נזכרו מאוחר מדי? "העסקים לא יוכלו לשאת על גבם סגר כללי נוסף"

ארגוני המעסיקים לממשלה: "ההצעה לסגור שוב את העסקים מנותקת לחלוטין מההבנה של ההשפעות הכלכליות חסרות התקדים שיצר הסגר הראשון"

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסעדה סגורה בנמל תל אביב. "קטסטרופה לענף"
מסעדה סגורה בנמל תל אביב. "קטסטרופה לענף"צילום: תומר אפלבאום
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

ארגוני המעסיקים וראשי השלטון המקומי קוראים לממשלה לא להטיל סגר מלא נוסף על המשק.

במכתב ששיגרו היום (ו') לראש הממשלה ולשרים, שעליו חתומים בין השאר יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס; יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג'; יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד; וראשי ארגוני המגזר העסקי בראשות דובי אמיתי, צוין כי "העובדה שעל שולחנכם מונחת הצעה לסגור שוב את העסקים בישראל היא מנותקת לחלוטין מההבנה של ההשפעות הכלכליות חסרות התקדים שיצר הסגר הראשון. אל לכם להיות שותפים לקבלת החלטות שיובילו לצעדים קיצוניים וחסרי היגיון".

"העסקים בישראל לא יוכלו לשאת על גבם סגר כללי נוסף, וצעדי הממשלה הצפויים יהוו מכה אנושה שלא לצורך, שכן ניתן לבצע צעדים אגרסיביים לקטיעת שרשראות ההדבקה ללא פגיעה בכלכלה, המשק, העסקים והמועסקים בישראל", נכתב במכתב נוסף שהוציאו יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר; נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין; יו"ר איגוד חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן; נשיאת לשכת רואי החשבון, רו"ח איריס שטרק; מנכ"ל מליסרון, אופיר שריד; יו"ר התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה, דדי ריזל; מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, שי ברמן; מנכ"ל פורום ענף הכושר, חיים פרנקל; ואייל הלוי מוועד הפעולה כנסים, אירועים ותרבות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץצילום: עמית שאבי

לטענת המעסיקים, סגר נוסף על המשק צפוי לגרום להוצאתם של אלפי עובדים לחל"ת ולפגיעה אנושה בתוצר. "שוק העבודה צפוי לספוג פגיעה אנושה. שיעור האבטלה הרחב צפוי לזנק - ומספר הבלתי-מועסקים (כולל עובדים בחל"ת) יהיה יותר מ-700 אלף איש.

"מתחזית בנק ישראל מאוגוסט עולה כי בתרחיש של רמת שליטה נמוכה בתחלואה לצד מגבלות נוספות עד כדי סגר פורמלי - התוצר המשקי צפוי לרשום התכווצות ניכרת של כ-7% ב-2020, המהווה ירידה של כ-98 מיליארד שקל בתוצר. התכווצות זו תיגזר מירידה חדה של כ-6.5% ביצוא, לצד נסיגה של כ-8.5% בהשקעות בנכסים קבועים ושל כ-10.5% בצריכה הפרטית".

עם זאת, נראה כי הממשלה תקבל החלטה על סגר בישיבתה הקרובה ביום ראשון. שר האוצר, ישראל כ"ץ, טען היום בחשבון הפייסבוק שלו כי קבינט הקורונה קיבל את ההחלטה על ביצוע סגר כללי במשק בניגוד לעמדתו, אף שלדבריו הוא פירט את היקף הפגיעה הקשה הצפויה למשק.

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומיצילום: עופר וקנין

"עם כניסתי לתפקיד שר האוצר פעלתי להקמת רשת ביטחון כלכלית לשכירים, עצמאים ובעלי עסקים - שפועלת היטב וערוכה למתן סיוע מיידי למשך שנה שלמה, גם לגל החדש של נפגעי הקורונה. כיום, נוכח ההתפתחויות האחרונות, ברור כמה ההחלטה היתה נכונה. בכוונתי לגבש בימים הקרובים תוכנית משלימה שתכלול צעדים רוחביים לשימור והכשרת עובדים וחיזוק מפעלים ועסקים במשק", כתב כ"ץ.

החשש הגדול הוא כי לאור העובדה שמדובר בחודש של חגים, מעסיקים רבים ימהרו להוציא את עובדיהם לחל"ת. בביטוח הלאומי מעריכים כי העלות של דמי אבטלה בגין החל"ת בעקבות סגר נוסף תטפס בעוד כ-920 מיליון שקל - אם 200 אלף עובדים יחזרו לחל"ת - וכ-1.4 מיליארד אם מספר העובדים שייצאו לחל"ת יטפס ל-300 אלף.

בביטוח הלאומי מבהירים כי מי שכבר היה בחל"ת, חזר לעבוד וייצא שוב לחל"ת - יהיה זכאי לדמי אבטלה. התנאי היחיד הוא שהחל"ת יהיה לתקופה של 14 יום לפחות (כפי שנקבע באחרונה בחוק). עובדים אלה לא יצטרכו להגיש תביעה חדשה לביטוח הלאומי, מאחר שהתביעה הקודמת שלהם מאושרת עד יוני 2021, והם רק יצטרכו לדווח שיצאו שוב לחל"ת.

הביטוח הלאומי יבקש ויאפשר למעסיקים לדווח על הוצאת העובדים לחל"ת באופן מקוון ביום שני או שלישי בשבוע הבא, ויפרסם הנחיות למעסיקים כיצד למלא את הדיווח. עם זאת, בביטוח הלאומי אומרים כי עדיף שמעסיקים יחכו להנחיות שיפורסמו, כדי למנוע מצב שבו דיווח לא נכון ימנע זכאות לדמי אבטלה מהעובדים המוצאים חל"ת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה