ישראל בדרך לריסון מהודק, אך ברשתות מבהירים: "נסרב פקודה, לא נסגור אף חנות"

מספר הנדבקים בקורונה חצה את הרף של 2,500 שקבעה הממשלה לפני חנוכה ■ המשמעות: ישראל מתקרבת לסגירה נוספת של המשק והמסחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פתיחת קניון איילון, בשבוע שעבר. התגודדות ההמונים עלולה להוסיף לעלייה בתחלואה
פתיחת קניון איילון. התגודדות ההמונים עלולה להוסיף לעלייה בתחלואהצילום: מוטי מילרוד

עקב העלייה בתחלואה בקורונה, ישראל מתקרבת להפעלתה של תוכנית "ריסון מהודק", שמשמעותה סגירת המשק והמסחר, למעט החינוך ביישובים הירוקים והצהובים ומקומות העבודה שאינם מקבלים קהל. עם זאת, בכירי רשתות המסחר הגדולות והבינוניות מבהירים שאין בכוונתם לסגור ולו חנות אחת, שבוע בלבד אחרי שהקניונים נפתחו מחדש.

נתוני התחלואה שנקבעו לפני חנוכה כסף להטלת צעדי "ריסון מהודק" לשלושה שבועות הם עלייה של מספר החולים החדשים אל יותר מ-2,500 ביום, ושל מקדם ההדבקה אל יותר מ-1.32 (כלומר 1.32 נדבקים מכל נשא קורונה). לפי דו"ח מרכז הידע והמידע של אמ"ן, מקדם ההדבקה כעת הוא 1.21. "בחודש האחרון מקדם ההדבקה גדול משמעותית מ-1, דבר המבטא התפשטות מואצת של המגפה", נכתב בדו"ח.

השינוי במקדם ההדבקה Rצילום: מקור: משרד הבריאות, דו"ח אמ"ן

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר (ד'), אתמול זוהו 2,862 נשאים חדשים, ו-3.5% מהבדיקות שנערכו היו חיוביות. גם לפני נתוני 24 השעות האחרונות, הרף של 2,500 נשאים חדשים ביממה נחצה. מספר חולי הקורונה במצב קשה הגיע אתמול ל-381, שמהם 138 מונשמים 3,022 ישראלים מתו מקורונה מתחילת המגפה.

סגן שר הבריאות, יואב קיש, התראיין הבוקר בתחנת הרדיו גלי ישראל ואמר: "המגמה ברורה - אנחנו הולכים לסגר מהודק". הממשלה החליטה גם כי אם בחלוף שלושה שבועות מהחלת הריסון המהודק לא יירד מקדם ההדבקה אל מתחת ל-1, יוטל סגר כללי.

חיילים במחסום שהוצב בשל סגר בכניסה לאופקים, בספטמברצילום: אליהו הרשקוביץ

"המסחר לא תורם לתחלואה"

באיגוד רשתות האופנה, ההסעדה והמסחר, שבו יותר מ-400 רשתות, אמרו הבוקר: "שלושה חודשים המסחר היה סגור, ושבוע לאחר שהוא נפתח רוצים לסגור אותו שוב? לכולם ידוע וברור שהמסחר לא תורם לתחלואה, כמו שלכולם ברור וידוע מהם מקורות התחלואה. מעתה אנחנו מפסיקים לשלם את מחיר המחדלים של הממשלה. לא נחזיר פעם נוספת חצי מיליון עובדים לחל"ת. העובדים שלנו הם לא יויו - הם בני אדם, עם משפחות לפרנס. אנו מודיעים בזאת שאף חנות לא תיסגר - לא חנות רחוב, לא חנות בפאוור סנטר ולא חנות בקניון, נקודה".

בפעמים הקודמות שבהן הרשתות פתחו את החנויות בניגוד להנחיות, מאות פקחים ושוטרים באו למרכזים המסחריים, דרשו מלקוחות להתפנות מהם וחילקו קנסות בסך 5,000 שקל. בחלק מהפעמים הדבר הביא לסגירת הרשתות והקניונים, ואילו במקרים אחרים, כמו בפאוור סנטרים, הרשתות לא נרתעו.

תוכנית "ריסון מהודק", שאמורה להיכנס לתוקף במקרה של עלייה בתחלואה, כוללת את סגירת המסחר בקניונים, בשווקים ובחנויות (למעט שירותים חיוניים ולמעט שירותי "אחד על אחד", כגון מספרות), העברת מקומות עבודה מקבלי קהל לעבודה מהבית, סגירה של מערכת החינוך (למעט לגיל הרך) ביישובים אדומים וכתומים, צמצום התחבורה הציבורית לתפוסה של 50% והפעלת הגבלות על החוזרים מחו"ל (בידוד במלונית או בדיקות לשבים ממדינות אדומות, ובדיקות לשבים ממדינות ירוקות).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?