קורונה - עדכונים שוטפים | דו"ח מודיעין אמריקאי: סין הסתירה במכוון את חומרת התפרצות הקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הבריאות: מורים מעשנים ובהשמנת יתר לא יחזרו ללימודים

משרד הבריאות העביר אמש (א') את ההנחיות המונעות ממורים בקבוצות סיכון להגיע ללימודים, מחשש להידבקות בקורונה. ההנחיות נשלחו על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, רק לאחר שהלימודים נפתחו וכל המורים נדרשו להגיע ללימודים. ההנחיות מתייחסות גם לשאר אנשי הצוות בבתי הספר כמו סייעות, מזכירות, שרתים ומאבטחים וכן למנהלים ולסגני מנהלים. 

לפי ההנחיות, רוב מוחלט של תלמידי בתי הספר יכולים לחזור ללימודים, אך לא נכתב בהן האם גם תלמידים שהוריהם או אחד מבני משפחתם הגרעינית סובל ממחלות רקע יכולים לחזור. 

ארגוני המורים, שאיפשרו את החזרה ללימודים ללא הנחיות ברורות לגבי מורים הנמצאים בקבוצות סיכון, הודיעו בשבת כי מורים בקבוצת סיכון יכולים לצאת לחופשת מחלה בגיבוי הארגונים. 

ליאור דטל

לכתבה המלאה

דו"ח מודיעין אמריקאי: סין הסתירה במכוון את חומרת התפרצות הקורונה

בכירים בארה"ב סבורים כי סין הסתירה את היקף התפרצות נגיף הקורונה בשטחה ואת פוטנציאל ההדבקה שלו, על מנת לאגור אספקה רפואית הדרושה להתמודדות עמו, כך לפי דו"ח מודיעין אמריקאי שהגיע לידי סוכנות אי-פי. הדיווח הלילה (שני) מגיע לאחר ששר החוץ האמריקאי מייק פומפאו טען אתמול כי יש ראיות רבות שמוכיחות שהנגיף נוצר במעבדה בסין.

לפי הדו"ח של המשרד לביטחון המולדת, סין "הסתירה במכוון" את חומרת המגפה מהעולם בתחילת ינואר. עוד נכתב כי במקביל לכך, סין הגדילה את הייבוא והקטינה את הייצוא של ציוד רפואי למדינה. בייג'ין ניסתה להסתיר את המהלך בכך ש"הכחישה שהוטלו הגבלות על הייצוא והסתירה את נתוני המסחר". לפי הדו"ח, מסקנות אלה מבוססות על סבירות של 95% כי השינויים בייבוא ובייצוא של סין אינם בטווח ההיקף הנורמלי. 

לכתבה המלאה

טראמפ: מאמין שיהיה חיסון לקורונה עד סוף השנה

דונלד טראמפצילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר בראיון לפוקס ניוז כי הוא מאמין שיהיה חיסון נגד קורונה עד סוף השנה. לדבריו, הממשל בארה"ב משקיע את כל כוחו בתרופה רמדסיביר, שמנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) אישר לשימוש עבור חולי קורונה במצב קשה המאושפזים בבתי החולים. 

טראמפ אמר עוד כי רצונו הוא לפתוח בספטמבר את בתי הספר והאוניברסיטאות שנסגרו בארה"ב בשל המגפה. 

ביממה האחרונה אובחנו 29 חולי קורונה והחלימו 188

משרד הבריאות הודיע כי ביממה האחרונה אובחנו 29 חולי קורונה חדשים והחלימו 188. מספר הנדבקים בקורונה עומד על 16,208 ומניין המתים עומד על 232. עוד עולה מנתוני המשרד כי מניין החולים במצב קשה ירד ל-94, ומספר המונשמים ירד ל-76. 6,277 מכלל הנדבקים עדיין חולים, זאת לצד 9,749 שהחלימו.

כיכר דיזינגוף בתל אביב, אתמול. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מגד גוזני

(עידו אפרתי)

החלופה של אירופה לחל"ת הישראלי מצילה את גוש היורו מזינוק באבטלה

הפגנת עצמאים בכיכר רבין בתל אביבצילום: מגד גוזני

כלכלנים ומשקיעים ברחבי העולם עוקבים אחר נתוני האבטלה שמתפרסמים מדי שבוע או חודש, בניסיון לנסות לאמוד את עומק המשבר הכלכלי שהעולם נתון בו בעקבות התפרצות מגפת הקורונה. ואולם מאחורי מגמות דומות לעתים מסתתרים סיפורים שונים.

ישראל

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו ביום חמישי, 1.7 מיליון ישראלים נעדרו מהעבודה במארס — 43% מהמועסקים. הנתון כולל את השכירים שיצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת), עצמאים שנותרו ללא עבודה, וגם מועסקים שנעדרו מסיבות כמו חופשה, מחלה ועוד. לשם השוואה, בפברואר נעדרו מהעבודה רק 10.1% מהמועסקים.

עם זאת, שיעור האבטלה הרשמי (שיעור הבלתי־מועסקים מתוך כוח העבודה) עלה רק מעט במארס ל–3.4%, לעומת 3.3% בפברואר — אך הלמ"ס הבהירה עוד לפני כמה שבועות כי בנתונים שלה יופיעו עובדים בחל"ת, כ–880 אלף איש בישראל כיום, כ"מועסקים הנעדרים זמנית מעבודתם".

לכתבה המלאה

הצימרים חוזרים לפעילות - תחת הנחיות ניקיון ובידוד

צימר ישראליצילום: גיל אליהו

ענף התיירות מתחיל לחזור לשגרה: לאחר שמשרד הבריאות אישר בסוף אפריל פתיחת צימרים, יוצאות הערב (א') הנחיות "התו הסגול" ממשרד התיירות להפעלתם. 

צימר מוגדר כמתקן אירוח שבו עד 10 יחידות למטרות פנאי ונופש לפרקי זמן קצובים שאינם עולים על 30 יום. לצימרים יורשו להגיע משפחות גרעיניות בלבד או אנשים ששהו יחד 14 יום לפחות לפני ההגעה למתקן האירוח.

הפתיחה תתאפשר תחת תנאי היגיינה ובידוד מסוימים, בהם: כניסה ייעודית ונפרדת לכל אחת מיחידות האירוח. הפתחים יהיו מופרדים זה מזה ובמרחק של לפחות שני מטרים, יחידות האירוח יכללו חדר שינה אחד או יותר, שירותים, חדר רחצה ומטבחון ויוכלו לתפקד באופן אוטונומי, ללא תלות בשטחי ציבור נוספים.

לכתבה המלאה

פחות ממשכורת, יותר מדמי אבטלה: היוזמה שתחזיר עשרות אלפים מחל"ת למשרה חלקית

אוסף תמונות של אנשים עם מסכות במדינות שונות במזרח התיכון (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: AFP

צפירת ההרגעה החלקית בנוגע להתפשטות נגיף הקורונה, והצפירות הרמות העולות ויורדות בשוק העבודה - מספר הנרשמים בשירות התעסוקה הגיע בשיאו לכמעט 1.2 מיליון מובטלים - מעבירות את המיקוד הממשלתי למאמצי השיקום של הכלכלה לאחר חודשיים מדממים. הממשלה ובנק ישראל בוחנים רעיונות לעידוד מעסיקים לקלוט בחזרה את העובדים שהוצאו לחל"ת, וראש הממשלה אף הצהיר על הקצאת עד 6 מיליארד שקל לשם כך.

המנגנון להקצאת הסכום הזה מצוי בדיונים, ועדיין לא נמצאה הנוסחה הנכונה. ואולם הקרב על קבלת הכסף הזה כבר יצא לדרך, ומעסיקים רבים חוששים כי הוא יחולק בצורה לא הגונה ולא יעילה. החשש הביא את ארגוני התעשיינים, הסוחרים והחקלאים לגבש הצעה, בגיבוי ההסתדרות, למודל העסקה חלקי שיאפשר להחזיר לעבודה כמה שיותר עובדים.

לכתבה המלאה

משרד החינוך הכריז על 60% נוכחות, אך בדיקה מראה שרק 23% מהתלמידים הגיעו

משרד החינוך הודיע ש-60% מהתלמידים התייצבו היום בבתי הספר, ושר החינוך רפי פרץ הצהיר ש-80% מבתי הספר נפתחו. אולם מעיון בנתוני משרד החינוך נראה שרק 23% מתלמידי כיתות א'-ג' וכיתות י"א-י"ב הגיעו היום למוסדות החינוך. רק מחצית מבתי הספר היסודיים נפתחו, ורק מעטים מהתיכונים פעלו - ושיעור הנוכחות בהם היה אפסי. בבדיקת שיעור הנוכחות שהציג המשרד התברר כי הוא התייחס רק לבתי הספר היסודיים היהודיים מהזרם הממלכתי, ורק לאלה שפתחו היום את שעריהם – מבלי לקחת בחשבון את מוסדות החינוך בעשרות רשויות שלא פעלו היום.

פתיחת הלימודים בגבעתיים, אתמולצילום: עופר וקנין

(ליאור דטל)

טיוטת התקנות לל"ג בעומר: ליצמן, דרעי, סמוטריץ' ווקנין יוכלו לאשר לחריגים לחגוג במירון

טיוטת תקנות החירום לל"ג בעומר, שתובא לאישור הממשלה, אוסרת להדליק מדורות במרחב הציבורי ומגבילה את הכניסה להר מירון. עם זאת, היא קובעת כי ועדת שרים שתכלול את יעקב ליצמן, אריה דרעי, בצלאל סמוטריץ' ויצחק וקנין, תוכל לאשר לחריגים לחגוג במירון. בנוסף, נשקלת הגדלת מספר המשתתפים המרבי בשמחות בחג, מחשש שהציבור לא יעמוד בהגבלות הקיימות.

(נעה לנדאו)

האוצר בוחן: הארכת תקופת החל"ת לעובדים מתחת לגיל 28

מסעדה סגורה בתל אביב עקב הגבלות הקורונה. למקום אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

רוב העובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום או פוטרו בגין משבר הקורונה הם צעירים מתחת לגיל 28. רבים מהם - מענף ההסעדה והקמעונאות. דמי האבטלה בישראל מצומצמים יחסית לעולם וצעירים זכאים למספר נמוך של ימי אבטלה. עד גיל 25 ניתן לקבל עד 50 ימי זכאות לדמי אבטלה, עד גיל 28 ניתן לקבל עד 67 ימי זכאות לדמי אבטלה ועד גיל 35 ניתן לקבל עד 100 ימי זכאות לדמי אבטלה. בעקבות משבר הקורונה וקיצור תקופת האכשרה, גם מספר ימי הזכאות נחתך בכמחצית.

מי שהוצאו לחופשה ללא תשלום, או פוטרו ולא עמדו בתקופת האכשרה של לפחות 12 חודשים כשכירים, לא זכאים למלוא הימים. בנוסף, כללי הזכאות לדמי אבטלה בישראל נותנים יתרון למי שגילו מעל 28. המשמעות היא שצעירים סופגים לא רק את הפער הרגיל בין השכר שהיה להם לדמי האבטלה, אלא גם קיצוץ של עד 25 אגורות על כל שקל שהיה משולם לאדם מבוגר יותר.

חלק מהצעירים שהוצאו לחופשה ללא תשלום או פוטרו במחצית מארס מיצו את הזכויות שלהם ורבים מתקרבים למיצוי. מסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שנערך בעיצומו של המשבר, בין ה-29 במארס ל-2 באפריל, עולה כי שכרם של 66% מהצעירים נפגע.

לכתבה המלאה

הסתדרות המורים: לא נאפשר לסכן את בריאותם של עובדי ההוראה

הסתדרות המורים דרשה היום (א') ממשרד הבריאות להעביר באופן מיידי הנחיות מפורטות הנוגעות לחזרה ללימודים של מורים בקבוצות סיכון ומורות בהריון.

במכתב ששלחה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, למשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ׳ איתמר גרוטו, היא כתבה: "לא נאפשר לסכן את בריאותם של עובדי ההוראה. לא נוכל לתת יד להפקרת אנשי החינוך והתלמידים ולסכן את בריאותם".

לכתבה המלאה

התאחדות הסטודנטים: 45% מהסטודנטים העובדים הוצאו לחל"ת במשבר הקורונה

בדיון שנערך היום (א') בוועדת הכספים של הכנסת לעניין מערכת ההשכלה הגבוהה ושכר הלימוד בשל התפשטות נגיף הקורונה, התריעה התאחדות הסטודנטים מפני נשירה של מי שהגיע מרקע סוציו-אקונומי נמוך. על פי הנתונים שהציגה ההתאחדות, יותר מ-50% מהסטודנטים ייאלצו להסתייע כלכלית בהוריהם כדי לשלם את שכר הלימוד והמחיה.

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים, צייר תמונה קשה. לדבריו, רבים מהסטודנטים עובדים כמלצרים או דיילי קרקע או אוויר, ולכן עדיין מושבתים. "מדובר על 200-150 אלף סטודנטים, שהיו הראשונים שפוטרו והאחרונים שיחזרו. מחציתם אינם זכאים לדמי אבטלה. מכיוון שעוד חודש וחצי תגיע תקופת המבחנים, שוב לא ניתן יהיה לעבוד ותקופת האבטלה תתרחב", הוא אמר.

טלי חרותי סובר

לכתבה המלאה

העצמאים יחכו עוד יומיים: פתיחת הרישום לפעימה השנייה של המענק מתעכבת

הפגנת עצמאים בכיכר רבין בתל אביבצילום: מגד גוזני

הגשת הבקשות לפעימה השנייה של המענק לעצמאים שנפגעו במשבר הקורונה, בסכום של עד 10,500 שקל לאדם, היתה אמורה להיפתח היום (א'). עם זאת, עצמאים שניסו להירשם גילו כי האפשרות להגיש בקשה עדיין לא נפתחה, וכשפנו לרשות המסים נאמר להם שתיפתח רק מחרתיים, ביום שלישי, 5 במאי. הגשת הבקשות אמורה להתבצע באזור האישי ברשות המסים.

המועד לפתיחת ההגשה של בקשות למענק עוגן בתקנות שעת חירום שאישרה הממשלה לפני כעשרה ימים, והאפשרות להגשת בקשה אמורה להיות פתוחה למשך 70 יום. ברשות המסים אמרו בתגובה: "פיתוח המערכת דורש עוד יומיים". הרישום למענק לשכירים שהם בעלי שליטה בחברת מעטים אמור להיפתח רק במחצית השנייה של מאי, וברשות המסים אומרים כי לא צפוי עיכוב בפתיחתו.

לכתבה המלאה

התאוששות חלקית ברכישות באשראי

חנויות סגורות בעיר העתיקה, אתמולצילום: אמיל סלמן

ההקלות המסוימות בהגבלות על פעילות המשק בשבועיים האחרונים הביאו להתאוששות חלקית בענפים שהורשו לחזור לעבודה חלקית. נתונים שמפרסם היום (ראשון) בנק ישראל מלמדים על עלייה מסוימת ברכישות בכרטיסי חיוב (אשראי ודביט). עם זאת, סך הרכישות נותר נמוך מרמתו ערב המשבר.

הממוצע היומי של הרכישות בכרטיסי חיוב בשבועיים האחרונים, מ-19 באפריל עד 1 במאי, היה 960 מיליון שקל – 15% פחות מהממוצע היומי מתחילת 2020 עד 15 במארס. בתקופת הסגר, בין 16 מארס ל-18 באפריל, צללו הרכישות ל-782 מיליון שקל ביום בממוצע – ירידה של 31%.

לכתבה המלאה

בנק ישראל: שכר הדירה המבוקש בתל אביב ירד ב-15%

משבר הקורונה לא הוביל לירידה בשכר הדירה בישראל, למעט בתל אביב. כך עולה מבדיקה שערך בנק ישראל במודעות שפורסמו על ידי משכירי דירות. כלכלני הבנק בדקו גם את מגמות השוק באמצעות אפליקציית גוגל טרנדס, המלמדת על שובם של השוכרים לשוק בשבועיים האחרונים. בניגוד למגמה הכללית, נרשמה בתל אביב עלייה במספר המודעות.

הירידה החדה ביותר במספר המודעות להשכרה התרחשה בירושלים. מהנתונים עולה כי נרשמה ירידה של יותר ממחצית במספר המודעות, לעומת המצב לפני הטלת המגבלות. 

לכתבה המלאה

משרד הבריאות ממליץ: מהשבוע הקרוב - מפגשים חברתיים ומשפחתיים של עד 10 אנשים, כולל מבוגרים

משרד הבריאות ימליץ שלא להשיב את המשק לפעילות לפני אמצע יוני. לפי מסמך שגיבשו במשרד הבריאות, יהיה ניתן לקיים בשבוע הקרוב מפגשים חברתיים ומשפחתיים של עד עשרה אנשים, וכן לפגוש אנשים מבוגרים. החל מ-17 במאי יהיה ניתן לערוך הלוויות וחתונות במקומות פתוחים בהשתתפות של עד 50 אנשים.

(עידו אפרתי)

"ניסוי" הקורונה הגדול: מאות ילדי צוותים רפואיים למדו יחד - רק ילדה אחת נדבקה

ילדי הצוותים הרפואיים ברמב"ם מתאמנים במשיכת חבלצילום: דוברות רמב"ם

עוד לפני המחקר של מכון גרטנר בבני ברק, התקיים בבתי החולים בישראל "פיילוט טבעי" שכולל הדבקה של ילדים במוסדות חינוך. הניסוי אינו מבוקר או מתוכנן והוא בוצע בבתי ספר שנפתחו עבור ילדי העובדים בבתי חולים שונים. זאת, כדי שההורים של הילדים יוכלו לטפל בחולים.

בבתי ספר אלה היו עשרות ילדים בגילאי גן-בית ספר יסודי. מי שלימדו אותם היו חיילים, מתנדבים מעמותות שונות ומתנועות בוגרים של תנועות נוער ובנות שירות לאומי. בכיתות היו 8 עד 15 ילדים, ומהתמונות שמגיעות מבתי החולים עולה כי לא היתה הקפדה על ריחוק חברתית וחבישת מסכות.

מבדיקה שערך TheMarker עולה כי בבית החולים איכילוב בתל אביב, שבו הופעל גן ובית ספר ל-210 ילדים בגילי 3 עד 8, בהרכב של 10 ילדים בקבוצה, במשך מספר שבועות, אף ילד לא נדבק בקורונה. בבית החולים רמב"ם בחיפה למדו בבית ספר 60-50 בגילי 10-5 ואף ילד לא נדבק בקורונה. בשערי צדק למדו בין 70 ל-90 ילדים בגילי 9-3 ואף ילד לא נדבק.

לכתבה המלאה

מהיום: עסקים גדולים שנפגעו במשבר יכולים לבקש הלוואה בערבות המדינה

בתי מלון בטבריהצילום: תומר אפלבאום

עסקים גדולים שנפגעו ממשבר הקורונה, יכולים מהבוקר (א') להגיש בקשות להלוואה בערבות המדינה.

ועדת הכספים אישרה את ערבות המדינה להלוואות בסכום של 6 מיליארד שקל. שיעור הערבות הכולל על תיק ההלוואות הוא 12%, ועל הלוואה בודדת – 75%. את הבקשות ניתן להגיש באמצעות אתר משרד האוצר

את ההלוואות אפשר לקבל בינתיים רק בבנקים שחתמו על הסכם בעניין זה עם משרד האוצר - לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות. בניגוד לקרן לעסקים קטנים, לא הוטלה הגבלה על גובה הריבית בהלוואות. 

לכתבה המלאה

תוכנית האוצר לפתיחת המשק: השווקים ייפתחו בעוד שבועיים, המסעדות - ב-31 במאי

מחאת הסוחרים בשוק מחנה יהודהצילום: אוהד צויגנברג

משרד האוצר מציע לממשלה תוכנית לפתיחה מדורגת של המשק, שעל פיה מרבית העסקים שעדיין סגורים לפי הנחיות הממשלה, בגלל משבר הקורונה - ייפתחו עד 31 במאי. התוכנית של משרד האוצר שונה מההצעות של משרד הבריאות, המציעה פתיחה איטית יותר של המשק, והממשלה תידרש להכריע בין ההצעות השונות. בין שני המשרדים מתנהל עדיין שיח על פרטי התוכניות. 

לפי התוכנית של משרד האוצר, המשק ייפתח בכמה שלבים - ואולם בכל שלב תהיה פתיחת העסקים כפופה להגבלות על התקהלות שיהיו רלוונטיות באותה עת, ולהנחיות התו הסגול שייקבעו בכל ענף. 

לכתבה המלאה

הסטודנטים חוזרים לספסל הלימודים: הקמפוסים ייפתחו במהלך השבוע

האוניברסיטה העברית בירושלים. החלטה מבישהצילום: אוליבייה פיטוסי

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) הודיעה היום (ראשון) כי הסטודנטים יורשו לחזור לקמפוסים באוניברסיטאות ובמכללות בהמשך השבוע, לאחר חודש וחצי של למידה מרחוק. עם זאת, בשלב זה לא ייתקיימו הרצאות, ויועברו רק שיעורי תגבור בקבוצות קטנות במקרים חיוניים - במתכונת של עד 15 סטודנטים בכל קבוצה - ובחינות.

בנוסף, המתווה מאשר את פתיחת הספריות, קיום המעבדות וקיום סדנאות מעשיות. פתיחת הקמפוסים בפועל תבוצע לאחר אישור משרד הבריאות למתווה. המשרד  צפוי להעניק את האישור בהמשך השבוע.

בניגוד להוראות לגבי מדידת חום בכניסה לבתי הספר היסודיים ולתיכונים, הכניסה לקמפוסים תותר רק לאחר מדידת חום בשער הכניסה. כל הפעילות בקמפוסים תבוצע תוך הקפדה על חיטוי ידיים וחבישת מסיכות באזורים הציבוריים.

לכתבה המלאה

זינוק של יותר מעשרת אלפים חולים חדשים ברוסיה

הרשויות ברוסיה דיווחו היום (ראשון) על הזינוק היומי הגדול ביותר במספר חולי קורונה. מניין החולים עלה ב-10,633 ל-134,686. המרכז הלאומי למאבק בנגיף הקורונה דיווח על עוד 58 מתים, ובכך עולה מניין המתים ל-1,280. 

(גרדיאן)

עיריית תל אביב בוחנת הקלות נוספות לבתי הקפה והמסעדות בעיר

עיריית תל אביב-יפו ממשיכה להקל על העסקים בעיר: בהמשך להארכת הפטור מתשלום אגרות בחודש נוסף ולקראת האפשרות שמשרד הבריאות יתיר ישיבה במסעדות, בעירייה בוחנים את האפשרות להרחיב - באופן זמני לתקופת המשבר - את שטח ההיתר להעמדת שולחנות וכיסאות, במידה שתידרש שמירה על מרחק של שני מטרים בין הלקוחות.

בעלי העסקים מוזמנים להעביר לעירייה בקשה להגדלת שטח ההיתר, אליה תצורף סקיצה של ההגדלה המבוקשת על בסיס תפוסת הקהל כפי שהייתה עד כה. ההגדלה יכולה להתבצע תוך שימוש בחלק מגינה סמוכה או רחבה ציבורית.

רון חולדאי, ראש העירייה, מסר: "עשרות אלפי עסקים, שנקלעו למשבר קשה, מהווים את עמוד השדרה הכלכלי של העיר. הנחיתי את הנהלת העירייה לעשות הכל כדי לסייע לעסקים לעמוד על הרגליים".

למה מתנגדים הקניונים לדרישה לרשום את פרטי המבקרים

קניון במעלה אדומיםצילום: מגד גוזני

בימים האחרונים החלו קניונים להתרעם על דרישת משרד הבריאות לבצע מעקב וניטור של המבקרים כתנאי לפתיחתם. בחלק מקבוצות הקניונים טוענים כי ההתנגדות נובעת מדאגה לפרטיות המבקרים, ואילו אחרות מודות כי הסיבות כלכליות.

משרד הבריאות דורש כי ייפתחו רק קניונים שינהלו רישום של הנכנסים לקניון, שיכלול את שמות, מספרי תעודת הזהות ומספרי טלפון. המשרד דורש גם שכל קניון יחולק לכמה חלקים, כך שיתבצע רישום נוסף במעבר מחלק אחד לשני.

במכתב ששלח אתמול (שבת) מנכ"ל קבוצת מליסרון(קניוני עופר), אופיר שריד, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, טוען שריד: "דרישות משרד הבריאות הן פגיעה חמורה בזכות הבסיסית של המבקרים לפרטיות". לדבריו, למשרד אין סמכות חוקית לחייב את הקניונים לבצע את הרישומים ולממשלה אין סמכות להכשיר זאת באמצעות תקנות לשעת חירום.

עוד טוען שריד כי העובדה שמבנים סגורים אחרים - כמו חנויות איקאה - לא חויבו בניטור ומעקב, מלמדת כי הדרישות הן למעשה תירוץ שנועד לדחות את פתיחת הקניונים. למכתב צורפה חוות דעת משפטית של עו"ד חיים רביה, מומחה בתחומי משפט וטכנולוגיה והגנת הפרטיות, שתומכת בטענות.

לכתבה המלאה

ילדים וקורונה: סיכום המחקרים עד כה

לקראת החזרה לשגרה היחסית בגנים ובבתי הספר, ולאור פרסום דו"ח גרטנר, הרבה הורים שואלים האם נכון להחזיר את ילדיהם למסגרת זו בשלב זה של המגפה, ועד כמה החזרה לשגרה מעמידה את הילדים והמשפחות בסכנה.

בטור הזה נסקור את כל הידוע בנוגע לאיך המחלה משפיעה על ילדים, מה תפקידם בשרשרת ההדבקה ומה ידוע על הסיכון שבחזרה לשגרת הלימודים. ישנה אי וודאות גדולה סביב הנושא, והמידע המוצג כאן מתאר את הנתונים הידועים כיום ולא מהווה המלצה או דעה. (שוהם ריגבי, מדינט)

לכתבה המלאה

ילדים ברומא, איטליה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: AFP

חברת האינטרנט סימילרווב (SimilarWeb) ביצעה מהלך פיטורים של כמה עשרות עובדים, המהווים כ-10% מכוח האדם

אור עופר, מנכ"ל ומייסד סימילר וובצילום: מגד גוזני

חברת האינטרנט סימילרווב (SimilarWeb) ביצעה מהלך פיטורים של כמה עשרות עובדים, המהווים כ-10% מכוח האדם. כמו כן, החברה הודיעה לעובדיה על ביטול שי לחג הפסח. זאת, כחלק מהערכות החברה לאתגרים של מגפת הקורונה. 

סימילרווב מעסיקה כיום כ-550 עובדים, מהם כ-350 בישראל - מרבית הפיטורים (כ-70%) היו בחו"ל ובתפקידי אדמינסטרציה, שיווק ומכירות. בחברה אישרו את הפרטים.  

סימילרווב פיתחה מוצר מידע עסקי המאפשר ללקוחות הפעילים ברשת לבחון את עצמם ביחס למתחרים שלהם - כמו היקף ומקורות תעבורת גולשים, נושאים מובילים ופרסום. אולם בשעה של משבר בריאותי, כל עסקי המכירה מוקפאים, וכך גם הדרישה למוצרים מן הסוג.

מאז הקמתה ב-2009, גייסה סימילרווב 112 מיליון דולר, והגיוס האחרון שלה היה לפני כשלוש שנים. 

(רותי לוי)

ג'ונסון בראיון ל"סאן" הבריטי: הרופאים נערכו לאפשרות שאמות

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר בראיון שפורסם היום (ראשון) בצהובון הבריטי "סאן" כי רופאיו עשו "כל מיני ארגונים למקרה שהמצב יתדרדר בצורה קשה". "לא הייתי במיטבי והייתי מודע לכך שנערכים סידורי חירום", סיפר ג'ונסון בראיון. "זה היה רגע קשוח, אני לא אכחיש זאת. היתה להם אסטרטגיה כיצד להתמודד עם תרחיש כמו 'מותו של סטאלין'". 

עוד סיפר ראש הממשלה הבריטי, שהחלים מנגיף קורונה לאחר אשפוז בטיפול נמרץ בבית חולים בלונדון, כי "קשה היה לי להאמין שרק לפני כמה ימים הבריאות שלי התדרדרה למצב כזה. אני זוכר שהרגשתי מתוסכל לא יכולתי להבין למה המצב שלי לא משתפר". 

"הרופאים נתנו לי מסכת פנים וכך קיבלתי ליטרים על גבי ליטרים של חמצן", אמר ג'ונסון. בעיתון נכתב כי ג'ונסון סיפר כיצד "הסימנים החיוניים המשיכו לרדת" ואז הבין שלמעשה אין תרופה למחלה Covid-19 לה גורם נגיף הקורונה. לפי הפרסום, ג'ונסון שאל את עצמו: "איך אני אצא מזה בחיים?". 

בעיתון פורסם כי ג'ונסון וזוגתו קארי סימונדס החליטו לקרוא לבנם שנולד בשם וילפרד ניקולאס. השם האמצעי, ניקולאס, נבחר כהוקרה לשני רופאים בשירות הבריאות הלאומי שטיפלו בג'ונסון בבית החולים. 

(הארץ)

מספר הנדבקים עלה ל-16,193, מספר המתים ל-230

בית ספר יגאל אלון בגבעתיים, היוםצילום: עופר וקנין

מספר הנדבקים המאומתים בקורונה בישראל עלה הבוקר ל-16,193, כך נמסר ממשרד הבריאות. בין הנדבקים יש 103 חולים במצב קשה ו-82 חולים הזקוקים להנשמה. מניין המתים מקורונה עלה ל-230. מתחילת המגפה החלימו 9,634 בני אדם שנדבקו בנגיף.

מחקר: התחלואה והתמותה מקורונה בישראל נמוכות בהרבה ממדינות דומות

אנשי צוות מחטאים את רחבת הכניסה לבית החולים הדסה עין כרם, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

שיעור התחלואה הקשה והתמותה מקורונה בישראל ביחס למספר החולים נמוך משמעותית בהשוואה למדינות דומות לה — כך עולה ממחקר חדש של מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי הרצליה. החוקרים — פרופ' צבי אקשטיין, שרית מנחם וד"ר סרגיי סומקין — משווים את ישראל לאוסטריה, פינלנד, דנמרק, אירלנד, הולנד ושוודיה. מכון אהרן נוהג להשוות בין ישראל לשש המדינות חללו, משום שהן דומות לישראל: גודלן דומה, הן נשענות על הון אנושי חזק ולא על אוצרות טבע; וכן משום שמדובר במדינות שישראל שואפת להידמות להן מבחינת פריון עבודה ותוצר לנפש.

שיעור החולים קשה ושיעור התמותה מסך החולים בישראל נמוכים משמעותית ממדינות ההשוואה. נכון ל–28 באפריל, שיעור החולים קשה בישראל הוא 1.5% מהחולים, ושיעור התמותה הוא 1.3% — נמוך משמעותית לעומת מדינות ההשוואה, שבהן שיעור החולים קשה הממוצע הוא 3.3% ושיעור התמותה הממוצע מגיע ל–7.1%. שיעורי התחלואה הקשה והתמותה בישראל נמוכים משמעותית גם מהשיעורים הממוצעים במדינות OECD — שבהן שיעור החולים קשה הוא 3% ושיעור התמותה מגיע ל–5.8%.

הניתוח בוחן ומשווה בין המדינות גם לגבי בלימת התחלואה והשטחת עקומת החולים הפעילים. באוסטריה, המדינה המרכזית שאליה החוקרים משווים את ישראל, מספר החולים הפעילים ירד מתחילת אפריל, והיא מקדימה את ישראל ואת שאר מדינות ההשוואה ביציאה מהמשבר. מספר החולים הפעילים בדנמרק, פינלנד וישראל החל לרדת מאמצע אפריל. בהולנד, אירלנד ובשוודיה, מספר החולים עדיין ממשיך לעלות.

לכתבה המלאה

הנפקות הקורונה: למרות המחיר הגבוה, האוצר מאיץ את גיוסם של מיליארדי דולרים בחו"ל

בורסה בטיוואן בזמן קורונהצילום: Sam Yeh / AFP

משבר הקורונה הכניס רבות מממשלות העולם לבולמוס של הגדלת חובות — וממשלת ישראל אינה יוצאת דופן. כך זה כשהיא נדרשת לממן את הגירעון התופח שלה, שלהערכת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר יסתכם ב–2020 ב–11.3% מהתמ"ג לפחות, כלומר כ–150 מיליארד שקל בתרחיש "אופטימי" — הגירעון הגדול ביותר בתולדות ישראל (במונחים אבסולוטיים, לא אחוזיים).

מתחילת 2020, האוצר גייס 13 מיליארד דולר בהנפקות אג"ח ציבוריות בחו"ל — לאחר שנים שבהן הגיוס בהנפקות כאלה הסתכם ב–3 מיליארד דולר בשנה לכל היותר. גם הנפקות האג"ח בישראל גדלות: לפי תוכנית הגיוס שמפרסם אגף החשב הכללי, למאי 2020 מתוכנן גיוס של 10.5 מיליארד שקל באג"ח סחירות מקומיות — בערך כפליים הגיוס הממוצע בחודשים האחרונים, וכנראה הסכום הגדול ביותר שהממשלה תיכננה לגייס באפיק זה מעולם בחודש בודד.

ביום שני האחרון הנפיקה הממשלה בראשונה אג"ח בטייוואן ובלונדון, בהנפקה דואלית שיועדה למשקיעים אסיאתיים. האוצר הכריז כי זוהי ההנפקה הציבורית הראשונה של ממשלת ישראל באסיה, אף שהממשלה הנפיקה ב–1997 "אג"ח סמוראי" לעשר שנים ביפן.

ההנפקה בשבוע שעבר, של אג"ח ל–40 שנה הנקובות בדולרים בסך 5 מיליארד דולר, מתבצעת כחודש לאחר הנפקה בסכום זהה בלונדון. הריבית הנקובה על האג"ח בהנפקה החדשה היא 3.8% בשנה.

לכתבה המלאה

ישראל תתקשה בהשגת התרופה שהפכה לתקווה הגדולה נגד קורונה

רמדסיביר במעבדת גיליאד בארה"ב צילום: GILEAD SCIENCES/רויטרס

בימים האחרונים נהפכה תרופה ניסיונית בשם רמדסיביר (Remdesivir) לתקווה העיקרית של העולם נגד מחלת הקורונה. בסוף השבוע העניק לה מינהל התרופות האמריקאי, ה–FDA, אישור לשימוש בעת חירום, לאחר שניסוי קליני נרחב בארה"ב הראה תוצאות חיוביות. לא מדובר באישור FDA סופי לתרופה שמצריך תהליך בקרה ממושך, אך הוא מתיר לבתי חולים להשתמש בה על חולי קורונה במצב קשה.

עם זאת, יש עדיין סימני שאלה רבים סביב רמדסיביר, ובכל מקרה, גם אם התרופה אכן תאושר לשימוש נגד קורונה, ההערכה היא שייקח זמן רב עד שגם ישראל תוכל לקבל כמויות מתאימות לטיפול בחולים בעתיד.

רמדסיביר, שפותחה על ידי ענקית התרופות גיליאד, היא תרופה אנטי־ויראלית ניסיונית, שחוסמת את יכולתו של הווירוס להשתכפל. בעבר נוסתה על חולי אבולה, אך התבררה כלא יעילה.

לכתבה המלאה

מי שברח הפסיד: רווח של עשרות אחוזים למי שנכנס לבורסה במארס

בורסת תל אביבצילום: אייל טואג

המשק הישראלי מתחיל את השבוע המלא הראשון של "אחרי החגים" בניסיון לחזור לשגרה שעדיין תהיה מושפעת ומוכתבת מהמשבר שפגע בכמעט כל ענף אפשרי. בישראל יש יותר ממיליון מובטלים שלא ברור כמה מהם יחזרו למעגל העבודה, ועסקים רבים מצויים בקשיים ובסכנת קריסה. התחזיות של בנק ישראל הן שהמשק יסיים את 2020 עם צמיחה שלילית של כ–5%.

ובכל זאת, הבורסות בישראל ובעולם נמצאות במהלך עליות כבר מאמצע מארס. המדדים המובילים בארה"ב רשמו תיקון של כ–30% מנקודת השפל במהלך המשבר, מה שהופך את ההפסד מתחילת השנה לקטן יותר — קצת יותר מ–10%. כך, בשלב ראשון היה נראה שתחילת המפולת הוא זמן מצוין לברוח מהבורסה, ואולם בחלוף חודשיים אפשר לומר שמי שיצא החמיץ את ההתאוששות המהירה.

לכתבה המלאה

הקאמבק של הפקק: איך נימנע משובה של הקטסטרופה בכבישים?

פקקים בנתיבי איילון בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

ההגבלות הצפויות על התחבורה הציבורית בעתיד הקרוב, לצד היתרונות שיש ברכב הפרטי בעידן הקורונה — מעלים חשש כבד להגברה משמעותית של העומס בכבישים.

משבר הקורונה יצר מציאות שונה מזו שמומחי תחבורה מכוונים אליה בעשורים האחרונים. גישת המומחים, שחילחלה לדרג המקצועי בממשלה בשנים האחרונות, מבוססת על ציפוף האוכלוסייה במטרופולינים ועידוד השימוש בתחבורה ציבורית — לצד שימוש באופניים והליכה. אלה אמורים להיות תחליף לרכבים הפרטיים המזהמים, שמציפים את הכבישים ומעורבים בתאונות, שהנזק שלהן מוערך ב–40 מיליארד שקל בשנה.

כעת, המיקוד עבר לבידוד וריחוק פיזי, מה שמגביר את התלות ברכב הפרטי — שנתפש בטוח יותר. ככל שנורמת "הריחוק" תימשך זמן רב יותר, גובר החשש שהרגלי ההתניידות החדשים ייטמעו, דבר שיפגע בחברות התחבורה הציבורית. לאור ההקלה בהגבלות, בשבוע האחרון כבר נצפתה עלייה משמעותית במספר כלי הרכב בכבישים. השאלה היא כיצד מונעים חזרה לגודש שלפני המשבר ואף החמרה שלו. הנה ארבעה צעדים שהממשלה והרשויות צריכות לנקוט כבר עכשיו.

לכתבה המלאה

כאוס בבתי הספר: הלימודים מתחדשים לאחר חודש וחצי - ההנחיות לא נשלחו עד עכשיו

בית ספר סגור בשל הקורונה, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

הלימודים בבתי הספר היסודיים ובתיכונים יחלו הבוקר לאחר השבתה של יותר מחודש וחצי בגלל התפשטות הקורונה - אך ללא הנחיות ממשרד הבריאות וממשרד החינוך וגם ללא הנחיות הנוגעות למורים בסיכון.

בתיכונים לא התקבלו הנחיות עד היום, ובבתי הספר היסודיים יש צורך בעדכון ההנחיות.

התיכונים ייפתחו למרות שלא נשלחו אליהם הנחיות ממשרד החינוך או ממשרד הבריאות, וההנחיות שהועברו בעבר לבתי הספר היסודיים אינן תקפות לגביהם. כך למשל, ההנחיות על פיצול הכיתות לעד 17 תלמידים לא ישימה בתיכונים מכיוון שהכיתות בו הן בגודל של עד 40 תלמידים.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker