קורונה - עדכונים שוטפים | הצו לסגירת מסעדות נכנס לתוקף, אך הכנסת צפויה לבטל או לשנות אותו הבוקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

כלכלה פתוחה, בלי גל שני של קורונה: כך עושים את זה בשווייץ

ציריך, בשבוע שעבר. הדיון הסוער ביותר במדינה עוסק בחובה לעטות מסכות בתחבורה הציבוריתצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס

בעוד ישראל מצויה בשיאו של הגל השני והכאוס בה חוגג - בתקשורת מתווכחים איך לחלק כסף ולמי, מהם הקריטריונים הנכונים ומי גוזר קופון, הרחובות סוערים, הפוליטיקאים מתקוטטים וראש הממשלה מחפש אשמים - בשווייץ הכל נראה הרבה יותר מנוהל, רגוע ובריא. 

שווייץ היתה אחת מהמדינות שנפגעו מהקורונה בצורה קשה. בניגוד לישראל, שבה יש שער כניסה אחד מהאוויר - נמל התעופה בן-גוריון - לשווייץ יש גבולות יבשתיים פתוחים עם חמש מדינות במרכז אירופה, ובהן איטליה. איטלקים רבים המשיכו לעבוד בשווייץ, ובהם לא מעט חולי קורונה שחצו את הגבול מדי יום גם בחודשי השיא של המגפה - מארס ואפריל. ההתמודדות של המדינה עם הגל הראשון לא היתה פשוטה. מספר המתים היה גבוה פי חמישה מאשר בישראל, וגם הפעילות הכלכלית נעצרה.

לכתבה המלאה

הצו לסגירת מסעדות נכנס לתוקף, אך הכנסת צפויה להתיר פתיחה חלקית ב-10:00

הצו המורה על סגירת מסעדות ובתי קפה נכנס הבוקר ב-05:00 לתוקף. על פי הצו, "בתי האוכל" ייסגרו פרט למשלוחים או איסוף עצמי של הזמנות. אך יו"ר הקואליציה מיקי זוהר (ליכוד) הודיע אתמול שהממשלה מתכוונת להתיר לבתי אוכל שיכולים לארח סועדים בחוץ להמשיך ולקבל קהל תחת מגבלות התו הסגול. ועדת הקורונה בכנסת תתכנס ב-09:45, והיא צפויה לשנות בהתאם לכך את ההוראות.

יו"ר הוועדה, יפעת שאשא ביטון (ליכוד) מעוניינת גם להתיר למסעדות לקבל 35%-25% מהתפוסה המותרת על פי התו הסגול בתוך החלק הסגור שלהן. הוועדה עשויה לאשר את המתווה הזה הבוקר, גם אם הממשלה תתנגד לו. לא ברור כעת כיצד יתנהגו בתי הקפה והמסעדות הפתוחים בבוקר בדרך כלל – בפרט אלה שיש להם מתחם חיצוני - בחלון הזמנים שבין כניסת הצו לתוקף לישיבת ועדת הקורונה כמה שעות מאוחר יותר. 

(יהונתן ליס)

המגפה בישראל: מספר החולים במצב קשה עלה ל-264, מספר המונשמים טיפס ל-80

1,183 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 16,348 בדיקות - כך מעדכן משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות - 7.3%.

מספר החולים במצב קשה עלה מ-259 הבוקר ל-264 הערב. מספר המונשמים טיפס מ-75 הבוקר ל-80 נכון לשעה זו.

בסך הכל, מאושפזים בבתי החולים 664 בני אדם, בהם 122 במצב בינוני.

חוקרים מאוקספורד: חיסון לקורונה בשלב ראשוני עורר תגובה טובה בבני אדם

מדענים מאוניברסיטת אוקספורד הודיעו היום (שני) כי חיסון קורונה ניסיוני עורר תגובה חיסונית רצויה במאות בני אדם שקיבלו את התרכיב. החוקרים הבריטים החלו את שלב הניסויים בבני אדם בתחילת אפריל - כ-500 נסיינים קיבלו את החיסון, ואילו כ-500 אחרים קיבלו פלצבו.

בדרך כלל, מטרתם של ניסויים בבני אדם בשלב כה מוקדם של פיתוח החיסון לוודא שאינו מזיק למחוסנים. עם זאת, הסבירו מדעני אוקספורד, במקרה זה הם עקבו גם אחר התגובה החיסונית.

במאמר שפורסם היום במגזין המדעי המוביל Lancet, כתבו החוקרים שהחיסון עורר תגובה חיסונית חיובית בנסיינים בני 18 עד 55. "אנחנו רואים תגובה חיסונית טובה בכמעט כולם", אמר ד"ר אדריאן היל, ראש מכון המחקר ג'נר שבאוניברסיטת אוקספורד, "החיסון הזה מעורר את שתי הזרועות של מערכת החיסון - המולדת והנרכשת".

לכתבה המלאה

שיא במספר החולים קשה: הדו"ח שמצנן את האופטימיות על ירידה בהדבקה

מרכז המידע והידע של אמ"ן פירסם היום (שני) דו"ח המצנן מעט את ההצהרות האופטימיות על ירידה בקצב ההדבקה בקורונה. בימים האחרונים חלה ירידה במספר הנדבקים החדשים, ובשיעור התוצאות החיוביות ביחס לימים הקודמים. "להערכתנו הסיבה לירידה היחסית אינה נעוצה בשינוי בהיקף התפרצות התחלואה - ומוערך שבימים הקרובים שיעור החיוביים ישוב לעלות", קובע הדו"ח. בנוסף, הדו"ח חושף את מספר החולים החדשים במצב קשה שנוספו בשבועיים האחרונים – כשאתמול נשבר שיא של 50 חולים קשים חדשים ביום.

לפי ניתוח אמ"ן, הירידה נובעת ככל הנראה ממספר נמוך יחסית של בדיקות בימים האחרונים, שמיוחס ל"אפקט סוף השבוע"; מירידה במספר הבדיקות באזורי התפרצות בולטים כמו ירושלים ובני ברק; וממבצע נרחב של בדיקות בבתי אבות, שם נבדקים רבים ללא סימפטומים ומורידים את שיעור התוצאות החיוביות באוכלוסייה. לפי הדו"ח, "ספק אם השינוי במספר הנבדקים משקף ירידה 'אמיתית' בתחלואה החדשה".

לכתבה המלאה

ההגבלות על כניסת זרים לישראל וחובת הבידוד לשבים מחו"ל הוארכו עד 1 בספטמבר

רשות שדות התעופה עידכנה היום (שני) כי ההגבלות על כניסת זרים לישראל וחובת הבידוד של 14 יום לשבים מחו"ל הוארכו עד 1 בספטמבר. המשמעות: תושבים זרים לא יוכלו לנחות בישראל והישראלים שקיוו לטוס לחופשה בקיץ הקרוב ייאלצו, ככל הנראה, להמתין. 

הסיבה לכך היא העלייה בתחלואה, שאינה מאפשרת לפתוח את השמים. ההחלטה מנוגדת להצהרות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מיוני שלפיהן תאריך היעד לפתיחת שמי ישראל ליוון וקפריסין היה 1 באוגוסט. בתחילת החודש החליט האיחוד האירופי לא לכלול את ישראל ברשימת המדינות שמהן מותרת הכניסה לאיחוד. הסיבה לכך היא שמגמת התחלואה בישראל גבוהה פי 2.5 מהסף שהציב האיחוד.

לכתבה המלאה

ועדת הקורונה קבעה: חופי הים והבריכות יישארו פתוחים; החלטה על המסעדות - מחר

ועדת הקורונה קבעה כי הבריכות וחופי הים לא ייסגרו בסופי השבוע, כפי שדרשה הממשלה בצו החדש שניסחה בשבוע שעבר. הממשלה עשויה לחזור בה מהגבלות נוספות שהתכוונה להטיל, בעקבות המידע שביקשה לקבל ועדת הקורונה של הכנסת בטרם אשרורן.

הוועדה תתכנס מחר בשעה 09:45 בבוקר ותצביע על מתווה לפתיחת המסעדות. לפי שעה, המתווה נתון עוד במחלוקת: הממשלה דורשת ישיבה במסעדות באוויר הפתוח בלבד, בעוד הוועדה מבקשת לאפשר הושבת סועדים גם בתוך המסעדה, בתפוסה של 35%. בנוסח המקורי, התכוונה הממשלה לאסור לחלוטין ישיבה במסעדות.

בנוסף, הצבעה על פתיחת חדרי כושר תיערך ברביעי. בעוד הממשלה דורשת לסגור את חדרי הכושר כליל, הוועדה דורשת להחריג חדרי סטודיו למחול, פילאטיס ודומיהם, שבהם אפשר להקפיד על התו סגול.

(יהונתן ליס)

משבר הקורונה גורם לעיוות של נתוני האינפלציה הרשמיים - כך טוענים בבנק ישראל בדו"ח המדיניות המוניטרית

איגרת חוב

משבר הקורונה גורם לעיוות של נתוני האינפלציה הרשמיים - כך טוענים בבנק ישראל בדו"ח המדיניות המוניטרית התקופתית של הבנק המרכזי, שפורסם היום (ב'). "האינפלציה הרשמית שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מוטה כלפי מטה ביחס לאינפלציה הרלוונטית לקובעי המדיניות הכלכלית", קובעים כלכלני הבנק.

משבר הקורונה הביא עד כה לירידה מהירה למדי במדד המחירים לצרכן. האינפלציה בפועל (השינוי במדד ב-12 החודשים האחרונים) ירדה במאי לשפל של כ-16 שנה (1.6%-). ביוני היא התאוששה מעט, ל-(1.1%-). בבנק ישראל, שאחריותו לפי החוק היא להביא את האינפלציה לתחום היעד - 3%-1% - סבורים כי הנתונים הנוכחיים נמוכים באופן מלאכותי - בגלל כמה מהמאפיינים המיוחדים למשבר.

לכתבה המלאה

השוק החשוב בעולם לניבוי העתיד מהבהב סימני אזהרה לשוק המניות

איגרת חוב

שוק האג"ח הגדול בעולם יודע בדרך כלל לנבא את העתיד טוב יותר מאשר מחירי המניות בבורסה. וכעת, האיתותים מכיוונו מדאיגים. 

מדדי המניות בארה"ב נמצאים אמנם הרבה מעל לרמות השפל שרשמו מוקדם יותר השנה בגלל מגפת הקורונה, אך אם מסתכלים על שוק האג"ח הממשלתיות של ארה"ב, עולים ספקות לגבי קצב התאוששות הכלכלה, במיוחד לנוכח העלייה בתחלואה שמאטה את פתיחתם מחדש של עסקים במדינות רבות. תשואות האג"ח לעשר שנים, שנחשבות למדד טוב לחיזוי צמיחה, משום שהן מנכות את השפעת האינפלציה, צנחו במשך ששת השבועות האחרונים ומדשדשות כעת סביב רמה של מינוס 0.85%.

לכתבה המלאה

זרם המובטלים גדל: קרוב ל-5,000 נרשמו אתמול

משירות התעסוקה נמסר: מהדיווח האחרון אתמול ועד הבוקר ב-7:00 התקבלו בשירות 1,332 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד נרשם מספר דורשי עבודה חדשים הגבוה פי 3.5 - 4,685.

מאז תחילת ההקלות לשחרור המשק מהסגר הראשון, ב-19 באפריל, התקבלו בשירות התעסוקה 406,327 דיווחים על חזרה לעבודה, ובמקביל, נרשמו 168,704 דורשי עבודה חדשים.

כיום רשומים בשירות התעסוקה 859,994 דורשי עבודה, מהם 575,790 בחל"ת.

הדיווח הבא יתפרסם מחר

בתי הספר של החופש הגדול לא ייסגרו; ביום חמישי - הערכת מצב נוספת

הקייטנות בבתי הספר וגני הילדים (בתי הספר של החופש הגדול) ושאר מוסדות החינוך ישארו פתוחים השבוע, לפחות עד ליום חמישי (כולל). כך החליטו שרי הממשלה בתום הערכת מצב בנושא.

ביום חמישי הקרוב תתקיים הערכת מצב נוספת, שבה יוחלט האם לסגור את מוסדות החינוך במהלך השבוע הבא. ככל הנראה, גם אם הממשלה תחליט לסגור את המסגרות החינוכיות בשבוע הבא, תינתן התראה של כמה ימים להורים.

ביום חמישי שעבר, החליט קבינט הקורונה על סגירת בתי הספר וגני הילדים החל מיום ראשון הקרוב ללא כל התראה, ובניגוד לעמדתו של שר החינוך, יואב גלנט, שלא הוזמן לדיון. ההחלטה היתה מביאה גם לביטול כל מבחני הבגרות לתלמידי התיכון, בהם מבחני הבגרות במתמטיקה ובאנגלית. בגלל הביקורת, החליטה לבסוף הממשלה לדחות את הדיון בהחלטה ולהשאיר את מסגרות החינוך פתוחות עד ליום שלישי. היום הוחלט להמשיך להפעיל את המסגרות עד ליום חמישי לפחות, ולקיים דיון נוסף בשבוע הבא.

(ליאור דטל)

מכת מוות לעסקים: "27 אלף נסגרו מתחילת השנה; 48 אלף נוספים ייסגרו עד סופה"

עסק סגור בתקופת הקורונהצילום: עופר וקנין

התוצאות הקשות של משבר הקורונה: במחצית הראשונה של השנה נסגרו 37,600 עסקים. מתוכם 1,550 מסעדות, ברים ובתי קפה, יותר מ-1,000 עסקים מתחום קבלנות עבודות הבנייה והשיפוצים, כ-600 חברות הסעה ותחבורה וכ-450 חנויות אופנה והלבשה - כך עולה מסקירה של חברת דן אנד ברדסטריט. 

החברה מעריכה כי ב-2020 כולה צפויים להיסגר 85-80 אלף עסקים - עלייה של כ-85% בכמות סגירות העסקים בהשוואה ל-2019.

לכתבה המלאה

רנו מדווחת על צניחה במכירות

יצרנית המכוניות הצרפתית רנו דיווחה היום (ב') על צניחה במכירות במחצית הראשונה של השנה בגלל התפרצות הקורונה. ואולם החברה אמרה כי היא ראתה סימנים להתאוששות ביוני. החברה מכרה במחצית הראשונה 1.26 מיליון מכוניות, לעומת 1.93 מיליון מכוניות במחצית הראשונה ב-2019 החברה סבלה מחשיפה גבוהה לשווקים שסבלו מהתפרצות חמורה של קורונה ומהסגרים ממושכים.

החברה דיווחה על צניחה של 42% במכירות באירופה לכ-624 אלף מכוניות בלבד. החברה סבלה גם מירידה חדה במכירות ברוסיה (23.3%), בהודו (49.4%), בברזיל (39%) ובסין (20.8%).

אתמול עקץ יו"ר רנו-ניסאן לשעבר, קרלוס גוהן, את החברה, והגדיר את הביצועים שלה "עלובים" בראיון שהעניק לעיתון "לה פריזיאן".

מיקי זוהר: אין כוונה לסגור כרגע את הבריכות ואת החופים; מסעדות יפעלו בשטחים פתוחים

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר היום בוועדת הקורונה כי הממשלה לא מתכוונת לסגור את החופים ואת הבריכות בשלב הזה, "כל עוד המצב משתפר מעט". זוהר הוסיף בדיון כי "הדבר הנכון שהוועדה תקבל היום זה אפשרות לפתוח את המסעדות בשטחים פתוחים, לא בשטחים סגורים, תוך כדי הקפדה על המגבלות הנדרשות". לדבריו, "היתה ישיבה שנכחתי בה עם ראשי ארגוני המסעדות. הם יכולים לחיות עם ההחלטה הזאת. 80% מהמסעדות בישראל, לפי הנתונים שקיבלנו, יכולות לפעול בשטח פתוח".

(יהונתן ליס)

לידיעה המלאה

בזמן שהמגפה משתוללת - האליטה הרוסית קיבלה חיסון ניסיוני לקורונה

פיתוח חיסון לקורונה במעבדה ברוסיה, ביוני צילום: Anton Vaganov/רויטרס

חברי האליטה העסקית והפוליטית ברוסיה קיבלו גישה מוקדמת לחיסון ניסיוני נגד קורונה. רוסיה נמצאת במרוץ להיות בין המדינות הראשונות בעולם שיצליחו לפתח חיסון נגד הנגיף.

בכירים בחברות כמו ענקית האלומיניום רוסאל, וגם מיליארדרים ובכירים בממשל קיבלו זריקות שפיתח המכון הממשלתי גמאליה במוסקווה בתחילת אפריל, כך אמרו הגורמים, שסירבו להזדהות כי מדובר במידע חשאי.

בשבוע שעבר הושלם השלב הראשון בניסוי החיסון של גמאליה, שפיתוחו ממומן על ידי קרן ממשלתית והצבא הרוסי. המכון לא פירסם את תוצאות הניסוי - שבו השתתפו 40 בני אדם - אך הוא כבר החל בשלב השני של הניסוי, שבו משתתפים יותר אנשים. לא ניתן היה להשיג את תגובת גמאליה לידיעה.

לכתבה המלאה

פגישת בעלי העסקים עם נתניהו: הפיצוי לעסקים קטנים ישופר

שיפור הפיצוי לעסקים קטנים, הבטחה כי בעלי שליטה שהקפיאו שכר בקורונה לא ייפגעו ויינתן פתרון לעסקים עם מחזור של מעל 100 מיליון שקל - אלה הדברים העיקריים עליהם סוכם בפגישה שהתקיימה אתמול בין ראש הממשלה, שר האוצר, ראש רשות המסים, אגף התקציבים ונציגי העסקים הקטנים.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, עידכן את המשתתפים בפגישה כי התוכנית כמעט מוכנה ועתידה לצאת לדרך, וכי בכוונת האוצר לעשות שיפורים תוך כדי תנועה.

ככל הידוע, ההחלטה לגבי סגירת המסעדות תתקבל היום. משתתפים בפגישה אמרו כי ייתכן שהממשלה תקבל החלטה לאפשר ישיבה במסעדות והגשה לשולחנות בשטחים פתוחים, כלומר מחוץ למסעדות.

לכתבה המלאה

קדחת מניות: הביוטק הישראלי גייס חצי מיליארד דולר בנאסד"ק

ענף הביוטק הוכיח את עצמו בעבר כחוף מבטחים וכרשת הגנה בתקופות משבר. כך היה בהתפוצצות בועת הטכנולוגיה ב–2001, במשבר הפיננסי של 2008, וכך גם במשבר הקורונה. החל באמצע מארס — שיא המפולת בשווקים הפיננסיים — מדד הביוטק זינק בנאסד"ק ב–50% והוא נמצא כעת בשיא.

מעבר לכך שהקורונה הגבירה את האטרקטיביות של מניות בתחום הפאמרה והבריאות, מניות המגזר נתפסות, חסינות יחסית למשברים. כמו במגזר ההיי־טק, יכולת המימון של החברות בענף לא נפגעה, כך שהחברות ממשיכות לפעול באופן סדיר ולגייס מקורות מימון חדשים.

על רקע הגאות הזאת, מתחילת 2020 הונפקו בנאסד"ק 29 חברות חדשות מתחום הפארמה, הביוטכנולוגיה והזרוע הרפואית, ועוד 16 חברות מחממות מנועים לקראת הנפקות בחודשים הקרובים. למרות המגפה המשתוללת, רק אחת מבין המנפיקות החדשות, או חברות שעתידות להנפיק בחודשים הקרובים, מכוונת לתחום ההתמודדות עם הקורונה. מדובר בחברת אלוביר (Allovir), שנמצאת בשלב הניסויים הקליניים לפיתוח טיפול באמצעות תאי לימפוציט T.

לכתבה המלאה

"דור אבוד של פעוטות": סגירת המעונות עלולה להיות הרסנית

מעון יום. "אין מספיק מטפלות, אז נוצר מעגל שבו מסתפקים במה שיש"צילום: אייל טואג

״על אף החשש מהדבקה, יש להשאיר את מעונות היום פתוחים, מכיוון שהפגיעה לטווח הארוך במשפחות ובפעוטות שבסיכון תהיה הרבה יותר גדולה מאשר הסיכון הבריאותי לטווח הקצר; קיימת סכנה לכך שיגדל פה דור אבוד של פעוטות ומשפחות״ — כך אומרת ד״ר טלי יריב־משעל, מנכ״לית הקרן הפילנתרופית ברכה, הפעילה גם בתחום החינוך לגיל הרך, המתייחסת בעיקר למעונות המפוקחים — אך לא רק אליהם.

בסוף השבוע דנה הממשלה באפשרות לסגור את מערכת החינוך - כולל המעונות לגיל הרך שיצאו לחופש הגדול רק באוגוסט. נכון לשעת סגירת הגיליון, עוד לא התקבלה החלטה בנושא.

לדברי יריב־משעל, במקום לסגור את מעונות היום (גילי 0–3), יש להפעיל אותם בקבוצות קטנות ובמקביל לבצע הכשרות מקצועיות ולגייס מטפלות למעונות, הסובלים ממחסור בכוח אדם.

לכתבה המלאה

שישה מומחים, שש תוכניות: כך תוכל ישראל להיחלץ מהמשבר הכלכלי ולשפר את שוק העבודה

חנות לקראת סגירה, החודשצילום: תומר אפלבאום

"הקורונה חשפה את החולשות של ההתנהלות הממשלתית בכל הרמות; בניהול הבריאותי, הפוליטי ואפילו בניהול האוצרי. מה שאנחנו רואים בתחום התעסוקה זאת הקופסה הריקה של ההכשרה המקצועית. שם גם בלי הקורונה אנחנו בבעיה" — כך אומר צבי זיו, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים וכיום עוסק בחדשנות פיננסית ובפעילות חברתית.

"מה שחשוב לדאוג לו כעת זה לא לאפשר לאנשים להיות בבית ללא עבודה. אנשים רוצים לעבוד" — כך אומרת עידית ביטון, מנכ"לית בוסט, בית הספר למקצועות המחר מקבוצת פילת. "אין סיבה שלא ננצל את הזמן הזה לעבודה שתקדם ותסייע לנו".

"אי־אפשר להתעלם מהתמונה הכוללת ולהבין שאנחנו במשבר עמוק ויהיו מובטלים ולכן צריך לתת כסף, אבל צריך להבין שאנחנו במשבר ארוך" — כך אומר פרופ' עומר מואב מבית הספר טיומקין לכלכלה במרכז הבינתחומי ואוניברסיטת ווריק.

לכתבה המלאה

המשבר פוגע בכולם: מעסיקים שלא פיטרו - קיצצו שכר

מסעדה סגורהצילום: תומר אפלבאום

האם משבר הקורונה יעצור את המומנטום של העלאת השכר במשק, שנמשכה בהתמדה בשנים האחרונות? עד כה היה קשה להסיק מסקנות מנתוני השכר שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), בגלל השינויים החריפים בשוק העבודה — אבל מנתונים חדשים של המוסד לביטוח לאומי, מתברר כי אפילו מעסיקים שלא הקטינו את מצבת העובדים שלהם בעת המשבר, הורידו את הוצאות השכר שלהם. השכר הממוצע אצל מעסיקים כאלה ירד בכ–3% במאי לעומת ינואר.

מספר המשרות הכולל במשק צלל בחדות במשבר. בין ינואר לאפריל הירידה בו היתה של כמעט שליש — מ–3.7 מיליון ל–2.51 מיליון, לפי נתוני הביטוח הלאומי, המבוססים על הדיווחים החודשיים של המעסיקים (טופס 102). במאי, מספר המשרות טיפס מעט ל–2.56 מיליון. נתוני יוני עדיין לא הועברו במלואם מהמעסיקים.

לכתבה המלאה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker