קורונה - עדכונים שוטפים המגפה בישראל: 561 מתים, 341 חולים במצב קשה ו-1,383 נדבקים חדשים

אלוף פיקוד העורף: "המטרה של צה"ל היא לקטוע את שרשרת ההדבקה תוך 26-20 שעות" ■ מיליון משרות של שכירים נמחקו באפריל – ורק 420 אלף נוצרו מחדש במאי ■ ישראל במו"מ עם עשר מדינות ירוקות לפתיחת השמים

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניין המתים עלה ל-561, מספר החולים במצב קשה - 341, מאז חצות - 1,383 נדבקים חדשים

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-561 - כך מעדכן משרד הבריאות. 

341 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 99 מונשמים. בסך הכל, מאושפזים בבתי החולים 750 בני אדם, בהם 146 במצב בינוני.

1,383 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 20,982 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 6.6%.

2,510 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 323 רופאות ורופאים ו-684 אחים ואחיות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלוף פיקוד העורף: "המטרה של צה"ל היא לקטוע את שרשרת ההדבקה תוך 26-20 שעות"

חיילי פיקוד העורף פועלים במאבק נגד הנגיף
חיילי פיקוד העורף פועלים במאבק נגד הנגיףצילום: דובר צה"ל

אלוף פיקוד העורף, אורי גורדין, בישר היום על תחילת פעולתה של המפקדה הצה"לית לקטיעת שרשרת ההדבקה. לדבריו, מטרת המפקדה היא "להגיע לתחקור מלא של מי שנושא את הנגיף בתוך 36-24 שעות. "היום אנחנו עומדים על חמישה ימים של תהליך קטיעת השרשרת והמטרה היא לרדת ל-20 עד 26 שעות", אמר.

גורדין ציין כי בראש המפקדה, שתכונה "אלון", יעמוד תת-אלוף ניסים דיוידי. הוא הוסיף כי כעת פועלים במסגרתה אלף חיילי סדיר ומילואים וכי יגויסו עבורה 3,000 אנשי מילואים נוספים. "המטרה שלנו היא גם להכניס אזרחים בתפקידים שונים לתוך המעגל הזה וננסה לפנות לאזרחים שלא נמצאים כעת במעגל התעסוקה" אמר.

לדברי גורדין, צה"ל יוכל להביא לשינוי משמעותי במאבק בתחלואה בעזרת "מערכת מידע מתקדמת שנבנת בעבודה משותפת של 8200, תקשוב וגופים משותפים". הוא אמר כי חידוש נוסף יהיה "מערכת תשאול לאזרחים, שתהיה מהירה יותר, קלה יותר ואפקטיבית יותר ותאפשר את שיתוף המידע בזמן אמת". הוא הסביר כי "כל אזרח שיקבל הודעה לנייד שהוא נמצא חיובי או שהה ליד אדם מאומת יקבל גם שאלון קצר - ובכך נקבל מידע רחב יותר בזמן מהיר יותר".

עוד ציין גורודין כי בכוונת המפקדה להגדיל את שיתוף הפעולה עם "הרשויות המקומיות, שעד היום לא זכו בשיתוף פעולה מלא. אנחנו רואים בהם גורם משמעותי ומתכוונים להכניס אותם באופן הרבה יותר משמעותי למשימה".

(יניב קובוביץ)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזמנות בתי חרושת בארה"ב קפצו ב-6.2% ביוני - מעל לתחזיות

הזמנות מבתי חרושת בארה"ב זינקו בשיעור חד מהצפוי ביוני, עלייה חודשית שנייה ברציפות, עדות להמשך ההתאוששות הענף לאחר השבתה נרחבת של פעילות הייצור עם פרוץ מגפת וירוס הקורונה בארה"ב.

הזמנות מבתי חרושת קפצו ב-6.2% ביוני, מסר היום משרד המסחר האמריקאי, לאחר זינוק של 7.7% במאי, אולם ההזמנות עדיין נמוכות מרמתן בפברואר, לפני פרוץ משבר הקורונה בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 5% ביוני.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האיש שהמציא את הלמידה מרחוק בישראל: "המורים הגדילו מטלות בזום - והתלמידים ברחו"

עמי סלנט, עורך האתר ידע וסקרנות דיגיטלית
עמי סלנט, עורך האתר ידע וסקרנות דיגיטליתצילום: תומר אפלבאום

רוב תלמידי מערכת החינוך, מכיתות ה' ועד לי"ב — לא יגיעו לבתי הספר ב–1 בספטמבר. לפי החלטת משרד החינוך, הם יפתחו את השנה בלמידה מרחוק, והרוב המוחלט של השיעורים שלהם יתקיימו באינטרנט.

באופן מפתיע, למרות הכישלון של המעבר ללמידה מרחוק במארס, ובמרחק של חודש מפתיחת שנת הלימודים — משרד החינוך עדיין לא הציג תוכנית לאופן שבו תתנהל הלמידה מרחוק, באילו פלטפורמות היא תועבר ומה היא תכלול. בנוסף, רוב המורים בישראל לא הוכשרו ללמידה מרחוק, לכ–20% מהתלמידים אין מחשבים או חיבור לאינטרנט שיאפשר להם להשתתף בתוכנית, ורק בשליש מבתי הספר בארץ הותקנו תשתיות אינטרנט ומחשבים שיאפשרו למורים לשלב תכנים דיגיטליים במהלך ההוראה בכיתות.

לדברי עמי סלנט, חוקר שעוסק קרוב ל–40 שנה בלמידה מתוקשבת ובלמידה מרחוק, ועסק במשך תקופה ארוכה בהדרכת מורים ללמידה מרחוק, על משרד החינוך לאמץ מיד מודלים שאומצו על ידי מדינות אחרות ולהנחות את המורים ובתי הספר לפעול בהתאם כבר עכשיו. המודל שמציג סלנט פשוט וניתן ליישם אותו במערכת החינוך הישראלית — הוא כולל הדרכה וליווי של המורים בכל הקשור ללמידה מרחוק, אך גם הדרכה שעליהם לספק לתלמידים על למידה עצמית וניהול הזמן שלהם.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שופכים מיליארדים: האם זו באמת הבשורה שחצי מיליון ישראלים מחכים לה?

האתגר המרכזי - איך להחזיר מאות אלפי מקומות עבודה שהלכו לאיבוד (אילוסטרציה. למצולמים אין קשר למאמר)
האתגר המרכזי - איך להחזיר מאות אלפי מקומות עבודה שהלכו לאיבוד (אילוסטרציה. למצולמים אין קשר למאמר)צילום: תומר אפלבאום

המשימה הכי מאתגרת בימים אלה לכלכלנים במשרדי הממשלה ומחוצה להם היא איך מחזירים מאות אלפי מקומות עבודה שהלכו לאיבוד. הממשלה אמנם הפעילה כמה תוכניות ובהן אשראי בערבות מדינה, מענקים למעסיקים כנגד החזרת עובדים לעבודה, מענקי פיצוי והפחתת עלויות קבועות, כמו ארנונה — אך המספרים עדיין מטרידים מאוד.

יש כיום לפחות חצי מיליון מובטלים לעומת 150 אלף ערב משבר הקורונה. ואם המספר חצי מיליון מובטלים נראה פחות מבהיל מהמספר לפני חודשיים — יותר ממיליון — זוהי טעות. ראשית, משום שיש חשש שייקח זמן רב עד שהם ישובו לעבוד. שנית, המספר הזה יכול לעלות אם הצעדים שהמדינה נוקטת לא יסייעו למשק להתאושש בקרוב. חוסר היציבות הפוליטי מייצר פוטנציאל סיכון עצום ליכולת ההתאוששות של המשק. הן משום שהמשבר מנוהל בצורה גרועה, לא יעילה ופופוליסטית, והן משום שממשלת האחדות לכאורה אינה מייצרת אופק למשק, ומעכבת את ההחלטה על תקציב המדינה וחוק ההסדרים ל–2021. כשלממשלה אין אופק ואין יציבות, שוק העבודה נמצא במשבר חמור וללא אופק התאוששות ברור.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מיליון משרות של שכירים נמחקו באפריל – ורק 420 אלף נוצרו מחדש במאי

בעוד מגמת ההרעה הנוכחית בשוק העבודה נמשכת, פורסמו היום (שלישי) נתונים חדשים המעידים על ההתאוששות החלקית בלבד בו בתקופת התפר שבין הגל הראשון והשני של משבר הקורונה.

מהנתונים מתברר כי לאחר ש-1.02 מיליון משרות שכיר נמחקו באפריל, נוספו למשק במאי רק 419.8 אלף משרות חדשות (משרות של עובדים ישראלים, ללא ניכוי עונתיות).

חרף הזינוק במספר המשרות במאי, בשיעור 15.9%, מספר משרות השכיר במאי, 3.06 מיליון, נותר נמוך בכ-602.8 אלף (16.5%) לעומת מארס. בהשוואה למאי אשתקד, מספר המשרות ירד בכ-18%, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ישראל במו"מ עם עשר מדינות ירוקות לפתיחת השמים

במסגרת דיון בוועדת הקורונה נחשף היום כי גובש כבר תו כחול לפתיחת השמים וכי ישראל במשא ומתן עם עשר מדינות ירוקות, אך הוא מתעכב בשל מצב התחלואה.

איתן בן דוד, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי (המל"ל), אמר בדיון: "גובש תו כחול להפעלת נתב"ג וחברות התעופה הנוסעות לישראל וממנה, אך בגלל מצב התחלואה הוא טרם הופעל. אנחנו במגעים עם נציגי עשר מדינות ירוקות, כדי שיאפשרו כניסה של ישראלים אליהן, ללא חובת בידוד. מתווה התעופה יובא בימים הקרובים לקבינט הקורונה, ומקווה שנהיה אנשי בשורה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אדלשטיין: האיסור על פתיחת בתי עסק וחנויות בסופי השבוע יבוטל

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי האיסור על פתיחת בתי עסק וחנויות שאינן הכרחיות בסופי השבוע יבוטל, שכן אין הוכחה שהדבר מונע את התפשטות נגיף הקורונה. "אתם תסלחו לי על הביטוי אבל אין 'חצי הריון', היו מחשבות ללכת על סגר בסופי השבוע, נשארו מזה כמה שרידים כמו מגבלות על המסחר – אנחנו ניפטר מזה, אין שום צורך, אין שום הוכחה שזה עוזר למישהו, ולדעתי חוץ מלהפריע לציבור זה לא עושה כלום", אמר אדלשטיין.

ההגבלות בסופי השבוע, שנכנסו לתוקף לפני כשבועיים וחצי, חלות מדי יום שישי החל מהשעה 17:00 ומסתיימות בימי ראשון בשעה 5:00 בבוקר. ההגבלות אינן מתייחסות ליציאה מהבית, אך קובעות את סגירתן של חנויות, קניונים, שווקים קמעונאיים, מספרות, מכוני יופי, ספריות, גן חיות, פינות חי, מוזיאונים וחללי תצוגה, בריכות, אטרקציות תיירותיות ורכבל. ההגבלות לא חלות על חנויות המספקות שירותים חיוניים, בהן מקומות למכירת מזון, בתי מרקחת וחנויות שעיקר עיסוקן מכירת מוצרי היגיינה, חנויות אופטיקה ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מספר המתים עלה ל-554, מניין החולים במצב קשה טיפס ל-349

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-554 ומספר החולים במצב קשה טיפס ל-349, בהם 97 מונשמים - כך מעדכן משרד הבריאות.

בסך הכל, מאושפזים 761 בני אדם בבתי החולים ברחבי הארץ, בהם 139 במצב בינוני.

270 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 5,313 בדיקות. אתמול אובחנו 1,801 נדבקים חדשים מתוך  22,396 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות היה 8%.

2,649 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 342 רופאות ורופאים ו-724 אחים ואחיות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החלמתם מקורונה? חברות הביטוח לא רוצות אתכם כלקוחות

פעילות גופנית בסנטרל פארק, ניו יורק, מאי 2020
פעילות גופנית בסנטרל פארק, ניו יורק, מאי 2020. למדע יש הוכחות שפעילות גופנית מגנה על המוח ועל הנפש מפני חלק מההידרדרות שמלווה את ההזדקנותצילום: Frank Franklin II/אי־פי

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקת, שיגר בסוף יולי חוזר שמאפשר לחברות הביטוח להוסיף שלוש שאלות שנוגעות לקורונה, בשאלון הרפואי שמבוטחים נדרשים למלא בביטוחים רבים, ובהם גם בתחומי הגמל והפנסיה. ברקת כתב כי "בעת רכישת הפוליסה, מעביר המבוטח את הסיכון הביטוחי לחברת הביטוח. לנוכח הקורונה עלה הצורך לאפשר ביצוע התאמות מיידיות בהצהרות הבריאות שנדרשים מבוטחים למלא לפני הצטרפותם".

לפי החוזר, חברות הביטוח יהיו רשאיות להוסיף להצהרת הבריאות שעליה מתבקש המבוטח לחתום את השאלות הבאות: האם אושפזת עקב מחלת הקורונה? האם בהתאם לקביעת גורם רפואי אתה כעת חולה בקורונה? והאם יש חשד וקיימת אינדיקציה רפואית ראשונית לכך שאתה חולה בקורונה (לרבות הופעת סימפטומים)?

בכיר בתחום הביטוח ציין כי בימים אלה הפניקסמנורה מבטחים והראל נמנעות מלצרף אליהן חולי קורונה שהבריאו, שכן הן נדרשות לבצע חיתום פרטני עבורם. החברות לא יודעות כיצד לתמחר את מי שחלה ומה לעשות עם חולים שהבריאו — שכן לא ברור אילו תסמינים ונזקים בריאותיים עשויים להתפתח אצלם תוצאה מהמחלה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מה יקרה למחירי הדירות? הריבית דוחפת למעלה, האבטלה למטה

פנורמה של תל אביב, 2019
דורון מגדיר מחדש את הכללים בשוק השכירות בתל אביבצילום: אייל טואג

בלאומי פרטנרס סיקרו השבוע את חברת נדל"ן י.ח דמרי בהמלצת "תשואת שוק", ונקבו למנייתה מחיר יעד של 105 שקל — גבוה בכ–11% ממחירה בבורסה. במסגרת הניתוח הציג האנליסט ברי גנדשטיין את הערכותיו לגבי השפעות משבר הקורונה על שוק הנדל"ן למגורים, שבינתיים נפגע פחות ממגזר הנדל"ן המניב למסחר ומשרדים.

"המשבר הביא למיתון כלכלי, הכולל ירידה חדה בתוצר ועלייה באבטלה. "בשבוע שעבר פירסם בנק ישראל דו"ח אודות היציבות הפיננסית של משקי הבית. לפי הדו"ח, המשבר פגע בתעסוקה ובשכר של עצמאים ושכירים, ובעיקר בשכבות החלשות. עם זאת, שיעורו של ציבור זה בקרב נוטלי המשכנתאות נמוך יחסית, כך שהסיכון למשכנתאות צפוי להיות נמוך ביחס למשתמע מנתוני האבטלה".

בשונה מענף הנדל"ן המניב, שם יש ירידה בביקוש ובמחירים, בענף הדיור יש השפעות לכיוונים מנוגדים: "כיוון שהמשבר מביא לירידה בכוח הקנייה של הציבור, נפגעת גם יכולתו לשלם סכומים ששילם לפני המשבר עבור דיור, דבר המזיז את עקומת הביקוש שמאלה (כלומר, המחירים יורדים)".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

1,792 נדבקים חדשים אתמול

1,792 נדבקים חדשים אובחנו אתמול, מתוך 22,157 בדיקות - כך עולה מנתוני משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות היה 8.1%.

769 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 333 במצב קשה, בהם 101 מונשמים, ו-140 במצב בינוני.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנק ישראל לוחץ על הבנקים לבצע הפרשות קורונה ענקיות

במפתיע, הכנסה אוניוורסלית בסיסית היא אחד הרעיונות שמתלהבים מהם גם בימין הכלכלי וגם בשמאל הכלכלי
במפתיע, הכנסה אוניוורסלית בסיסית היא אחד הרעיונות שמתלהבים מהם גם בימין הכלכלי וגם בשמאל הכלכליצילום: Bloomberg

באמצע אוגוסט תתחיל בבנקים ובחברות כרטיסי האשראי עונת הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2020. הפעם מדובר בדו"חות רגישים במיוחד, שכן הם נותנים ביטוי למה שעבר המשק והבנקים עצמם באפריל־יוני. בחלק משמעותי מהתקופה הזו המשק היה בסגר.

אגף הביקורת בפיקוח על הבנקים, המנוהל בידי אור סופר, אחראי על בקרת הסיכונים של הבנקים ועריכת הדו"חות שלהם — והוא החליט להיות הרבה יותר נוכח בדיאלוג מול הבנקים ורואי חשבון שלהם. בנק ישראל דורש מהבנקים ומחברות כרטיסי האשראי לבצע הפרשות להפסדי אשראי גדולות באופן משמעותי לעומת מה שהבנקים עושים במסגרת עריכת האומדנים והחישובים הפנימיים שלהם לקראת פרסום הדו"חות. במלים אחרות, בפיקוח על הבנקים בבנק ישראל דורשים מהבנקים ומחברות כרטיסי האשראי שההפרשות בגין הרבעון שני יהיו לכל הפחות בסכומים הדומים לאלו שהפרישו בגין הרבעון הראשון, וכי ההפרשות הללו יכללו "תוספת קורונה".

סופר ואנשי הפיקוח על הבנקים אינם מוכנים, לפחות לא בשלב הזה, להוציא הוראה מפורשת ומעודכנת לעומת ההנחיות שפורסמו באפריל לגבי אופן חישוב ההפרשה והגובה שלה, אלא מסתפקים בשיחות הבהרה ובדיאלוג מול הבנקים. עמדה זו עלולה להתברר כבעייתית, בשל חובות הדיווח של הבנקים ודרישות הגילוי, שחלקן מגיעות מרשות ניירות ערך — שאחראית על דיווחים של חברות ציבוריות, בהן הבנקים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גזרים - וגם מקלות: נחשפות ההצעות לפירוק פצצת האבטלה

נתניהו, השבוע
בנימין נתניהו. אסור שהסימטריה המדומיינת בין אלימות הימין לאלימות השמאל תקנה לה אחיזהצילום: POOL/רויטרס

צוות התעסוקה, הידוע גם בכינוי צוות המנכ"לים, משקף מאמץ חריג בניהול של משבר הקורונה. זהו צוות בכיר מאוד — מנכ"לים של משרדי רה"מ, ראש הממשלה החליפי, האוצר, העבודה והכלכלה מובילים אותו — שמונה בהוראה ישירה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. זאת אחת הפעמים הבודדות שנתניהו, שבאופן כללי עסוק בלקבל החלטות כלכליות פופוליסטיות, ולא טורח להתייעץ עם הצוותים המקצועיים או להקשיב להם, בחר להקים עבודת מטה רצינית ומסודרת.

זה מעיד על חשיבות הנושא: גם נתניהו מבין כי בעיית התעסוקה של ישראל היא פצצת זמן מתקתקת, וכי אם הוא לא יטפל בה ברצינות — היא עלולה לסכן את היציבות השלטונית.

אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, בראשות שירה גרינברג, פירסם השבוע את התחזית שלו. במרכזה עמדה ההערכה ששיעורי האבטלה יתייצבו על 10%–15% עד סוף השנה (אופטימי מול פסימי). זהו שיעור האבטלה הגבוה ביותר שידעה ישראל מאז 2005, ואם הנתון יתייצב על 15% — הרי מדובר בשיעור האבטלה הגבוה ביותר זה עשורים רבים, אולי אפילו מעולם.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

באו"ם מזהירים מפני "קטסטרופה בין-דורית" בשל סגירת בתי הספר

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הזהיר היום מפני "קטסטרופה בין-דורית" שעלולה להיגרם בשל סגירת בתי הספר בזמן המגפה, והוסיף שחזרת התלמידים ללימודים צריכה לקבל "עדיפות עליונה".

לדברי המזכ"ל, בחודש שעבר בתי הספר היו סגורים בכ-160 מדינות, באופן שהשפיע על מיליארד תלמידים בעולם. לפחות 40 מיליון תלמידים הפסידו ימי לימודים בגנים. זאת בנוסף לכ-250 מיליון תלמידים ללא גישה לבתי ספר ללא קשר להשפעת המגפה על מערכות החינוך.

"אנחנו עומדים בפני קטסטרופה בין דורית שעלולה לגרום לבזבוז של פוטנציאל אנושי ולבטל את השפעת ההישגים שצברנו במשך עשרות שנים", אמר גוטרש בהצהרה מצולמת. "ברגע ששיעורי ההדבקה המקומיים בנגיף נראים בשליטה, השבת התלמידים לבתי הספר בבטיחות חייבת להיות בעדיפות עליונה".

(גרדיאן)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ: ארה"ב התמודדה עם הנגיף "טוב כמו כל מדינה אחרת"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חזר אתמול על התנגדותו לסגר כאמצעי לריסון התפשטות הקורונה, וטען שוב שתחת הנהגתו ארה"ב התמודדה עם הנגיף "טוב כמו כל מדינה אחרת".

אתמול הודיעו רשויות הבריאות בארה"ב כי מספר הנדבקים הכולל גבוה מ-4.7 מיליון נדבקים – יותר מרבע ממספר הנדבקים בעולם. במסיבת עיתונאים בבית הלבן דחה הנשיא טענות על כך שהממשלה הפדרלית כשלה בריסון התפשטות הווירוס והתעקש כי סגר הוא אמצעי לא יעיל לשם כך.

"חשוב שכל האמריקאים יבינו שסגר קבוע הוא לא דרך יעילה קדימה, ובסופו של דבר רק יוסיף נזק מאשר ימנע אותו. סגרים לא מונעים הדבקות בעתיד", אמר.

בנוסף מנה טראמפ את ספרד, צרפת, גרמניה, אוסטרליה ויפן כמדינות שחוו "התפרצויות משמעותיות" של הווירוס לאחרונה. זאת למרות שלמעשה, בעוד שאוסטרליה ויפן חוות התפרצות מחודשת של הנגיף, מספר הנדבקים בהן נמוך בהרבה מזה שבארה"ב.

(גרדיאן)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker