גמזו: בשבוע הבא נדע אם אפשר להתחיל בהקלות, "אם יהיה צורך - נטיל סגרים נקודתיים"

ממונה הקורונה: "הסגר הזה אפקטיבי מאוד, אני כבר רואה את הירידה במגעים ובתחלואה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
פרופסור רוני גמזו
פרופסור רוני גמזוצילום: תומר אפלבאום
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

יש ירידה מסוימת בתחלואה, אבל רק בשבוע הבא יתברר אם אפשר להתחיל בהקלות בסגר - כך אמר היום (ג') ממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו, בתדרוך לעיתונאים.

לדברי גמזו, "אנחנו רואים ירידה מסוימת בשיעור החיוביים וברמת התחלואה. בקבינט הצגנו הנחה שרמת התחלואה היא סביב ה-5,000 איש - אלה סימנים של ירידה. למרות זאת, מכיוון שמדובר בתזזית של ימי החג אנחנו לא יודעים בוודאות אם ה-R חצה את ה-1. אני לא יכול לדעת שאנחנו בוודאות שרמת התחלואה ברמת ירידה?

בנוגע להקלות בסגר אמר גמזו כי יש להמשיך בסגר הקיים לפחות עד השבוע הבא. "אני אדע יותר טוב את התחלואה אחרי סוף השבוע הקרוב. מקדם ההדבקה היום מספר מה קרה לפני שבועיים. אני מקווה שבשבועיים האחרונים ה-R ירד פחות מ-1.

גמזו הסביר כי "אחד האמצעים להפחית את ה-R זה לזהות מוקד תחלואה ובתוכו אין יוצא ואין בא - זה קיים היום בכל המדינות שמתמודדות עם גל שני. כולם מתמודדות עם סגרים נקודתיים. ביציאה מהסגר הכולל חלק מההמלצות שלי זה לזהות מוקדי תחלואה שקשה להם. המשכיות הסגר במקומות כאלה נועדה לעזור להמשיך להקטין את התחלואה כי אם אני פותח - התחלואה משתוללת שוב. המטרה היא לא להעניש, אלא להשאיר את האמצעי של סגר שמקטין התקהלויות כדי לעזור לאזור, ליישוב או לשכונה".

גמזו נשאל אם הסגר עדיין אפקטיבי למרות ההתקהלויות הרבות, והשיב: "ייש מספר הפרות והן מרגיזות, מתסכלות ומכעיסות ומיותרות. כל ישראל בלחץ, אנשים מאבדים פרנסה, לא הולכים ללימודים, בתי כנסת סגורים. התקהלויות שראינו שמסכנות בהדבקה מיותרות. אבל אחרי שאמרתי את זה - שאף אחד לא יעשה לעצמו דין ויגיד: 'ראית את הלוויה באשדוד? אז אעשה מסיבת טבע'. לא. אף אחד שלא יחליט עבור 9 מיליון תושבים שנמצאים עכשיו בסגר. מי שעושה את זה פוגע בקהילה שלו.

"הסגר הזה אפקטיבי מאוד, אני כבר רואה את הירידה במגעים ובתחלואה. זה תלוי בנו איך נמשיך - כולל אכיפה שהיא אלמנט מאוד חשוב. בקבינט האחרון ביקשתי וקיבלו את הצעתי להגדיל את הקנסות על הפרות - במיוחד על הפרת בידוד ועל עסקים שמובילים להתקהלות. הקנסות הקלים לא מספיק מרתיעים".

גמזו נשאל גם אם השר גילה גמליאל צריכה להתפטר לאחר שנתפסה מפרה סגר ומשקרת בחקירה האפידימיולוגית. "אני לא בוחר עבור שרים את הצעדים", השיב ממונה הקורונה.

גמזו גם נשאל מדוע הוא ממליץ על יציאה מהסגר ב-2,000 נדבקים ולא עשרות. לדבריו, "כאשר אתה קובע יעד - אתה לא מסתכל רק על המספר אלא גם על ה-R שהוא אולי יותר חשוב מהמספר. אני מוכן להגיע ל-2,000 נדבקים, אבל שיהיה לי R 0.7. כך אני יודע שיש מגמת ירידה.

"אם הייתי קובע את הרף על עשרות נבדקים הייתי האיש הכי בטוח בעולם, אבל הייתי צריך לדון את ישראל לתקופה ארוכה מאוד של סגירה עם מחירים מאוד מאוד כבדים. אני לא מחפש את הדרך הקלה אלא את הדרך הנכונה".

באשר לפתיחת מערכת החינוך, אמר גמזו: "קודם יפתחו את הגנים ובתי הספר לגילים 0 עד 6 ואחרי זה לגילים 6 עד 10. זה יקרה אחרי שנוודא שאנחנו סביב 2000 ו-R מגיע ל-0.8".

גמזו התייחס גם לנושא ויסות החולים במצב קשה בין בתי החולים. "כל אחד מבתי החולים הגדולים - שיבא, איכילוב והדסה - עם 90 חולים עד 100 חולים - שזה יחסית הרבה. הם יכולים אבל גם לקבל יותר. אני לא בטוח שיש בעיית ויסות. אני יודע שיש הערות כאלה. הייתי היום בבתי חולים בינוניים ולא שמעתי על בעיות של ויסות ראשוני, אלא של חולים קלים שיכולים להשתחרר למסגרות המשך. אני לא משוכנע שיש בעיית ויסות בתוך המערכת ואם יש, אז צריך לעשות יותר ויסות ראשוני - שהאמבולנסים של מד"א יפנו יותר לבתי החולים הגדולים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה