קורונה - עדכונים שוטפים | משרד הבריאות: לבצע בדיקות נוגדנים כהיערכות לגל שני, יועצי המל"ל: בזבוז משאבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

הסכם עם האוצר: הגנים הפרטיים ייפתחו ביום ראשון - ויקבלו מענק של מאות שקלים לכל ילד

גן סגור בתל אביב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

חלק מגני הילדים הפרטיים לילדים עד גיל 3 ייפתחו ביום ראשון, בעקבות הסכם שהושג הלילה (ה') עם משרד האוצר. לפי ההסכם, על הגנים הפרטיים לעמוד בדרישות משרד הבריאות ולפתוח את הגנים בקבוצות של עד 17 ילדים בכיתה או בחדר. הגנים הפרטיים יקבלו מהמדינה מענק של מאות שקלים ועד 1,200 שקל לכל ילד הלומד בגן, וכן יקבלו פטור מארנונה לשלושה חדשים ופיצוי על הירידה בהכנסות (שניתן לעסקים קטנים).

ההסכם נחתם מול חלק מהארגונים המייצגים את גני הילדים. לפי הערכות, מדובר ב-4,000-3,000 גנים פרטיים, מבין כ-10,000 גנים. גני הילדים הפרטיים אינם מפוקחים על ידי המדינה, ולכן אין אף גוף שמנחה אותם כיצד יש לפתוח את הגן, אילו פעולות יש לבצע ואף גוף ממשלתי לא מפקח על הנעשה בהם. 

לפי ההסכם, הגנים הפרטיים יקבלו מענק חד-פעמי, לפי גודל הגן: גנים שיש בהם 12-7 ילדים יקבלו 350 שקל לילד (עד 4,200 שקל), גנים שיש בהם 24-13 ילדים יקבלו תוספת של 700 שקל מהילד ה-13 (עד 12.1 אלף שקל), וגנים גדולים יותר יקבלו 1,200 שקל על כל ילד החל מהילד ה-24. כך, גן עם 30 ילדים יקבל מענק של כ-30 אלף שקל.

לכתבה המלאה

המחלוקת החריפה בין משרד הבריאות ליועצי המל"ל

משרד הבריאות מתכנן לבצע בדיקות לאיתור נוגדנים (בדיקות סרולוגיות) לכמאה אלף אזרחים כדי לקבל תמונת מצב של התפשטות נגיף הקורונה בישראל ולהיערך לגל שני של תחלואה. כך אמר שלשום מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, בראיון לניו יורק טיימס. במקביל לבדיקות הסרולוגיות גם מתרחב השימוש בבדיקות מטוש (PCR) לצורך בדיקת הסקר. ראש הצוות המייעץ למטה לביטחון לאומי (מל"ל) פרופסור אלי וקסמן מתח ביקורת על האפשרות שתיעשה בדיקת סקר, בטענה שמדובר במהלך מיותר שיבזבז משאבים לשווא. מנהלת המרכז לבקרת מחלות פרופסור ליטל קינן בוקר השיבה לביקורת, וכינתה את המהלך של משרד הבריאות "הכרחי".

בר סימן טוב אמר שהבדיקות יחלו בעוד כשבוע או שבועיים וייערכו בקופות החולים. "זו המשימה החשובה ביותר: להיערך לגל הבא, במיוחד זה שיבוא במשך החורף", אמר. "למזלנו הנגיף תפס אותנו לאחר עונת השפעת, אבל אנחנו לא יכולים להניח שלא יהיה גל נוסף או שזה לא יקרה במשך הקיץ". מטרת הסקר היא לזהות באיזה היקף נחשפה האוכלוסייה לנגיף ופיתחה נוגדנים אליו, ואם אכן יהיה מדובר בשיעור ניכר ממנה — ייתכן שתתפתח "חסינות עדר" שתאפשר לעמוד בפני התפרצות נוספת. אך אם יתברר כי רק שיעור קטן מהאוכלוסייה נחשף לווירוס, ההתפרצות עלולה לשוב בעוצמה רבה יותר. בר סימן טוב אמר כי ההערכות על שיעור הישראלים שפיתחו נוגדנים נעות בין פחות מאחוז אחד ליותר מעשרה אחוזים. "אנחנו רוצים לדעת את האמת", אמר.

אלא שהצוות בראשות וקסמן סבור כי שיעור הידבקות האוכלוסיה בישראל הוא נמוך מאד וכי שחרור הציבור מן הסגר, תחת ההנחה שחסינות עדר אכן הקיימת עלולה להוביל לאסון ולגל תחלואה עוצמתי יותר מזה שנחווה עד כה. לדברי פרופסור וקסמן, צוותו מעריך כי שיעור הנשאים בישראל עומד על כ-0.1% בלבד — כלומר אחד מאלף.

לכתבה המלאה

14.9 מיליארד שקל, רק באפריל: הגירעון כבר זינק ל-4.8% מהתמ"ג

הגירעון בתקציב המדינה זינק ל-4.8% מהתמ"ג (גירעון מצטבר ב-12 החודשים האחרונים) באפריל בעקבות משבר הקורונה, לעומת 4% במארס, 3.1% בפברואר ו-3.2% בינואר

ב-2019 הסתכם הגירעון ב-3.7%, ובחודשיים הראשונים של 2020 הוא ירד בעקבות הריסון התקציבי שנכפה על הממשלה בגלל מנגנון התקציב ההמשכי, ונוכח העובדה שהכנסות המדינה ממסים דווקא צמחו בתחילת השנה. בפברואר, הגירעון ירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2018. 

באפריל 2020 לבדו הסתכם הגירעון התקציבי ב-14.9 מיליארד שקל, לעומת גירעון של 4.9 מיליארד שקל באפריל אשתקד.

(אבי וקסמן)

12 שעות עבודה - במקום 26: המתמחים לא רוצים לחזור לימים שלפני הקורונה - גם בצה"ל כבר הבינו כמה חשוב ל

הפגנת הרופאים המתמחים בבית החולים וולפסון, במאיצילום: מרש"ם

מחזה יוצא דופן לימי הקורונה מתרחש בשבועיים האחרונים מחוץ לבתי חולים ברחבי הארץ: רופאים מתמחים יוצאים מבתי החולים, נושאים שלטים ומפגינים. הפעם זו לא הפגנת סולידריות, מחיאות כפיים וגאווה - אלא הפגנת זעם נגד ההנהלות שלהם ונגד הנהגת מערכת הבריאות.

מחאת המתמחים החדשה ממוקדת מאוד והדרישה הפשוטה שלהם מופיעה על גבי השלטים: "לא חוזרים ולא חוזרות ל-26 שעות", "מתים מעייפות", "רופא לא עבד" ועוד. עד היום התקיימו הפגנות כאלה באיכילוב, שיבא, אסותא אשדוד, מאיר, רמב"ם, ואפילו יוספטל באילת. היום (ד') מחו גם בוולפסון, ומחר בנהריה.

בעוד המדינה, ההסתדרות הרפואית והמעסיקים מתמהמהים כבר שנים רבות בפתרון הפלונטר של תורנויות המתמחים, יש ארגון אחד ענק - צה"ל - שממש באחרונה הכריז על שינוי דרמטי במוסד עתיק יומין: שעות השינה המטכ"ליות.

כבר יותר מ-35 שנה שבצה"ל מנהיגים מדיניות של שש שעות שינה חובה, ולפני שבועיים נכנסה לתוקף פקודת מטכ"ל חדשה הקובעת כי כל חייל זכאי לשבע שעות שינה רצופה בכל יממה - שעה שלמה יותר מבעבר. הפקודה שחלה על כל החיילים, כולל אלה שבאימונים, תרגילים ופעילות מבצעית (למעט במצבי חירום) מפורטת מאוד וקובעת כי השינה תינתן לחיילים בין 22:00  ל-6:00, וכי חובה לספק לחיילים תנאי שינה הולמים הכוללים חשיכה ושקט, ושמה דגש מיוחד על הלילות שלפני היציאה הביתה מהבסיסים.

לכתבה המלאה

בריטניה: יותר מ-30 אלף מתו מנגיף קורונה

שר השיכון של בריטניה, שהעביר היום (רביעי) את התדרוך היומי לעיתונאים בדאונינג 10 אמר כי מניין המתים הרשמי מנגיף קורונה בממלכה המאוחדת חצה את רף ה-30 אלף. היום דווח על עוד 649 מתים, ובכך עולה מניין המתים ל-30,076. 

בחודש מארס העריכו פקידים בממשלת בריטניה כי מצב שבו מניין הקורבנות יישאר נמוך מ-20 אלף הוא מצב טוב. 

(גרדיאן)

בלוף התעסוקה: גברים יחזרו לעבודה, נשים יישארו בבית

אישה עובדת. אילוסטרציהצילום: Bloomberg

ח' היא עובדת שכירה שעדיין לא חזרה לעבודה, למרות האפשרות שניתנה לה. היא גם לא תשוב לעבודה כל עוד מערכת החינוך לא תיפתח. כאמא לשלושה ילדים בגילים שונים, ח' תישאר בבית על חשבון ימי החופשה שלה.

בבחירה בין העבודה של אמא לזו של אבא, הוחלט שבן זוגה של ח' ישוב לעבודה. הוא פשוט משתכר יותר. לח' ברור שהמעסיק סבלני כרגע, אך בעוד זמן קצר הלחץ יגבר. היא לא יודעת מה תעשה מול מערכת חינוך שהולכת בצעדים קטנים מדי, ולא ברור מתי תאפשר לה לשוב לעבודה מלאה.

א' נתקלה בבעיה אחרת. המעסיק שלה השיב מחופשה ללא תשלום (חל"ת) עובד גבר שהיא חנכה, אך לא אותה. הגבר נחשב למפרנס בבית, ולכן הוא שב לעבודה לפניה. הבת של נ' עדיין לא בת 3. היא חזרה לעבודה מחל"ת ועובדת בחצי משרה. המשכורת שלה תיפגע. למזלה, משכורתו של בעלה, עובד חיוני, נותרה ללא שינוי.

לכתבה המלאה

האוצר הודיע שיקצה מאות מיליונים למסגרות לגיל הרך, אך הטיל אחריות על הרשויות

משרד האוצר הודיע כי סיכם עם המשרד לשוויון חברתי להקצות 250 מיליון שקל לרשויות המקומיות כדי שיפעילו מסגרות לילדי הגנים ולגיל הרך במשך כל השבוע. התקציב אמור לשמש גם להסבת מבנים למסגרות חינוך. ההפעלה תהיה לפי קבוצות הפעילות בגנים כפי שקבע משרד הבריאות.

האוצר ייעד את התקציב להקמת שמרטפיות לילדי מעונות שלא יהיה להם מקום במסגרות ולילדי גנים בימים שבהם לא יפעלו הגנים. הרשויות המקומיות אחראיות להקמת השמרטפיות ולהפעלתן במבנים עירוניים שנותרו ריקים עקב הקורונה. על הרשות להחליט שהיא נענית לקול הקורא של משרד האוצר. 

ליגת העל בכדורגל תחודש ב-30 במאי

בשורה משמחת לאוהדי הספורט בישראל: ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את המתווה שגיבשו מינהלת הליגות בכדורגל, משרד הספורט ומשרד הבריאות, להחזרת ליגת העל והליגה הלאומית ב-30 במאי. 

מינהלת הליגות ומשרד הבריאות ניהלו שורה של פגישות בימים האחרונים, כשהיום הושגו ההבנות הסופיות לגבי המתווה שעל פיו יחזור הכדורגל המקצועני לפעילות. לאחר אישור משרד הבריאות, הנושא הובא לאישור ראש הממשלה, וקיבל חותמת סופית. 

(איתמר קציר ואור בוקר)

האם אנחנו בדרך להצלחה? כל מה שצריך לדעת על חיסון לקורונה

חיסוןצילום: בלומברג

יותר מ-100 חיסונים שונים לנגיף הקורונה נמצאים כיום בתהליכי פיתוח. על מערכת החיסון עצמה כבר דובר בטור קודם, וכעת ננסה להסביר איך עובד חיסון, מה ההבדל בין סוגי החיסונים השונים ואיזה חיסונים מכל סוג נמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים.

חיסון מתבסס על דרך הפעולה הטבעית של מערכת ההגנה של הגוף מפני מזיקים חיצוניים, שהיא מערכת החיסון. מערכת החיסון שלנו מחולקת לשניים - מערכת החיסון המולדת, ומערכת החיסון הנרכשת. שתי המערכות שונות זו מזו בבסיסן, אך הן עובדות יחד בשיתוף פעולה ובתיאום.

נגיף, או וירוס, הוא פתוגן הפולש לתאים אחרים (במקרה זה, תאי הגוף שלנו) ומשתמש בתאים האלו על מנת להתקיים ולשכפל את עצמו. הנגיף הוא צבר של חומר גנטי שעטוף במעטפת של חלבונים. נגיף הקורונה מצופה בכמה סוגי חלבונים, כשהחלבון העיקרי שמתמקדים בו כיום בפיתוח החיסונים נקרא חלבון ספייק (spike).

לכתבה המלאה

מסתמן: החופש הגדול לא יקוצר - ולמשרד החינוך אין תקציב להפעלת קייטנות

קייטנות קיץצילום: דודו בכר

שר החינוך, רפי פרץ, הודיע כמה פעמים בימים האחרונים כי הוא אינו תומך בקיצור נוסף של החופש הגדול, וכי במקום זאת הוא מעדיף לסייע להורים לשוב לעבודה על ידי הפעלת קייטנות בבתי הספר וגני הילדים למשך שלושה שבועות ביולי, ואולי אף באוגוסט. 

הבעיה היא שהעלות של הקייטנות מסתכמות ב-900-800 מיליון שקל לפי ההערכות, ולמשרד החינוך אין את התקציב הדרוש לשם כך. בנוסף, משרד החינוך אינו פועל כדי ליישם את החלטת הממשלה לקיצור החופש הגדול, שהיתה כרוכה בצמצום משמעותי של שעות הלמידה מרחוק באפריל ומאי. 

עם החזרה ללימודים של חלק מהמעונות וגני הילדים בשבוע הבא, המדינה תחל בהליך הדרגתי של חזרה ללימודים, שיאפשר להורים לחזור לעבודה. מאחר שהחזרה ללימודים נתקלת בקשיים, יחלוף זמן רב עד לחזרה מלאה לשגרה בבתי הספר. גני הילדים יפעלו במתכונת חלקית, ואילו תלמידי כיתות ד'-י' יחזרו ללימודים רק לקראת סוף החודש או ב-1 ביוני.

לכתבה המלאה

הבנקים חוזרים לשגרה - אבל צריך לקבוע פגישות מראש

לאחר שבמארס עבדו הבנקים במתכונת חלקית ורוב הסניפים היו סגורים, הם חוזרים לשגרה. בנק דיסקונט פתח את כל סניפיו ביום שני, בנק הפועלים הודיע כי החל ביום ראשון כל הסניפים יהיו פתוחים ובבנק לאומי יפתחו את כל הסניפים החל ביום שני. 

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, כדי להגן על בריאות העובדים והלקוחות, קבלת קהל תתבצע רק לאחר קביעת פגישה מראש. 

(ג'ניה וולינסקי)

6,342 שקל בחודש: "העובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו - בעלי המשכורות הנמוכות ביותר"

קניון מושבת בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

מניתוח של אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר עולה כי העובדים המושבתים בעקבות משבר הקורונה השתכרו 33% פחות מהשכר הממוצע במשק.

השכר הממוצע של המושבתים היה 6,342 שקל לחודש, בהשוואה לשכר הממוצע במשק בשנת 2019 שהיה 10,481 שקל לחודש. המשמעות היא שהעובדים שנפגעו הכי קשה ממשבר הקורונה ואיבדו את עבודתם בגין חל"ת או פיטורים היו העובדים שהרוויחו שכר נמוך. מאחר שמדובר בעובדים החלשים ביותר, ההערכה היא כי יהיה זה אתגר גדול לשלבם שוב בשוק העבודה.

באגף הכלכלנית הראשית באוצר הצליבו בין נתוני שירות התעסוקה, הביטוח הלאומי ורשות המסים. מהניתוח עולה כי בכל הענפים ובכל סוגי החברות שכרם של העובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו בעקבות משבר הקורונה היה נמוך בהשוואה לשכר בענף.

לכתבה המלאה

אובר תפטר 14% מעובדיה

חברת שיתוף הנסיעות אובר הודיעה היום כי תפטר 14% מהעובדים בחברה. מניית החברה יורדת בוול סטריט בכמעט 3% אחרי ההודעה. לפי הודעת החברה, היא תפטר 3,700 עובדים במחלקות שירות הלקוחות וגיוס הנהגים כדי להתמודד עם הירידה החדה בפעילות בעקבות התפרצות הקורונה.

החברה אמרה גם כי היא צופה שתוכנית הפיטורים תעלה לה 20 מיליון דולר. בנוסף, מנכ"ל החברה, דארה קוסרשהי, הודיע שהוא יוותר על שכר הבסיס שלו השנה. בשנה שעברה היה שכר הבסיס של קוסרשהי, ואולם כולל בונוסים ומניות שקיבל, שכרו הכולל היה יותר מ-42 מיליון דולר.

הודעת אובר מצטרפת להודעה של חברת השכרות הבתים לטווח קצר AirBNB שהודיעה אתמול שתפטר 1,900 עובדים, או 25% מהמועסקים בחברה.

משרד הבריאות אישר: אפשר לחזור היום ללימודים באוניברסיטאות ובמכללות

סטודנטים באוניברסיטה העברית. מאז שנת 2000 פערי ההשכלה בין יהודים לערבים רק התרחבוצילום: אוליבייה פיטוסי

משרד הבריאות אישר את המתווה לפתחית המכללות והאוניברסיטאות, תחת הגבלות. האישור מאפשר לחזור ללימודים כבר היום. 

הפעילות באוניברסיטאות ובמכללות תוגבל רק לפעילות במעבדות וסדנאות מעשיות בקבוצות קטנות של עד 15 אנשים. רק במקרים חריגים ומיוחדים - כמו סיוע לאוכלוסוית ייחודיות, בעלי מוגבלויות או לקויי למידה, או במקרה שמדובר בשיעור שלא ניתן לקיים באופן מקוון - ניתן יהיה לקיים שיעורים, אך במגבלות של עד 3 אנשים. בנוסף, ניתן יהיה לקיים שיעורי תגבור לקראת המבחנים של סמסטר ב׳ בקבוצות קטנות. ההנחיות קובעות כי יש לשמור על מרחק של 2 מטרים לכל אורך שעות הפעילות, פרט למקרים בהם ההנחיה אינה אפשרית, כמו למשל בלימודי רפואה. 

לפי ההנחיות, על הסטודנטים ואנשי הצוות להגיע למוסדות רק אחרי בדיקות חום בביתם, ולאחר שהצהירו כי אינם חולים, ועליהם לעטות מסיכות למשך כל שעות הפעילות במוסדות. 

כמו כן, במועצה להשכלה גבוהה העבירו לאוניברסיטאות ולמכללות הנחיות לגבי קיום בחינות סוף הסמסטר: קיום הבחינות יתאפשר רק לאחר מדידת חום לנבחנים, הסטודנטים יידרשו לחטא את ידיהם בחומר חיטוי שיוצב בכניסה לכל כיתה, ומספר הנבחנים בכל כיתה יוגבל ל-50-15 נבחנים ואנשי צוות בכיתה, בהתאם לגודלה (עד 15 נבחנים בכיתות ששטחן קטן מ-60 מ״ר, ועד 50 נבחנים בכיתות ששטחן עד 150 מ״ר). במקרה של בחינה במחשב, יחייב חיטוי של המקלדת וסביבת העבודה טרם הבחינה.

(ליאור דטל)

התרסקות של 99.5%: ירידה דרמטית בנתוני הכניסות והיציאות לישראל באפריל

נתב"ג בתקופת הקורונהצילום: RONEN ZVULUN / REUTERS

בעקבות מגפת הקורונה העולמית, חלה ירידה דרמטית בנתוני הכניסות והיציאות לישראל ומספר הטיסות באפריל - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ורשות שדות התעופה. בעקבות המשך ההגבלות על כניסת זרים לישראל, נרשמו כניסות מעטות של מבקרים באפריל 2020 - שבשגרה הוא חודש עמוס בשדה התעופה בשל חג הפסח. 

בחודש שעבר נכנסו לישראל כ-600 מבקרים בלבד דרך האוויר לעומת 428 אלף איש שהגיעו באפריל 2019. גם מבחינת יציאות הישראלים לחו"ל יש ירידה דרמטית: באפריל השנה נרשמו 2,700 יציאות לחו"ל ישראלים לעומת 799 אלף יציאות באפריל 2019. 

לכתבה המלאה

"הדרמה הפעם שונה לגמרי": לאן פונה שוק הנדל"ן ביום שאחרי הקורונה

מגדלים בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

2020 צפויה להיות שנה קשה מאוד לשוק הנדל"ן המקומי - כך עולה מבדיקה שערך אתר מדלן עבור TheMarker. מהבדיקה עולה כי השפעת משבר הקורונה על ירידות מחירי הדיור תהיה זניחה ותימשך חודשים ספורים, בעוד ההשפעה על מספר העסקות תהיה ניכרת - ועלולה לגרום לשיתוק בענף.

"ניתוח מספר העסקות בעת משברים מקומיים ועולמיים מעלה כי כל תקופה של חוסר ודאות מלווה בתגובה ראשונית של עצירה במספר העסקות בשוק הנדל"ן הישראלי - והשאלה כמה זמן זו תימשך", אומר איתן זינגר, מנכ"ל מדלן ישראל.  

במדלן נשענים על ניתוח משברים קודמים, בהם משבר הסאבפריים של 2008, המחאה החברתית ב-2011 וחוק מע"מ אפס מ-2014. לפי נתוני מדלן, בעוד המשבר הפיננסי של 2008 הכה גלים בכל העולם, בישראל חלה ירידה קלה של 3% בלבד בכמות העסקות בהשוואה ל-2007. במהלך 2009, שנת ההתאוששות, כבר חלה עלייה של 7% במספר העסקות לעומת השנה הקודמת. ב-2011, הפעם על רקע המחאה החברתית על יוקר המחייה, חלה ירידה חדה בכמות העסקות השנתית - צניחה של כ-20% בהשוואה ל-2010. ב-2012 זיכרון המחאה דעך ונרשמה עלייה של כ-21% בכמות העסקות.

לכתבה המלאה

מושיק רוט סוגר את מסעדתו באמסטרדם

השף מושיק רוט, מצליח לשמור בעקביות על כוכביוצילום: אוהד רומנו

למרות שבתחילת המשבר הודיע רוט שיסגור את מסעדתו, & Moshik המחזיקה בשני כוכבי מישלן, רק עד 6 באפריל, המקום לא נפתח מחדש. בעקבות היעדר הלקוחות וההכנסות, היום פרסם השף בחשבון האינסטגרם הפרטי שהמסעדה תסגור את דלתותיה לצמיתות. "היום המסעדה הגיפה את הווילון בפעם האחרונה", ציטט השף מתוך שירו של פרנק סינטרה. "זהו כנראה אחד הימים העצובים בחיי כי 'האושר' שלי בחיים הוא היכולת להגשים מדי יום את הייעוד שלי - בישול. לגסטרונומיה יש משהו מיוחד - היא מחברת בין אנשים, תרבויות ורעיונות, ועם הייחוד הזה אני התחברתי עם הצוות שלי (שאותו הערצתי), עם האורחים מכל רחבי העולם, ולבסוף עם עצמי. גסטרונומיה מעניקה לנו את הכוח לבטא את עצמנו, והאמינו לי שעם הפריבילגיה הזאת מדיעה מחויבות גדולה יותר. אני מאוהב ב'מוסד' הזה".

מושיק רוט מודיע על סגירת מסעדתו באמסטרדםקרדיט: מושיק רוט

לכתבה המלאה

אלכוג'ל על כל שולחן: המתווה של חולדאי והמסעדנים לחזרה לפעילות - עוד באמצע מאי

מסעדה סגורה בשל קורונה, תל אביבצילום: תומר אפלבאום

"אפשר לקיים תנאים של ריחוק חברתי והיגיינה במסעדה, כפי שאתמול הראינו שאפשר לפתוח מספרות עם יותר משני אנשים יחד", כך אמר היום (ד') רון חולדאי במסיבת עיתונאים משותפת לאיגוד המסעדות והברים ועיריית תל אביב. במפגש הוצג מתווה להפעלת המסעדות תחת כללי התו הסגול - מרחק בין שולחנות, תפריטים חד פעמיים, אלכוג'ל על כל שולחן. כדי לקיים את תנאי הריחוק החברתי, עיריית תל אביב איפשרה למסעדות לפרוש שולחנות על שטחים ציבוריים ובכך להרחיב את שטח המסעדה.

לדברי חולדאי, החזרת המסעדות והברים היא אקוטית. העירייה והמסעדות מעוניינים לעשות זאת עוד ב-17 במאי. חולדאי הדגיש כי ההחלטה אינה שלו, אך הוסיף: "אני חושב שכולם מבינים שאי אפשר להחזיק עוד את כל המערכת סגורה".

לכתבה המלאה

"המגפה בשליטה, יש להקים גוף לאיתור מהיר של חולים"

מעבדה לבדיקות קורונה בביה"ח הדסה עין כרם בירושלים, בשבוע שעבר. וקסמן: "אימוץ מודל חסינות העדר עלול היה להביא לעשרות אלפי חולים"צילום: אמיל סלמן

יו"ר צוות המומחים המייעץ למועצה לביטחון לאומי (מל"ל) במשבר הקורונה, פרופ' אלי וקסמן, קבע כי ישראל הצליחה לבלום את המגפה בתחומיה ואמר כי ניהול זהיר של המשך המשבר יסייע במניעת התפרצות נוספת. לדבריו, הצעד העיקרי שנדרש ליישמו כעת בזריזות הוא הקמת מנגנון תחקור יעיל לאיתור נדבקים חדשים בנגיף.

וקסמן הציג אתמול (שלישי) סיכום ביניים של המשבר בפני חוקרים ממכון ויצמן. לדעתו, הצעדים שנקטה הממשלה בתחילת המשבר, ובראשם הגבלת הטיסות וצמצום הפעילות במשק, היו חשובים ביותר ואפשרו לבלום את המגפה. הוא טען כי לצוות המומחים שבראשו עמד היתה תרומה משמעותית להצלחה בבלימת הנגיף. בין היתר, משום שמנע "החלטות שגויות ומסוכנות" שעליהן המליצו מומחים אחרים לממשלה, בהן שחרור מוקדם של המשק כדי לרכוש "חסינות עדר" וקיום בדיקות סקר של האוכלוסייה בשלב מוקדם, במקום להתמקד בחולים עם תסמינים ובאזורים שבהם אירעו התפרצויות.

לכתבה המלאה

לאחר העיכובים: אושרה התקנת מחיצה בין הנהגים לנוסעים באוטובוסים

אוטובוסים בירושליםצילום: תומר אפלבאום

משרדי התחבורה והאוצר החליטו הלילה (ג'), על התקנת תאי נהגים באוטובוסים, כחלק מהצעדים להתאמתם לחזרה לשגרה. עלות המהלך מוערכת בכ-30 מיליון שקל.

זו אמנם החלטה חשובה, אך היא רק חלק קטן מתוכנית אסטרטגית שלמה שהיתה אמורה להיות מוצגת לציבור להפעלת התחבורה הציבורית בתקופה זו וטרם גובשה בין האוצר לתחבורה. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הציג למשרד האוצר כבר לפני כחודש תוכנית אסטרטגית להצלת ענף התחבורה הציבורית והחזרת אמון הציבור בה, אך דנו בה רק בימים האחרונים.

במוקד אותה תוכנית, תגבור התחבורה הציבורית כדי למנוע צפיפות באוטובוסים, על ידי שימוש באוטובוסים ונהגים מענף ההיסעים שאינו פעיל כעת. בין ההחלטות החשובות שהיו אמורות להתקבל בדיון שנדחה מספר פעמים וטרם הוכרעו - מהו מענק הסיוע לחברות האוטובוסים על ההפסדים שספגו בתקופה זו.

לכתבה המלאה

גני הילדים הפרטיים מאיימים: לא נפתח את הגנים מחדש

גן ילדים בתל אביבצילום: אייל טואג

ההסכם שהושג בין הממשלה לבין מפעילי המעונות המפוקחים יאפשר לכ-70 אלף ילדים בגילאי 3-0, מבין כ-100 אלף הילדים הלומדים במעונות המפוקחים, לחזור ללימודים ביום ראשון הקרוב.

עם זאת, מספר הילדים בגיל הרך בישראל מסתכם בכ-500 אלף - ורק כ-20% מהם לומדים במעונות המפוקחים, שמפעילים ארגונים כמו ויצו, נעמת ואמונה. 

לפי הערכות, שאר הילדים לומדים באחד מכ-10,000 המסגרות הפרטיות הפועלות בארץ, ומעטים נשארים בביתם.

לכתבה המלאה

"נסו מאוחר יותר": אתר רשות המסים אינו עומד בעומס הבקשות למענק לעצמאים

אתר רשות המסים, הבוקר

רשות המסים הכריזה על תחילת תשלום הפעימה השנייה של המענק לעצמאים שנפגעו במשבר הקורונה – אבל עצמאים שניסו להיכנס הבוקר לאזור האישי באתר הרשות נתקלו בהודעה: "עקב ריבוי פניות אנא המתינו או נסו מאוחר יותר".

בקשות המסים אומרים כי 24 אלף עצמאים כבר נמצאו זכאים למענק מאז נפתחה האפשרות להגשת בקשות אמש. "הזכאים יוכלו לראות את הכסף בחשבונם בתוך ימים ספורים", אומרים ברשות. "באופן טבעי, בשל ריבוי הפונים לקבלת המענק, המערכת לעתים פועלת באיטיות מסוימת, ועולה מסך המתנה המודיע למשתמשים כי בשל ריבוי הפניות ניתן להמתין לקבלת השירות או לפנות במועד מאוחר יותר. עם זאת, רבבות עצמאים נמצאים זכאים מדי שעה, והמערכת פועלת כסדרה".

לפעימה השנייה אמורים להיות זכאים כ-500 אלף עצמאים. העלות הכוללת של הפעימה השנייה מוערכת ב-2.8 מיליארד שקל. הגשת הבקשות היתה אמורה להיפתח כבר ביום ראשון האחרון, למשך 70 יום. שכירים בעלי שליטה בחברת מעטים זכאים גם הם למענק, אבל הם יוכלו להגיש תביעה רק מ-18 במאי.

הפעימה השנייה של המענק גדולה מהראשונה: במקום 6,000 שקל, המענק המרבי בפעימה השנייה הוא 10,500 שקל. עם זאת, גם הפעם רבים מהזכאים יקבלו מענק נמוך בהרבה.

>>> קישור לטופס הגשת הבקשה למענק ברשות המסים

לכתבה המלאה

"אנחנו גוססים!" פוטין נטש את העסקים הקטנים ברוסיה – וההתנגדות מתחזקת

מוכר משמיד פרחים בחנות פרחים בסנט פטרסבורגצילום: Sergey Ponomarev for The New York

שבועיים לתוך הסגר, אלכסנדר ב. זטוליבטרוב, איש עסקים רוסי, מאס בכל. בניגוד להוראותיו של הנשיא ולדימיר פוטין, הוא הכריז כי יפתח מחדש את אחת משתי המסעדות שלו בסנט פטרסבורג אם הקרמלין לא יכריז על מצב חירום – תנאי משפטי שמאפשר לו להפסיק את פרעון חובותיו לבנקים ובעלי הבית שלו, ולאלץ את הממשלה להציע פיצויים.

"איפה אתם? יש לנו עשרות אלפי עובדים שזקוקים לעבודה!" כתב זטוליברטרוב, 48, בקריאה לבעלי מסעדות אחרים להצטרף אליו. "אנחנו גוססים!"

לכתבה המלאה

5% בחודש לכיס שלכם: "אפריל הירוק" בקופות גמל - צפו בטבלת התשואות

הבורסה בתל אביבצילום: עופר וקנין

אחרי הירידות בבורסות במארס, אפריל היה חודש של תיקון בשוקי ההון בכל האפיקים - מניות, אג"ח קונצרניות ואג"ח ממשלתיות. הדבר בא לידי ביטוי בתשואות חיוביות של קרנות ההשתלמות וקופות הגמל, עם ממוצע של 5.2%.

מהערכות ראשוניות של התשואות במסלול הכללי בקרנות ההשתלמות באפריל עולה כי אנליסט מוביל עם תשואה של 5.9%, כשילין לפידות שני עם תשואה של 5.7%. בתחתית נמצאות מגדל וכלל עם תשואות של 4.6% ו-4.5% בהתאמה.

לכתבה המלאה

מנכ"ל משרד הבריאות: נערוך למאה אלף אזרחים בדיקות לאיתור נוגדני קורונה

בר סימן טוב במשרד ראש הממשלה, במארסצילום: אמיל סלמן

משרד הבריאות מתכנן לבצע בדיקות לאיתור נוגדנים (בדיקות סרולוגיות) לכמאה אלף אזרחים כדי לקבל תמונת מצב של התפשטות נגיף הקורונה ולהיערך לגל שני של תחלואה. כך אמר אתמול (שלישי) מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, בראיון לניו יורק טיימס.

לפי בר סימן טוב, הבדיקות יחלו בעוד כשבוע או שבועיים וייערכו בקופות החולים. "זו המשימה החשובה ביותר: להיערך לגל הבא, במיוחד זה שיבוא במהלך החורף", אמר. "למזלנו הנגיף תפס אותנו לאחר עונת השפעת, אבל אנחנו לא יכולים להניח שלא יהיה גל נוסף או שזה לא יקרה במהלך הקיץ".

לכתבה המלאה

איזה בנק הלך בקורונה לקראת לקוחות המשכנתא שלו - ומי הקפיץ ריביות?

רופא לוקח דגימה עבור בדיקה לנגיףצילום: AFP

חודשיים סוערים עברו על מערכת הבנקאות, בעיקר בתחום המשכנתאות. הסניפים פעלו במתכונת מצומצמת, השירות הותאם למצב המשברי - והכל במסגרת המגבלות על פגישות פרונטליות. יונתן ברלינר, המכהן בין השאר כיו"ר הוועדה המקצועית של התאחדות יועצי המשכנתאות, ניתח את התנהלות הבנקים בתחום המשכנתאות במהלך משבר הקורונה.

הריביות שהבנקים גובים מושפעות מהעלות של מקורות ההון ומהתשואות של האג"ח הממשלתיות. כך קרה שבשיא המשבר חלה עלייה במחירי המשכנתאות, בעיקר במסלולים הצמודים לאינפלציה - בכ-0.6%. במארס הציבור נטל משכנתאות בכ-9 מיליארד שקל ובאפריל בכ-6 מיליארד שקל.

"עליית הריביות הקיצונית שהתחילה באמצע מארס, הגיעה עם עליית מרווחים משמעותית בכמה מהבנקים למשכנתאות, בעיקר במזרחי טפחות והפועלים", כותב ברלינר. "שאר הבנקים לא העלו מרווחים באופן 'רשמי' ומשמעותי. ירידת הריביות היתה איטית יותר, והתחילה בראשית אפריל. ב-20 באפריל קיבלנו 'אישור רשמי' לכך שהריביות הגבוהות מאחורינו. זה היה כשהפועלים הוריד את המרווח, שעלה ב-19 במארס. מבחינתנו, הפועלים החליט לחזור למשחק".

לכתבה המלאה

לא לכל הילדים יהיה מקום: מעונות היום המפוקחים ייפתחו ביום ראשון, הגנים הפרטיים יישארו סגורים

גן ילדים סגור בתל אביבצילום: עופר וקנין

מפעילי מעונות היום המפוקחים הגיעו הלילה לסיכום עם משרד האוצר והרווחה על פתיחתם ביום ראשון הקרוב. מדובר במעונות שבהם לומדים כ-115 אלף ילדים בגילאי 3-0, מתוך כ-500 אלף ילדים בגילאים אלה. המעונות וגני הילדים הפרטיים יישארו סגורים בשל מחלוקת עם משרד האוצר. למרות הסיכום בין משרדי הרווחה והאוצר למפעילי המעונות - משרד הבריאות עדיין לא אישר את המתווה.

במסגרת ההסכם נקבע פיצוי כספי של 170 מיליון שקל למעונות - 70 מיליון שקל כפיצוי על אפריל וחצי ממארס, שבהם לא הועברו כלל תקציבים למעונות בגלל סגירתם. כ-50 מיליון שקל נוספים כפיצוי על אובדן שכר לימוד במאי וביוני כתוצאה מצמצום כמות הילדים בכל מעון. עלות סבסוד המעונות מסתכמת בכ-1.2 מיליארד שקל בשנה.

לכתבה המלאה

"חייבים לעבוד בשחור": כדי לשרוד, בעלי עסקים מבקשים תשלום במזומן — ומעלימים הכנסות

הכלכלה השחורה נאמדת ב-20% מהתוצר בישראלצילום: אייל טואג

 "אין לי ברירה אלא לעבוד במזומן. אני לא יכול לשלם מסים ואין לי כוונה לשלם מסים", הצהיר ב' בעודו עומד בפתח המעדנייה שלו, אותה פתח שוב לפני שבוע. את שטף הדברים שלו קשה היה לעצור. "שנים אני משלם מסים, ומה עושה המדינה כשאני צריך ממנה משהו? מבקשת ממני לשלם מע"מ בחודשים שבהם אני סגור. כלום לא קיבלתי מהמדינה. כלום".

ואולם ב' טוען שלא רק משבר האמון בממשלה גורם לו להימנע מלתקתק את פרטי העסקות בקופה. "אין לי ברירה. היו לי המון הוצאות. הכנסות כמעט שלא היו. אין לי איך להפעיל את העסק אחרת. אני צריך לשלם לספקים, חייב לשלם שכר דירה. אני חייב כסף מזומן ועכשיו. לא יכול להתחלק יותר עם המדינה", אמר.

מוכר הפרחים עמו שוחחנו היה פחות קולני מב', ואמר בנימוס כי אין באפשרותו לקבל אשראי. "רק מזומן. סליחה. הפרחים בזול — הכל רק כדי לייצר תנועה של מזומן, שתאפשר לשלם את ההוצאות שהמשיכו להצטבר בחודש וחצי האחרונים", אמר בייאוש. "אני לא יכול להרשות לעצמי לחלוק יותר עם עם רשות המסים ועם חברת הסליקה, שלוקחת אחוזים מהעסקות. נגמר הכסף".

לכתבה המלאה

"מקשיבים רק אם יש לך כסף": מה יכולים עסקים על סף קריסה ללמוד מהולמס פלייס, וולט וטייסי ארקיע

שליחים של וולט בתל אביבצילום: עופר וקנין

משבר הקורונה, שגרם נזקים אדירים למשק, מספק הזדמנות נדירה להציץ על הדרך שבה מתקבלות ההחלטות במדינת ישראל ועל הקשר בין הון לשלטון בכל הנוגע לחלוקת העוגה.

מדי כמה ימים מעבירים משרדי הממשלה את המלצותיהם לגבי התנהלות המשק במשבר והממשלה מתכנסת וחורצת גורלות — אילו עסקים יזכו להיפתח ואילו ימשיכו לדמם, מהי הרגולציה שתושת עליהם, מי יקבל מענקים ובאיזה גובה, מי יקבל פיצוי על אובדן מכירות, על החזרת עובדים מחל"ת ועוד.

בדיקת TheMarker מגלה כי מאחורי הקלעים בוחשים, מופעלים ומפעילים הלוביסטים השונים שלוחשים על אוזניהם של בכירי הממשלה והמשרדים השונים, ומסבירים להם למה דווקא הלקוחות שלהם הם אלה שצריכים ליהנות ממה שהמדינה מחלקת.

לכתבה המלאה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker