"אי אפשר לשתוק יותר. חייבים להחליף את נתניהו": מסע מצולם במחאת הגשרים

אלפי ישראלים התייצבו הערב בעשרות גשרים וצמתים ברחבי המדינה, מהצפון ועד הדרום. חלקם הביעו כעס על המצב הכלכלי, אחרים יצאו נגד השחיתות השלטונית וראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום. והיו כאלה שפשוט הרגישו צורך להגיע ולהשמיע את קולם

ההפגנות בגשר יהודית בתל אביב
ההפגנות בגשר יהודית בתל אביבצילום: עופר וקנין
כתבי TheMarker
כתבי TheMarker

מחופשים לחייזרים, חמושים בדגלים שחורים מאולתרים ודגלי ישראל גדולים, התייצבו הערב אלפים רבים של ישראלים בעשרות גשרים ברחבי ישראל - מהצפון ועד הדרום. חלקם הביעו כעס על המצב הכלכלי, אחרים יצאו נגד השחיתות השלטונית ונגד ראש ממשלה "שלא יכול לכהן עם שלושה כתבי אישום" - והיו כאלה שפשוט הרגישו צורך להגיע ולהשמיע את קולם על רקע הכאוס ששורר לתחושתם במדינה. "אי אפשר לשתוק יותר. חייבים להחליף את נתניהו, ואחר כך נראה", אמרה א', מפיקת אירועים שאיבדה את עבודתה, והפגינה הערב ביהוד כשהיא מחופשת לחייזר. "אני יודעת שאחרי נתניהו לא בטוח שיהיה פה דבש ושושנים, אבל כל אחד עדיף עליו".

במרכז הכרמל התייצבו כ-1,000 מפגינים ומולם עשרה שהביעו תמיכה בנתניהו. בגשר מודעי הכינו המפגינים מטריות שחורות עם שלטים הנושאים את הכיתוב "מרמה והפרת אמונים", והסבירו שהמטריות נועדו להגן עליהן מפני ביצים, כמו אלה שנזרקו לעברם בשבוע שעבר. בגבעתיים הגיעו קשישים עם דגלים עשויים ממקלות הליכה, ביהוד הגיעו משפחות עם ילדים, חלקם עטו מסיכות. באליקים הצטרפו דרוזים למחאה.

עין המפרץצילום: רפאלה גויכמן
גשר מודעי, העובר מעל נתיבי איילוןצילום: ליאת לוי
גשר אליקיםצילום: גיל אליהו

בגשר עין המפרץ הגיעו כ-100 מפגינים מהקיבוץ הסמוך ומהעיר עכו. המפגינים הניפו בעיקר דגלי ישראל ונופפו לנהגים שכל הזמן צופרים. יהודה פלור, אחד המפגינים מקיבוץ עין המפרץ, סיפר כי ילדיו ונכדיו שגרים בקיבוץ מסריק השכן נמצאים בגשר שנמצא במרחק 2 קילומטרים דרומה, וכל המשפחה יצאה להפגין. "הייתי שנים בצנחנים, כל החברים שלי בכירים בצבא ולנו קוראים בוגדים?", אמר פלור. רוב האנשים שחולפים במכוניות צופרים ופלור אמר כי שלעתים רחוקות יש שעוצרים וצועקים "ביבי המלך" וגם משמיעים קריאות גנאי, ואולם הם מעטים מאוד (רפאלה גויכמן).

בפעם הראשונה מאז החלת מחאת הגשרים, הגיעו מפגינים גם לגשר המיתרים שבכניסה לירושלים. את ההפגנה אירגנה אפרת ספרן מרמת-השרון וחבריה שהגיעו מהמרכז היוו את הרוב על הגשר שבו נכחו כשלושים איש. מלבדם, היו גם שתיים-שלוש משפחות ירושלמיות צעירות.

מרכז חורב בחיפהצילום: רפאלה גויכמן
גשר המיתרים בכניסה לירושליםצילום: שוקי שדה
גשר המיתרים בירושליםצילום: אמיל סלמן

ככל שההפגנה נמשכה כך התגברו צפירות של נהגים שהיו בדרכם להפגנה הגדולה בבלפור, שנופפו בדגלים ובשלטים למפגינים שבגשר. עם זאת, מדי פעם נשמעו קריאות של "בוגדים" או "תתביישו לכם" מהולכי הרגל שמתחת לגשר או על הגשר עצמו. היו גם משפחות חרדיות שפשוט צפו בסקרנות בהתרחשות. האווירה הטובה נשמרה לאורך כל הערב. "נתראה בבלפור", צעק אחד מהמפגינים בגשר ליושבי האוטו שעצרו את רכבם מתחת לגשר. הוא וחבריו קיפלו את הדגלים והחלו לרדת מהגשר. "עכשיו הולכים לבלפור", אמרו (שוקי שדה).

ההפגנות בגשר יהודית בתל אביבצילום: עופר וקנין

הדפיקות על גשר יהודית הערב בתל אביב לא היו מביישות את האוהדים הקולניים של שער 11 בהיכל יד אליהו הסמוך: כ-200 זקנים נשים וטף - מתינוקות במנשאים ועד קשישים בכיסאות גלגלים השתתפו במחאת הגשרים, עם דגלים, זמבורות, משרוקיות ושלל שלטים. "זה חייב להצליח, הוא חייב ליפול — נמשיך עד שהוא יילך ואז נתחיל לחיות ונתקן את המדינה", אומרת אחת מהפעילות במקום, שמדגישה כי היא לא מהמארגנים, אלא מ"הוותיקים, כי זו לא מחאה מאורגנת, אלא עממית — וזהו סוד כוחה" (קינן ראובני).

עשרות משפחות, זוגות וקשישים הגיעו לגשר המחבר בין יהוד ומונוסון, הניפו גשרים שחורים ודגלי ישראל והמתינו לצפירות המכוניות העוברות. כל צפירה, והיו לא מעט כאלה, הביאה להתרגשות בקרב המוחים. "לפי כמות הצפירות, המצב שלנו טוב", סיפרה אחת המוחות ואחרת הוסיפה, "קמתי מדוכאת בבוקר מהבחירות הקרבות והמצב בכלל. הערב הזה מפיח תקוה" (ענת ג'ורג'י).

גשר יהוד נוה-מונסוןצילום: ענת ג'ורג'י
גשר יהוד-נוה מונסון צילום: ענת ג'ורג'י

למעלה ממאה איש הגיעו זה השבוע הרביעי לגשר גבעתיים מעל דרך רבין, כמחציתם משפחות צעירות תושבי העיר שהגיעו לצעוק בעד שינוי ועל הדרך ללמד את ילדיהם על דמוקרטיה. המחצית השנייה היו תושבים ותיקים, בשנות השבעים והשמונים לחייהם, שיצאו מהבתים עם שלטים, מקלות, מסיכות וחלקם אף עם מחבתות כדי להרגיש שהם נותנים את חלקם למה שהם מגדירים כמשימה בעלת חשיבות עליונה.

אחת מהם היא שרה דרימר, בת 74, מורה לשעבר, שהגיעה זה השבוע השני מלווה במקל ההליכה שהסבה לשלט: "אני חרדה לגורל המדינה שלנו ומפחדת מרצח פוליטי של מפגינים". ממולה עמדה משפחת רפיד. מאיה בת ה-8 צועקת מלוא הגרון 'ביבי הביתה' ואחיה עידו בן ה-11 עטוף בדגל ישראל. "אנחנו רוצים שהמדינה תהפוך לנורמלית", הם מסבירים מה רצונם להשיג מנוכחותם באירוע. אלה, בת 9, מלווה בזמבורה אדומה גדולה מספרת שהיא לוקחת אותה לכל ההפגנות. "אני לא אנטי ביבי אלא אנטי פשיזם. אני רוצה לגדל את הילדים שלי במדינה שמקבלת גם את מי שחושב אחרת", אומר מירון רז קאפמן, 55, תושב העיר.

הכניסה לקיבוץ חולדהצילום: אילן אסייג
מפגינים בקיסריה, הערבצילום: רפאלה גויכמן
גשר חקלאיצילום: אילן אסייג
גשר גבעתייםצילום: עדי דברת מזריץ

מארגנת המחאה בגשר גבעתיים היא נעמה זלצמן, 45. היא יוצאת נגד הטענות בדבר מימון המחאה על ידי ארגוני שמאל: "לפני כחודש פניתי למטה של הדגלים השחורים על זה שאין אצלנו גשר. פתחתי קבוצת וואטסאפ, קניתי בכספי שלי גליל בד שחור שממנו הכנו דגלים ואת השלט הצהוב שתלוי על הגשר ("מנותקים נמאסתם"). מה שאומרים על זה שאהוד ברק ואחרים מממנים את המחאה אלה המצאות. זאת מחאה פוליטית אבל א-מפלגתית. וידאתי מראש עם המטה שהמטרה היא לשמור על הדמוקרטיה ולא לקדם נבחר ציבור כזה או אחר".

גשר חקלאי מעל כביש 6צילום: אילן אסייג

זלצמן, מלהקת בענף הקולנוע וזוכת פרס אופיר, מספרת על המצוקה הענפית: "הפגיעה בתעשיית התיאטרון נוראית. פעמיים בשבוע מכינים אריזות מזון לאנשים מהתחום שאין להם מה לאכול, ולא אחת בעמוד הפייסבוק יש פניות של אנשים מהתחום לתרומות מזון, מאנשים אחרים מהתחום שמבקשים להישאר בעילום שם". (עדי דברת-מזריץ).

לגשר מודעי, שמחבר בין הבורסה ברמת גן לתל אביב, הגיעו כחמישים איש - רובם תושבי השכונות הסמוכות לגשר מהצד התל אביבי שלו. הם התפזרו בשני צידי הגשר והניפו דגלים שחורים ודגלי ישראל, לצפירות הנהגים בנתיבי איילון. תמר בת 43 מגיעה זה השבוע הרביעי לגשר עם שני ילדיה, ״אני פה כדי שלילדים שלי יהיה איפה לחיות באופן חופש", אמרה. במהלך ההפגנה בשבת לפני שבועיים זרקו עליהם ביצים מבניין המשרדים הסמוך, אז הפעם הם הגיעו מצויידים בשלוש מטריות שחורות עליהן הדביקו את הכיתוב "שוחד, מרמה והפרת אמונים".

גשר מודעיצילום: ליאת לוי

"אנחנו אנשים שבעים", הגדירו את עצמם זוג בני 60 שהסתתרו מאחורי המסיכות וביקשו שלא להזדהות. זה השבוע השלישי שהם מגיעים לגשר מודעי - מרחק הליכה מביתם. "אבל אולי לא כדאי להגיד את זה כי אחר כך הוא (נתניהו) יגיד שהמפגינים הם ממלונות פאר" (ליאת לוי).

גשר אליקים צילום: שגיא כהן
גשר אליקיםצילום: גיל אליהו

ההפגנה בגשר אליקים, הסמוך ליקנעם, נערכה מעל הפקק הקבוע של שבת בערב של הנוסעים דרומה. מאות אנשים התגודדו על הגשר, באווירה שמחה - והתקבלו רוב הזמן בצפירות רמות. עם זאת, פה ושם הוטחו בהם גם קללות וקריאות "לא יעזור לכם – רק ביבי". אפילו נפצים הושלכו בשלב מסוים לכיוון הצלם שלנו.

"זו פעם שמינית ברציפות שלנו על הגשר", מספרים אריאל ושירי אבניאון מעין העמק. "זה מגיע מייאוש גדול מהתהליכים במדינה, של שחיתות, שיסוי, פגיעה בדמוקרטיה". לדבריהם, המחאה מתרחבת. "בהתחלה זה היה בעיקר קיבוצים ומושבים, אבל המון אנשים מיקנעם הצטרפו ובשבועיים האחרונים גם הדרוזים הצטרפו". ואכן על הגשר היתה נוכחות מרשימה של מפגינים דרוזים. "באתי עם הילדים שלי להפגין נגד החוקים הגזעניים – חוק הלאום וחוק קמיניץ", אומר פאדי מדליית אל כרמל. "כל החיים שמרתי על הדגל הזה - וחוק הלאום זרק אותי מחוץ לפאזל הישראלי" (שגיא כהן).

גשר אליקיםצילום: גיל אליהו

תגובות