האם ההפגנות ברחובות אכן מסכנות את בריאות הציבור? מתברר שלא

ההפגנות ההמוניות בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד לא הובילו להתפרצויות בארה"ב ■ מומחית בתחום בריאות הציבור: לא להגביל את ההפגנות, אבל לשמור על כללי זהירות בסיסיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת העצמאים בכיכר רבין. למצולמים אין קשר לנאמר
הפגנת העצמאים בכיכר רבין. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: תומר אפלבאום

הקריאות הרבות ביומיים האחרונים להגביל או אפילו לאסור על הפגנות נגד מדיניות הממשלה מחשש להדבקה המונית הולכות ומתגברות. הטיעון המרכזי נגדן הוא שהמפגינים ברחובות עלולים לגרום להתפרצות המונית ולסכן את כל מאמצי ריסון המגפה. אך האם ההפגנות אכן מסכנות את בריאות הציבור כפי שטוענים מי שרוצים לרסן אותן?

לדברי פרופ' רונית קלדרון מרגלית, פרופ' לאפידמיולוגיה ובריאות הציבור מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית, התשובה היא לא. "אין לנו אומדן מדויק על מקרי הדבקה בהפגנות כי אין לנו מספיק נתונים אבל אנחנו כן יכולים להישען על ההפגנות ההמוניות בארצות הברית סביב המוות של ג'ורג' פלויד, ושם לא ידוע על התפרצויות שארעו בעקבות ההפגנות", היא אומרת.

לדבריה, "המדינה היחידה שבה הייתה עלייה מסוימת בתחלואה סביב מועד ההפגנות היא מיניסוטה, אבל מייחסים בה את העלייה לפתיחה של ברים ולא להפגנות".

מפגינים מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אמשצילום: Oded Balilty/אי־פי

ההיגיון האפידמיולוגי מאחורי זה די ברור: "אנחנו יודעים שצפיפות מעלה את הסיכון להדבקה, אבל מצד שני אנחנו יודעים ששהייה באוויר הפתוח מקטינה משמעותית את הסיכון להדבקה לעומת מקום סגור. אנחנו עושים עכשיו סקירת ספרות מקיפה לבחון עד כמה בדיוק יותר מסוכן לשהות במקום סגור. אבל כבר ברור שמקומות סגורים הרבה יותר מסוכנים מהאוויר הפתוח. לכן אני גם קוראת כבר כמה שבועות לממשלה - תנו לאנשים לצאת לחופי הים ולפארקים כי האלטרנטיבה לא טובה. חשוב שאנשים יהיו בסוף השבוע בחוץ".

כללי אצבע למפגינים

עם זאת, יש כמה כללי אצבע חשובים למפגינים שעשויים להגן עליהם מהדבקה: "חשוב להקפיד על מסכות ולשמור על ריחוק ככל הניתן זה מזה. בנוסף, רצוי מאוד שאנשים לא ישתמשו בזמבורות ומשרוקיות למיניהן כי המשתמשים בהן נושפים בכוח עז ויורקים הרבה יותר ובעוצמה רבה יותר ולכן הפיזור גדול וחזק יותר. ראינו שאירועים של הדבקות-על, אמנם כאלה שהתרחשו בחללים סגורים, היו קשורים בשימוש בנשיפה מאומצת, למשל שירה או צעקה. אנשים צריכים לשמור על עצמם ועל סביבתם".

הפגנת עצמאים בכיכר רבין בתל אביב. "דורשים פיצוי על כך שסגרו לנו את העסק בלי לקחת אחריות"צילום: מגד גוזני

אז את לא תומכת בקריאה לבטל או להגביל את ההפגנות מחשש להדבקות?

"חס וחלילה. לא, ממש לא. בארה"ב היו הרבה מאד הפגנות המוניות וזה היה חשש מאוד גדול - ולא רואים את זה".

האשמות מופרכות

גם בארה"ב, שבה מדינות כמו פלורידה וטקסס חוות כעת גל שני של התפרצות הקורונה, התעורר חשש מפני הדבקות בהפגנות המוניות, לאחר שהריגתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר הציתה הפגנות אלימות ביותר מ-300 ערים בכל רחבי המדינה בסוף מאי ותחילת יוני.

הפגנה לאחר מותו של ג'ורג' פלויד בארה"בצילום: AFP

מומחים לבריאות הציבור שם הזהירו בתחילה כי ההפגנות עלולות לגרום לעלייה בנתוני ההדבקות בשל הצפיפות והצעקות, וגורמי ממשל שלא אהבו את ההפגנות השתמשו בכך כדי לנמק את התנגדותם. ביוני האשים קווין מקארתי, מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים האמריקאי, את המפגינים בהפצת הנגיף. "כשאני מביט בתמונות מהרחפן, זה נראה כאילו אנשים עומדים לאורך מייל כתף אל כתף, צועקים בקול. עכשיו אנחנו מגלים שזו הדרך הקלה ביותר להדביק אחד את השני", אמר.

ואולם, עד מהרה התגלה כי ההאשמות האלה מופרכות. בחלק מהערים שבהן נערכו הפגנות עודדו הרשויות את המפגינים להיבדק, והקימו עבורם תחנות בדיקה זמניות. בסיאטל, למשל, פחות מ-1% מהנבדקים נמצאו חיוביים. בבוסטון, כ-2.5% מהמפגינים שנבדקו נמצאו נושאים את הנגיף - שיעור דומה לשיעור הנדבקים בקרב כלל האוכלוסיה בעיר. במיניאפוליס, העיר שבה החלו ההפגנות, רק 1.8% מהמפגינים שנבדקו נמצאו חיוביים.

הממצאים האלה קיבלו לאחרונה רוח גבית עם מחקר שפירסמה בתחילת החודש הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב (NBER), אשר מצאה כי ההפגנות ההמוניות נגד אלימות משטרתית לא גרמו להאצה בהתפשטות הקורונה. החוקרים בדקו במשך שלושה שבועות הפגנות ב-315 ערים בארה"ב שבהן אוכלוסייה של 100 אלף תושבים לפחות.

מחאת ענק בלוס אנג'לסצילום: AFP

ברוב הערים האלה נערכו הפגנות במשך יותר משלושה ימים, עם אלף משתתפים לפחות. "אנחנו לא מוצאים ראיות לכך שהפגנות בערים גרמו לעלייה בתחלואה בקורונה במהלך יותר משלושה שבועות לאחר ההפגנות", כתבו החוקרים. "מסקנתנו היא שהתחזיות להשלכות שליליות רחבות של הפגנות 'Black Lives Matter' על בריאות הציבור נבעו מהסתכלות צרה מדי".

השימוש במסכות מציל חיים

איך אפשר להסביר את הממצאים המפתיעים לכאורה? ראשית, ההפגנות התקיימו באוויר הפתוח, תוך הקפדה של המפגינים על הפרדה. בנוסף, המפגינים היו רוב הזמן בתנועה, ולכן לא בילו זמן רב במקום אחד ולצד אותם אנשים. אולם החוקרים מצאו גם ממצא מעניין נוסף - על פי איכוני הטלפונים הסלולריים, הם גילו כי בערים שבהן התקיימו הפגנות היתה שמירה קפדנית יותר על ריחוק חברתי בקרב כלל האוכלוסייה, בהשוואה לערים אחרות, מה שהוביל דווקא לירידה קלה. כלומר, מי שלא יצאו להפגין העדיפו באותן שעות להישאר בבתים ולהתרחק מההמולה, אם זה מתוך פחד מאלימות או מחשש מהידבקות.

הפגנה במחאה על מותו של ג'ורג' פלוידצילום: STRINGER/רויטרס

מה כן גרם לעלייה האחרונה במספר מקרי הקורונה במוקדים מסוימים בארה"ב? הפתיחה המחודשת של ברים, מסעדות, מספרות, מקומות עבודה ועוד מקומות סגורים בעלי פוטנציאל להתקהלות. "גילינו שאירועים חברתיים, התכנסויות ומסיבות שבהן אנשים לא עוטים על פניהם מסכות, הם המקור העיקרי להדבקות", אמרה ל-NPR אריקה לאוטנבאך, מנהלת במחלקת הבריאות של מחוז ווטקום במדינת וושינגטון. בעיר בלינגהם שבמחוז זה התקיימה הפגנה גדולה של תנועת "Black Lives Matter", אך לדברי לאוטנבך, "לא הצלחנו לאתר אפילו מקרה אחד של הדבקה באותה הפגנה, וזאת כנראה הודות לשימוש במסכות. כמעט כל מי שהיה בהפגנה עטה מסכה, וזו עדות ליעילות של מסכות במניעת הפצת המחלה הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"