ליד נתב"ג: החברה שתציע 30 אלף בדיקות קורונה ביום - למי שישלם

חברת AID רוצה להקים מעבדת קורונה שתוכל לבצע בדיקות לשוק הפרטי ■ מנכ"ל החברה: "כל יום אני מקבל חמש-עשר בקשות מחברות גדולות לעשות בדיקות"

שגיא כהן
שגיא כהן
שניר זנו, מנכ"ל הקבוצה העולמית של AID GENOMICS והשותפה של BGI בישראל
שניר זנו, מנכ"ל הקבוצה העולמית של AID GENOMICS והשותפה של BGI בישראלצילום: AID
שגיא כהן
שגיא כהן

חברת AID Genomics מתכננת להקים בקרוב מעבדת בדיקות קורונה מתקדמת בישראל, שתוכל לבצע כ-30 אלף בדיקות ביום.

מנכ"ל החברה, שניר זנו, אומר כי המעבדה תציע בדיקות קורונה לשוק הפרטי - למשל, לחברות, לארגונים ולמוסדות המעוניינים לבצע בדיקות קורונה באופן פרטי לעובדיהם. זנו לא נקב בעלות הבדיקות, אך אמר כי המחיר יהיה "מאות בודדות של שקלים ומטה". לדבריו, המעבדה יכולה להיות מוכנה בתוך 40 יום, ועלות ההשקעה בהקמה היא עשרות מיליוני דולרים.

"כל יום אני מקבל חמש-עשר בקשות מגופים וחברות גדולות בתעשייה לעשות בדיקות קורונה", אומר זנו. "המדינה מגבילה את הבדיקות בהתאם למה שהצליחה להשיג מספקים. היתרון שלנו הוא שאין לנו הגבלה. יש לנו הבטחה לאספקה שוטפת של עשרות מיליוני בדיקות".

הוא מוסיף: "אנחנו רוצים לעבוד עם השוק הפרטי, למשל בזן או חברת החשמל, שרוצות לעשות בדיקות. פנו אלי חברות היי-טק ענקיות שרוצות להטיס עובדים לחו"ל, או חברות ביטוח שרוצות להציע בדיקות ללקוחות".

התוכנית היא להקים מתחם מעבדות בן כמה קומות, שיעסקו בבדיקות וירוסים, ובהמשך בדיקות גנטיות ובדיקות בתחום הסרטן. על פי החברה, המעבדה תוקם בקרבת שדה התעופה בן-גוריון.

מעבדה לבדיקת דגימות קורונה (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: Emil Salman

הקמת המעבדה תתבצע במסגרת תוכנית רחבה יותר של AID ג'נומיקס להקים רשת מעבדות ברחבי העולם, עם מטה ראשי בישראל. "זהו מהלך שנרקם כבר שלוש שנים, ללא קשר לקורונה", אומר זנו.

על פי התוכנית, המעבדה תהיה פרטית ותפעל מחוץ למערך הבדיקות המתבצעות עבור משרד הבריאות. היא תוקם ללא קשר למכרז שפירסם בחודש שעבר משרד הבריאות להקמת מעבדות, שגם בו מתמודדת AID ג'נומיקס. החברה התמודדה גם במכרז של משרד התחבורה להקמת מעבדת קורונה בנתב"ג – אך לא זכתה בו.

AID ג'נומיקס לא לבד בכל הקשור לבדיקות קורונה פרטיות. השאלה כרגע היא אם משרד הבריאות יאשר את פעילות המעבדה שלה. מדיניות משרד הבריאות בנושא מעבדות פרטיות עדיין לא ברורה לגמרי. בעבר משרד הבריאות אסר על ביצוע בדיקות קורונה פרטיות בתשלום על ידי בתי חולים ותאגידי בריאות, כמו איכילוב והדסה. ואולם השבוע המשרד פירסם רשימה של מעבדות בבתי חולים שבהן ניתן לבצע בדיקת קורונה פרטית לפני טיסה – בעלות שלא תעלה על 297 שקל לבדיקה.

זנו מודה כי לא פנה למשרד הבריאות לקבלת אישור, אך לטענתו "הם כרגע בתהליך של התרה. הם לא אישרו אבל גם לא לא-אישרו. ואם הם לא יאשרו - אני מרים הכל ומעביר למדינה אחרת. יעלה לי עוד 2-1 מיליון דולר, לא קריטי לי".

אם מעבדות פרטיות יערכו בדיקות קורונה, עולות השאלות אם תוצאות הבדיקות ייכללו בתוך הנתונים הרשמיים של משרד הבריאות? האם מי שיימצא חיובי בבדיקה פרטית כזו - תבוצע עליו חקירה אפידמיולוגיות? במשרד הבריאות טרם השיבו לפניית TheMarker בנושא.

AID ג'נומיקס היתה חברה אלמונית עד התפרצות משבר הקורונה. החברה נמצאת בבעלות AID Group מהונג קונג ובבעלות הקרן היפנית wil, המנהלות מיליארדי דולרים בעשרות מדינות. מייסד ויו״ר הקבוצה הוא קלווין וו. בשגרה, החברה עוסקת בפיתוח טכנולוגיות בתחום הבדיקות הקליניות ופועלת מפארק המדע ברחובות. זנו הוא גם שותף בקבוצת AID.

עם תחילת המשבר, AID ג'נומיקס יצרה קשר עם חברת BGI הסינית. במסגרת הסכם עם משרדי הביטחון והבריאות, הן סיפקו חומרים ומכשירי בדיקות של BGI עבור מעבדות של קופות החולים, אך העניינים הסתבכו לאחר שמאי המעבדות טענו כי הציוד אינו בטיחותי ולא יעיל מספיק. זנו מבהיר כי נתן מענה לבעיות - והוא עדיין מחויב להסכמים ולאספקת הבדיקות למעבדות אלה. המעבדה החדשה שתוקם היא מעבדה של AID ג'נומיקס, ולא קשורה ל-BGI.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן