משרד הבריאות: המוטציה הדרום אפריקאית אותרה לראשונה בישראל

במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות זוהו ארבעה מקרים של המוטציה הדרום אפריקאית ■ במשרד הבריאות טוענים: היא גורמת להדבקה מהירה יותר אך לא לתחלואה קשה יותר

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות רפואי בוחן חולה קורונה ביוהנסבורג, השבוע
צוות רפואי בוחן חולה קורונה ביוהנסבורג, השבועצילום: MICHELE SPATARI - AFP
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לראשונה, אותרה בישראל המוטציה הדרום אפריקאית של נגיף הקורונה. משרד הבריאות דיווח היום בצהריים (שבת) על ארבעה מקרים שזוהו מתוך 15 דגימות שהגיעו לריצוף מהיר, במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות. המקרים מייצגים שתי שרשראות הדבקה - אחת של אדם שחזר מדרום אפריקה ואחת של משפחה שנדבקה מאדם ששב לישראל מדרום אפריקה.

במשרד הבריאות טוענים כי המוטציה הדרום אפריקאית גורמת להדבקה מהירה יותר אך לא לתחלואה קשה יותר.

אתמול נכנסה לתוקפה ההחלטה המחייבת את השבים לישראל מדרום אפריקה, בוטסואנה, זמביה או לסוטו בבידוד במלונית מטעם המדינה ל-10 ימים עם 2 בדיקות שליליות לקורונה או ל-14 ימים ללא בדיקות.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה שלשום כי מחקר ראשוני מעלה חשד שהחיסונים מפני קורונה יעילים פחות נגד הגירסה של הנגיף שהתגלתה בדרום אפריקה.

עם זאת, אתמול פירסמה פייזר תוצאות ראשוניות ממחקר חדש, שטרם עבר הערכת עמיתים, שלפיהן החיסון שפיתחה (ושניתן בישראל) יעיל נגד המוטציות שנמצאו בשתי הגרסאות המדבקות של הקורונה שמתפשטות בבריטניה ודרום אפריקה. בשתי הגרסאות ישנה מוטציה נפוצה הנקראת N501Y, שינוי קל במקום אחד בחלבון ספייק שמצפה את הנגיף. במחקר נבדקו דגימות דם של 20 בני אדם שקיבלו את החיסון של פייזר. הנוגדנים של מקבלי החיסונים הדפו את הנגיף בהצלחה במעבדה.

אלרעי פרייס, שהשתתפה בדיון ועדת החוקה של הכנסת, שדנה בחובת הבידוד לחוזרים מחו"ל, הדגישה את חשיבות הבידוד, על רקע הסיכון שבהתפשטות הזנים החדשים של הנגיף. "אנחנו מתמודדים עם וריאנטים שעלולים להתפרץ בצורה מהירה, כמו הווריאנט האנגלי, וכאלה שעלולים לסכן את יעילות החיסון", אמרה. "אנחנו יודעים שיש העברה בקהילה בישראל. 30 אנשים רוצפו לווריאנט האנגלי, מתוכם שישה הגיעו מאנגליה, וסביבם יש כ-200 מאומתים מאותה שרשרת".

אלרעי פרייס הוסיפה: "הווריאנט הדרום אפריקאי יותר מטריד, כי הוא עלול לגרום לתחלואה קשה בקרב הצעירים. עוד לא ברורה השפעתו על החיסון ויש מחקר ראשוני מדאיג וחשד שיעילות החיסונים כלפיו פחות טובה. אם נגיע למסקנה שהחיסון לא יעיל, נבקש שמאומתים ואלה שחזרו מדרום אפריקה ייכנסו לבידוד במלונית".

לפני כשלושה שבועות התגלתה בדרום אפריקה גירסה (וריאנט) חדשה של נגיף הקורונה (שמכונה 501.2V). המוטציה התפתחה בנפרד מהמוטציה שהופיעה בבריטניה, אך בדומה לווריאנט בבריטניה גם לה יש 20 מוטציות – מספר חריג של שינויים בווירוס. שתי הגרסאות (הבריטית והדרום אפריקאית) כוללות מוטציה בחלבון הספייק (יתד), שמשמש לחדירה לתאים אנושיים.

ריצ'רד לסל, מומחה למחלות זיהומיות מדרום אפריקה, הסביר כי הגירסה החדשה התפשטה במהירות. מספר הנדבקים בקורונה בדרום אפריקה עלה מעל למיליון בני אדם, לדברי מומחים, המוטציה החדשה נקשרת לתאים אנושיים ביעילות רבה יותר, ולכן מדבקת יותר.

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"