עדכונים

עוד 265 חיוביים לקורונה אתמול; ירושלים, בני ברק, ת"א ואשדוד מובילות

265 בני אדם בישראל אובחנו חיוביים לקורונה ביום, מתוך 9,958 בדיקות - כך עHדכן משרד הבריאות. מגמת העלייה בשיעור התוצאות החיוביות נמשכת: 2.7% בשישי לאחר 2.5% בחמישי, 2.6% ברביעי ו-2.3% ביום שלישי.

מספר המתים עלה ל-314, עלייה של 5 מאז יום חמישי בערב.

189 חולים מאושפזים בבתי החולים. 46 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 28 מונשמים. 48 חולים מאושפזים במצב בינוני.

ירושלים היא העיר עם מספר המאובחנים הגדול ביותר בשלושת הימים האחרונים - 133. אחריה, בני ברק - 107, תל אביב - 98, אשדוד - 77, בת ים - 53, רהט - 36, לוד - 33, ערערה - 31.

441 חיוביים לקורונה אתמול, יותר מ-16 אלף בדיקות

אתמול (חמישי) נרשמו 441 חיוביים לקורונה בישראל, מתוך 16,067 בדיקות (כ-2.7%) - כך עולה מנתוני מרכז המידע והידע. 313 מתו עד כה מהמחלה בישראל. 

מוקדי הקורונה "הפעילים" הם טבריה, אלעד, לוד, ביתר עילית, בני ברק, אור יהודה, בת ים, אשדוד, חורה וערערה בנגב. 

מנתוני משרד הבריאות שפורסמו היום בצהריים עולה כי בישראל יש 42 חולים במצב קשה (לעומת 45 אתמול), ו-54 במצב בינוני (לעומת 52 אתמול). מספר המאושפזים עלה קלות, מ-186 אתמול בערב, ל-192 היום בצהריים.

נחתם הסכם למתן תגמולים מיוחדים לעובדי המעבדות המבצעים בדיקות לגילוי נגיף הקורונה

משרד האוצר וההסתדרות מסר כי נחתם הסכם למתן תגמולים מיוחדים לעובדי המעבדות במשרד הבריאות המבצעים בדיקות לגילוי נגיף הקורונה.

הממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר, קובי בר נתן; יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד; ויו"ר איגוד הביוכימאים, מיקרוביולוגים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון, סיכמו הלילה על הסדר תגמול מיוחד לביצוע בדיקות לגילוי נגיף הקורונה במעבדות בריאות הציבור ובבתי החולים הממשלתיים, ועל סיום סכסוך העבודה שהכריזה ההסתדרות לעניין בדיקות הקורונה.

לשם התמודדות מערכת הבריאות עם משבר הקורונה, נדרשים עובדי המעבדות להתגייס ולעמוד בחזית המאבק, לבצע בדיקות לגילוי נגיף הקורונה בהיקפים נרחבים, בקבועי זמן מהירים ובזמינות מתמדת.

הסכם זה נחתם מתוך הערכה ורגשי תודה לעובדי המעבדות העושים לילות כימים בעבודה מאומצת, ופועלים בחזית המאבק בנגיף הקורונה ובלימת התפשטותו, ומתוך שאיפה להבטיח מענה רחב ומהיר לביצוע בדיקות לגילוי נגיף הקורונה, עבור קטיעת שרשראות ההדבקה וצמצום החשיפה לנגיף.

בעקבות העלייה בתחלואה: הגבלות חדשות על אשדוד ובת ים

בעקבות העלייה בתחלואת הקורונה: הגבלות חדשות על אשדוד ובת ים.

בת ים: 
סגירת מוסדות החינוך החל מכיתה ה'.
איסור על התקהלות של מעל 10 אנשים.
אכיפה מוגברת בחתונות ובמקומות נוספים.

אשדוד – הגבלות על רובעים ג', ז' ו-ח':
סגירת מוסדות חינוך. 
איסור על התקהלות של מעל 10 אנשים.

בנוסף, ועדת השרים להגדרת "אזור מוגבל" החליטה להאריך את ההכרזה על שכונה 2 בערערה כ"אזור מוגבל" עד ליום 1.7.2020 בשעה 8:00 בבוקר. ההכרזה תיכנס לתוקפה מחר (ו׳) בשעה 8:00 בבוקר.

בשכונת עג'מי ביפו וברהט יוסרו ההגבלות ותוגבר האכיפה. 

308 חיוביים לקורונה מאז חצות, ירידה במספר המאושפזים

356 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו מאמש, כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב (חמישי). מספר החולים הפעילים עלה ל-6,084, מהם 186 מאושפזים בבתי החולים (ירידה לעומת 189 אתמול). 47 מהחולים במצב קשה, מהם 28 מונשמים. עד כה החלימו 16,007 איש מהמחלה, 67 מהם מאמש. מספר המתים מקורונה עלה מאמש באחד ל-309. לפי משרד הבריאות, 11,044 בדיקות נערכו מאתמול.

"הסקר הסרולוגי הלאומי יוביל לתוצאות מוטות ולא מייצגות"

בדיקת קורונה בתחנה המרכזית בת"אצילום: מגד גוזני

הסטטיסטיקן הלאומי ומנהל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), פרופ' דני פפרמן, פירסם היום (חמישי) אזהרה חריפה שלפיה הסקר הסרולוגי של משרד הבריאות, שאמור לצאת לדרך בשבוע הבא, "יוביל לתוצאות מוטות ולא מייצגות".

פפרמן טוען שפנה לגורמים הבכירים ביותר במשרד הבריאות ובמשרדי ממשלה רלוונטיים אחרים כבר לפני יותר משבועיים. "התרעתי על ביצוע הסקר במתכונת המוצעת וביקשתי לקיים דיון מעמיק בנושא, אך להפתעתי ואכזבתי, לא זכיתי לכל תגובה".

לכתבה המלאה

תרופה לקורונה שהוגדרה כפורצת דרך עלולה לסכן חולים במצב בינוני

אנשי צוות רפואי בבית חולים המטפל בחולי קורונה במוסקבה, בחודש שעבר צילום: MAXIM SHEMETOV/רויטרס

מדענים בבריטניה הודיעו בשבוע שעבר על פריצת דרך משמעותית במאבק נגד נגיף הקורונה, ודיווחו שמצאו את התרופה הראשונה המקטינה את מקרי המוות בקרב חולי קוביד 19 שמצבם אנוש. נתוני המחקר שלהם פורסמו תחילה בהודעה תמציתית לעיתונות. המחקר המלא, שטרם עבר ביקורת עמיתים או פורסם בכתב עת מדעי, הועלה בימים האחרונים לרשת - והוא מכיל הפתעה.

ממצאי המחקר מלמדים שהתרופה דקסמתזון (Dexamethasone) - סטרואיד זול וזמין בשוק - אמנם מסייעת לחולי קוביד 19 קשים, אבל גם עלולה להיות מסוכנת לחולים שמצבם קל יותר ושעיתוי הטיפול בתרופה קריטי. "התרופה עלולה להזיק לחולים מסוימים, אבל אנחנו לא ממש יודעים מי הם החולים הללו", אומר סמואל בראון, עוזר מרצה למחלות ריאה בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת יוטה בסולט לייק סיטי, שלא היה מעורב במחקר.

לכתבה המלאה

למרות השלכות משבר הקורונה – פוקס מחלקת דיווידנד של 50 מיליון שקל

הראל ויזלצילום: דימה טליאנסקי

קבוצת האופנה פוקס הכריזה על חלוקת דיווידנד של כ-50 מיליון שקל עם פרסום הדו"חות הכספיים - חרף משבר הקורונה. ויזל אחזקות, שבה שותף המנכ"ל הראל ויזל, תקבל דיווידנד של 12 מיליון שקל, כמו גם משפחת פוקס. בחמש השנים האחרונות חילקה פוקס דיווידנד בכ-240 מיליון שקל. המניה מזנקת ב-4%.

הכנסות הקבוצה ברבעון הראשון, על בסיס הדיווח המגזרי ל-100% מהפעילות, הסתכמו ב-640.2 מיליון שקל - ירידה של 3.6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הכנסותיה החשבונאיות של פוקס דווקא עלו ב-14% לכ-580 מיליון שקל בשל איחוד תוצאותיהן של החברות בילי האוס, יאנגה ו-FWS (אמריקן איגל) בראשונה בדו"חות הכספיים; לצד עלייה במכירות במותגים החדשים, בהם פוטלוקר, נייקי בקנדה, שילב ובאתר הסחר טרמינל איקס, וגידול במכירות בחנויות הזהות, בנטרול השפעת הסגר מאמצע מארס.

לכתבה המלאה

המחירון המלא: מאות שקלים על כל בדיקת קורונה שתבוצע במהירות

צילום: Moti Milrod

המדינה מעלה הילוך בניסיון להביא לקיצור לוח הזמנים של בדיקות הקורונה: מההפניה ועד הפענוח. במבחן תמיכה שנשלח אתמול (ד') לקופות החולים הודיע משרד הבריאות על תוכנית תמריצים שאמורה לכוון את הקופות לסגור את מעגל הבדיקה במהירות האפשרית, תוך תעדוף הפריפריה שסובלת היום מזמני המתנה ארוכים יותר ומיעוט בדיקות יחסי. לצורך כך הוקצו 120 מיליון שקל שיתחלקו על פני שלושה חודשים: מאי, יוני ויולי. כלומר, פרויקט הבדיקות מתוקצב בכ-40 מיליון שקל בחודש.

על פי התמריצים החדשים, שיחולו גם רטרואקטיבית מתחילת חודש מאי, עבור כל בדיקה שהושלמה מהדיגום ועד סיום יום העבודה שלמחרת ההפניה תקבל הקופה 170 שקל. עבור בדיקה שבוצעה ביום ההפניה וגם הושלמה עד ביום יום העבודה שלמחרת - תקבל הקופה 200 שקל. בדיקת מטופל בבית מלון קורונה שהושלמה עד יום העבודה למחרת - 230 שקל. עבור בדיקה בבית המטופל תקבל הקופה 300 שקל, ואת הסכום הגבוה ביותר, 400 שקל, תקבל הקופה על בדיקה בבית המטופל ביישובי הפריפריה הגיאוגרפית, שהושלמה עד יום המחרת.

לכתבה המלאה

עודד קטש הוצא לחל"ת - ותובע את איגוד הכדורסל ב-287 אלף שקל

עודד קטשצילום: אילן אסייג

לאחר שבית המשפט השלום בתל אביב פסק כי משבר הקורונה אינו מעניק תירוץ משפטי להפסקת תשלום דמי שכירות, עתה הגיע תורן של תביעות עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) בשל המשבר.

עודד קטש, מגדולי שחקני הכדורסל בישראל ומאמן הפועל ירושלים ונבחרת ישראל בכדורסל, תובע את איגוד הכדורסל בסכום של כ-287 אלף שקל. הסיבה: באיגוד הוציאו אותו לחל"ת באופן חד צדדי - בזמן שהנבחרת ממילא לא היתה אמורה להתאמן.

לכתבה המלאה

עידן הנחושת: מגפת הקורונה עשויה לעורר מרוץ למתכת האדומה

נחושתצילום: Nguyen Huy Kham/רויטרס

מגפת הקורונה עשויה לעודד את הביקוש לנחושת - כך לפי מנהלים בחברת המחקר והייעוץ יורו-אסיה גרופ. בין הסיבות: השקעות הממשלות שיגבירו את הביקוש למתכת האדומה. הסחורה, שנתפסת כמדד למצב הכלכלה, ספגה מכה קשה במגפת הקורונה.

הירידה בביקוש גרמה לירידת מחיר הנחושת במארס. עם זאת, הנחושת נסחרה אתמול בבורסת המתכות של לונדון ב-5,909 דולר לטונה. – עלייה של 0.5%. בתחילת החודש הנחושת עלתה ל-5,928 דולר לטונה – המחיר הגבוהה ביותר זה חמישה חודשים.

לכתבה המלאה

עלייה במספר החולים במצב קשה, שיעור התוצאות החיוביות ממשיך לגדול

61 בני אדם בישראל אובחנו חיוביים לקורונה מאז חצות, מתוך 2,226 בדיקות - כך מעדכן משרד הבריאות. מגמת העלייה בשיעור הבדיקות החיוביות נמשכת. אחוז הבדיקות החיוביות כעת הוא 2.7%.

מספר החולים במצב קשה גדל מ-46 ל-49, בהם 29 מונשמים. מניין החולים במצב בינוני טיפס מ-41 ל-45. בסך הכל, מאושפזים בבתי החולים 189 בני אדם - ללא שינוי לעומת אתמול.

464 חיוביים לקורונה אתמול, קצב הגידול בנדבקים - 10% ביום

464 בני אדם בישראל אובחנו אתמול חיוביים לקורונה, מתוך 16,924 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות ממשיך לטפס וניצב על 2.74%. כך עולה מדו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה.

קצב הגידול של הנדבקים הוא 10% ביום. קצב ההכפלה (מספר הימים להכפלת מספר החולים) עומד על 7.

46 חולים מאושפזים במצב קשה. מספר החולים הפעילים עלה ל-5,835.

47% מהנדבקים החדשים הם בגילאי 49-20, 29% בגילאי 19-0 ו-16% בגילאי 69-50.

בתי האבות: משרד הבריאות נטש אותנו

בית אבות בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

"פרצה מגפת הקורונה, ואנחנו חשבנו מה אפשר לעשות כדי לעזור. פנינו לאיציק קרייס (מנכ"ל בית החולים שיבא), והוא אמר לנו: 'בתי האבות הם לב הבעיה. זה השפיץ של הסיכון'. במזל גדול נכנסנו לבתי האבות בשלב מוקדם של המגפה. כך הצלחנו לבלום את ההידרדרות הקשה שיכולה היתה להיות בבתי האבות" - כך אמר רוני דואק, איש עסקים ויזם חברתי, שעמד בראש קואליציה של ארגונים חברתיים שניהלה בשלושת החודשים האחרונים את "ושמרת" - מיזם פילנתרופי שסייע במיגון בתי האבות בישראל במהלך מגפת הקורונה.

"ושמרת" שפכו 15 מיליון שקל על רכישת ציוד מיגון, הדרכות, הטמעות, קביעת נוהלי טיפול בהתפרצות מגפה במוסד סיעודי, וגם סיפקו סיוע מהיר לכל מוסד שהיתה בו התפרצות. זה קצת מוזר שמיזם פילנתרופי ניהל את חזית המיגון של בתי האבות, במהלך המגפה הקשה אי פעם, אבל מה שעוד יותר מוזר זה ש"ושמרת" מסיימים בסוף החודש את תפקידם, ואין מי שימלא את מקומם.

לכתבה המלאה

"הכרזנו על מצב חירום לפני הסגר, בבנק ישראל הסתכלו עלינו כמו משוגעים"

אייל בן חייםצילום: אייל טואג

לפני קצת יותר משנה השיק בנק לאומי חטיבת תפעול, והעמיד בראשה את אייל בן חיים. בתקופת הקורונה קיבלה החטיבה החדשה משמעות מיוחדת. "עוד לפני הקורונה התחלנו לחשוב על התמודדות עם מצבי קיצון - מה יקרה אם יהיה שיטפון, חסימת כבישים או אירועים אחרים - וזה עזר לנו בחודשים האחרונים", אומר בן חיים בראיון ל–TheMarker.

לדבריו, "עוד לפני הסגר היינו הראשונים להכריז על מצב חירום, כבר ב–1 במארס. בישיבות בבנק ישראל הסתכלו עלינו כמו משוגעים. דיברנו עם בנקים דומים לנו באירופה ובארה"ב ועם ישראלים שחיים באיטליה, כדי ללמוד".

לכתבה המלאה

משקי בית ועסקים נגד הבנקים: "מה כל כך בוער להעביר תיק להוצאה לפועל מיד בתום הסגר?"

בתי עסק סגורים בעקבות הקורונהצילום: עופר וקנין

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, שלח אתמול מכתב למערכת הבנקאות ובו הדגיש כי על הבנקים להמשיך לנקוט הקלות כלפי לקוחות שמתקשים בהחזר החובות, כדי לסייע במניעת הידרדרות עתידית.

במכתבו הדגיש אבידן כי אף שבשבועות האחרונים חוזרת מערכת הבנקאות לשגרה, משבר הקורונה עדיין לא הגיע לסיומו. הוא כתב כי "משקי בית ועסקים רבים מושפעים וימשיכו להיות מושפעים מהשלכות המשבר שנכפה עליהם. על רקע שיעור האבטלה הגבוה והפגיעה בחוסנם הפיננסי של לקוחות ממגזרים ומענפים מגוונים, הלקוחות עומדים בפני אתגרים משמעותיים, שכן הכנסתם ויכולת השתכרותם נפגעו באופן משמעותי ולזמן ממושך שאורכו איננו ודאי", נכתב.

לכתבה המלאה

גנץ הורה: להיערך לפתיחת מלונות קורונה נוספים

בעקבות העלייה בתחלואה, הורה שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, להיערך לפתיחת "מלונות "קורונה" נוספים. המלונות יהיו ערוכים להפעלה בתוך 48 שעות מרגע חתימת ההתקשרות.

במקביל, פתח אתמול משרד הביטחון מלון נוסף בבית ספר שדה חרמון, סמוך לקיבוץ שניר. המלון מיועד למשפחות ומופעל על ידי פיקוד העורף.

נכון להיום, מפעיל פיקוד העורף 6 "מלונות קורונה" המיועדים לחולים במצב קל ולמי שמחוייבים להיות בבידוד אך אינם יכולים להיות בבידוד ביתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker