לבחירות בסוף אוגוסט.

הסיכום בין כ"ץ ופרץ הוא למעשה פשרה בין משרד האוצר למשרד הכלכלה בנוגע לאותו חלק של תוכנית הסיוע הכלכלית בסך 8.4 מיליארד שקל שהיה אמור לעלות לישיבת הממשלה אתמול. אחת הסיבות לכך שישיבת הממשלה הזו בוטלה היתה הסירוב של כחול לבן לקבל את התוכנית כפי שתוכננה.

לכתבה המלאה

המתווה נחשף: השמיים ייפתחו ב-16 באוגוסט מול כ-10 מדינות

ישראלים יוכלו להיכנס ולצאת מכ-10 מדינות ירוקות, ללא צורך בבדיקות או בבידוד, החל מה-16 באוגוסט - כך עולה ממתווה פתיחת השמיים שחשף היום ד"ר אשר שלמון, נציג משרד הבריאות, בוועדת הקורונה. על אף הבשורה המשמחת, המתווה המסתמן עדיין חד-צדדי, ורוב המדינות טרם נתנו את הסכמתן לכניסה של ישראלים לשטחן ללא תנאים מוקדמים, כמו בידוד במדינה עצמה ובדיקות קורונה מקדימות. 

רשימת המדינות הנכללות במתווה אינה סגורה ונתונה לשינויים, אך בין המדינות שהוזכרו נמצאות יוון, ניו זילנד, קנדה, טייוואן ומדינות נוספות באירופה.

לכתבה המלאה

עניין של השקפה: הישראלים פסימיים לגבי המצב הכלכלי הצפוי, האמריקאים אופטימיים

הטיילת בנתניה (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה)צילום: תומר אפלבאום

אמון הצרכנים בישראל המשיך לרדת ביולי על רקע ההחמרה המחודשת במשבר הקורונה. רמתו של המדד אמון הצרכנים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ירדה ל-(30%–) ביולי, לעומת (23%–) ביוני, (14%–) במאי ו-(31%–) באפריל.

בחלוקה של יולי לשתי מחציותיו, חלה החמרה במרבית רכיבי המדד בין המחצית הראשונה לשנייה של החודש. מדד אמון הצרכנים ירד מ-(28%–) במחצית הראשונה של החודש ל-(32%–) במחצית השנייה – רמה נמוכה אף מזאת שנמדדה באפריל.

לכתבה המלאה

מסלול מותאם קורונה: משרד הכלכלה מקצה 40 מיליון שקל לקליטת עובדים חדשים

הרשות להשקעות במשרד הכלכלה פירסמה את מסלול תעסוקה 4.17 עבור 2020 בסך מענקים של 40 מיליון שקל. התוכנית תסייע למעסיקים בקליטת עובדות ועובדים חדשים ששיעור השתתפותם בשוק העבודה נמוך: האוכלוסייה הערבית (לרבות בדואים, צ'רקסים ודרוזים), חרדים, אנשים בעלי מוגבלות, הורים יחידים ותושבי אזורי עדיפות לאומית. הסיוע יינתן לחברות שעיסוקן העיקרי הוא באחד מענפי התעשייה,היי-טק, או באחד מענפי השירותים המפורטים בתנאי המסלול.

הסיוע עבור כל עובד יסתכם ב-30%-20% מתוך עלות שכר העובד (מינימום 6,890 שקל ועד 16 אלף שקל ברוטו) לתקופה של עד שנתיים, כך שעל כל עובד ניתן לקבל מענק של עד 115 אלף שקל.

לכתבה המלאה

מומחי העברית: בתי החולים קרובים לאי-ספיקה עקב עלייה חדה בחולים הקשים

טיפול נמרץ לחולי קורונה בתל השומרצילום: אמיל סלמן

העלייה המשמעותית במספר חולי הקורונה במצב קשה מקרבת את בתי החולים למצב של אי-ספיקה, שמחייב החמרות באכיפה - כך קובע צוות המומחים של האוניברסיטה העברית בדו"ח חדש. על פי המודל שפירסם הצוות, מקדם ההדבקה עולה כעת שוב על R1 (כלומר, כל חולה מדביק בממוצע יותר מאדם אחד). עוד מנבא הצוות תוספת של 200 מתים מקורונה בשבועות הקרובים.

הצוות, שרק בשבוע שעבר פירסם תחזית אופטימית יחסית על התמתנות וירידה במספר חולי הקורונה בישראל, מציג ניתוח ותחזית קודרים למדי: "לאחר יציבות בשבוע שעבר, בימים האחרונים (9-7 באוגוסט) היתה קפיצה משמעותית בכ-100 חולים במצב בינוני וקשה", נכתב בדו"ח. המומחים מציינים כי במקביל לעלייה הזו, ישנה האטה מסוימת במספר הנדבקים המזוהים החדשים - והמסקנה מכך היא שזמן האשפוז של חולים קשים התארך, ובהתאם יש ירידה בתמותה. המומחים מסיקים מכך שייתכן והסיבה להתארכות האשפוז היא שיפור משמעותי בהצלחת הטיפול בחולים הקשים.

לכתבה המלאה

אילת נלחמת בקורונה: בדיקות בכניסה לעיר כדי למנוע כניסת חולים

באילת מגבירים את המאמצים למנוע כניסת חולי קורונה לעיר, לאחר שבשבועות האחרונים התגלו כמה חולים שגורשו.

לפי סיכום בין ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, לבין מפקד משטרת מרחב אילת, נצ"מ קובי מור, המשטרה תבצע בדיקות מדגמיות במחסום הכניסה לעיר. הבדיקות ייעשו על ידי "מיפקדת הקורונה" של המשטרה המונה 30 שוטרים ועוד 20 פקחים של רשות ההגירה והאוכלוסין.

חולה מאומת המתכוון להיכנס לעיר, יקבל קנס של 5,000 שקל והוא יידרש לחזור לביתו ולמלא אחר הנחיות הבידוד. במקביל, עשוי להיות מוגש נגדו כתב אישום פלילי בגין הפצת מחלה מדבקת שעונשה המרבי הוא עד 7 שנות מאסר.

בעיריית אילת אומרים כי אם יימצא חולה מאומת, הם יגישו נגדו תביעה אישית כפי שנעשה כנגד החולה האחרון שהפר תנאי בידוד והגיע לנפוש בעיר. לדברי ראש העיר, "אנחנו נגלה אפס סבלנות כלפיי מפרי ההנחיות בדגש על הפרת בידוד".

מניין המתים עלה ל-606, מספר החולים במצב קשה - 397

מספר המתים מקורונה מאז פרוץ המגפה בישראל עלה ל-606 - כך מעדכן משרד הבריאות.

מספר החולים במצב קשה עלה ל-397, בהם 118 מונשמים. בסך הכל, מאושפזים בבתי החולים 843 בני אדם, בהם 159 במצב בינוני.

240 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 6,570 בדיקות. אתמול אובחנו 884 נדבקים חדשים מתוך 11,530 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות היה אתמול 7.7%.

גלנט: "שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר, נקודה"

שר החינוך, יואב גלנט, אמר היום (שני) כי "שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר, נקודה. מי שאומר אחרת מנסה להרוויח תשומת לב תקשורתית ולזרוע פאניקה בציבור". גלנט, שהופיע בפני ועדת החינוך של הכנסת, הגיב לדברים שאמר הבוקר ל-ynet מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי, ולפיהם ייתכן שתלמידי כיתות ד' ומעלה לא ישובו ללמוד בתחילת החודש הבא. עוד אמר גלנט, לראשונה, כי שנת הלימודים בחינוך המיוחד תתקיים כרגיל בכל השכבות.

מנהלת אגף החינוך המיוחד במשרד החינוך, רחל אברמזון, אמרה כי "היתה החלטה גורפת שנפעיל את מוסדות החינוך המיוחד כרגיל מ-1 בספטמבר. לכל תלמיד חינוך מיוחד - במסגרות המיוחדות והמשולבים במסגרות הרגילות - נפעיל יום לימודים של שגרה". לדבריה, לצורך כך ייפתחו מרכזי טיפול ולימוד ברשויות המקומיות, כדי שתלמידים שמשולבים במסגרות הרגילות יוכלו ללמוד באופן פרונטלי, גם כשהכיתה שלהם לא בבית הספר.

כחלק מההיערכות לשנת הלימודים הקרובה, מנהלי בתי הספר הונחו לבנות את מערכות השעות כך שתלמיד לא ישתתף ביותר מחמש קבוצות למידה שונות. בנוסף, המנהלים הונחו לרכז מקצועות לפי סמסטרים, כדי שיהיו למורים הרבה שעות בכל כיתה ומעט מעברים בין כיתות.

לדברי ראש אגף התקשוב במשרד החינוך, ד"ר עופר רימון, "עד סוף שנת הלימודים כל בתי הספר יהיו מתוקשבים: אינטרנט בפס רחב בבית הספר, מחשבים לתלמידים שידם אינה משגת. נעשה השנה מה שמשרד החינוך עשה בעבר בעשר שנים. כל צוותי הלימוד יעברו השתלמות בנושא, נספק תוכנות מתקדמות ללמידה מרחוק ולניהול".

(שירה קדרי-עובדיה)

שליש מהשוכרים בארה"ב לא יוכלו לשלם את דמי השכירות באוגוסט

מחאה של שוכרי דירות בניו יורק נגד בעלי בתים המנסים לפנות אותםצילום: AFP

שוכרים ברחבי ארה"ב נכנסים לטריטוריה לא מוכרת. השוכרים קיבלו הגנה פדרלית מפני פינוי במסגרת חבילת החילוץ הראשונה שאישר הקונגרס במארס האחרון. ואולם, תוקפה הסתיים ב-31 ביולי, וכך גם הסתיימה התוספת בסך 600 דולר לדמי אבטלה שאישר הקונגרס.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם ביום שישי על צו נשיאותי להארכת תוספת לדמי אבטלה בסך 400 דולר. סקר שנערך באחרונה מעיד על האי-ודאות הכלכלית שבה נמצאים אמריקאים רבים.

לכתבה המלאה

"הרמזור" של גמזו הגיוני וחכם - מה יקרה אם הוא ייכשל ומה אסור בשום פנים ואופן לעשות

פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד

"לא סגר מלמעלה, סדר מלמטה. כל עיר קובעת את גורלה" — כך הגדיר ביום חמישי פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, את תוכנית הרמזור שהציג לקבינט כמוצא אחרון לפני הטלת סגר כללי.

גמזו לא ירד לפרטי התוכנית, אך תיאר את קווי המתאר שלה: שיטת תמריצים שבה ערים מחולקות לצבעים אדום, כתום, צהוב וירוק לפי רמת התחלואה בהן — וההגבלות שמוטלות על כל עיר הן בהתאם לצבע. גמזו אמר כי "כולם מבינים שהציבור על הקצה והאמון נפגע מהסגרים הקודמים, ולכן אני אמרתי והשרים קיבלו את זה: בואו ניתן צ'אנס לניהול עצמי".

לכתבה המלאה

אנטרופי: "משבר הקורונה מאיים על הממשל התאגידי התקין בישראל"

הבורסה בתל אביב (אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אייל טואג

חברת אנטרופי פירסמה דו"ח על מצב הממשל התאגידי בחברות הכלולות במדד ת"א 125, ובו צוין כי "תקופות אלו של משבר מאופיינות בהקלות בהנחיות הרגולציה והפחתה בתשומות המושקעות בתהליכי ניהול הסיכונים, לצורך התייעלות".

באנטרופי ציינו כי הבנקים, חברות הביטוח והפיננסים מאופיינים בממשל תאגידי איכותי, כך שיותר ממחצית מהחברות הן בעלות דירוג סביר ומעלה. בענפי הנדל"ן והתעשייה שיעור החברות בעלות הערכה של דירוג סביר הוא גבוה יחסית. ענפי ההיי־טק, האחזקות, המסחר, השירותים והאנרגיה (גז ונפט) מאופיינים בחברות עם ממשל תאגידי נמוך יחסית.

לכתבה המלאה

"חייבים נתונים ויעדים — בלעדיהם, גם ההכשרות המקצועיות לא יועילו למשק"

האתגר המרכזי במשבר הכלכלי הוא החזרתם למעגל התעסוקה של מאות אלפי שכירים שהוצאו לחל"ת או פוטרו, ושל עצמאים שעסקיהם ספגו פגיעה קשה או נסגרו — כך אומר פרופ' צבי אקשטיין, ראש מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי בהרצליה.

לדברי אקשטיין, בלי מדיניות מקיפה ופעולה מערכתית בנושא, שיעור האבטלה, חוסר התעסוקה והתעסוקה החלקית יישאר גבוה עד יוני 2021, המועד שאליו הוארכה הזכאות לדמי אבטלה. בשיחה עם TheMarker, שבה השתתפו גם שניים מחוקרי המכון, ד"ר טלי לרום וד״ר אביחי ליפשיץ, מזהיר אקשטיין מתסריט קשה שבו ישראל תישאר ברמות תעסוקה של 70% במשך 5–10 שנים. "אם תיושם המדיניות שלנו, יהיה ניתן לחזור לרמות התעסוקה של ינואר 2020 לקראת סוף 2022", הוא אומר.

לכתבה המלאה

גידול של 150% בפירוקי חברות גדולות בעולם: "ההשפעה בישראל - אחרי החגים"

חנות סגורה בתל אביב. נערכים תיקונים בחוקצילום: עופר וקנין

כשחברת השכרת הרכב העולמית הרץ הכריזה על פשיטת רגל במארס, היה זה רגע של הלם. אמנם במשך שנים קרסו בזו אחר זו רשתות קמעוניות, וחברות תעופה ואנרגיה הוכו במשבר הנוכחי — אך הרץ היתה רגע של התפכחות קשה, ונתוני פשיטות הרגל העולמיים מראים שהוא לא יחיד. המשבר הכלכלי הוביל כמה מהכלכלות הגדולות בעולם לשנות את כללי פשיטת הרגל בהן, במטרה לסייע להגן על חברות כך שיוכלו להתאושש עם תום המשבר — ולהבטיח את נושיהן בצורה שתאפשר למלווים להמשיך להזרים להן מימון.

ברבעון הראשון של השנה נרשם גידול של 150% במספר החברות הגדולות בעולם שפשטו רגל בהשוואה לרבעון הראשון, וכן בהשוואה לתקופה המקבילה ב–2019 — כך עולה מדו"ח של יולר הרמס, חברת ביטוח האשראי של ענקית הפיננסים הגרמנית אליאנץ. הדו"ח מתייחס לחברות שמחזור ההכנסות השנתי שלהן הוא יותר מ–50 מיליון יורו בשנה, כך שמספרן זעום ביחס למה שמסתמן כמאות אלפי פשיטות רגל של עסקים קטנים יותר. יתר על כן, הגודל הממוצע של החברות שפשטו רגל גדל דרמטית. בססח, חברת ביטוח סיכוני אשראי שבבעלות הראל ויולר הרמס, מעריכה שבישראל המצב דומה.

לכתבה המלאה

הברכה והקללה: ישראל נכנסה למשבר הזה במצב טוב — וזו הבעיה שלה

בנימין נתניהו כשר האוצר ב-2003צילום: חריסה פנוסיאדו / ב

דברים טובים קורים בדרך כלל אחרי דברים רעים, אבל הם צריכים להיות ממש רעים — זו המסקנה משני משברים כלכליים גדולים בתולדות המדינה.

כך, תוכנית הייצוב ב–1985 שהגיעה לאחר כמה שנים של התנהלות כלכלית מופקרת וגרועה עם אינפלציה תלת ספרתית, בנקים קורסים וגירעונות ענק. התוכנית נתנה את האות להפיכת המשק הישראלי למודרני ואת המדיניות הכלכלית למחושבת ולא הרפתקנית במשך שנים רבות. כך היה גם עם "חומת מגן כלכלית" שיושמה בשנותיו של בנימין נתניהו כשר האוצר ב–2003–2005 לאחר שלוש שנות מיתון עמוק עקב האינתיפאדה השנייה. התוכנית היתה קשה לעיכול אך הביאה לשנות שגשוג ארוכות בזכות הרפורמה במס, הנהגת תוכנית "מקצבאות לעבודה" והסדרת הגירעון העצום של קרנות הפנסיה ההסתדרותיות.

לכתבה המלאה

ההשקעה בהסברה לקורונה לערבים ולחרדים - רק חצי ביחס לחלקם באוכלוסייה

שיעור האוכלוסייה הערבית והחרדית יחד בחברה הישראלית הוא 32%. למרות זאת, לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ) הפנתה למגזרים אלה בתקופת הקורונה תקציב פרסום של 16.2% בלבד מתקציב ההסברה בנוגע למגפה - מחצית מהסכום שהיו אמורים לקבל בהתאם לחלקם. 

הנתונים החדשים מתפרסמים במסגרת בדיקה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, לבקשת הח"כים טלי פלוסקוב (הליכוד) ומיכאל מלכיאלי (ש"ס). ללפ"מ אין תקציב עצמאי, והיא נחשבת יחידת הביצוע של משרדי הממשלה.

לכתבה המלאה

תקנות הקורונה החדשות: יוגבל מספר הנוסעים ברכב פרטי

קבינט הקורונה אישר היום תקנות המסדירות את ההגבלות על פעילות עסקים, מקומות עבודה, מקומות הפתוחים לציבור והתקהלויות, וכן את כללי ההתנהגות במרחב הציבורי בצל התפשטות נגיף הקורונה. בנוסף עוגנו הכללים הקיימים כיום עבור מקומות עבודה.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker