כאבי ראש, קוצר נשימה ונזק ללב - ההשפעות ארוכות הטווח של הקורונה נחשפות

רוב חולי הקורונה אמנם מחלימים בתוך שבועות, אך חלק לא מבוטל מהם ממשיכים לדווח על סימפטומים שונים גם לאחר מכן

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום חזה רנטגן של חולה קורונה, בי"ח מעייני הישועה
צילום חזה רנטגן של חולה קורונה, בי"ח מעייני הישועהצילום: עופר וקנין
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

קצת יותר מחצי שנה לאחר שהעולם נחשף לראשונה לוירוס הקורונה (COVID 19), מתחילות להצטבר עדויות על סימפטומים ונזקים קצרי וארוכי טווח בקרב חלק מהחולים. בסקירה שהגישה חברת המודיעין הרפואי מדינט למשרד הבריאות בשבוע שעבר היא מרכזת עדויות מרחבי העולם על הנזקים וההשפעות ארוכי הטווח הללו.

על פי הסקירה, סימפטומים ממושכים נפוצים בקרב מי שחוו מחלה קשה, אך מופיעים גם בקרב חולי קורונה קלים ואפילו א-סימפטומטים. עם זאת, רוב המחקרים כרגע הם תצפיתיים ומוגבלים, ובדו"ח מודגש כי עדיין "חסר מידע מקצועי מהימן בתחום, בדגש על היקף התופעה, חומרתה וגורמי הסיכון".

הסימפטומים הנפוצים ביותר שחזרו על עצמם במחקרים תצפיתיים שונים ונמשכו לאורך זמן לאחר ההחלמה מהקורונה כוללים קוצר נשימה, תשישות, תסמיני מערכת העיכול כמו שלשולים, נדודי שינה, כאבי ראש, כאבי חזה, כאבי מפרקים וירידה כללית באיכות החיים.

בקרב צעירים שהיו בריאים ומוגדרים מקרים קלים, יש עדויות על תסמינים סובייקטיבים ארוכי טווח של חודש לפחות, כמו עייפות, ערפול מחשבתי וקשיים קוגניטיביים, צמרמורות, הזעות ואיבוד תיאבון. עוד נמצאו, בעיקר בקרב מי שהיו חולים קשים בקורונה, ממצאים אובייקטיביים כמו ממצאים רדיולוגיים בריאות ובלב.

במחקר תצפיתי בריטי, שעקב אחרי 110 חולי קורונה במצב קל, בינוני וקשה ארבעה שבועות אחרי השחרור, נמצא כי 74% מהם חוו סימפטומים ממושכים. ככל שהמחלה היתה קשה יותר - כך עלה הסיכוי לסימפטומים ממושכים שנמשכו חודש לאחר המחלה ולירידה באיכות החיים המדווחת. הסימפטומים כללו בעיקר קוצר נשימה (39%), תשישות (39%) ונדודי שינה (24%). מטופלים שחוו מחלה קשה ונזקקו לתוספת חמצן באשפוז הדגימו תוצאות חריגות בבדיקות האובייקטיביות, כמו בצילומי חזה. בדיקות הדם חזרו לנורמה בקרב רוב המוחלט של המטופלים.

מחקר איטלקי, שעקב אחר 143 מחלימים מקורונה שאושפזו בבית חולים חודשיים לאחר האבחנה הראשונית, מצא בפגישת המעקב כי 87% מהם עדיין דיווחו על תסמין אחד לפחות שהם סובלים ממנו. 53% דיווחו על תשישות, 43% על קוצר נשימה, 27% על כאבי מפרקים ו-21% על כאבים בחזה. בשכיחות נמוכה יותר דווח על שיעול, נדודי שינה, ירידה בתפקודי הכליות ושינויים בחוש הטעם והריח. מחקרים תצפיתיים נוספים כללו דיווחים על סימפטומים ממושכים כמו סיבוכים נוירולוגיים ופסיכיאטריים, ירידה בשמיעה וטנטון ואירועי טרומבוזיס (קריש דם).

במדינט אספו מידע אנקדוטלי גם מדיווחי רופאים וחולים ברשתות חברתיות ובכלי תקשורת ברחבי העולם. מהסקירה הזאת עולה כי רופאים מדווחים גם על נזק לכבד ולכליות, ורטיגו, נשירת שיער ופריחות, יתר לחץ דם, בעיות לבביות וירידה בסיבולת לב-ריאה כסימפטומים שעלולים להופיע לטווח ארוך.

בסקירה שפירסמה רשת בתי החולים האמריקאית מאיו קליניק נכתב כי רוב החולים בקורונה מחלימים לחלוטין בתוך שבועות, אך חלקם ממשיכים לחוות סימפטומים שונים גם לאחר שהחלימו מהנגיף, גם בקרב אלה שחוו מחלה קלה. עם זאת, ככל שהחולה מבוגר יותר או חולה קשה יותר - כך עולה הסיכון לחוות נזק ארוך טווח לאחר ההחלמה מקורונה. לפי הסקירה, בדיקות הדמייה שנעשו לחולי קורונה אפילו חודשים לאחר שהחלימו הראו נזק קבוע לשריר הלב, גם בקרב אנשים שהיו להם סימטומים קלים של קורונה. כמו כן, הודגם נזק קבוע לריאות וקשיי נשימה כתוצאה מדלקת הריאות שנגרמת מקורונה, וכן תיעוד לנזקים למוח כמו שבץ ופרכוסים, ואפילו עלייה בסיכון ללקות בפרקינסון ובאלצהיימר.

יש גם המלצות שמתחילות להתגבש במטרה לצמצם את הנזקים ארוכים הטווח בקרב מחלימים. בין ההמלצות: פעילות גופנית בעצימות נמוכה-בינונית בבית במשך 8-6 שבועות מהשחרור, ביצוע הערכה של התפקוד הרגשי והגופני 8-6 שבועות לאחר השחרור, בדיקת תפקודי ריאות 8-6 שבועות לאחר השחרור, ומעקב מיוחד אחר מחלימי קורונה שסבלו מפגיעה לבבית שנמצאים בסיכון גבוה יותר לתחלואה קרדיווסקולרית (מחלות לב וכלי דם).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות