קורונה - עדכונים שוטפים | רפי פרץ חולה בקורונה; אבי דיכטר, אסנת מארק ואלי כהן נכנסו לבידוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

אבי דיכטר, אסנת מארק ואלי כהן נכנסו לבידוד

"בתום חקירה אפידמיולוגית שנעשתה ע"י נציגי משרד הבריאות, עולה כי חברי הכנסת אבי דיכטר ואסנת מארק, השר אלי כהן וכן שלושה יועצים (שניים של ח"כ מארק ואחד של ח"כ כהן) נדרשו להיכנס לבידוד ביתי נוכח חשיפתם לחולה מאומת לנגיף הקורונה, אשר נפגש עמם בכנסת ב-27/7" - כך הודיע הערב דובר הכנסת. 

עוד נמסר כי "נציגי משרד הבריאות פנו לחברי הכנסת וליועצים, עדכנו אותם בפרטי החקירה וכן עדכנו במקביל את קצין הכנסת, ניצב יוסף גריף בממצאים. בידודם של חברי הכנסת והיועצים צפוי להסתיים בתאריך ה- 10/8".

חברות הענק שציפצפו על הסגר - והלקח שלמד גמזו מסוף השבוע

מתחם G של גזית גלוב בראשון לציוןצילום: עופר וקנין

בשבועות האחרונים אנחנו עדים לניצנים גוברים של התמרדות נגד החלטות הממשלה. זה התחיל מאלפי מפגינים במקומות שונים ברחבי הארץ שלא נעתרים לקריאות המשטרה לפנות את המקום או לא לחסום צירים מרכזיים, והמשיך עם המסעדנים שסירבו לסגור את העסקים שלהם, ועם חדרי הכושר שמצאו פרצות בחוק כדי להמשיך לפעול.

אבל בסוף השבוע האחרון המרד עלה ליגה: הראל ויזל, ליאורה עופר, יהודה ורוני נפתלי, גדעון מוליוב, רני צים ואנשי עסקים רבים אחרים קיבלו החלטה פומבית לצפצף על החוק. אחרי שבועיים בהם נעתרו להחלטת הממשלה וסגרו את שעריהם בשבתות, הם החליטו שלא עוד.

האירועים האחרונים מגלים שכבר לא מדובר ב"אספסוף אנרכיסטי שמאלני" או בקומץ מסעדנים תל אביביים, אלא בבעלי חברות ענק, רובן ציבוריות, המגלגלות מאות מיליונים ואך מיליארדי שקלים כל אחת.

לכתבה המלאה

מספר המתים עלה ל-523, מניין החולים במצב קשה - 328

מספר המתים מקורונה עלה ל-523 - כך עידכן משרד הבריאות.

757 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 328 במצב קשה, בהם 95 מונשמים, ו-157 במצב בינוני.

527 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 6,771 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 7.8%. אתמול אובחנו 1,358 נדבקים חדשים, מתוך 22,980 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות היה 5.9%.

האוצר יזרים 1.75 מיליארד שקל למערכת החינוך - עבור 4 חודשים בלבד

תלמידי בית ספר בירושלים, במארס. המצולמים אינם קשורים לכתבהצילום: אמיל סלמן

תקציב החירום להתמודדות עם משבר הקורונה צפוי לגדול ב-1.75 מיליארד שקל, על מנת לאפשר את פתיחתה של שנת הלימודים בצל המשבר. הגדלת התקציב מוצעת בתזכיר חוק (טיוטה של הצעת חוק ממשלתית) שפירסם משרד האוצר אתמול (שישי), זמן קצר לפני כניסת השבת.

הגדלת תקציב משרד החינוך מחייבת אישור של הכנסת בשלוש קריאות, ברוב של 61 חברי כנסת. זאת מכיוון שהמהלך דורש תיקון בסעיף משוריין בחוק יסוד: משק המדינה. באפריל אישרה הכנסת את התיקון הראשון בחוק היסוד לשם התמודדות עם המשבר. מאז בוצעו שלושה תיקונים נוספים, שהאחרון בהם אושר רק ביום שלישי השבוע – במטרה לאפשר את תשלום המענק לכל תושבי ישראל, בסך 6.7 מיליארד שקל.

לכתבה המלאה

הודו דיווחה על שיא במספר הנדבקים בקורונה במדינה ביממה

בהודו נרשמה העלייה החדה ביותר במספר הנדבקים בקורונה ביממה, עם 57,118 בני אדם שאובחנו כחולי קורונה ב-24 השעות האחרונות. כעת, מספר הנדבקים בקורונה בהודו מתקרב ל-1.7 מיליון בני אדם, כשבחודש יולי לבדו נדבקו 1.1 מיליון בני אדם.

במקביל, משרד התחבורה של הודו הודיע כי הוא דוחה את שובן של הטיסות המסחריות מהודו ואליה בחודש נוסף, עד 31 באוגוסט. עם זאת, טיסות חילוץ של מטיילים ותיירים זרים ימשיכו לפעול כרגיל. 

(אי-פי)

בדיקת קורונה באחמדאבד, שלשוםצילום: AMIT DAVE/רויטרס

מתחמי קניות נפתחו בשבת בניגוד להנחיות, שוטרים לא סגרו את החנויות

מרכז ביג באשדוד, היוםצילום: אילן אסייג

בעלי עסקים במרכזי הקניות ברחבי הארץ פתחו את חנויותיהם הבוקר (שבת), חרף האיסור על פתיחת בתי עסק וחנויות בסופי השבוע. שוטרים הגיעו לחלק מהמתחמים, בהם ביג באשדוד וביל"ו סנטר הסמוך לרחובות, והודיעו לבעלי החנויות הפתוחות כי הם פועלים בניגוד להנחיות, אולם לא סגרו אותן.

ההחלטה על הסרת האיסור לפתוח בתי עסק וחנויות בסופי השבוע נדחתה אתמול, בין היתר בשל התנגדות השרים מהמפלגות החרדיות, שדורשים בתמורה להקל על ההגבלות שחלות על בתי כנסת. ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת משרד הבריאות, שקבע כי האיסור על פתיחת הקניונים בסופי השבוע אינו יעיל. מנכ"ל ביג מרכזי קניות, חי גאליס, אמר אתמול כי שר הפנים אריה דרעי הודה בפניו כי החלטותיו בנושא נובעות מדרישתו לשנות את ההגבלות על בתי התפילה.

(אלמוג בן זכרי ובר פלג)

בווייטנאם היו אפס מקרי מוות מקורונה, עד אתמול. היום יש שלושה

וייטנאם דיווחה היום על מקרה מוות שלישי מנגיף הקורונה - יממה לאחר שדווח שם על שני מקרי המוות הראשונים מקורונה מאז פרוץ המגפה. כל השלושה מתו בבית החולים בעיר דה נאנג, מוקד התפרצות הקורונה בוויטנאם, שם דווחו על למעלה ממאה חולי קורונה חדשים בשבוע שעבר. 

אלפי מבקרים בילו בעיר דה נאנג בשבוע האחרון, לכבוד חופשת הקיץ. כעת המדינה עורכת בדיקות רבות בהאנוי ובערים אחרות כדי לאתר נדבקים בקורונה, ומחסומים ונקודות בדיקה הוצבו ביציאות ובכניסות לדה נאנג. כלי התקשורת במדינה דיווחו כי נמצא ש-12 חולי הקורונה החדשים שאותרו היום נדבקו בבית החולים בדה נאנג.

וייטנאם נחשבת למקרה הצלחה במלחמה בקורונה. לפי אתר worldometers, שמאגד פרטים על התחלואה ומקרי המוות כתוצאה מקורונה במדינות העולם השונות, במדינה האסייתית יש רק שישה נדבקים לכל מיליון תושבים, ורק 0.03 מקרי מוות לכל מיליון תושבים. לשם השוואה, בישראל יש 7,716 נדבקים בקורונה לכל מיליון תושבים, ו-56 מקרי מוות לכל מיליון תושבים.

(אי-פי)

רוסיה: נתחיל לחסן את האוכלוסייה נגד קורונה באוקטובר

מעבדה לבדיקת קורונה (למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אמיל סלמן

רוסיה מתכננת להתחיל בחיסונים המוניים נגד וירוס הקורונה באוקטובר, כשעובדי שירותי הבריאות והמורים יהיו הראשונים לקבל את החיסון נגד המחלה, כך אמר שר הבריאות מיכאל מורשקו.

מפתחי החיסון טוענים כי הוא בטוח לשימוש וייתכן שיהיה הראשון שיגיע לציבור, אך הנתונים מהניסויים לא פורסמו והמהירות שבה רוסיה מתקדמת בפיתוח החיסון מעלה שאלות במדינות אחרות בנוגע לאמינות הדיווחים.

לכתבה המלאה

ארגון הבריאות העולמי דיווח על שיא במספר הנדבקים בנגיף ביממה

בדיקה לאבחון קורונה בכביש מהיר בין הערים זלצבורג למינכן, שלשוםצילום: Matthias Schrader/אי־פי

ארגון הבריאות העולמי דיווח אתמול על שיא במספר הנדבקים היומי בקורונה בעולם. 292,527 בני אדם נדבקו בנגיף ביום אחד, הנתון היומי הגבוה ביותר שנמדד מאז תחילת המגפה. העלייה המשמעותית ביותר חלה בארה"ב, ברזיל, הודו ודרום אפריקה.

בארגון הבריאות ציינו את השיא האחרון במספר הנדבקים היומי ב-24 ביולי, אז אובחנו 284,196 חולים חדשים ביממה אחת.

מספר מקרי המוות הממוצע ליום בחודש יולי עומד על 5,200 איש, עלייה מממוצע של 4,600 מתים ליום ביוני.

(גרדיאן)

מדינות קורסות בסתר: כך מדרדר נתניהו את ישראל לאסון פיננסי

בנימין נתניהוצילום: AFP

"העשור האבוד" של ישראל, בין 1974 ל–1985, נקרא כך בעיקר בגלל ההידרדרות הכלכלית שחוותה המדינה בשנים אלה, שהגיעה עד לשפל של משבר ההיפר־אינפלציה. השנים שלאחר ההלם של מלחמת יום הכיפורים היו שנים של אובדן אמון ציבורי, מהפך שלטוני וניסיון כושל של ממשלת הליכוד החדשה לבצע גם מהפך כלכלי שהסתיים בקריסה. לאחר שלושה עשורים של צמיחה מהירה, מאז קום המדינה, העשור האבוד עמד בסימן של קיפאון בצמיחה ושל תחילת הדעיכה של הפריון הישראלי. מאז אנחנו ממשיכים לדשדש עם הפריון שלנו.

על אף שהעשור האבוד מתייחס לאובדן התנופה הכלכלית של ישראל, בפועל האובדן העיקרי בו היה פוליטי. זה העשור שבו איבדה ישראל את המשילות שלה. הדבר הנורא מכל בעשור הזה היה ההידרדרות הידועה מראש, שאף ממשלה ואף פוליטיקאי לא הצליחו לבלום אותה. במשך עשר שנים ישראל הלכה מדחי אל דחי, הידרדרה משפל נורא לשפל עמוק ממנו, ואף שכולם ראו וכולם ידעו — איש לא הצליח לבלום את הסחרור הנורא כלפי מטה.

לכתבה המלאה

הסיוט של חברות התעופה - ולמה אנשי ההיי-טק כבר לא יטוסו כמו לפני הקורונה

שדה התעופה בבנגקוק. המשבר הפעם חסר תקדים, היות שהוא שיתק את תנועת המטוסים בעולם לתקופה ממושכת, וגורם לאנשים להירתע מטיסותצילום: ATHIT PERAWONGMETHA/רויטר

איש עסקים ישראלי, שעובד עם חברות במזרח הרחוק, התכוון לנסוע בפברואר לבקר לקוחות במדינה אסיאתית, אך פעמוני האזהרה שעלו מווהאן, סין, כבר הידהדו סביב העולם. "אל תגיע", אמרו לו הלקוחות, "בוא ניפגש באמצע הדרך". כולם עלו על מטוס לבירה אירופית, נפגשו והספיקו לנהל פגישה בת כמה שעות. למחרת חזרו כל אחד לארצו. לאחר כמה ימים גילה הישראלי שהוא נדרש להיכנס לבידוד, וכך עשה. מאז, כל המשתתפים בפגישה לא טסו לשום מקום.

כבר חודשים ארוכים שעל מסלולי המראה והאנגרים ברחבי העולם מעלים אבק אלפי מטוסי נוסעים. שאגת המנועים נשמעת לעתים רחוקות. תנועת הטסים בעולם קרסה בעקבות הקורונה וסגרים ארציים שהוטלו. חברות התעופה הוכו שוק על ירך: ההכנסות והרווחים התאדו, וקשיי נזילות הביאו רבות מהן, במקומות רבים בעולם, לסף פשיטת רגל שרק הממשלות יכולות להציל ממנה. אחד הגורמים המרכזיים במשבר הזה הוא התיירות העסקית: כמו שגילו הישראלי וחבריו מהמזרח, רוב טיסות העסקים בעולם הושבתו. ואולם בזמן שהצרכנים מפנטזים על החופשות בחו"ל שאליהן ייצאו כשהמגפה תחלוף וכשהפרוטה תחזור לכיסם, התמונה העתידית בתחום נסיעות העסקים מצטיירת כעגומה יותר: שינוי בתרבות העבודה העולמית עלול להמיט משבר מתמשך על הפלח המכניס והרווחי ביותר של חברות התעופה — הפרה החולבת שלו.

לכתבה המלאה

היועץ הבכיר לבית הלבן: ארה"ב תשיג חיסון לקורונה עד סוף השנה או תחילת 2021

אנשים ממתינים בתור לבדיקות קורונה במיאמי, אתמולצילום: Lynne Sladky/אי־פי

ד"ר אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מדבקות ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, העריך היום בפני חברי קונגרס כי לארה"ב יהיה חיסון בטוח ויעיל נגד קורונה עד סוף השנה הנוכחית או תחילת השנה הבאה. בדבריו הטיל גם ספק ביכולותיהן של רוסיה וסין לפתח בעצמן חיסון כזה.

לדברי היועץ, ברגע שיוכח שהחיסון יעיל והוא יאושר לשימוש, הוא יופץ בתפוצה רחבה תוך זמן קצר. "אני מאמין שהאמריקאים יוכלו להתחסן במהלך 2021", אמר, והוסיף שבשלב הראשון יחוסנו אנשים הנמצאים בסיכון גבוה להיפגע מהנגיף. "אני לא חושב שכולם יתחסנו מיד, אבל בסופו של דבר נספק את החיסון לכל אמריקאי שזקוק לו".

פאוצ'י בוושינגטון הבירה, היוםצילום: POOL/רויטרס

"אני מקווה שסין ורוסיה יבחנו את החיסונים לפני שהן יספקו אותן לאחרים", אמר פאוצ'י. "אני לא מאמין שארצות אחרות יוכלו להשיג התקדמות משמעותית יותר משלנו בפיתוח חיסון כזה, כך שלא סביר שנצטרך להסתמך על אחרים כדי להשיג אותו".

פאוצ'י דיבר בפני חברי ועידת משנה של הקונגרס שכינסה יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, אשר מפקחת על הדרך שבה מנהל ממשל טראמפ את המאבק במגפה. לדבריו, יותר מ-250 אלף איש הביעו נכונות להשתתף בניסויים הקליניים בחיסונים נגד הנגיף.

(ניו יורק טיימס)

מספר המתים עלה ל-512

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-512 - כך מעדכן משרד הבריאות.

734 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 320 במצב קשה, בהם 98 מונשמים, ו-154 במצב בינוני.

689 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 14,530 בדיקות. שיעור הבדיקות החיובית הוא 4.75%.

2,834 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 355 רופאות ורופאים ו-805 אחים ואחיות.

עסקת חיסוני הקורונה הגדולה ביותר של ארה"ב

סנופיצילום: Bloomberg

יצרנית התרופות הצרפתית סנופי וחברת התרופות הבריטית גלקסו-סמיתקליין (GSK) הודיעו היום (ו') כי חתמו על עסקה בסכום של עד 2.1 מיליארד דולר עם ממשלת ארה"ב לאספקת 100 מיליון מנות חיסון נגד הקורונה ששתי החברות מפתחות. זוהי העסקה הגדולה ביותר מסוגה עד כה של הממשל האמריקאי.

בעקבות העסקה, גדל היקף ההשקעות של ממשל טראמפ בפרויקטים לפיתוח חיסון לקורונה לסכום של יותר מ-8 מיליארד דולר. הממשל מהמר במקביל על מספר חיסונים ניסיוניים ומשלם לחברות לייצר עבורו מיליוני מנות עוד בטרם הושלמו הניסויים הקליניים בחיסונים.

לכתבה המלאה

גמזו: "לא נקבל החלטות בשליפות מהרגע להרגע"

ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, הגיב אחר הצהריים להחלטת בעלי מתחמי הקניות להמשיך ולפעול בסוף השבוע - בניגוד להחלטת הממשלה.

"בימים האחרונים אני מקבל פניות ובקשות רבות הנוגעות לביצוע שינויים במתווה ההגבלות במשק. בקשות אלו, בחלקן הגדול, הן נכונות ומוצדקות, המבוססות על המצוקה האמיתית אליה נקלעו אזרחים, עצמאים וחברות עסקיות. אני קשוב לכל הבקשות, לומד אותן לעומק ובוחן היטב את המשמעויות שלהן.

"יחד עם זאת, הרצון האמיתי לסייע ולבצע את התיקונים והשינויים הנדרשים אינו יכול להתממש בצורה של החלטות נמהרות ומיידיות. הדרך היחידה לספק מענה נכון, מקצועי וראוי לציבור הישראלי, מחייבת שיקול דעת, בחינת חלופות והצגה סדורה של ההחלטות לציבור, תוך שקיפות מלאה והסברת המשמעויות.

"המגבלות בתחומי המשק השונים אינן משקפות סדרה של צרכים ובעיות נקודתיות, אלא צריכות לבטא אסטרטגיה כוללת, הכורכת את ההשפעות ההדדיות ואת מכלול היבטים הנגזרים מהן, גם במישור הבריאותי, גם במישור הכלכלי וגם במישור החברתי.

"כפי שהבטחתי לציבור עם הצגת תוכנית 'מגן ישראל',  אנו פועלים מתוך רצון לשקם ולחזק את האמון הציבורי, ולהטמיע חוזה חדש בין הממשלה לאזרחים. הדרך לכך אינה עוברת בסדרת החלטות נמהרות ושליפות מהרגע להרגע.

"אני קורא לכולנו להתאזר בסבלנות, לעבוד בשיתוף פעולה ותוך שיקול דעת. אני משוכנע כי רק בדרך זו נוכל לעלות במהרה על דרך המלך במאבק במגיפה, להעניק לציבור כולו ביטחון ואופק לחיי שגרה, ולהבטיח את השבת הביטחון הכלכלי והחברתי לו מצפים אזרחי ישראל".

משרד הבריאות והפרויקטור גמזו יגבשו נוהל להגבלת התקהלות בעסקים, במוסדות תרבות ובבתי כנסת

משרד הבריאות הודיע היום (שישי) כי המנכ"ל חזי לוי וגורמי המקצוע יגבשו עם פרויקטור הקורונה רוני גמזו נוהל להגבלת התקהלויות בעסקים, במוסדות תרבות ובבתי כנסת. המשרד הוסיף כי הדיונים יחלו בתחילת השבוע הבא ויתקיימו שלוש פעמים בשבוע. שר הבריאות, יולי אדלשטיין, צפוי להביא ביום שני לקבינט הקורונה הצעה על צעדים נוספים בעניין ההתקהלויות.

(עידו אפרתי)

כך הכריע הקורונה את "המשולש" של ירושלים

המשולש בירושליםצילום: אייל טואג

יום ראשון, 11 בבוקר, "המשולש" בירושלים — הצטלבות הרחובות בן יהודה, יפו והמלך ג'ורג'. 700 בעלי העסקים שמאכלסים את מתחם המסחר המרכזי של העיר כבר למודי משברים. הם עברו את תקופות הפיגועים, טרור היחידים ועבודות הרכבת הקלה שפגעו במכירות, אך דבר לא הכין אותם למשבר הקורונה והשלכותיו ההרסניות, שתוצאותיו ניכרות בדמות עשרות חנויות ריקות — ועשרות נוספות שצפויות להצטרף אליהן בקרוב.

אנחנו מחנים בחניון ברחוב הלל הסמוך, החלטה שעוד נתחרט עליה בהמשך בשל המחיר הגבוה שנשלם, ויוצאים למדרחוב בן יהודה שמעולם לא נראה מיותם כל כך. בימים שבשגרה מתקיימים במדרחוב סיורים לתיירים שמגיעים להסתובב בין חנויות המזכרות ומוצרי ים המלח ואוכלים במסעדות ובגלידריות, אך הסיור הפרטי שאנחנו מקבלים שונה בתכלית.

"פה היתה חנות sea&spa שנסגרה תוך כדי הסגר ועומדת להשכרה, מולה חנות המשקפיים optic xray ריקה ועומדת להשכרה מתקופת הקורונה", מדריך אותנו חיים מלכה, מתווך נדל"ן מסחרי, שמשרדו, חיים נדל"ן, פועל בעיר זה 30 שנה. "כאן היתה גלידרייה אלדו שסגרו קצת לפני הקורונה, ואני מנסה להשכיר את הנכס ללא הצלחה אף על פי שהמחיר כבר ירד מ–13 אלף שקל לחודש לכ–8,000 שקל לחודש. ממול היתה מספרה שעברה לרחוב אגרון, שדמי השכירות בו הרבה יותר נמוכים, ולידם יש חנות יודאיקה שרוצה לעזוב את המקום. אה, והמרקים של עלמא שסגרו את הסניף בתקופת הסגר והנכס עומד להשכרה".

לכתבה המלאה

קניות תמורת תפילות: מנכ"ל ביג חושף את דיל השבת של אריה דרעי

שר הפנים אריה דרעיצילום: אלכס קולומויסקי

מנכ"ל ביג מרכזי קניות, חי גאליס, טוען כי שר הפנים, אריה דרעי, הודה בפניו כי החלטותיו בנוגע למגבלות שיוטלו על הציבור והעסקים נובעות ממניעים לא עניינים לכאורה. "בשיחה שקיימתי עם שר הפנים, אריה דרעי, הוא טען בפניי שאף אחד לא פנה אליו ושאל אותו אודות ביטול סגר סופ"ש, והוא אישר בפניי שבמידה ויתקיים משאל טלפוני במסגרת קבינט הקורונה - הוא יתנגד, עד שיסדירו תו סגול לבתי תפילה", הוא אומר. לדבריו, דרעי אף הוסיף שגם בשבוע שעבר "הצביע נגד הסרת הגבלה בבתי מלון מאותה סיבה, וההצעה התקבלה ברוב קולות". מטעמו של השר דרעי סירבו להגיב לדברים. 

לפי החלטת הממשלה, המרכזים המסחריים אמורים להישאר סגורים גם הסופ"ש - זה השבוע השלישי ברציפות - בעוד מסעדות, בריכות וחופי הים יישארו פתוחים. זאת, בין היתר, לאחר שהשרים מהמפלגות החרדיות התנגדו אתמול (חמישי) לפתיחתם עד שירוככו המגבלות על בתי הכנסת. ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת משרד הבריאות, שקבע כי הסגר על הקניונים בסופי השבוע בכל מקרה אינו יעיל ולכן ניתן להסירו. בפורום הקניונים והחנויות הודיעו אמש שיפעלו בניגוד להחלטת הממשלה, שכן מדובר ב"כפייה דתית".

לכתבה המלאה

הזהב בדרך ל-2,000 דולר לאונקיה

מחיר הזהב שב לעלות במסחר בבורסות הסחורות של לונדון, בשל היחלשות הדולר וריביות נמוכות. גם הכסף בדרכו לרשום את החודש הטוב ביותר מאז 1979.

מחיר הדולר עלה ב-11% ביולי, והמתכת הצהובה בדרכה לחודש הטוב ביותר מזה שמונה שנים, על רקע היחלשות מדד הדולר, מה שמעורר חששות לגבי מעמד הדולר כמטבע העתודות העולמי. הראלי בזהב ובכסף נחלש מעט השבוע, אך הצפי הוא לעליות היום.

שתי המתכות בדרכן לרשום את העליות השנתיות הגדולות ביותר מזה עשור, על רקע החשש ממגפת הקורונה שעוררה את הביקוש למקלטים הבטוחים.

מחיר הזהב מזנק כעת ב-3.7% ל-24,235 דולר לאונקיה. הזהב עולה ב-1.6% ל-1,973 דולר לאונקיה.

כלכלת גוש היורו התכווצה ב-12.1% ברבעון השני של השנה

כלכלת גוש היורו התכווצה ב-12.1% ברבעון השני של השנה, לעומת הרבעון הראשון, כך לפי נתונים ראשוניים של לשכת הסטטיסטיקה של האזור - יורוסטאט. הצמיחה הכלכלית בגוש התכווצה ב-15% לעומת הרבעון המקביל ב-2019. 

זאת ההתכווצות החדה ביותר מאז החל רישום הנתונים ב-1995. הכלכלות הגדולות באזור התכווצו כולן ברבעון השני בשיעור דו-ספרתי, בשל הסגר ומשבר הקורונה. התמ"ג בגרמניה התכווץ ב-10.1%; של איטליה ב-12.4%; של צרפת ב-13.8%  ושל ספרד ב-18.5%. 

ברבעון הראשון של השנה, 19 החברות בגוש מטבע היורו חוו התכווצות של 3.6% בצמיחה - ספרד, איטליה וצרפת התכווצו ביותר מ-5% באותה תקופה. 

מספר המתים עלה ל-509

מספר המתים מקורונה מאז פרוץ המגפה עלה ל-509 - כך מעדכן משרד הבריאות.

746 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 319 במצב קשה, בהם 100 מונשמים, ו-149 במצב בינוני.

306 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 8,911 בדיקות. אתמול אובחנו 1,786 מתוך 20,850 בדיקות.

בלון הנפץ של המשכנתאות: הבועה מתנפחת - כך תתמודדו עם החוב

מול הדיווחים על הכלכלה הקורסת, נותר שוק המשכנתאות אי של יציבות. במארס, שבמהלכו הוכרז הסגר הראשון, עוד רתח השוק ושבר שיאים, אבל באפריל נרשמה ירידה חדה. משרדי המכירות של חברות הבנייה היו סגורים, הקונים והמוכרים נותרו בבתים וגם לסניפי הבנקים קשה היה להגיע.

בחודשים הבאים — מאי, יוני ויולי — חזר היקף הפעילות לרמות דומות לאלה שהיו בשנה שעברה, עם 6 מיליארד שקל שזרמו מדי חודש מקופות הבנקים לחשבונות הלקוחות, ומשם למוכרי הדירות. נתונים אלה מתיישבים עם הנתונים הכלליים, המלמדים על חזרה לשגרה בהיקפי הפעילות של שוק הנדל"ן. הבנקים לא רק חזרו לשגרת עסקים רגילה, אלא אף הגדילו את טווח הסיכונים שלהם והרשו לעצמם להעלות את שיעורי המינוף; כך, באפריל־יוני 2019 היו שיעורי המשכנתאות במינוף גבוה (60%–75% משווי הדירה) 34%–36% מסך השוק — ואילו בחודשי הקורונה, אפריל־יוני 2020, עלה חלקן של הלוואות אלה ל–38%–40% מסך השוק. הנתונים האלה משקפים את העלייה בשווי הנכסים ביחס להון העצמי של נוטלי המשכנתאות, שלא האמיר כמו מחירי הדירות.

רק השבוע החליט בנק ישראל לנתח מחדש את הנתונים ולהתריע על הסיכון העולה למקבלי המשכנתאות ולמערכת הבנקאית כולה. "כמעט לרבע ממשקי הבית שרכשו דירה ראשונה מתחילת 2015 ועד אפריל 2020 (כולל) יש לפחות בן זוג אחד המושבת בשל משבר הקורונה.

לכתבה המלאה

1,785 נדבקים חדשים אתמול, מספר המתים עלה ל-503

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-503 - כך עולה מנתוני משרד הבריאות.

740 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 321 במצב קשה, בהם 99 מונשמים, ו-149 במצב בינוני.

1,785 נדבקים חדשים אובחנו אתמול, מתוך 20,846 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות המשיך להיות גבוה - 8.6%.

לפי דו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, מוקדי התחלואה הפעילים ביממה האחרונה הם: עין מאהל, יפיע, כפר מנדא, יבנאל, אום אל פחם, אכסאל, טייבה, כפר קאסם, מודיעין עילית, ירושלים, ירושלים, בית שמש, ביתר עילית, טירה, קלנסווה, בני ברק ואלעד.

מה יקרה לקורונה כשהטמפרטורות יירדו? מלבורן היא דוגמה מדאיגה

תושבת מלבורן עוטה מסכהצילום: STRINGER/רויטרס

אנשי בריאות הציבור מתכוננים להתפרצות של מקרי קורונה כשהקיץ ייגמר. בחצי הכדור הדרומי, העיר השנייה בגודלה באוסטרליה, מלבורן, חווה כעת התפרצות של הווירוס שמגמדת את הגל הראשון במארס. מדינת ויקטוריה דיווחה אתמול על 723 נדבקים חדשים – כ-200 יותר מהשיא הקודם שנקבע כמה ימים קודם לכן.

ההתפרצות מסמלת דפוס מטריד שלפיו גלים נוספים של הווירוס יכולים להיות גרועים יותר מהגל הראשון, במיוחד כשהתנאים – אנשים נשארים בבית או במקומות סגורים בשל הקור – מהווים כר פורה להדבקה. אפידמיולוגים, שהזהירו מפני התפרצות חוזרת בסתיו בחצי הכדור הצפוני, צופים מקרוב במתרחש באוסטרליה.

מלבורן, עיר של 5 מיליון איש בדרום מזרח אוסטרליה, נכנסה לסגר שני לפני יותר משלושה שבועות. הסגר שנקבע לששה שבועות עלול להתארך, וראש ממשלת מדינת ויקטוריה, דן אנדרוס, אמר אתמול כי העיר גילונג, הגדולה באזור והמרוחקת כשעה ממלבורן, תגביל תנועה של נכנסים אליה

לכתבה המלאה

"אנחנו ברעידת אדמה. יהיה שינוי בבריאות, בזוגיות וברווחה. גם הדירות ייראו אחרת"

תמיר לאוןצילום: אייל טואג

תמיר ליאון, בשבוע שעבר סיפר מנכ"ל צ'ק פוינט, גיל שויד, על סקר שערך בקרב העובדים שלו בנוגע לעבודה מהבית. זה יהיה שינוי לתמיד, העבודה מהבית?

כן, העתיד הוא היברידי. כרגע המגזר העסקי נמצא בשלב שבו אפילו אין לו מודעות למה שקורה, והרבה עובדים, מנהלים וחברות ייפגעו.

בחברות הגדולות לא עובדים על זה?

חלק מהחברות עושות תוכניות ברמה נמוכה בלי להבין את השלכות המעבר להיברידי. למשל, הן שואלות את העובדים מה נוח להם או מנסות לשעתק אחד לאחד את העבודה העכשווית למצב היברידי. כך זה גם עם האנשים עצמם, שלא מבינים איך החיים שלהם ישתנו. מנהלים מתקשים לחשוב בצורה הזאת, כמו גנרל שכמה שלא יתאמץ, תמיד יראה את העולם באנחנו והם. זה שינוי תרבותי, רעידת אדמה.

עד כדי כך?

כן. לראשונה בהיסטוריה האנושית אנשים שעובדים בתאגידים גדולים יעבדו מהבית בחלק משמעותי מהזמן שלהם. וזה יהיה במסות. אנשים עוד לא מבינים איזה שינוי זה יעשה בכל היבטי החיים.

לכתבה המלאה

המענק בדרך – בתנאי שתסכימו למסור את מספר חשבון הבנק שלכם

למצולם אין קשר לכתבהצילום: SEBASTIAN CASTANEDA/רויטר

הביטוח הלאומי מתכנן לשלם ביום ראשון הקרוב, 2 באוגוסט, את התשלום הראשון של המענק החד-פעמי לכל תושבי ישראל, שעליו החליטו הממשלה והכנסת. מטעמי נוחות תפעולית, ישולם ביום ראשון המענק בגין הילדים, בסכום של 500 שקל על כל אחד מארבעת הילדים הראשונים במשפחה, ו-300 שקל על כל ילד נוסף.

המענק ישולם לחשבון הבנק שאליו משולמת קצבת הילדים. הוא יועבר בגין כל ילד ששולמה בעדו קצבת ילדים ביולי 2020. למענק זכאים גם ילדים שנולדו במשך יולי ועדיין לא שולמה עבורו קצבה. למענק גבוה יותר, בסך 750 שקל לפחות, זכאים מי שמלאו להם 18 לפני 1 ביולי.

לכתבה המלאה

מנהלי הקניונים והרשתות מאשימים את הממשלה בכניעה לכפייה דתית: "נפתח בשבת"

קניון עזריאלי בתקופת הקורונהצילום: תומר אפלבאום

פורום מרכזי הקניות והרשתות הודיע כי יפתח את החנויות בשבת הקרובה גם בניגוד להחלטת הממשלה. בהודעה שהוציא הפורום צוין כי "נודע לפורום כי כל גורמי הרפואה העוסקים בטיפול במגפה המליצו היום לממשלה על ביטול סגירת החנויות בסופ"ש, בשל חוסר ההיגיון הכרוך בו". 

עוד הודיע הפורום, כי "הרוב המכריע של שרי קבינט הקורונה תומכים בהחלטה לפתוח את הקניונים בסוף השבוע הקרוב, אולם בלחץ של הגורמים החרדים בממשלה, הם עלולים להצליח לדחות את ההחלטה לשבוע הבא. לאור העובדה כי הנושא נהפך לכפייה דתית ואין לו כל קשר לניסיונות עצירת המגיפה, החליט הפורום להורות לכל מרכזי הקניות והחנויות שנהגו לעבוד בשבתות - לפתוח את כל עסקיהם בשבת הקרובה, כפי שנהגו בעבר".

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker