תוצאה תוך 15 דקות: בדיקת הקורונה החדשה שהמדינה בוחנת

יכולה להתאים לשימוש במקומות הדורשים הגנה מיוחדת, כמו בתי אבות, בסיסים צבאיים ונמלי תעופה ■ מרכז המידע והידע למערכה בקורונה של אמ"ן המליץ להשתמש בבדיקות אנטיגן כדי להקל על עומס הבדיקות ולאתר מיידית חולים בקבוצות חשודות

שגיא כהן
שגיא כהן
יואל אדלשטיין, יואב קיש, בדיקת קורונה
שר הבריאות, יואל אדלשטיין, וסגנו יואב קיש, בוחנים את המכשיר החדשצילום: משרד הבריאות
שגיא כהן
שגיא כהן

מד"א ומשרד הבריאות בוחנים שימוש בערכת בדיקה חדשה לקורונה שתוכל לספק תוצאה תוך 15 דקות, אם תיכנס לשימוש, כך לפי הודעת משרד הבריאות, היא יכולה להתאים לשימוש במקומות נקודתיים הדורשים הגנה מיוחדת, כמו בתי אבות, בסיסים צבאיים ועוד.

זו לא תהיה הפעם הראשונה שבמערכת הבריאות משתמשים בערכות בדיקה מהירות שמספקות תוצאות מהירות – בכאלה משתמשים כיום במוסדות רפואיים או גריאטריים מסוימים כדי לבצע בדיקות מהירות במקרים מיוחדים. אך הבדיקה המדוברת כאן היא בטכנולוגיה חדשנית יחסית. הערכה שנבחנת היא ערכת בדיקת אנטיגן בשם Sofia שפיתחה חברת קווידל האמריקאית.

שר הבריאות יואל אדלשטיין וסגנו יואב קיש ביקרו הבוקר (רביעי) במתחם פיילוט לבדיקות במערכת החדשה, במתחם "היבדק-וסע" בלוד. "בתוך כמה ימים יתקבלו תוצאות שיקבעו האם שיטת הבדיקה אמינה מספיק כדי להכניס אותה לשימוש", נמסר.

קיש: "היתרון הגדול של המערכת שהיא נמצאת בשטח ויכולה לספק 40 בדיקות לשעה. זה בהחלט יכול להתאים לבתי אבות ולמקומות רגישים נוספים".

בדיקות הקורונה הרגילות שנעשות כיום בישראל ובעולם לזיהוי חולי קורונה פעילים, נקראות בדיקות PCR. הן מזהות את החומר הגנטי של וירוס הקורונה. יתרונן הוא דיוק גבוה, אך תהליך הפענוח ממושך יחסית. בדיקות אנטיגן, הנבחנות כעת, מבוצעות בשיטה שונה. אוספים כרגיל דגימה מהמטופל באמצעות מטוש, והבדיקה מזהה חלקים מהחלבונים שנמצאים בתוך או על גבי הווירוס. היתרון המרכזי של הבדיקה הזו הוא המהירות: ניתן לקבל תוצאות בתוך דקות ספורות. כך אפשר לבדוק אנשים שנחשדו בחשיפה – בו במקום.

במסמך שהפיץ לאחרונה מרכז המידע והידע למערכה בקורונה של אמ"ן, הומלץ להשתמש בבדיקות אנטיגן כדי להקל על עומס הבדיקות ולאתר מיידית חולים בקבוצות חשודות – למשל אנשים שחזרו מחו"ל או כאלה שבאו במגע עם חולה מאומת.

תוצאה חיובית של בדיקת אנטיגן היא אמנם ברמת דיוק גבוהה מאוד. כלומר, תוצאה חיובית היא כמעט ודאית. אך יש בהן גם חיסרון משמעותי. יש סיכון גבוה יחסית לתוצאה שלילית שגויה (False Negative), כלומר, אדם נושא את הנגיף מתבשר בטעות שהוא אינו נושא את הנגיף. לפיכך, מי שנמצא שלילי בבדיקה הזו – יצטרך כנראה להמשיך בבידוד ולהיבדק שוב בבדיקת PCR רגילה.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות