ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במשק; היו"ר בר דוד: "שכ"ץ ילמד מגרמניה"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד תקף את תוכניתו של שר האוצר לקיצוצים במגזר הציבורי: "בריונות ושפה גסה לא בבית ספרנו. גם אם חשבתי שאלך לקראת עסקה יהיה קשה לסגור איתי הסכם אחרי ההתנהגות שלהם"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
ארנון בר דוד
צילום: עופר וקנין
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

הנהגת ההסתדרות אישרה פה אחד את בקשתו של יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, להכריז סכסוך עבודה כללי בכל מקומות העבודה במגזר הציבורי בישראל. מוקדם יותר תקף בר דוד את שר האוצר, ישראל כ"ץ, בעקבות תוכנית הקיצוצים שהוא יוזם במגזר הציבורי.

"אנחנו במגזר הציבורי ואנחנו לא מצפים שיגידו לנו תודה - אבל מה זה הזלזול הזה? שר האוצר כנראה לא מבין שהמגזר הציבורי נתן ב-10 במארס לממשלה ולראש הממשלה שקט ומרחב תימרון לנהל את המשבר. תארו לעצמכם אז שלא היינו נוהגים באחריות ולא היינו נכנסים מתחת לאלונקה", מסר בר דוד.

כ"ץ אמר בימים האחרונים: "נקצץ בשכר המגזר הציבורי באופן מדורג. ב-13 בספטמבר אביא הצעה - עם או בלי הסכם עם ההסתדרות. מי שמרוויח עד 7,000 שקל בחודש - לא יגעו בו. אלה עם 15 אלף שקל, 20 אלף שקל יתרמו את חלקם - גם בשכר וגם בפנסיה. גם השרים, הח"כים והשופטים יתרמו את חלקם לאותו מאמץ".

שר האוצר נחוש להפחית שכר לעובדי המגזר הציבורי, כ-700 אלף איש, המרוויחים שכר גבוה. המגזר הציבורי כולל משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות, שלטון מקומי, ומערכות חינוך, בריאות, תחבורה ואחרות. בהסתדרות הסכימו בתחילת משבר הקורונה להוציא את עובדי המגזר הציבורי לחופשה כפויה, אך לא לחל"ת. ההבדל הוא שעובדי המגזר הציבורי היו בחופשה על חשבון ימי החופש שלהם, ומשכורתם וזכויותיהם הסוציאליות לא נפגעו. במגזר הפרטי יצאו עובדים לחל"ת, ולעתים יחסי העבודה בינם למעסיק הוקפאו - כולל הפרשות לפנסיה וכל זכות אחרת.

בר דוד תקף את שר האוצר: "בריונות ושפה גסה לא בבית ספרנו. אנחנו לא שם. גם אם חשבתי שאלך לקראת עסקה יהיה קשה לסגור איתי הסכם אחרי ההתנהגות שלהם. ההסתדרות תמיד נתנה כתף כשהמדינה הייתה בצרה. אבל עכשיו האוצר רוצה מאיתנו כתף כשביד שנייה אין תקציב, יש רק קופסאות קורונה, יש חלוקת כספים לכל עבר, יש ממשלה מנופחת עם שרים שלא ברור מה הם עושים, וציפייה שציבור העובדים ישלם את המחיר".

לדברי יו"ר ההסתדרות, "שר האוצר כל העת מתהדר - אני ואני ואני כופפתי. הוא בנה שני נמלים שלא צריך אותם. אז אני מודיע עכשיו: אף אחד לא יכופף את ההסתדרות ואף אחד לא יאיים על ההסתדרות. לא נהיה המדינה הראשונה בעולם המערבי שתפגע בעובדים שלה במשבר. שילך ללמוד מגרמניה איך מנהלים משבר".

בר דוד רמז לאפשרות שההסתדרות תנקוט שביתה כללית במשק: "במידה ששר האוצר יפנה לממשלה ויעשה צעדים אופרטיבים אנחנו ערוכים. אם זה יהיה לפני ראש השנה אנחנו נשקול את צעדינו. אנחנו ערוכים מ-17 לספטמבר. האם אנחנו יכולים לשבת עם הממשלה והמעסיקים וליצור תוכנית שמסייעת למשק הישראלי? התשובה היא כן. אבל אני רוצה תוכנית. אני רוצה לראות תקציב. אני לא מוכן שהכסף שיחסך פה גם יילך למי שצריך וגם למי שלא צריך. אני חושב שזה ברור לכל אזרח".

לדבריו, "עובדים במגזר הציבורי יצאו לחודש וחצי על חשבונם. אחרים עבדו בבתי החולים, במשרדי הממשלה, בביטוח לאומי סביב השעון. "רק לפני חודשיים הצלחנו ליצור תוספת לעובדים הסוציאליים שעבדו סביב השעון. הצלחנו לייצר להם איזשהי תוספת. אז מה הם רוצים כעת - לקחת את שנתנו ביד השנייה?!"

גם אם להסתדרות ברור כי בניגוד לשנים קודמות שכר העובדים לא יעלה – היא אינה מסכימה להפחתה כפויה. דרישתו הלא מתפשרת של השר כ"ץ יצרה מצב של כיפופי ידיים בין האוצר לההסתדרות, וזו פונה לכלים שבידיה – הכרזת סכסוך עבודה שתאפשר לה על פי החוק לצאת לשביתה כללית במגזר הציבורי בתוך שבועיים. האיום מוכר אך כלל לא ברור אם יתממש. לא פעם נמנעת השביתה שעות ספורות לפני שהיא פורצת, כאשר הצדדים מגיעים בכל זאת להבנות. למדינה יש כלים משלה למצב, כמו צווי מניעה שתוכל לבקש מבתי הדין לעבודה אם השביתה הכללית במגזר הציבורי אכן תקודם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן