הביטוח הלאומי התחיל להעביר את המענק - אבל בינתיים רק לילדים

"בשל המספר הרב של מקבלי המענק, התשלום יהיה במספר פעימות", אומרים בביטוח הלאומי

אבי וקסמן
אבי וקסמן
הודעה מביטוח לאומי על תשלום המענק
הודעה מביטוח לאומי על תשלום המענק
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הביטוח הלאומי מתחיל לשלם היום (ראשון) את המענק החד-פעמי לכל תושבי ישראל, שעליו החליטו הממשלה והכנסת. היום ישולם המענק רק בגין הילדים, בסכום של 500 שקל על כל אחד מארבעת הילדים הראשונים במשפחה, ו-300 שקל על כל ילד נוסף. כך למשל, זוג נשוי עם שלושה ילדים וחשבון בנק משותף יקבל אליו היום 1,500 שקל ובמועד עתידי קרוב 750 + 750 (או 1,500 בבת אחת).

לביטוח הלאומי יידרש זמן מה להעביר את המענק לכל תושבי ישראל - כפי שאפשר היה להתרשם בעת תשלום המענק החד-פעמי הקודם, בפסח, שדרש כמה ימי עבודה. הפעם התשלום מורכב אף יותר, מפני שלא כל הזכאים למענק הם אנשים שכבר קיבלו קצבאות מהבטיוח הלאומי. "בשל המספר הרב של מקבלי המענק, התשלום יהיה במספר פעימות", אומרים בביטוח הלאומי. "בתחילה ישולמו המענקים עבור הילדים ולאחר מכן נמשיך לשלם מענקים לשאר תושבי ישראל הבוגרים בהתאם לזכאותם".

המענק ישולם לחשבון הבנק שאליו משולמת קצבת הילדים. הוא יועבר בגין כל ילד ששולמה בעדו קצבת ילדים ביולי 2020. למענק זכאים גם ילדים שנולדו במשך יולי ועדיין לא שולמה עבורו קצבה. למענק גבוה יותר, בסך 750 שקל לפחות, זכאים מי שמלאו להם 18 לפני 1 ביולי.

לפי הביטוח הלאומי, המענק ישולם היום בגין כ-2.98 מיליון ילדים, לכ-1.22 מיליון משקי בית המקבלים קצבת ילדים בשגרה (נכון ליוני האחרון). בכ-103 אלף ממשקי הבית האלה יש חמישה ילדים או יותר, וביותר מרבע מתוך אלה – שבעה ילדים או יותר.

סכום המענקים שיועברו היום הוא כ-1.45 מיליארד שקל – פי כשלושה מהתשלומים החודשיים הרגילים של קצבת הילדים. בסך הכל תוקצבו תשלומים בסך כ-6.5 מיליארד שקל למענק לכל תושבי ישראל מכל הגילים, והם אמורים לעבור ברובם בימים הקרובים.

בימים הבאים מתכננים בביטוח הלאומי לשלם את המענק גם לשאר הזכאים. עם זאת, הביטוח הלאומי עדיין אינו מחזיק בפרטי חשבונות הבנק של מאות אלפי ישראלים - ובייחוד של מי שלא היה להם עד כה ממשק עם הביטוח הלאומי, כגון ישראלים שאינם הורים, ולא קיבלו עד כה קצבאות, לרבות דמי אבטלה.

בעקבות זאת, קורא עתה הביטוח הלאומי לציבור לעדכן את פרטי החשבון שלו באתר הביטוח הלאומי. העדכון אפשרי רק למי שהביטוח הלאומי אינו מחזיק בפרטי החשבון שלו כלל – ואילו מי שבביטוח הלאומי כבר מחזיקים בפרטי חשבון בנק שלו, אינם יכולים לבקש להעביר את המענק לחשבון אחר.

בביטוח הלאומי התחייבו שלא לקזז חובות מהמענק החד-פעמי, והוסיפו כי הבנקים לא יעקלו מחייבים כספים מתוך המענק במשך 30 יום לאחר שיועבר לחשבונם. עם זאת, ייתכן כי בעתיד יקוזזו חובות אחרים מתוך חשבון הבנק שיעודכן. מי שירצו להימנע מהעברת פרטי חשבון בנק לצורך קבלת המענק יצטרכו להתאזר בסבלנות: בעתיד, הם יוכלו לקבל את המענק במזומן בבנק הדואר, בלי שיש בידם חשבון בבנק הדואר או חשבון בנק כלשהו. עם זאת, אפשרות זו עדיין לא נפתחה.

"לא היה פרויקט כזה בישראל מעולם"

בביטוח הלאומי אומרים כי לאחר התשלום בגין הילדים, המבוגרים הראשונים שיקבלו את כספי הקצבאות יהיו מי שמקבלים באופן שוטף קצבאות שונות מהביטוח הלאומי. בכל העברת כספים לקבוצה מסוימת מהזכאים, נעשית תחילה בדיקה "על יבש" כדי לוודא את התקינות של הזכאות ושל פרטי חשבונות הבנק – ורק לאחר מכן מועברים הכספים בפועל.

בביטוח הלאומי ממשיכים במאמצים להשיג את פרטי חשבונות הבנק של כ-700 אלף זכאים, שעדיין אינם מצויים בידי הביטוח הלאומי. בסך הכל אמור לעבור המענק לכ-6 מיליון חשבונות בנק שונים.

"לא היה פרויקט של קצבאות בסדר גודל כזה בישראל מעולם", אומרים בביטוח הלאומי. "מעולם לא העבירו כסף לכל אזרחי ישראל. אנחנו פועלים בלוח זמנים מהיר. החקיקה שלפיה משולם המענק אושרה בכנסת רק ביום רביעי אחר הצהריים". על פי הביטוח הלאומי, כל פרט בתנאי הזכאות שנקבע בחוק מחייב פיתוח מחשובי נפרד – למשל כדי להבהיר בחשבון את הקביעה כי מקבל קצבה מסוימת זכאי לתוספת בסך 750 מענק, אבל אם שני בני זוג זכאים לתוספת כזאת מאותה סיבה, הם יקבלו רק תוספת אחת.

בתוך כך, הכריזה היום קבוצת חברות עסקיות כי הן מעודדות את עובדיהן לתרום את המענק שיקבלו, והבטיחו להכפיל את התרומות שיתקבלו מהעובדים. התרומה תיעשה במסגרת "הקרן הישראלית לערבות הדדית" שמקימים קבוצת אנשי עסקים, ובהם חמי פרס, רמי קליש, רותי אלון, מולי אדן, עימאד תלחמי, דורון לבנת, בשיתוף ארגון מתן - משקיעים בקהילה, בראש המועצה המייעצת לקרן יעמוד הרמטכ"ל לשעבר, גדי אייזנקוט.

בקרן מתחייבים להעביר את התרומות במלואן לנזקקים שנפגעו ממשבר הקורונה. עם הגופים שהבטיחו להכפיל את תרומות עובדיהם נמנים סודהסטרים, מיקרוסופט, פיטנגו, אפלייד מטריאלס, אדמה, אופטימל פלוס, אורבוטק, פריגו, נובה ובאבקום.

>> כך תיראה חלוקת המענקים:

ישראלי/ת ללא ילדים: 750 שקל

חייל משוחרר: 1,250 שקל

זוג ללא ילדים: 1,500 שקל

זוג עם ילד אחד: 2,000 שקל

זוג עם שני ילדים: 2,500 שקל

זוג עם שלושה ילדים: 3,000 שקל

זוג עם ארבעה ילדים: 3,500 שקל

זוג עם חמישה ילדים: 3,800 שקל

זוג עם שישה ילדים: 4,100 שקל

על כל ילד נוסף: עוד 300 שקל

הורה יחידני: 750 שקל + 500 שקל על כל אחד מארבעת הילדים הראשונים + 300 שקל על כל ילד נוסף

מי ששכרו גבוה מ-651 אלף שקל בשנה: לא יקבל מענק בסך 750 שקל עבור עצמו, אבל יקבל מענק בגין ילדיו

מקבלי קצבאות התלויות במבחן הכנסה (כגון קצבת נכות): יקבלו תוספת של 750 שקל

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"