עדכונים

לכו לים, אל תעזו ללכת לחתונה, תכננו את שנת הלימודים: העצות של פרופ' רונית קלדרון

האם המגבלות יצליחו להשטיח מחדש את העקומות? שיחה עם פרופ' רונית קלדרון מרגלית, פרופסורית לאפידמיולוגיה מהאוניברסיטה העברית ומומחית לבריאות הציבור. האזינו:

לכו לים, אל תעזו ללכת לחתונה, תכננו את שנת הלימודים: עצות של אפידימיולוגית

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

התוכנית המסתמנת: מענקים לעצמאים שהכנסותיהם ירדו ב-50% - והפשרה של קרנות השתלמות

שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם

במשרד האוצר מגבשים את פרטי תוכנית הסיוע הכלכלית, שבכוונת המשרד להביא לאישור הממשלה ביום ראשון, ולאישור הכנסת בהמשך השבוע הבא.

התוכנית, שהוצגה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר ישראל כ"ץ, צפויה להסתכם בכ-70 מיליארד שקל - נוסף על התוכניות שהוצגו עד כה, שמימושן עד סוף יוני הסתכם ב-47 מיליארד שקל. סכום התוכנית עשוי להשתנות, בכפוף לניצול שלה ולמצב התעסוקה במשק.

כ"ץ כבר הציג השבוע כמה מעיקרי התוכנית, ובראשם הארכת הזכאות לדמי אבטלה ומענקים קבועים לעצמאים. לפי המסתמן, רק עצמאים שהכנסותיהם צללו ב-50% או יותר יהיו זכאים למענקים.

לכתבה המלאה

מהבוקר: האוטובוסים עוברים ל-50% תפוסה

אוטובוסים בירושליםצילום: תומר אפלבאום

האוטובוסים פועלים החל מהבוקר במחצית מהתפוסה. המשמעות היא: 32 נוסעים באוטובוס עירוני או בינעירוני. תנועת האוטובוסים תופסק בשעה 22:00, אלא אם מדובר באוטובוסים היוצאים מתחנות רכבת שפעילותם תימשך גם לאחר מכן. בימי בשישי ובמוצ"ש אלו יפעלו במתכונת של 50%. המתווה נעשה בתיאום עם משרד הבריאות והמל"ל.

בתדרוך עיתונאים שנערך אמש (ד') הסבירו במשרד התחבורה כי יתגברו קווים מבוקשים כדי לעמוד בהנחיות הגבלות הנוסעים ולצמצם את ההמתנה בתחנות. TheMarker פנה בשאלה לגבי סכום תוספת התקציב שאושרה, אלו קווים יתוגברו ומה תהיה תדירותם, אך טרם קיבל מענה. תגבור האוטובוסים הוא מהלך הכרחי וחשוב גם בשגרה. מאחר שקיים מחסור חמור של אלפי נהגים וכלים בישראל בשגרה, תגבור האוטובוסים בקווים המבוקשים ייעשה על ידי חברות התחבורה הציבורית באמצעות חברות ההיסעים שלהן וקבלנים חיצוניים איתם עובדות בהתאם לצורך.

לכתבה המלאה

לא רק בישראל: האפליקציות לאיתור חולי קורונה מלאות באגים ופרצות

אפליקציית מעקב בתקופת קורונהצילום: AFP

באפריל השיקה נורווגיה אפליקציה לסמארטפון כדי "לעצור את הקורונה", שעוקבת אחרי תנועות המשתמשים ומאתרת אנשים אחרים שעמם באו במגע במשך יותר מ-15 דקות – ואז האפליקציה שולחת התראות במקרה של חשיפה לנגיף הקורונה.

"אנחנו יכולים לעזור לסייע לעצור את ההדבקה ולהציל חיים", אמרה ראש הממשלה, ארנה סולברג, בהודעה שפורסמה עם השקת האפליקציה. "אם רבים יורידו את האפליקציה, אנחנו נוכל לפתוח יותר את הפעילויות ולהשיב לנו את החופש".

בתוך שבועיים הורידו את האפליקציה 900 אלף בני אדם, כחמישית מהנורווגים בני 16 ויותר, והחלו להשתמש בה. אבל עד אמצע יוני, הממשלה סגרה את השירות באופן זמני אחרי שהרגולטור שאחראי של הגנת מידע המשתמשים אמר שמספר מקרי הקורונה בנורווגיה כה נמוך, שהסיכון בריגול באמצעות האפליקציה גובר על היתרונות בה וכי טרם הוכח כי היא תרמה לבריאות הציבור. הרגולטור הטיל השבוע איסור רשמי על הפעלת האפליקציה במדינה.

לכתבה המלאה

החשש בבנקים: מה יקרה בספטמבר - כשאנשים יצטרכו לחזור לפרוע הלוואות?

חנות נעליים בזמן הקורונהצילום: עופר וקנין

בשבוע שעבר קיים פורום שווי הוגן במרכז הבינתחומי הרצליה דיון בנושא השפעת משבר הקורונה על הדו"חות ופעילות הבנקים. בדיון השתתף גם המפקח על הבנקים, יאיר אבידן. אבידן אמר כי הפיקוח על מצב הבנקים גדל, וכי ייערכו מבדקי לחץ בתרחישי קיצון על מצב הבנקים. לדבריו, הפיקוח על הבנקים מעודד את הבנקים להמשיך להעמיד אשראי. אבידן הדגיש כי הוא מעוניין לראות את ברז האשראי הבנקאי נשאר פתוח בתקופה הקרובה, בשונה מבמשברים קודמים.

אלון גלזר, סמנכ"ל בלידר שוקי הון, נכח במפגש וכתב ללקוחותיו: "בתקופה הקרובה נמשיך לראות את הפיקוח על הבנקים מבצע מבחנים לעמידות המערכת, ובמקביל מעודד את הבנקים לבצע הפרשות גדולות יחסית, לצורך הגדלת כריות הביטחון, לצד איסור על חלוקת דיווידנדים ועל רכישות עצמיות. הבנקים ממשיכים להעמיד אשראי - בעיקר לעסקים הגדולים, אבל גם בענפים אחרים הם ממשיכים להעמיד אשראי. הענף הבולט לטובה הוא ענף המשכנתאות".

לכתבה המלאה

הממשלה שוקלת סגר מלא או חלקי בתשע ערים, כולל ירושלים

שוק מחנה יהודה, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

לאור העלייה בתחלואה בקורונה, הממשלה שוקלת להטיל סגר על אזורים בתשע ערים: מודיעין עילית, רמלה, בית שמש, לוד, ירושלים, קרית מלאכי, בני ברק, אשדוד ורעננה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה לכנס את ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל מיד בתום גיבוש המלצות משרד הבריאות בנושא.

(נעה לנדאו)

113 חולים במצב קשה, 405 מאושפזים ו-632 נדבקים חדשים מאז חצות

מגפת הקורונה ממשיכה להתפשט: 113 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 39 מונשמים, ובסך הכל מאושפזים בבתי החולים 405 בני אדם - כך מעדכן משרד הבריאות.

632 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 13,979 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות - 4.5%.

מניין המתים ממשיך לעלות: מאז חצות נפטרו עוד שני חולים וכעת עומד מספר המתים מאז פרוץ המגפה בישראל על 344.

2,639 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 431 רופאות ורופאים ו-718 אחים ואחיות.

בחינות בקמפוסים: עתירת האוניברסיטאות נגד המדינה נדחתה למועד אחר

בית המשפט העליון דחה את הדיון בעתירה שהגישו היום האוניברסיטאות נגד המדינה למועד מאוחר יותר. בעתירה ביקשו האוניברסיטאות לחייב את המדינה לדון במועצה להשכלה גבוהה על תוכנית שתאפשר עריכת בחינות בקמפוסים. 

בהחלטתו כתב השופט דוד מינץ כי העתירה נדחתה מאחר שהבוקר זימן שר ההשכלה הגבוהה זאב אלקין, ישיבה במועצה להשכלה גבוהה בנושא הצו שאוסר קיום בחינות בקמפוסים, וכי הדיון יתקיים רק לאחר תוצאות הישיבה. 

בהחלטתו כתב מינץ: "תמוה מאוד בעיני כיצד פנו העותרים היום לבית משפט זה, שעה שזומנו רק היום לישיבה שלא מן המניין, שקבועה למחר במל"ג. על סדר היום של הישיבה - הסוגיה שעל אודותיה הוגשה העתירה לצו בריאות העם. בנסיבות אלה גורל העתירה יוכרגע רק לאחר שהעותרים יודיעו לבית המשפט מה עלה בישיבה האמורה". 

ריבלין: עד כה ישראל לא פיתחה תורת לחימה למאבק בקורונה

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר היום כי "עד לרגעים אלו, מדינת ישראל, לא פיתחה 'תורת לחימה' ברורה וקוהרנטית למאבק בנגיף הקורונה. אין לנו גוף אחד שמרכז את הידע, את המאבק, את ההתמודדות, את השליטה, ואת השיח מול הציבור ועם הציבור".

ריבלין, השבועצילום: מארק ניימן / לעמ

בטקס הסיום של המכללה לביטחון לאומי הוסיף ריבלין כי "אין שום מקום לחישובים פוליטיים של משרד הביטחון מול משרד הבריאות. חייבים לתת את המושכות בידי הגוף שיכול להביא את התוצאה הטובה ביותר, כשכל שאר המשרדים כפופים לו ומסייעים לו".

משרד החינוך: אם הקורונה תמשיך להשתולל, ילדי הגנים יעברו ללמוד בקפסולות - במבני התיכונים ובחטיבות

שר החינוך יואב גלנטצילום: אלכס קולומויסקי

משרד החינוך נערך לפתיחת שנת הלימודים הבאה ב-1 בספטמבר - תחת הגבלות, בעקבות התפרצות הגל השני של נגיף קורונה בישראל. 

בהנהלת המשרד אישרו היום (רביעי) את פתיחת שנת הלימודים הבאה במתכונת חירום, שתכלול למידה מרחוק, ובמקרים של התגברות התחלואה בקורונה גם הפסקת הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים, ומעבר ללימודים בקפסולות בכיתות א'-ד'. בכל מקרה, יבוצעו שינויים בתוכנית הלימודים, כך בבתי הספר היסודיים יושם דגש על הקניית מיומנויות יסוד, בדגש על לימודי שפה ומתמטיקה. 

לפי שר החינוך, יואב גלנט, בשלב זה כל המתווים של המשרד מאפשרים את פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, ובכולם ניתן יהיה לקיים לימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ד', לצד למידה מרחוק בכיתות ה'-י"ב - גם במקרה של תחלואה גבוהה בקורונה. לפי התרחיש הגרוע ביותר, תלמידי כיתות הגן ימשיכו בלימודים מדי יום, אך הם יועברו ללמוד בחטיבות הביניים ובתיכונים. בנוסף, ניתן יהיה ליישם את המתווים באופן שונה על פי מצב התחלואה בכל יישוב.

לכתבה המלאה

משרד הכלכלה מציג: תוכנית לעידוד תעסוקה בהשקעה של 6 מיליארד שקל

תל אביב. הממשלה מנחיתה פקודות סותרות על הציבורצילום: עופר וקנין

משרד הכלכלה והתעשייה הציג היום (רביעי) תוכנית להשבת עובדים לשוק התעסוקה, על רקע מצוקת משבר הקורונה ושיעור האבטלה הגבוה. התוכנית בעלת השם המעורפל מתייחסת למעשה להרחבת מסלולי תמרוץ עבור מעסיקים לקליטת עובדים, שחלקם ניתנים כבר היום.

ההשקעה הנדרשת היא גדולה - 5.65 מיליארד שקל, שמהם התקבלו כבר 600 מיליון שקל. הכסף יגיע מתוכנית הקורונה, עבורה הוקצבו כ-100 מיליארד שקל עד היום.

אם התוכנית תצא לפועל, לתעשייה בישראל יתווספו ב-2021-2020 כ-138 אלף משרות - 123 אלף מתוכן יגיעו בעזרת המסלולים החדשים. יתרונה של התוכנית הוא בעובדה שאין צורך לבנות במסגרתה מודלים חדשים, אלא להרחיב את הקיימים, שכבר הוכיחו את עצמם ככלי תמרוץ למעסיקים הקולטים עובדים שלא היו נקלטים אחרת.

לכתבה המלאה

תו סגול מחמיר למלונות: הגבלת מספר הסועדים בחדר האוכל והזמנת פקחים לאורחים ללא מסכות

מלון הרודס תל אביבצילום: עופר וקנין

לאחר החלטת הממשלה על החמרת ההגבלות, פורסמו היום הוראות ה"תו הסגול" המותאם לענף המלונאות. שר התיירות אסף זמיר צפוי להציג לממשלה את המתווה המחמיר.

ההוראות החדשות כוללות, בין השאר, סגירת ברים ומועדוני לילה לאלתר. מספר הסועדים בחדר האוכל יוגבל עד 35% מהתפוסה המותרת (סעיף זה כפוף לאישור הממשלה), ולכן הורחב שטח ההושבה לגינות ולפטיו והורחבו גם שעות פעילות חדרי האוכל: ארוחות בוקר יתקיימו מהשעה 7:00 ועד השעה 12:00. ארוחות הערב מהשעה 18:00 ועד השעה 22:00.

לכתבה המלאה

גנץ נכנס לבידוד לאחר שעלה חשד שנחשף לחולה קורונה

גנץ בישיבת הממשלה, השבועצילום: עמית שאבי

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, שוהה בבידוד לאחר שעלה חשד כי נחשף ביום ראשון לחולה קורונה. לפי הודעה מטעמו, החולה הוא "חבר משפחה". גנץ הוסיף כי הוא נכנס לבידוד "מתוך רצון ואחריות להימנע מסיכון בהדבקה ולאחר התייעצות עם גורמים רפואיים", וכי יישאר בבידוד "עד לביצוע בדיקת קורונה וחקירה אפידימיולוגית".

זינוק במספר המאושפזים והחולים במצב קשה

זינוק במספר המאושפזים והחולים במצב קשה. משרד הבריאות עידכן כי מספר החולים במצב קשה זינק מ-86 אתמול בלילה ל-107 הבוקר. מספר המאושפזים קפץ מ-357 אמש ל-397 הבוקר, בהם 82 במצב בינוני.

מאז חצות, אובחנו 198 נדבקים חדשים מתוך 4,044 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות - 4.9%.

מניין המתים מהנגיף עלה ל-343 - לאחר מותו של חולה נוסף.

2,465 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 364 רופאות ורופאים ו-651 אחים ואחיות.

האוניברסיטאות עותרות נגד הממשלה: תנו לנו לקיים בחינות בקמפוסים

אוניברסיטת חיפה (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: ירון קמינסקי

האוניברסיטאות מתכווונת לעתור היום (ד') לבג"ץ נגד הממשלה, ולדרוש את ביטול הצו שאינו מאפשר לקיים את בחינות הגמר בקמפוסים. הן ידרשו מבית המשפט להוציא צו על תנאי שיאפשר לסטודנטים להיבחן בקמפוסים.

ביום ראשון נכנס לתוקפו צו, שהוציא קבינט הקורונה, שביטל את הבחינות שהיו אמורות להתקיים בקמפוסים. לדברי האוניברסיטאות, הביטול "גורם לכאוס דרמטי במערכת הבחינות ולנזק בלתי יתואר; ולפגיעה קשה ביכולת ההערכה של הישגי הסטודנטים, בעיקר בתחומי הרפואה וההנדסה, מדעי החיים והמדעים המדויקים - וכתוצאה מכל אלה לנזק חמור למשק, שאמור לקלוט את בוגרי האוניברסיטאות  בענפים השונים".

לכתבה המלאה

עם מזגן: אוטובוסים יורשו לנסוע ב-50% תפוסה בלבד, יבוטלו קווי הלילה

שרת התחבורה, מירי רגב, סיכמה עם משרד הבריאות והמל"ל על הפעלת מערך האוטובוסים במודל של 50% תפוסה. על פי הסיכום, באוטובוסים יפעלו המזגנים והחלונות יהיו פתוחים היכן שניתן. בנוסף, תתקיים אכיפה על שמירת ההוראות על ידי הנוסעים ותהיה הקפדה על עטיית מסכות וריחוק בין הנוסעים.

עוד הוחלט כי  האוטובוסים יפסיקו לפעול במהלך השבוע אחרי השעה 22:00. הקווים יפעלו עד כניסת השבת בימי שישי ויחזרו לפעילות במוצאי שבת.

אל על חתמה על הסכמי התייעלות שיחסכו 88 מיליון דולר בשנה

אל על חתמה לפנות בוקר (ד') על הסכם התייעלות עם מגזר התחזוקה והמגזר המינהלי, אבל בשלב זה לא נחתם הסכם דומה עם 600 טייסי החברה. ההסכמים החדשים יקטינו את הוצאותיה של אל על ב-88 מיליון דולר בשנה.

הסכם ההתייעלות במגזר המנהלי יביא לחיסכון של 56 מיליון דולר בשנה וההסכם עם מגזר התחזוקה יביא לחיסכון של 36 מיליון דולר בשנה. על פי ההסכמות יפוטרו עובדים בשני המגזרים. לחלק מהעובדים יוצע מנגנון של פרישה מוקדמת ולחלק אחר פיצויים מוגדלים.

לכתבה המלאה

שיא בבדיקות ובמספר הנדבקים בגל השני

מגמת העלייה נמשכת: 1,319 נדבקים חדשים בקורונה אתמול, מתוך 25,270 בדיקות (שיעור של 5.2%, הגבוה ביותר בגל השני) - כך עולה מנתוני מרכז המידע והידע הלאומי למאבק בקורונה.

על פי הנתונים, מספר החולים במצב קשה ירד ל-83. מספר החולים קשה שנוספו אתמול הוא 9, ובישראל מתו עד כה 343 איש מהנגיף. 

המוקדים הפעילים ביממה האחרונה היו כפר קרע, רעננה, בני ברק, תל אביב-יפו, לוד, אשדוד, קרית מלאכי, ירושלים, מודיעין עילית, בית שמש, ביתר עילית וכסיפה.

ששה גרפים שמסבירים איך ארה"ב במצב גרוע כל כך – ומציגים את ישראל באור חיובי

התפקוד הקלוקל של ארה"ב במשבר הקורונה, והנזק האדיר שנגרם הן לחיי אדם והן מבחינה כלכלית, אינם תופעה שנולדה השנה או בממשל הנוכחי. תהליכים של שלושה עשורים הובילו אותה למקום שבו האי שוויון הופך לאיום קיומי על רוב תושביה. כמה מדדים בולטים מצביעים על מקומה הגרוע של ארה"ב בדירוגים כלכליים וחברתיים לעומת כלכלות עשירות אחרות.

אותם דירוגים, כשמוסיפים להם את ישראל, מראים כי מצבנו בכמה היבטים פחות גרוע, כמה נקודות של נחמה בזמנים קשים אלה: רמת תחרותיות גבוהה בתחום הסלולר הובילה לכך שבישראל משלמים את המחיר הנמוך ביותר מרוב המדינות בעולם על חבילות דאטה.

לכתבה המלאה

ה"תהליך הפשוט" של כ"ץ לקבלת מענק: טופס עם 16 מסלולים ודו"חות אקסל

שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם

בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה שהתקיים אתמול (ג') ובחן את הסיוע וההקלות הביורוקרטיות לעסקים בתקופת הקורונה, פנה סוכן הנסיעות עידן זוסמן למשתתפי הדיון ואמר בהתרגשות: "לא תהיה לי עבודה עד השנה הבאה. מישהו יעזור לי? קיבלתי סיוע של 2,300 שקל. אני במינוסים עצומים ומוכר חפצים אישיים כי אין לי ולמשפחתי כסף, וההורים עוזרים לנו למלא את המקרר. אני מחכה לכסף כבר חצי שנה".

לשם השוואה, אבנר ספקטור, מנכ"ל חברה למכשור רפואי, סיפר שעבר תהליך יעיל בהרבה בארה"ב: "קיבלתי טופס של שלושה דפים, ותוך יממה קיבלנו אישור שזה נקלט ותוך שבוע ההלוואה היתה בחשבון הבנק. ההלוואה הזאת תהפוך לסובסידיה, ובישראל קיבלתי אפס שקלים עד היום". ספקטור ממשיך ומבקר את המדינה בחריפות: "ההלוואה בערבות מדינה זה בלוף אחד גדול. החלטתי לא להוציא עובדים לחופשה ובמקום זאת הפחתתי את הפעילות ל–60% — ולכן איני זכאי להטבות נוספות. הכל ישראבלוף. לא רק שלא מזרימים לך כסף, בכל מקום מטילים עליך מגבלות שכרוכות בהוצאות נוספות. המדינה מפזרת אשליות בהשמעת הבטחות שאין כוונה לקיימן".

לכתבה המלאה

1,052 נדבקים חדשים אתמול

1,052 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול, מאז חצות, מתוך 21,815 בדיקות - כך עידכן משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 4.8%.

357 חולים מאושפזים בבתי החולים: 86 במצב קשה, בהם 34 מונשמים. 86 חולים מאושפזים במצב בינוני.

החל מ-8:00: סגר על ביתר עילית

ועדת השרים המיוחדת החליטה אמש (שלישי) להטיל סגר על העיר ביתר עילית החל מהיום ב-8:00, למשך שבוע. בעקבות ההחלטה, תוגבל הכניסה והיציאה לעיר וכן יוגבלו התנועה והעסקים בתוך העיר עצמה.

לפי נתוני משרד הבריאות, בביתר עילית יש 240 חולים פעילים. שיעור החולים הפעילים למאה אלף איש הוא 389 ושיעור העלייה בתחלואה על בסיס חולים פעילים בשבעת הימים האחרונים הוא 224%. ההחלטה על הטלת סגר התקבלה בעקבות חשש משמעותי מהתפשטות המחלה בעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker