קורונה - עדכונים שוטפים773 חיוביים לקורונה אתמול, עלייה במספר החולים במצב קשה

היסטריה או חשש אמיתי? "אם היו בודקים רק סימפומטיים, לא היינו ברשימות האדומות" ■ חשש מאבטלה כרונית: המשבר הענק של הצעירים - רק 20% הצליחו לחזור לעבודה ■ עלייה במספר המאושפזים, החולים במצב קשה ובשיעור הבדיקות החיוביות ■ מפה חדשה מציגה את התפשטות הקורונה בישראל

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

773 חיוביים לקורונה אתמול, עלייה במספר החולים במצב קשה

773 בני אדם בישראל אובחנו אתמול חיוביים לקורונה, מתוך 18,824 בדיקות - כך עולה מדו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות היה 4.11% לעומת 3.81% ביום שני ו-3.93% ביום ראשון.

מספר החולים במצב קשה ממשיך לטפס. אתמול נוספו עוד 9 חולים במצב קשה ובסך הכל מספרם עומד כעת על 55.

לפי דו"ח מרכז המחקר, מוקדי התחלואה נכון להיום הם טבריה, אלעד, בת ים, בני ברק, ירושלים, אשדוד, כפר קאסם, דימונה וערערה.

המפה החדשה שמציגה את התפשטות הקורונה בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היסטריה או חשש אמיתי? "אם היו בודקים רק סימפומטיים, לא היינו ברשימות האדומות"

מעבדה לבדיקת קורונה בכללית
מעבדה לבדיקת קורונה בכלליתצילום: AFP

האם העלייה החדה במספר הנדבקים בקורונה בשבועות האחרונים מעידה על גל שני ואיבוד שליטה על התחלואה עד כדי הידרדרות שעלולה להגיע לצורך בסגר — או שמא היא נובעת מהגידול במספר הבדיקות והרחבתן? כשחלק מהמאומתים החדשים הם א־סימפטומטים, כלומר לא חולים, האם אנחנו בגל שני? ואם כן, איך זה שהעלייה העקבית במספרי החולים לא מלווה בזינוק זהה במספר החולים הקשים והמונשמים?

הוויכוח על השאלות האלה מעסיק את הציבור ובמידה רבה מקבע את התודעה סביב השאלות הקריטיות על האופן שבו המדינה צריכה להתמודד עם ההתפרצות הנוכחית — אם להחזיר חלק מהמגבלות במחיר של פגיעה כלכלית, או דווקא לפתוח עוד יותר את המשק.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

657 חיוביים לקורונה היום, עלייה במספר המאושפזים והחולים במצב קשה

657 בני אדם בישראל אובחנו חיוביים לקורונה מאז חצות, מתוך 17,948 בדיקות - כך מעדכן משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות  - 3.7%.

עלייה במספר המאושפזים והחולים במצב קשה. 232 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 52 חולים במצב קשה, בהם 24 מונשמים. 61 חולים מאושפזים במצב בינוני. מניין המתים עלה היום ל-320.

המפה החדשה שמציגה את התפשטות הקורונה בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יועצו של טראמפ מזהיר: ארה"ב עלולה להגיע למאה אלף מקרים ביום

ד"ר פאוצ'י בסנאט, היום
ד"ר פאוצ'י בסנאט, היוםצילום: AFP

אנתוני פאוצ'י, מומחה למחלות מידבקות ויועצו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הזהיר ממאה אלף מקרי הידבקות בקורונה מדי יום אלא אם תינקט פעולה כדי לבלום את המגפה.

בהופעה בפני ועדת הסנאט לבריאות, חינוך, עבודה ופנסיה, אמר פאוצ'י שארה"ב "הולכת בכיוון השגוי" בהתמודדותה בקורונה, והוסיף שמספר המתים "יהיה מטריד מאוד".

המומחה למחלות מידבקות הופיע בפני המחוקקים בוושינגטון יום לאחר שהבית הלבן התעקש שהתפרצות הנגיף הצטמצמה משמעותית. ד"ר אן שוקאט, סגנית מנהל המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), יצאה נגד הודעת הבית הלבן ואמרה: "זו באמת ההתחלה".

פאוצ'י נשאל בוועדת הסנאט לגבי העלייה במקרים החדשים במדינה – בשבוע שעבר דיווחה ארה"ב על 40 אלף הידבקויות ביום – ואם המגפה נמצאת בשליטה. "המספרים מדברים בעד עצמם", הוא אמר. "אני מודאג מאוד, אני לא מרוצה ממה שקורה משום שאנחנו הולכים בכיוון הלא נכון".

"ברור שאנחנו לא בשליטה מוחלטת", אמר פאוצ'י. יועצו של הנשיא אמר גם שללא תגובה תקיפה, מספר המקרים היומי עשוי להכפיל את עצמו. "אני לא אופתע אם נגיע למאה אלף ביום אם המצב לא ישתנה". הוא הוסיף שאינו יכול לספק הערכה של מספר המתים, אבל אמר: "זה הולך להיות מדאיג מאוד, אני מבטיח לכם את זה".

ד"ר שוקאט אמרה בראיון לכתב עת אמריקאי כי "מה שאנחנו מקווים כרגע זה שנוכל להתייחס לזה ברצינות ולהאט את העברת הנגיף. יש לנו יותר מדי וירוס במדינה הזאת כרגע וזה מייאש מאוד". היא הוסיפה כי "יש הרבה משאלות לב ברחבי המדינה שהמגפה תיגמר עד הקיץ. אנחנו אפילו לא בהתחלה של לגמור עם זה. יש הרבה גורמים מדאיגים מהשבוע האחרון".

"אנחנו לא במצב של ניו זילנד או סינגפור או דרום קוריאה, שבהן מקרה חדש מזוהה במהירות וכל המגעים מאותרים ואנשים שחולים מבודדים ואנשים שנחשפו נכנסים לבידוד, והם יכולים להיות בשליטה על המצב", אמרה סגנית מנהל ה-CDC.

פאוצ'י אמר בוועדת הסנאט שהוא "מודאג מאוד ממה שאנחנו רואים שמתפתח כרגע בכמה מדינות" שמיהרו לשוב לשגרה. "הן צריכות למלא אחר ההנחיות", הוא אמר.

ארה"ב מייצגת ארבעה אחוזים מאוכלוסיית העולם, אולם מהוות 25% מכל מקרי ההידבקות והתמותה מקורונה בעולם. במדינת הענק נרשמו יותר מ-2.5 מיליון חולים מאובחנים כשבכמה מדינות דווח על מספרי שיא.

מושל אריזונה הורה אתמול לסגור ברים, תיאטראות, מכוני כושר, בתי קולנוע ופארקי מים למשך חודש, שבועות לאחר שפתח מחדש את המדינה. טקסס, פלורידה וקליפורניה, שבהן נרשמה עלייה במקרי הקורונה, גם חזרו בהן מהתנעת כלכלתן והחזירו את המגבלות. באורגון ובקנזס הורו לתושבים לעטות מסכות בפומבי.

(גרדיאן)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלייה חדה במספרי המאושפזים והחולים במצב קשה, 469 חיוביים לקורונה מאז חצות

469 בני אדם בישראל אובחנו חיוביים לקורונה מאז חצות, מתוך 13,727 בדיקות - כך מעדכן משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות  - 3.4%.

עלייה חדה נרשמה גם במספר המאושפזים והחולים במצב קשה. 232 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 52 חולים במצב קשה, בהם 24 מונשמים. 61 חולים מאושפזים במצב בינוני.

ירושלים היא העיר שבה נרשם מספר החולים הגבוה ביותר ב-3 הימים האחרונים - 180. אחריה אשדוד עם 150, בני ברק - 135, תל אביב-יפו - 96, דימונה - 55, בת ים - 43.

המפה החדשה שמציגה את התפשטות הקורונה בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רבעון קטלני לקסטרו: הפסד של 87 מיליון שקל – בדומה להפסד בכל 2019

ההפסד העמוק המשיך לשחוק את הונה העצמי של החברה, שהסתכם בסוף מארס בכ-453 מיליון שקל. רון רוטר, מנכ"ל קסטרו: "למרות השלכות המשבר, אנחנו אופטימיים וצופים כי מהלכי ההתייעלות שביצענו, לצד השבחת ערך בכל המותגים, יישאו פרי".

לכתבה המלאה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חשש מאבטלה כרונית: המשבר הענק של הצעירים - רק 20% הצליחו לחזור לעבודה

מלצרית
מלצריתצילום: בלומברג

שירות התעסוקה חושף כי שיעור החזרה לעבודה עד סוף מאי, מבין הנרשמים בתקופת המשבר שגילם עד 24 - הוא 20% בלבד.

בחודשי שיא המשבר, מארס-אפריל, זינק שיעור הצעירים עד גיל 34 מבין הנרשמים בשירות התעסוקה ל-47.6% - לעומת 41.7% מבין נרשמי ינואר-פברואר. במארס ובאפריל, קבוצת הגיל 34-25 הובילה במספר ובשיעור הנרשמים מתוך יתר קבוצות הגיל. בקבוצת הגיל הצעירה ביותר (עד 24), שיעור הנרשמים קפץ מ-10.2% בינואר ל-18.4% במארס, והמשיך לעלות באפריל ל-19.6%.

החשש של שירות התעסוקה הוא שמשבר הקורונה מעצים את הבעיות של הצעירים בשוק העבודה בישראל – שהיו קיימות לפני המשבר. לפי עיבוד של נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) על ידי שירות התעסוקה, ב-2017-2012 התחוללו שני תהליכים סותרים בקבוצות הצעירות בשוק העבודה בישראל (לפני המשבר): מצד אחד, עלייה בשיעור התעסוקה, בדומה לכלל קבוצות הגיל; ומצד שני, ובשונה מקבוצות הגיל האחרות, נראתה גם עלייה בשיעור הצעירים עד גיל 34 שאינם פעילים כלכלית, במיוחד בקבוצה הצעירה ביותר – עד 24.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קול ששון וקורונה: "חתונות ואירועים הם מוקד להדבקות המוניות"

חתונה במועדון הבארבי בתל אביב
חתונה במועדון הבארבי בתל אביב (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: תומר אפלבאום

אירועים משפחתיים וחברתיים המוניים הם מוקד בולט להדבקות המוניות בקורונה - כך עולה מניתוחים אפידמיולוגיים שמפרסם היום (ג') מרכז המידע והידע למאבק בקורונה של אמ"ן. 

בחברה הערבית, נמצאו כמה מוקדי הדבקה באירועים חברתיים ובחתונות. כך למשל, בבאקה אל-גרבייה נרשמו בשבוע האחרון 36 נדבקים חדשים, ויש נכון להיום 81 חולים פעילים בעיר. מחקירות אפידמיולוגיות על אודות 13 מהמקרים, עולה כי "רובם התרחשו בסביבה משפחתית וחלקם קשורים להשתתפות באירועים חברתיים המוניים, בדגש על חתונות".

הדבקות בנסיבות חברתיות מתרחשות גם בחברה היהודית: בבית שאן יש התלקחות של המחלה, עם 31 נדבקים חדשים שמפוזרים ברחבי העיר. גם במקרה זה, עולה מהחקירות האפידמיולוגיות כי מתוך 14 מקרי ההדבקה בעיר שמקום התרחשותן ידוע, חלק אירעו בפעילות חברתית (טיול), חלק באירועים משפחתיים גדולים וחלק במקומות עבודה, בדגש על משחטת עופות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רשמית: ישראלים לא מורשים להיכנס למדינות האיחוד האירופי

עכשיו זה רשמי: נוכח העלייה בחלואה, ישראל לא נכללת ברשימת המדינות המותרות בכניסה לשטחי האיחוד האירופי, כך על פי דו"ח של מרכז המידע למלחמה בקורונה.

הסיבה לכך היא מגמת התחלואה בישראל בשבועיים האחרונים - 3,868 חולים חדשים. המספר מגלם כ-43 חולים לכל 100 אלף איש - מספר גבוה פי 2.5 מהסף הנכוחי שמציב האיחוד. 

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עצמאים קיבלו הודעה: תחזירו כסף לרשות המסים; אחרים קיבלו תוספת למענק

חנויות סגורות בשכונת נווה שאנן בתל אביב, החודש
חנויות סגורות בתל אביבצילום: אייל טואג

רשות המסים הודיעה בימים האחרונים לאלפי עצמאים כי חל שינוי בזכאותם למענקים המיוחדים ששולמו בעקבות משבר הקורונה (הפעימה הראשונה והשנייה). חלק מהעצמאים קיבלו הודעה על כך שבעקבות נתונים חדשים שהעבירו, הרשות תשלם להם תוספת למענק שקיבלו, או שהם נהפכו לזכאים למענק – ויקבלו אותו היישר לחשבון הבנק שלהם. אחרים קיבלו הודעה נעימה פחות, שעל פיה הם קיבלו תשלום ביתר, ויהיה עליהם להחזיר בעתיד חלק מהסכום שקיבלו או את כולו.

השינוי בזכאות התרחש בעקבות חישוב חדש, לפי נתונים מעודכנים שהגישו העצמאים לרשות בשבועות האחרונים. הנתונים כללו, בין השאר, דו"חות שנתיים או תיקוני דו"חות ל-2018 ו-2019. הנתונים המעודכנים יכולים להביא לשינוי בסטטוס הזכאות אם, למשל, מתברר שהכנסתו החייבת במס של העצמאי ב-2018 היתה גבוהה מהתקרה שנקבעה לתשלום המענק.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המפה החדשה שמציגה את התפשטות הקורונה בישראל

מפה חדשה השופכת אור על מצב תחלואת הקורונה בכל שכונה גם לפי סיווג חברתי-כלכלי, מאפשרת הבנה מדויקת יותר של כמות הנדבקים בכל חלקי הערים. לחצו כאן למפה.

המפה מציגה את קצב העלייה בתחלואה של אזרחי ישראל מאז 18 במאי לפי כל אזור בעיר על ידי משחק עם כפתור התאריך שממוקם בראש המפה. כך למשל ניתן לראות בצורה ברורה יותר כיצד חולקו שכונות העיר טבריה ועל אילו מהן הוטל סגר נקודתי בשבוע שעבר כשבכל שכונה גם מופיע המצב החברתי-כלכלי של תושביה. האזורים האדומים בעיר, אלו שהוטל עליהם סגר, אלו שכונות שמדורגות בציון 2-3 על ידי הלמ"ס – כלומר מצב חברתי-כלכלי נמוך, לעומת שכונות שמדורגות בציון 5-6 וכבר שוחררו מהסגר.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דמי האבטלה ששילם הביטוח הלאומי בשלושה חודשים: 8.1 מיליארד שקל

לשכת עבודה בת"א
לשכת עבודה בת"אצילום: תומר אפלבאום

דמי האבטלה ששילם המוסד לביטוח לאומי בגין מארס עד מאי 2020 מסתכמים ב-8.1 מיליארד שקל – זינוק אדיר לעומת התשלומים לפני משבר הקורונה, שהסתכמו ב-350-300 מיליון שקל בחודש.

התשלומים של דמי האבטלה הגיעו לשיא של כ-3.5 מיליארד שקל באפריל (דמי האבטלה בגין אפריל שולמו בפועל במאי), וירדו ל-2.9 מיליארד שקל במאי. סכום התשלומים באפריל לבדו קרוב לדמי האבטלה ששילם הביטוח הלאומי במשך 2020 כולה. למרות העלייה החדה בתשלומים, הם נמוכים מהתחזיות הקשות שפירסם הביטוח הלאומי בסוף מארס.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

121 חיוביים לקורונה מאז חצות, עלייה במספר המאושפזים, החולים במצב קשה ובשיעור הבדיקות החיוביות

121 בני אדם בישראל אובחנו חיוביים לקורונה מאז חצות, מתוך 2,848 בדיקות - כך מעדכן משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 4.2% לאחר 3.8% אתמול ו-3.7% שלשום.

מניין המתים עלה מאז חצות ב-1 ל-320. מספר המאושפזים בבתי החולים עלה מ-224 ל-228. עלייה נרשמה גם במספר החולים קשה - מ-43 אתמול ל-46 נכון להבוקר. 66 חולים מאושפזים במצב בינוני.

1,400 אנשי צוותי רפואה שוהים בבידוד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נזקי הקורונה נחשפים: פתאל הפסידה 307 מיליון שקל; מוכרת שלושה מלונות באירופה

מלון של רשת פתאל באמסטרדם
מלון של רשת פתאל באמסטרדםצילום: פתאל

פתאל החזקות, רשת בתי המלון שבשליטת דוד פתאל, פירסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2020 בצל ההתמודדות עם משבר הקורונה החל ממארס 2020.

החברה הפסידה ברבעון הראשון כ-307 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של כ-88 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019 (מיוחס לבעלי המניות). ההפסד לאחר נטרול השפעת התקן החשבונאי IFRS 16 מסתכם בכ-230 מיליון שקל לעומת הפסד של 52 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

פתאל העריכה כי הכנסותיה והרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) צפויים לרדת באופן מהותי ברבעון השני והשלישי של השנה כתוצאה ישירה מסגירת מרבית מלונות הקבוצה ברבעון השני ועצירת פעילותה העסקית עקב משבר הקורונה. ביולי תבצע החברה הנפקת זכויות בהיקף של כ-100 מיליון שקל במסגרתה ישקיע דוד פתאל 57 מיליון שקל.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

714 חיובים לקורונה אתמול, שיעור הבדיקות החיוביות - 4%

714 בני אדם בישראל אובחנו אתמול חיוביים לקורונה, מתוך 18,183 בדיקות - כך עולה מדו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות הגיע ל-4%.

42 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים. מספר החולים הפעילים (מי שנמצאו חיוביים לקורונה, גם אם לא פיתחו תסמינים) בישראל חצה את ה-7,000 ועומד כעת על 7,015.

קצב הגידול היומי במספר הנדבקים הוא 12% וקצב ההכפלה (מספר הימים שבהם מספר החולים מכפיל את עצמו) עומד על 6.

מוקדי התחלואה: טבריה, אלעד, כפר קאסם, ירושלים, בני ברק, לוד, בת ים, אשדוד, רהט וערערה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המחאה שבדרך: האם נתניהו יצליח להסיט ממנו את הזעם?

מחאה נגד נתניהו
מחאה נגד נתניהוצילום: אמיל סלמן

תהיה מחאה או לא? הציבור יצא לרחובות או לא? האם הזעם יתבטא בהפגנות סוערות? הדיון הציבורי שמתפתח באחרונה בשאלה הזו נולד בעקבות שורה של אירועים, ובראשם המשבר הכלכלי הנובע מהתפשטות נגיף הקורונה.

מיליון מובטלים, עשרות אלפי עסקים שנסגרו, הממשלה המנופחת בהיסטוריה של ישראל ודאגתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ לרווחתם האישית, היא חומר בעירה אפקטיבי להתפרצות מחאה. הוסיפו לכך את מצבו המשפטי של נתניהו, שעניינו - האם ראוי שנאשם בפלילים יכהן כראש ממשלה - עדיין מצוי במחלוקת ציבורית עזה, ותקבלו את כל הסיבות כדי שהציבור יצא לרחובות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שש שנות לימוד ובלי סטאז': התוכנית שתמנע מחסור של 4,000 רופאים בתוך עשור

פרופ' ציון חגי. לא מעט חסמים עומדים בפני השינוי שהוא מתכנן להציג בקרוב
פרופ' ציון חגי. לא מעט חסמים עומדים בפני השינוי שהוא מתכנן להציג בקרובצילום: אייל טואג

"אפשר לקצר את לימודי הרפואה, לוותר על חובת הסטאז' ולהכשיר רופאים בשש שנים במקום בשבע", אומר יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, בראיון ל–TheMarker, "לא יכול להיות שנצעק שיש מחסור ברופאים ולא נטפל בזה".

אחד המשברים הגדולים במערכת הבריאות בעשורים האחרונים מתקרב אלינו בצעדי ענק — מחסור עצום ברופאים. שלל גורמים מתלכדים יחד וגורמים לו: יותר מ–50% מהרופאים בישראל חצו את גיל 55, מה שהופך אותם למבוגרים בעולם אחרי איטליה; מנגד, ישראל מכשירה את מספר הרופאים הנמוך בעולם המערבי ביחס לאוכלוסייתה; אנחנו גם שיאני העולם ב"מיקור חוץ" של לימודי הרפואה, כאשר שישה מכל 10 רופאים שעובדים כאן למדו בחו"ל.

יתרה מכך, הנה שני אבסורדים שמתקיימים במקביל: מסלול ההכשרה של רופאים בישראל הוא הארוך ביותר במערב ונמשך שבע שנים; ואף שצוואר הבקבוק המרכזי להכשרת הרופאים הוא השדות הקליניים בבתי החולים — מאות סטודנטים זרים לומדים בישראל בכל שנה ותופסים את מקומם של הסטודנטים הישראלים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלייה בפתיחת התיקים בהוצאה לפועל על ידי חברות אשראי חוץ־בנקאי

לשכת הוצאה לפועל
לשכת הוצאה לפועל

המצב הקשה במשק מתבטא גם בנתוני רשות האכיפה והגבייה המתייחסים לחברות האשראי החוץ־בנקאי. מהנתונים עולה כי במאי נפתחו בהוצאה לפועל על ידי גופי אשראי חוץ־בנקאיים 2,358 תיקים, לעומת 2,234 תיקים במאי אשתקד. לכאורה מדובר בעלייה של 6% בלבד, אך הפער משמעותי בהתחשב בכך שסך התיקים שנפתחו ירד באותה תקופה ב–16%.

כך, במאי השנה נפתחו 23,802 תיקים לעומת 28,348 תיקים במאי 2019. דווקא בבנקים חלה ירידה בפתיחת תיקי ההוצאה לפועל: 2,078 תיקים נפתחו במאי השנה, לעומת 3,511 במאי 2019. את הפער ניתן להסביר בדחיית פירעון ההלוואות שניתנה על ידי הבנקים, כחלק מהמתווה שגובש על ידי בנק ישראל לכלל מערכת הבנקאות, שלא היתה לו מקבילה באפיקים החוץ־בנקאיים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תסמינים של פניקה: שופכים מיליארדים, שלא מגיעים לשטח

חנות להשכרה/למכירה בירושלים
חנות להשכרה/למכירה בירושליםצילום: אמיל סלמן

מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות, שעליו החליטה הממ­שלה ב–24 באפריל, היה אמור לספק סיוע מהיר לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. הגשת הבקשות למענק נפתחה לפני יותר מחודש וחצי - אבל עד כה, רק כשליש מהסכום שתוקצב למענק שולם לעסקים.

לפי נתוני רשות המסים, עד אתמול הוגשו 86.4 אלף בקשות לקבלת מענק ההשתתפות בהוצאות, המכונה גם "הפעימה השלישית". סכום המענק הוא עד 400 אלף שקל לעסק, ללא תלות בזכאות למענק לעידוד תעסוקה - שנחקק באחרונה, ובשירות התעסוקה ורשות המסים נערכים לשלמו.

מתוך הבקשות שהוגשו, הושלם הטיפול בכ–69.9 אלף. עוד כ–16.5 אלף נמצאות בטיפול, ובכ–12.6 אלף מהן שולמו מקדמות, מאחר שנדרשת "בדיקה מעמיקה" של הבקשות, לדברי רשות המסים. שאר הבקשות

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker