מרד המסעדנים חוזר: "ההגבלות החדשות נועדו לרצות את החרדים, מיום ראשון נפעיל תו סגול משלנו"

הגבלות קורונה חדשות קובעות כי בחלק מהמסעדות יוכלו להתארח רק עד 10 אנשים ■ המסעדנים יוצאים למרד: "לא נכבד את ההחלטות, הן מתקבלות מסיבות פוליטיות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסעדה ביפו. למצולמים אין קשר לכתבה
מסעדה ביפו. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

התקנות שאישר קבינט הקורונה היום (ו') מעוררות קריאות של התמרדות בקרב בעלי המסעדות. הקבינט אישר במשאל טלפוני תקנות חדשות בכללי ההתקהלות, ולפיהן בשטח פתוח ההתקהלות תהיה מותרת עד 30 אנשים. בשטח סגור ובכלל זה מסעדות, עד 80 מ"ר - מותרת התקהלות של עד 10 אנשים. מעל 80 מ"ר - מותרת התקהלות של עד 20 אנשים.

"ההחלטה נועדה לרצות החרדים. לא נקבלה", טוענים בעלי מסעדות רבים, שלדבריהם ההחלטות מתקבלות ממניעים לא ענייניים.

על פי התקנות, התפוסה במקום ציבורי או עסקי שאינו בית תפילה או בית אוכל יכולה להיות גם לפי אדם לכל 7 מ"ר (הגבוה מביניהם). מקום ציבורי או עסקי הוא כל מקום הפתוח לציבור או עסק, חוץ ממקום שפעילותו נאסרה, בהם - קניון, מוזיאון, שוק, חנויות, עסקים אטרקציות תיירותיות, בריכות, חדרי כושר וכו'.

ההגדרה של "אנשים הגרים יחד" תורחב גם למלווה של אדם בעל מוגבלות. כמו כן, בשירות משלוחים, לבקשת אדם בעל מוגבלות תתאפשר הכנסת המשלוח לתוך הבית.

מסעדה בניו יורק בימי קורונה צילום: Ron Adar / Shutterstock

ההחלטה תובא לאישור ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת וככל שלא תתקבל החלטה אחרת התקנות ייכנסו לתוקף ביום א' הקרוב, 16 באוגוסט בשעה 14:00.

7,000 מסעדות ייפגעו אנושות

"רגע לפני כניסת השבת וכדי שיוכלו להגיע יותר מתפללים לבתי הכנסת מתקבלת החלטה שאין מאחוריה כל סיבה בריאותית. ביום ראשון נפיץ תו סגול משלנו ונפעל לפיו", אמרו.

לדברי המסעדנים, ההחלטה פוגעת בכ-7,000 מסעדות - 50% מהעסקים בענף - ששטחן קטן מ-80 מטר ולכן יוכלו לארח עד 10 סועדים בלבד. רק מסעדות ששטחן גדול מ-80 מטר יוכלו לארח 20 איש. "מדובר בהחלטה שכל עניינה פוליטי, מטרתה לשמר את הממשלה על ידי ריצוי המפלגות החרדיות, גם אם המחיר הוא 7,000 מסעדות שייפגעו אנושות. אנחנו מקבלים אינדיקציות מהשטח שלמסעדנים אין כוונה לכבדה", אמר שי ברמן, מנכ"ל אגוד המסעדות ובתי הקפה.

לדבריו, לא במקרה ההחלטה התקבלה ביום שישי: "רגע לפני כניסת השבת וכדי שיוכלו להגיע יותר מתפללים לבתי הכנסת, מתקבלת החלטה שאין מאחוריה כל סיבה בריאותית אלא פוליטית גרידא". הוא הזהיר כי ביום ראשון יפרסם האגוד 'תו סגול' "שנכתב ביחד עם מומחים לאפידמיולוגיה ומאפשר שמירה על הבריאות לצד המשך קיום בסיסי לתעשיית המסעדנות.

זאת הפעם השנייה החודש שבה נשמעת הטענה כי ההחלטות מתקבלות מסיבות פוליטיות, בדגש על לחץ של החרדים, שהביא למרד של בעלי עסקים. רק לפני שבועיים פתחו מרכזים מסחריים ורשתות את שעריהם בסוף השבוע בניגוד להחלטת הממשלה, בטענה כי זו התקבלה ממניעים זרים ונבעה מכך שהמפלגות החרדיות בכלל והשר אריה דרעי בפרט, דורשים לרכך את המגבלות על מספר המתפללים המקסימלי בבתי הכנסת. בסוף השבוע שעבר כבר הורשו המרכזים המסחריים והרשתות לפעול - אולם נראה כי מי שמשלמים כעת את המחיר הם המסעדנים.

ההחלטה מגיעה אחרי שהמסעדות ובתי הקפה החלו סוף סוף ליהנות מגידול במספר הלקוחות בחודש אוגוסט, לאחר שבחודש יולי נרשמה ירידה גדולה בתפוסה בשל התגברות התחלואה והמגבלות החדשות. אלה איפשרו תפוסה מקסימלית של 20 איש בחלק הפנימי ו-30 איש בחלק החיצוני.

רק לפני ארבעה שבועות נדמה היה שהמסעדנים הצליחו לנצח את השיטה. אחרי מאבק תקשורתי עיקש והצהרה כי ימשיכו לפעול בניגוד לחוק ולא ייסגרו כפי שקבעה הממשלה, הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי המסעדות יוכלו להמשיך לפתוח את שעריהן תחת מגבלות. למרות שהמסעדנים הוכרזו לרגע כמנצחים - בעיותיהם רחוקות מלהסתיים. הזגזוג בעניינם, כמו גם המצב הכלכלי, הביאו לירידה בתפוסה ולצניחה בהוצאה הממוצעת לסועד.

מנתוני בנק ישראל עולה כי נכון לסוף יולי, ההוצאה היומית על מסעדות הסתכמה בכ–48 מיליון שקל - 81% מההוצאה בימי טרום הקורונה (ינואר–אמצע מארס השנה) שהסתכמה בכ–60 מיליון שקל. אומנם מדובר בנתונים טובים בהרבה מימי הסגר - בהם התקיימה עבודה במשלוחים בלבד (16 מיליון שקל ביום), אולם מאז שנפתחו המסעדות בסוף מאי, ההוצאה היומית בהן המשיכה לגדול עד ל–58 מיליון שקל (בשבוע השני של יוני). הדיווחים על התפרצות הגל השני והאיום שלא מומש בסגירת המסעדות, חתכו שוב את ההוצאה היומית.

לפי נתוני אתר Ontopo - שמנהל מערכת הושבה והזמנות של מאות מסעדות עבור חברת המחקר Fact Stories - מספר הסועדים ביוני השנה ירד ב–45% לעומת יוני 2019; וביולי - עם החלת המגבלות החדשות - מספר הסועדים ירד ב–66% לעומת יולי אשתקד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות