"כל עיר תקבע את גורלה": תוכנית "הרמזורים" של גמזו להורדת התחלואה

פרופ' גמזו במסיבת עיתונאים: "20 ערים הן כמעט 50% מהתחלואה, המטרה היא להוריד את התחלואה לרמה של מאות עד 1 בספטמבר - ואז כל רשות מקומית תקבל את הצבע שלה - ירוק, צהוב, כתום, אדום" ■ על חתונת הענק בירושלים: "התמונות מבעלז צימררו אותי"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה, הציג היום בצהריים (חמישי) את התוכנית שאישר אמש קבינט הקורונה: הורדת התחלואה לרמה של מאות עד 1 בספטמבר - ולאחר מכן חלוקת הערים לצבעים לפי רמת התחלואה וטיפול בכל עיר לפי הצבע שייקבע לה.

גמזו גם מתח ביקורת חריפה על חתונת הענק אמש בירושלים. "התמונה מבעלז צימררו אותי. מה שראינו בחתונה זה מטריף אותי, מכעיס אותי, פוטנציאל להדבקה המונית. אנחנו צריכים להיות הרבה יותר נוקשים. אכיפה לפני האירוע וסגירת מתחמים. אני פונה לציבור החרדי - דבר שכזה זה בוודאות הדבקה. מה אנחנו עושים??"

"ישראל נמצאת כרגע עדיין בתחלואת קורונה גבוהה. מדובר בתחלואה מהגבוהות ביותר בעולם, אולי אפילו הגבוהה ביותר של חולים פר נפש", אמר ממונה הקורונה. "זה אומר שאי אפשר להמשיך כך לאורך זמן. תחלואה של 1,700-1,600 חולים ביום יוצרת עומס מתמשך על מערכת הבריאות. המערכת עדיין עומדת בעומס, אבל חייבים להמשיך בהורדת התחלואה. מטרת הממשלה היא להוריד את התחלואה לרמה של מאות עד 1 בספטמבר. זו מטרה קשה מאוד להשגה. זה חשוב לא רק בצד הבריאותי אלא גם הכלכלי. כי ישראל מדשדשת וזה פוגע במצב הכלכלי ומקשה על עסקים ואנשים להרים את ראשם ולחזור לפרנסה ולעבודה.

"ולכן החשיבות בנקודת הזמן הזו ולכן גם הדריכות של הקבינט ושל הממשלה. ישראל השיגה הקטנה של התחלואה, עצירה, אולי אפילו תהליך של הפחתה. אנחנו מדגדגים את מקדם ההדבקה סביב 1. האם אנחנו בוודאות מתחת ל- 1 והתחלואה יורדת? אין ודאות. חייבים בנקודת הזמן הזאת לתת עוד דחיפה קדימה.

"הקבינט ביקש ממני צעדים, כי אם הולכים לכיוון של סגר, זו נקודת זמן מתאימה - השבועות האחרונים של אוגוסט. ברור שכולם מבינים את המשמעות של סגר - פגיעה בחברה ובכלכלה. גם השרים מבינים. והדחיפה לחפש כלים אחרים
להפחתת התחלואה היו על כתפי ולאחר התייעצות עם כל המומחים בישראל, כמעט כל המומחים בקבינט המומחים, בסופו של דבר הכיוון הוא שכרגע בישראל אנחנו מחכים עם צעדים דרסטיים של הגבלות שכאלה מתוך הערכת מצב החברה והכלכלה. המסר שלי התקבל בפה מלא בקבינט. רוצים לקבל עוד הזדמנות אחת להפחית את ה-R שיהיה פחות מ-1.

"צריך לומר: התהליך דורש מכולנו המון ריכוז. ובעצם האג'נדה שלי באותו חוזה חדש שאני מכוון אליו - במקום סגר מלמעלה - אני רוצה יותר סדר, שותפות מלמטה של כולנו".

"זה לא פשוט, זה לא זבנג וגמרנו, זה לא אוטומט. מי שרוצה להשיג בצורה ברורה וחדה 400-300 חולים ב-1 בספטמבר - יכול להיות שצריך לנקוט סגר. אבל אנחנו רוצים לתת הזדמנות אחרת, שונה, כי ברור שהמחיר של סגר הוא גדול.

"הסיכונים שעומדים לפניננו: היתה לנו תקופה שלא היו שמחות, לא היו חתונות והיא עברה וכרגע אנחנו רואים שמחות עם הפרה של הכללים וזה לא יכול להימשך. מי שעושה את זה מתנהג כמו רולטה כי התקהלות שכזו מביאה להידבקות . אנחנו רואים לנגד עינינו את ה- 1 בספטמבר ואת א' אלול - החזרה לישיבות וכל זה מחייב את הידוק ההקפדה".

"אז לא סגר מלא, לא סגר לילי, לא סגר של סופ"שים. הערים האדומות? סגירה שלהן לא עובדת כל כך טוב. זה לא עבד בפעמים הקודמות ולכן הצעתי תוכנית אחרת - לקחת את אותן ערים אדומות וכתומות ולהיכנס פנימה בתהליך אינטנסיבי של שיפור תהליכים בתוך העיר וזה דורש התגייסות של כולם - פיקוד העורף, הקופות, העיריה, הארחזרחים, המשטרה.

"אני רוצה יותר משמעת בחקירות והרבה יותר בדיקות. עיר אדומה או כתומה שמתעלמת מהבדיקות יוצרת המשך גידול השרשרת.

"המשטרה והרשות המקומית חייבות להכנס עמוק במקרים של הפרות. ממחר יהיה פורום של רשויות מקומיות מהמגזר החרדי והערבי וערים כתומות נוספות. הייתי שם וראיתי את המורכבות ואת המוטיבציה של ראשי הערים - ולכן אני רוצה לתת להם אפשרות להוכיח את עצמם לפני סגר. וזה מבחן של ניהול יותר מעמיק ועזרה של כולם ואכיפה יותר טובה

"תא משפחתי שיש בו מאומת אחד צריך להיכנס בקפסולה - הוא לא יכול לצאת. יותר פינוי למלוניות, ניהול ממוקד, בשילוב של עזרה ותמיכה של משרדי הממשלה במשפחות קשות היום ושיתוף פעולה גם של המנהיגים - הפוליטיים והמקומיים.

"הטיפול הנכון בעיר אדומה וכתומה הוא טיפול ניהולי, הסתערות על העיר ועזרה להם בכל היבט שהוא כולל הוצאת החולים המאומתים. זה הרבה יותר קשה מסגר אבל יותר נכון וטוב. והסברה - גם של פיקוד העורף, גם של הרשות. הערים האלה לא רבות - 20 ערים שהן כמעט 50% מהתחלואה. בואו נשתלט עליהן. צריך להיכנס פנימה".

"הציבור צריך לדעת ששיתפנו איתם פעולה ולא עשינו סגר. בכל העולם סוגרים ערים כאלה. אבל כולם מבינים, כולל השרים, שהציבור שם על הקצה, האמון נפגע מהסגרים הקודמים, ולכן אני אמרתי והשרים קיבלו את זה - בואו ניתן להם צ'אנס לניהול עצמי. אבל אנא - הבקשה שלי זה לא לשחק ולהקטין בדיקות ושת"פ, כי מי שלא נבדק - נדבק ומדביק. ניתן הרבה כוח לפיקוד העורף ומשרד הביטחון שכולם בסיפור הזה.

"אנחנו לוקחים כאן משימה מאוד מורכבת ולא פשוטה ואני לא יודע להבטיח הצלחות אלא רק מאמץ של 100% כי לשם צריך ללכת. הקבינט קיבל את עמדתי לאחר דיון נוקב.

"החודש הקרוב מורכב - צריך להגיע עם ירידה בתחלואה ל-1 בספטמבר ו-א' אלול. היעד הוא ירידה מתמשכת ועקבית בתחלואה. לכל מגזר יש את הבעיות וההחלקות שלו. אני רוצה להתיר הגבלות במיוחד כשיש סתירות כמו סגירת העסקים בסופ"שים בקניונים - ולכן ביטלנו את זה".

"ב-1.9 נחשוב על הקלות אבל בשונות בין עיר לעיר - ירוקה, צהובה, כתומה, אדומה. זה המודל שאושר על ידי ראש הממשלה והקבינט. כרגע זה בעבודת מטה ושום דבר לא סגור. אנחנו עם סט של הגבלות ואז כל רשות מקומית תקבל את הצבע שלה בתהליך שיוחלט עליו על ידי השרים, הכל על פי הגדרות ובעיקר התמקדות בשוני בהגבלות בצבעים. ההישג הוא שהעיר, התושבים, הרשות, וראש הרשות - קובעים את גורלם.

"ביומיים הקרובים נשב משרד הפנים, שלטון מקומי, פיקוד העורף ומשרד הבריאות לתאם את המתווה של הרמזור. ייתכן שמערכת החינוך לא תיפתח בעיר אדומה.

"הקבינט עמד מאחוריי וקיבל את כל ההמלצות שלי. כל מערכת הבריאות מאחוריי וכולם אומרים שכרגע זה לא הזמן לסגר - ישראל יכולה להמשיך לרדת בדרך אחרת ואני רוצה לבחור את הדרך האחרת. לא סגר מלמעלה - סדר מלמטה".

"אם לא נשתפר והתחלואה תישאר קבועה ובלי ירידה - זה מסר מאד ברור שישראל עם כל הניסיון שלה לא מצליחה בשום אמצעי אחר להוריד את התחלואה - ואז נצטרך צעדי הגבלה יותר מאסיביים וכן גם אפשרות של סגר. אסור להגיע לזה

"הקושי העיקרי של הרמזור - ערבוב"

גמזו הכחיש כי יש מתיחות בינו לבין ראש הממשלה נתניהו. "ראש הממשלה לא ממהר לסגר, מבין את המשמעויות, וכן רוצה אפקט של הורדת התחלואה".

גמזו התייחס למתווה השמיים הפתוחים, ואמר: "אושר החיבור של מדינות אדומות וירוקות - זה אומר שכרגע אנחנו מכוונים את נתב"ג להיערך לזה. לגבי בדיקות בנתב"ג - הם יוצאים במכרז לייצר אפשרות של בדיקות בתוך נתב"ג. זה נותן ביטחון ומחבר אותנו להרבה מדינות שזה מה שעושות.

גמזו נשאל איך מונעים מעבר בין אזורים אדומים לירוקים, והשיב: "זה הקושי העיקרי של הרמזור, שעלול ליצור ערבוב. רוצים ליצור הבנה ומשמעת וקביעת גורלם של האנשים, אז אנחנו לא במגבלות תנועה אבל רוצים שהרשויות יהיו אחראיות לגורלן ושהרשות רוצה שעסקים ייפתחו".

גמזו נשאל גם איך בכוונתו להוריד את מספר הנדבקים. "הכלי הכי אפקטיבי זה סגר מלא. אבל אני רוצה כרגע לתת הזדמנות למדינת ישראל לבצע את זה בדרך אחרת. דרך שיח עם הציבור כי מי שיכול לעשות את זה זה הציבור שיקיים את הכללים"

עוד אמר ממונה הקורונה: "מערכת האשפוז שוב מוכיחה את עוצמתה - אני יודע מה קורה בבתי החולים. הם עדיין ביכולת עמידה טובה. דו"ח הברומטר מראה שכל בתי החולים עומדים בעומס. קשה מאוד לכולם. בהסתכלות קדימה של החורף -חשוב וקריטי להוריד את התחלואה לפני אוקטובר. זה קריטי כי זה נותן לנו אפשרות להתמודד עם האתגר של החורף. חלק מהרצון זה לתת אורך נשימה לצוותים לפני המשימה של החורף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?