גמזו: "החגים זו לא תקופה להקטנת התחלואה; נגיע ל-100 אלף בדיקות ביום"

ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו אמר במסיבת עיתונאים: "שיעורי התחלואה בערים האדומות - מהגבוהים בעולם"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו
פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"זה יום לא פשוט למאות אלפי תושבים במדינת ישראל, שנכנסים היום לעוצר לילי והגבלות משמעותיות" - כך אמר היום פרויקטור הקורונה רוני גמזו. "צריך לדעת שזה כבר היום השני עם יותר מ-3,000 נדבקים ועם 40 אלף בדיקות. אנחנו בודקים הרבה, מוצאים המון מאומתים ומחילים צעדים קשים על אזרחים רבים במדינת ישראל".

גמזו דיבר על הקמת התשתיות בחודשיים האחרונים לניהול המאבק בקורונה בידי הרשויות המקומיות."הקורונה תהיה איתנו עוד חודשים קדימה, וצריך כל הזמן להתאים את ניהול המאבק למטרה של קטיעת שרשראות ההדבקה. אדם שנדבק בקורונה פעמים רבות לא ירגיש זאת, אבל ייתכן שנדע עליו אם נחקור את החולה המאומת שנחשף אליו וניחשף למגעים שיצר עם אחרים. כך סוגרים מעגלים.

"אתמול הגיעו ראש הממשלה, שר הבריאות ושר הביטחון אל המפקדה וראו מה שאנחנו בונים כבר חודש וחצי. זה מורכב מאוד, כי זה מתחבר לניהול ברשויות המקומיות. ייקח לנו עוד הרבה זמן עד שנוכל להשלים מערכת מלאה באמת, שנותנת לאזרחים את הביטחון שאנחנו מנהלים את הקורונה, ולא הקורונה מנהלת אותנו".

גמזו התייחס בדבריו לרציונל שבסיס תוכנית הרמזור שהגה ואמר: "הלוגיקה של תוכנית הרמזור היא ליצור מדרג תחלואה בין היישובים, בשיתוף הרבה יותר אינטימי של ראש הרשות ושל התושבים, עם סימון מוקדי התחלואה בישראל וקביעת מגבלות מותאמות תחלואה. כאשר מסמנים את מוקדי התחלואה, יודעים להתחקות היטב אחר ההתפשטות. אנחנו יכולים, ולעתים נדרשים, להוסיף מגבלות לערים שהן מוקדי התחלואה. לא מדובר במניעת פעילויות בלבד, אלא בעיקר באמצעי להכיל ולהקטין את התחלואה. ההדבקה מנוהלת ומוקטנת על ידי מגבלות לא נעימות על תנועה והתקהלות, גם במערכת החינוך. אנחנו עושים את זה במעטפת נוספת מעבר לרמזור. זה מורכב וקשה, כי זה ניהול דיפרנציאלי.

גמזו ציין לחיוב את שיתוף הפעולה של ראשי הרשויות המקומיות עם תוכנית הרמזור והוסיף: "אני משוכנע שבעזרת התוכנית, ערים אדומות יכולות להפוך לכתומות. טוענים שהתוכנית מתאימה הרבה יותר במצב של תחלואה נמוכה יחסית, ולא בשיא המגפה, אבל התהליך הזה מחכה הרבה זמן וצריך להתניע אותו".

מחלקת קורונה בתל השומר, ביוליצילום: אמיל סלמן

אשר לעוצר הלילי שיוטל היום מהשעה 19:00 על 40 ערים, אמר פרויקטור הקורונה: "אני יודע שיש כלפי כעס ותסכול. אני מבין את הקושי, וקשה לי עם זה אישית. אני יודע שההחלטה שהתקבלה בסופו של דבר קשה לכל שר בממשלה, אבל אנחנו צריכים לעצור התקהלויות - בטח ובטח בערים אדומות, ששיעור התחלואה בהן הוא מהגבוהים בעולם.

"זה לא נעים לתושבים, לתלמידים, לי. אנחנו יודעים שקשה לפתוח מערכות חינוך בכל העולם בהיקפי תחלואה כאלה. פתחנו את מערכת החינוך, וזה לא פשוט, אבל בערים אדומות זה הימור גדול מדי, ובסופו של דבר יש בתי ספר, כיתות ושכבות שנסגרו גם בערים ירוקות. אני מתנצל מכל הלב בפני כל הערים שנמצאות כרגע בתהליך של מגבלה, בפני התושבים, בפני ראשי העיריות, בפני העסקים. הקורונה מחייבת אותנו לפעמים לצעדים לא נעימים כדי לשמור על הבריאות, וזה הדבר היחיד שמנחה אותי".

"בשישה-שבעה שבועות שאני בתפקיד לא נקטתי צעדים כאלה, אבל כהיקף תחלואה כה גבוה אני חייב להמליץ לממשלה לנקוט צעדים קשים.

"לפני שלושה-ארבעה שבועות שרטטתי את כל המתווה, כולל בניית תשתיות, קטיעת שרשרת ההדבקה, בניית הרמזור, יישום הרמזור, היערכות לפתיחת שנת הלימודים. אמרתי כבר אז שב-10.9, עשרה ימים אחרי פתיחת הלימודים ושבוע לפני ראש השנה, זה השלב שבו צריך לעצור ולראות את תמונת התחלואה ולתכנן את חגי תשרי.

"אני צריך להמליץ נכון, כי חגי תשרי אינם תקופה להקטין את התחלואה, וכי יש בהם אפשרות להגדלת התחלואה - זו נקודת זמן שבה מתכנסים, אוכלים יחד. ביום חמישי אני צריך לעמוד מול שרי הקבינט ולהציע מתווה נכון לחגי תשרי. יש לנו 3,000 פלוס מקרים ליום, ויש גם הרבה מאוד בדיקות, וזה טוב. אני קורא למי שצריך - לכו להיבדק - יותר בדיקות משמען יותר קטיעות. כשיש הרבה מאומתים ושיעור חיוביים שיורד - אלה חדשות טובות. נגדיל את כמות הבדיקות ל-100 אלף עד 1 בנובמבר".

חזרה ללימודים בימי קורונה (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: אמיל סלמן

"שאף אחד לא יגיד שאין גיבוי"

במהלך דבריו התייחס גמזו נקודתית לכמה סוגיות מפתח בתוכניתו. הנה עיקרי הדברים.

לגבי שינוי הצעדים: "היתה לי עמדה מקצועית אחת ואמרתי שהרמזור כלי מאוד חשוב וצריך להוסיף עליו מעטפות של הגבלה. ברגע שיש התפרצויות ביישובים לא יכולים להסתפק רק בציון התחלואה או הגבלות מקומיות אלא צריך הגבלות נוספות. לא כל הבקשות התקבלו. אירוע הקורונה הוא אירוע של שיקולים מקצועיים, רפואיים ושיקולים עם רגישות חברתית ושמיעה של ראש העיר והתושבים. לאו דווקא כל מה שאתה רוצה ונכון אפידמיולוגיות - הכי נכון לקבל אותו. שרי הממשלה שמעו את עצתי וגם שינו חלק מהעצות שנתתי. שאף אחד לא יגיד שאין גיבוי. זה חלק מהעבודה של השרים. כן לפעמים יש מצבים שבהם ראשי הערים מאד כועסים ואני יכול להבין שרים בממשלה שצריכים לקבל החלטות.

לגבי מערך הקטיעות: "המערך המתפקד של החקירות אצלנו יהיה הטוב בעולם. גם כרגע הוא מהטובים בעולם, אבל הוא לא שלם, כי כושר הקטיעה שלו נבנה הדרגתית. זה מאוד מורכב - צריך להגיב מהר, לדגום, לתת תשובת מעבדה מהירות, לחבר את תהליכי התשובה עם בסיס הנתונים ולהתחיל את החקירה לאיתור המגעים תוך שעתיים, ואניי קורא בהזדמנות זו לאזרחים לשתף פעולה.

"לא לוקח יום אחד לבנות את זה. כל אגף התקשוב של צה"ל עוסק בזה ועושה את זה הכי טוב. אין מדינה בעולם שמגיעה לרמה הזאת, וכשפיקוד העורף יתחבר עם הרשויות המקומיות ויבצע שם את החקירות - זה יהיה מפעל ענק ומורכב מאוד. אנחנו מדברים לפעמים על עשרות אלפי מגעים ליום. אני חושב שלצה"ל יש הבנה טובה מאוד לגבי מה שצריך לעשות - אנחנו רק צריכים את לשמן ולתזמן את זה טוב יותר".

לגבי מערכת החינוך בחגים: "בימים אלה אנו אוספים את הנתונים לגבי מאומתים ומבודדים במערכת החינוך. המערכת רק שבוע באוויר, כך שתוך כמה ימים יהיו לי נתונים טובים יותר ונבוא עם המלצה ומתווה".

הפעלת מערכת החינוך בכיתות הגבוהות: "הנתונים ממש ראשוניים. נשב עם קבינט המומחים שהמליץ לפתוח ונראה אם צריך לעשות שינוי במתווה. כרגע התשובה היא שלומדים את הנתונים ואין שינוי".

לגבי עמדתו בנוגע להחלטה על סגר הלילי: "השרים עושים שיקולים שחלקם רוחביים, ולא רק אפידמיולוגיים. לפעמים יש שיקולים שנובעים מהערות מראשי ערים, והאחריות על כל התהליך היא בסופו של דבר בידי השרים. אם היו יושבים שם רק גורמי מקצוע, ברור שההחלטה היתה אחרת, אבל אני חושב שצריך לכבד את זה צריך לנצח את המגפה ביחד, בלי לעומתיות - זה לא יתרום לאמון הציבור ולהדברת המגפה. צריך להמשיך להילחם ולחזק את אמון הציבור, בלי לפצלו.

בלגבי התועלת של סגר לילי: "נכון שיש יציאה וכניסה וזה לא כל סט המגבלות, אבל פעילות שכזאת יכולה לעזור. אני מבטיח שלגבי חתונות אסורות למשל - אין ללי ספק שזה יכול לעזור".

לגבי הסכנה של אי־ספיקה בבתי החולים: "הכי חשוב זה לסייר ולהיות בקשב לכולם. יש לי היום זום עם כל האחיות האחראיות בארץ, יש לי עוד פגישה עם מנהלי בתי חולים, עם הברומטר, ואני כל הזמן מרושת לגבי כל מה שקורה, ולא אחכה לקריסה. אני אומר לאחיות ולרופאים תודה.

"ברגע שאני אראה שמתקרבים למספרים שאני חושש שהם מורכבים להמשך הטיפול - נקבתי ב-800 חולים קשים וזה לא מספר מחייב - אבל עוד לפני כן אצטרך להתריע וכשאתריע ההתרעה הזאת היא פעמון אזהרה ואני בטוח כמו שאני מכיר את הממשלה והגביבוי והאמון שנותנים לי - הם לא ימצמצו לרגע אחד והם ילכו אחריי ונעשה את מה שצריך לעשות. כי כשמגיעים לרגעים שהתחלואה גדלה באופן מהיר מאוד - ההכפלות יכולות להיות מהירות. לא אתן, אתריע מספיק מוקדם. אני חי ונושם את המערכת ואת הנתונים והחולים הקשים. מסתכל על כל נתון וכל דבר. אני מנהל את זה מול שרי הממשלה, ראש הממשלה, שר הבריאות. אסור שיהיה מצב שלרגע אחד נתון יברח מאיתנו. ולכן אני אומר לאזרחים - תנו לנו את הכלים להילחם בקורונה, לכו להיבדק, כדי שאנחנו נוכל לקטוע, לדעת, לחקור".

גמזו סיים את דבריו כשאמר: "זה אירוע ענק, מורכב, כל כך קשה, עובר דרך רפאוה, חברה, כלכלה וחושף הרבה מהקשיים של החברה הישראלית. אני מתחזק מהרבה מאד תמיכה וממשיך ללכת קדימה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה