קורונה - עדכונים שוטפים | עובדי המעבדות הציבוריות מאיימים: מיום ראשון נפסיק למסור תוצאות בדיקות קורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

עובדי המעבדות הציבוריות מאיימים: נפסיק למסור תוצאות בדיקות קורונה

עובדי המעבדות הציבוריות מאיימים להפסיק החל ביום ראשון את פענוח בדיקות הקורונה ובדיקות מעבדה נוספות. זאת, לדבריהם, בשל פיצוץ המשא ומתן עם משרד האוצר בנוגע לשיפור תנאיהם. לפי העובדים, הם יפרסמו את תוצאות בדיקות הקורונה של חולים המאושפזים בבתי החולים בלבד. ממשרד האוצר נמסר כי הם מצרים על כך שארגון המעבדות בוחר "לנצל את המצב ולשבות בתקופה כה רגישה זו".

"אחרי שנים של דיונים, ובטח בתקופה הנוכחית של מגפת הקורנה, מן הראוי שמשרד האוצר יתחייב לשינוי אמיתי ביחס לעובדי המעבדות הציבוריות", אמרה אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות. "לא די בהצהרות בלתי מחייבות מצד אחד, ובחוסר אחריות, חוסר מחשבה, בזבזנות ותקיעת סכין בגב מצד שני, בהפרטה בפועל של המעבדות בימים אלו באמצעות חתימת הסכמים אפלים, המוסתרים מעיני הציבור".

עובדי המעבדות הציבוריות טוענים כי התנאים במעבדות הפרטיות טובים בהרבה, ולכן מדובר באפליה. עוד הם מוחים על הדרישה לתקופת צינון של שלושה חודשים במעבר בין עבודה במעבדה ציבורית לפרטית, תנאי שלדבריהם "פוגע בזכות היסוד בישראל לחופש העיסוק".

במשא ומתן עם האוצר דרשו העובדים בין היתר הסכם שכר חדש; בניית תוכנית לתיקון ליקויים שהוצגו בדו"חות מבקר המדינה ומשרד הבריאות; הפסקת העסקה של עובדים בחוזים אישיים; חשיפת ההסכמים שנחתמו עם מעבדות פרטיות, שבהם לפי העובדים הובטחו תנאים משופרים לעובדים; וביטול תקופת הצינון למעבר ממעבדה ציבורית לפרטית.

>> לידיעה המלאה

מספר הנדבקים עולה, אבל גרמניה, צרפת ואיטליה אומרות לא לסגר

איטליה, ספרד וצרפת דוחות את הרעיון של סגר כללי, ובגרמניה פוליטיקאים מתקוטטים על האופן שבו כדאי למדינה לטפל בעלייה במספר הנדבקים.

ברחבי אירופה יש התפרצויות חדשות של קורונה בעקבות שובם של תיירים הביתה ובליינים שנדבקו בנגיף, אבל באיטליה החליטו להצטרף לעמדתן של גרמניה, צרפת וספרד ופסלו את האפשרות של הגבלות תנועה גורפות על התושבים – שהביאו להרס הכלכלה במארס ובאפריל.

לכתבה המלאה

1,936 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול

1,936 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול - כך עולה מנתוני משרד הבריאות. מספר הבדיקות שבוצעו 33,328, כך ששיעור הבדיקות החיוביות היה 5.8%. בישראל מתו עד כה 877 איש מהמגפה. מספר החולים קשה הגיע ל-428. מספר המונשמים עלה ב-5 מאז חצות, ל-124. 1,879 אנשי צוות רפואי נמצאים בבידוד.

9 גופים ישראליים יקבלו 18 מיליון שקל מהאיחוד האירופי לפיתוחים למאבק קורונה

תשעה גופים ישראלים, הכוללים חברות היי-טק, תעשייה וחוקרים אקדמיים, יקבלו מימון בסך 4.5 מיליון יורו (18 מיליון שקל) מהאיחוד האירופי לצורך פיתוח ומחקר של פתרונות למאבק בווירוס קורונה.

ב-19 במאי פירסמה הנציבות האירופית קול קורא דחוף להגשת פתרונות, טכנולוגיות ומחקרים הקשורים לנגיף קורונה, באמצעות הורייזון 2020, תוכנית המו"פ של האיחוד. התקציב הסתכם בכ-130 מיליון יורו שיועדו למימון הפרויקטים. האיחוד הזמין חוקרים וחברות להגיש הצעות לפיתוחים כמו הסבת קווי ייצור לציוד רפואי, בדיקות קורונה, טיפולים ומניעה, טכנולוגיות לשיפור האיתור מעקב וטיפול בחולים ועוד.

לכתבה המלאה

גמזו: לפעמים עוברת בי המחשבה להעביר את התפקיד למישהו אחר

"לפעמים עוברת בי המחשבה להעביר את התפקיד למישהו אחר. אני בלי כתב מינוי, בלי סמכויות ואני גם לא רוצה שהממשלה תדון בזה. אני רוצה שהממשלה תבין שהיא צריכה להתגייס" - כך אמר היום פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה, בראיון לגל"צ.

>> נתניהו החליט להפקיר את גמזו - ונחשף בשיא חולשתו ופחדנותו | פרשנות

גמזו התייחס לסערת הטיסות לאומן: "אחרי כל מה שקרה מנסים עוד לעשות מתווים לאומן? השתגעתם? ההתעסקות האובססיבית הזאת... אני רוצה שיו"ר הקואליציה (מיקי זוהר) יעשה מאמצים להורדת התחלואה".

לדבריו, "הבעיה היא לא עם ראש הממשלה. כולם צריכים לעשות, לא רק הפרויקטור. מי שחושב שאני קוסם - טועה. הייתי רוצה לראות את בעלי התפקידים ומקבלי ההחלטות דוחפים את כל המגזרים במקום להתעסק בטיסות. המכתב שלי לנשיא אוקראינה היה חריג, אבל אני צריך לעשות דברים חריגים כדי להוריד את התחלואה".

בראיון לרשת ב' אמר היום גמזו כי הוא שמח "שלא יהיו הפגנות בעת הזאת. זה בהחלט מגדיל את ההדבקה". לדבריו, "צריך להגביל כל התקהלות. כל התקהלות היא לא טובה. גם הפגנה יכולה לגרום להדבקה. אין הבדל בין הפגנה המונית לחתונה המונית". גמזו הגיב למתקפה עליו מצד מיקי זוהר, שטען אתמול כי הוא לא מגביל את ההפגנות משום שהוא "חושש מהתקשורת".

"אני מציע למיקי זוהר לחוקק חוק להגביל את ההפגנות – קדימה, מה הוא רוצה ממני?" אמר גמזו. לדבריו, "צריך לדעת שיש איזונים. גם אם הממשלה תחליט להגביל הפגנות – בג"ץ קרוב לוודאי לא יאפשר את זה. צריך לדעת את זה. אלה איזונים שנעשים במדינה דמוקרטית. אני לא יכול להילחם בזה".

גמזו בבית החולים שיבא, החודשצילום: טל שחר

1,214 נדבקים חדשים מאז חצות, מספר המתים עלה ל-875

8 חולי קורונה נוספים נפטרו מאז חצות, ובכך עלה מספר המתים בישראל מאז פרוץ המגפה ל-875 - כך מעדכן משרד הבריאות.

1,214 נדבקים חדשים אובחנו מאז חצות, מתוך 22,238 בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 5.5%.

825 בני אדם מאושפזים בבתי החולים: 404 במצב קשה, בהם 119 מונשמים, ו-165 במצב בינוני.

1,879 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, בהם 294 רופאות ורופאים ו-532 אחים ואחיות.

עוד צעד קטן לקראת פתיחת השמיים. החל מחודש ספטמבר יוון תאפשר הכפלת מספר התיירים הישראלים שיכולים לבקר

עוד צעד קטן לקראת פתיחת השמיים. החל מחודש ספטמבר יוון תאפשר הכפלת מספר התיירים הישראלים שיכולים לבקר בה - מ-600 ל-1,200 בשבוע, ותסיר את מגבלות התנועה במדינה.

עם זאת, עדיין מדובר במספר קטן מאוד של תיירים - שכן באוגוסט בשנים הקודמות עמד ממוצע התיירים הישראלים המבקרים ביוון על כ-50 אלף בשבוע.
ההחלטה התקבלה בעקבות פגישה של שר החוץ היווני ניקוס דנדיאס, עם שר החוץ גבי אשכנזי על מנת להגדיל את האופציות של תיירות מישראל בתקופת הקורונה. שגרירות ישראל ביוון בראשות השגריר יוסי עמרני, פעלה לעדכון המתווה הקיים והוא צפוי להייכנס לתוקף ב-1.9.

לכתבה המלאה

בשיטת הקפסולות: 3,000 נבחנים יגשו מחר לבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין

בחינות לשכה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אוליבייה פיטוסי

בחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין תיערך מחר (חמישי), לאחר שנדחתה מיוני בשל מגפת הקורונה. הבחינה הקודמת נערכה בדצמבר 2019. לבחינה רשומים מספר שיא של 3,078 מתמחים, והיא תתקיים בשיטת הקפסולות, כך שמספר הנבחנים בכל אולם בחינה יוגבל ל-20-10 נבחנים בלבד.

הבחינה תתקיים בעשרה מוקדים שונים בפרישה כלל ארצית ובכ-200 אולמות בחינה - ובהם באוניברסיטת חיפה; במלון דיוויד אינטרקונטיננטל ובהיכל הספורט בתל אביב; בנייני האומה בירושלים; במלון רמדה; בתי ספר ברחבי הארץ; האוניברסיטה העברית בירושלים; משרדי לשכת עורכי הדין בירושלים; ומכללת אשקלון בדרום. בנוסף, יוקצו 12 חדרי בחינה לנבחנים בודדים בעלי התאמות ייחודיות.

לכתבה המלאה

אדלשטיין במסר לנתניהו ולחרדים: "אל תגזרו קופון, זה לא הזמן לטוס לאומן"

שר הבריאות יולי אדלשטיין מגבה את עמדתו של ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, נגד הטיסות לאומן ומעביר מסר לראש הממשלה ולמפלגות החרדיות.

בטקס חנוכת משל"ט הקורונה החדש, אמר אדלשטיין: "אני קורא מכאן לעמיתיי נבחרי הציבור אל תנסו לגזור קופון על חשבון בריאות הציבור. ההמלצות שמגיעות מכאן הן המקצועיות והטובות ביותר שניתן לקבל. אנחנו מתחשבים לא רק בצרכי הבריאות. ואנחנו עושים את המירב שבחודש הסליחות ובימים הנוראיים נוכל לשמוע קול שופר ולהתפלל, מי שנוהג כך. אנחנו מתחשבים, אבל גם מצפים לפזר את הקהילות לכמה שיותר מניינים כדי למנוע התקהלויות וגידול בתחלואה. עם כל הצער שבדבר אחריות לאומית אומרת שזה לא הזמן לטוס לאומה לקברו של ר' נחמן באומן.*

בנוסף, קרא שר הבריאות גם לצמצם את ההתכנסויות המשפחתיות בחגים. "אחריות זה לא להתכנס יחד סביב שולחן החג".

ממונה הקורונה, פרופ' גמזו, אמר בטקס כי הוא לא בטוח שהפוליטיקאים וחברי הכנסת, לצד אזרחי המדינה, "מבינים מה אנחנו עושים כאן ואיזה דרך לקחנו". הוא הוסיף: "כל מה שאנחנו מבקשים זה שכל שרי הממשלה וחברי הכנסת ומנהיגי הציבור, כל מי שיש לו תפקיד שקשור לקורונה – שכולם ילכו בכיוון הזה. להפחית את התחלואה עם מערכת חינוך פתוחה, עם משק פתוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים