משרד הבריאות: המוטציה הדרום אפריקאית אותרה לראשונה בישראל

במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות זוהו ארבעה מקרים של המוטציה הדרום אפריקאית ■ במשרד הבריאות טוענים: היא גורמת להדבקה מהירה יותר אך לא לתחלואה קשה יותר

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות רפואי בוחן חולה קורונה ביוהנסבורג, השבוע
צוות רפואי בוחן חולה קורונה ביוהנסבורג, השבועצילום: MICHELE SPATARI - AFP
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לראשונה, אותרה בישראל המוטציה הדרום אפריקאית של נגיף הקורונה. משרד הבריאות דיווח היום בצהריים (שבת) על ארבעה מקרים שזוהו מתוך 15 דגימות שהגיעו לריצוף מהיר, במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות. המקרים מייצגים שתי שרשראות הדבקה - אחת של אדם שחזר מדרום אפריקה ואחת של משפחה שנדבקה מאדם ששב לישראל מדרום אפריקה.

במשרד הבריאות טוענים כי המוטציה הדרום אפריקאית גורמת להדבקה מהירה יותר אך לא לתחלואה קשה יותר.

אתמול נכנסה לתוקפה ההחלטה המחייבת את השבים לישראל מדרום אפריקה, בוטסואנה, זמביה או לסוטו בבידוד במלונית מטעם המדינה ל-10 ימים עם 2 בדיקות שליליות לקורונה או ל-14 ימים ללא בדיקות.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה שלשום כי מחקר ראשוני מעלה חשד שהחיסונים מפני קורונה יעילים פחות נגד הגירסה של הנגיף שהתגלתה בדרום אפריקה.

עם זאת, אתמול פירסמה פייזר תוצאות ראשוניות ממחקר חדש, שטרם עבר הערכת עמיתים, שלפיהן החיסון שפיתחה (ושניתן בישראל) יעיל נגד המוטציות שנמצאו בשתי הגרסאות המדבקות של הקורונה שמתפשטות בבריטניה ודרום אפריקה. בשתי הגרסאות ישנה מוטציה נפוצה הנקראת N501Y, שינוי קל במקום אחד בחלבון ספייק שמצפה את הנגיף. במחקר נבדקו דגימות דם של 20 בני אדם שקיבלו את החיסון של פייזר. הנוגדנים של מקבלי החיסונים הדפו את הנגיף בהצלחה במעבדה.

אלרעי פרייס, שהשתתפה בדיון ועדת החוקה של הכנסת, שדנה בחובת הבידוד לחוזרים מחו"ל, הדגישה את חשיבות הבידוד, על רקע הסיכון שבהתפשטות הזנים החדשים של הנגיף. "אנחנו מתמודדים עם וריאנטים שעלולים להתפרץ בצורה מהירה, כמו הווריאנט האנגלי, וכאלה שעלולים לסכן את יעילות החיסון", אמרה. "אנחנו יודעים שיש העברה בקהילה בישראל. 30 אנשים רוצפו לווריאנט האנגלי, מתוכם שישה הגיעו מאנגליה, וסביבם יש כ-200 מאומתים מאותה שרשרת".

אלרעי פרייס הוסיפה: "הווריאנט הדרום אפריקאי יותר מטריד, כי הוא עלול לגרום לתחלואה קשה בקרב הצעירים. עוד לא ברורה השפעתו על החיסון ויש מחקר ראשוני מדאיג וחשד שיעילות החיסונים כלפיו פחות טובה. אם נגיע למסקנה שהחיסון לא יעיל, נבקש שמאומתים ואלה שחזרו מדרום אפריקה ייכנסו לבידוד במלונית".

לפני כשלושה שבועות התגלתה בדרום אפריקה גירסה (וריאנט) חדשה של נגיף הקורונה (שמכונה 501.2V). המוטציה התפתחה בנפרד מהמוטציה שהופיעה בבריטניה, אך בדומה לווריאנט בבריטניה גם לה יש 20 מוטציות – מספר חריג של שינויים בווירוס. שתי הגרסאות (הבריטית והדרום אפריקאית) כוללות מוטציה בחלבון הספייק (יתד), שמשמש לחדירה לתאים אנושיים.

ריצ'רד לסל, מומחה למחלות זיהומיות מדרום אפריקה, הסביר כי הגירסה החדשה התפשטה במהירות. מספר הנדבקים בקורונה בדרום אפריקה עלה מעל למיליון בני אדם, לדברי מומחים, המוטציה החדשה נקשרת לתאים אנושיים ביעילות רבה יותר, ולכן מדבקת יותר.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט