"קרובים לזריקת דגימות לפח": כולם רוצים להיבדק - ומעבדות הקורונה לא עומדות בעומס

אורחים בחתונות גדולות, אנשים שקיבלו מסרון משב"כ, הורים מודאגים וסתם משתעלים - כולם דורשים מהרופא הפניה לבדיקת קורונה, והמערכת לקראת קריסה ■ "התשובות יכולות להגיע גם אחרי חמישה ימים - זה מאוחר מדי לחקירה אפידמיולוגית"

מעבדה לבדיקות קורונה
מעבדה לבדיקות קורונהצילום: אמיל סלמן

בסוף מאי, זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד, הצהיר שר הבריאות יולי אדלשטיין על הרחבת מדיניות הבדיקות. "אני קורא לאנשים שמפתחים תסמינים או חושדים שהיו במגע עם חולי קורונה - להגיע לבדיקות", אמר אדלשטיין", "לכו להיבדק".

ההכרזה הגיעה אחרי תקופה ארוכה של לחץ על משרד הבריאות, גם מהתקשורת, לבדוק יותר ויותר אנשים. אך חודש וחצי לאחר הכרזתו של אדלשטיין מתברר שהתוצאה של הרחבת המדיניות יצרה בעיה קשה חדשה - הסתערות המונית של הציבור על מערך בדיקות הקורונה.

התוצאה: בקופות החולים מדווחים על עומס בלתי נסבל על המעבדות וצוואר בקבוק גדול מאוד של בדיקות שממתינות לפענוח. המצב כה חמור, עד שהקופות נמצאות על סף השלכת בדיקות לפח. כעת מערכת הבריאות מנסה לקחת צעד אחורה, כדי לשנות את הקריטריונים ולצמצם את מספר האנשים שמופנים לבדיקות קורונה.

הגורמים למצב מגוונים, אך יש לגביהם הסכמה בין הקופות: הקריטריונים הרחבים מדי לקבלת בדיקה, שיוצרים לחץ על רופאי המשפחה לאשר בדיקות; האמירה של שר הבריאות "לכו להיבדק" שגרמה לאנשים לחשוב שכל אחד כמעט זכאי לבדיקה; חוסר הבהירות בציבור לגבי הקריטריונים; לחץ של ראשי ערים לקיים מבצעי בדיקות רחבים בערים שלהם; איכוני השב"כ, שהוסיפו עשרות אלפי מבודדים שמפעילים לחץ לקבל בדיקות גם אם אינם עומדים בקריטריונים; וכמובן - העלייה העצומה במספר החולים המאומתים, שמוסיפה מעגלים על מעגלים של מגעים שמבקשים להיבדק.

"המרפאה מפוצצת, הטלפון לא פוסק מלצלצל, המעבדות עמוסות, מתחמי הדרייב אין קורסים והכל לטובת ההרגעה הלאומית, כי 'גם לי מגיע' וכי 'כל החברים שלי חוץ ממני עשו בדיקה' ועוד ועוד", כתבה באחרונה רופאת משפחה בפוסט בפייסבוק. הלחץ של הציבור על המרפאות מתבטא גם בכך שבמקרים מסוימים, אנשים אף משקרים שיש להם חום או שהם משתעלים – רק כדי לקבל הפניה לבדיקה.

לדברי ניסים אלון, המנכ"ל היוצא של קופת חולים לאומית, "יש עלייה בביקוש לבדיקות קורונה בסדר גודל של 400% לעומת לפני חודש, אבל כושר הייצור גדל רק ב-50%". לדבריו, על הקופה מופעלים לחצים רבים לדגום מעבר לקריטריונים הרשמיים: "יש לחץ של ראשי ערים, למשל, שביקשו לדגום במקום שבו היתה חתונה רבת משתתפים; הורים לוחצים מאוד שאם הילד שלהם נחשף לחולה מאומת גם הם יקבלו בדיקה; עשרות האלפים שקיבלו הודעות איכון לוחצים לקבל בדיקה כדי להירגע. זה יוצר לחץ גדול מאד על כל הקופות". לדברי אלון, "כשהשר אמר 'לכו להיבדק', הוא התכוון למי שבאמת צריך להיבדק, אבל אנשים הבינו מזה שכולם צריכים לבקש בדיקות".

גם ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בחטיבת קהילה בכללית, מדווח על "ביקוש גובר של הציבור לבדיקות והיצע מוגבל של מעבדות בכל הקופות". לדבריו, הקופות מצפות כרגע לדבר אחד: הנחיות חדשות של משרד הבריאות בנוגע לקריטריונים לבדיקה.

ד"ר דורון נצרצילום: ללא קרדיט

"עד שלא תהיה הנחיה ברורה ומדויקת של משרד הבריאות שיסביר לציבור בדיוק מי צריך להיבדק - לא ישתנה שום דבר. כרגע משאירים את המתח בין הרופא למטופל", אומר נצר. לדבריו, "במקום שכל מגע יקבל הפניה לבדיקה - חשוב יותר להתמקד באנשים שחייבים להגיע אליהם כמה שיותר מהר - רק כך נשבור את שרשרת ההדבקה. כרגע, בגלל הביקוש האדיר, הבדיקות מתמהמהות ויכולים לחלוף אפילו 5 ימים מההפניה לבדיקה ועד לקבלת תוצאה, וזה מאוחר מדי לביצוע תחקיר אפידמיולוגי יעיל".

נצר קורא למשרד הבריאות: "צאו עם הגדרות ברורות, אחרת כולנו נקרוס". הוא מזהיר: "אנחנו עובדים על אדי הדלק עכשיו ומנסים לא לזרוק אף בדיקה לפח. לבדיקה יש תוקף מסוים, אפשר להחזיק אותה עד 72 שעות. במאמצי על הצלחנו כמעט בכל מקום למנוע זריקה של בדיקות, עד עכשיו. אנחנו לא רוצים להגיע למצב כזה".

גם פרופ' נחמן אש, ראש חטיבת הבריאות במכבי, אומר כי מאז שהתחילו איכוני השב"כ זינק עומס הבקשות לבדיקות ו"המעבדות לא מסוגלות להכיל את זה", לדבריו. "נמצא עליהן עומס, ואין תיעדוף. מי שהכי צריך בדיקה לא מקבל את התוצאה שלו בזמן".

לדברי אש, הקופה מצפה ממשרד הבריאות לצאת בהצהרה שמבהירה מהם הקריטריונים - ומדגישה כי אנשים א-סימפטומטים שבאו במגע עם חולה מאומת לא זכאים לבדיקה. "יש לחץ אדיר על רופאי המשפחה לקבל בדיקות והם סובלים מאוד, כי הם נאלצים להתווכח עם מטופלים ולהיות 'הרעים' שאומרים לא. אנחנו שומעים את זה מהשטח כל הזמן", הוא אומר. לכן, לדבריו, "המשרד חייב לצאת באמירה ברורה כדי שאנשים יבינו ולא יכעסו על הרופאים. גם מנכ"ל משרד הבריאות אמר בדיון של הרשות העליונה לאשפוז בצורה ברורה שיצמצמו בדיקות של א-סימפטומטים, אבל עדיין לא יוצאת הודעה כזאת".

נכון להיום, במכבי יש יכולת ביצוע של כמעט 5,000 בדיקות ביום, ובקרוב תתחיל הקופה לבצע עוד 2,000 בדיקות ביום במעבדת מיי הריטג'. לדברי אש, "אם היתה אפשרות לבצע בדיקות לכל האנשים הא-סימפטומטים שבאו במגע עם חולה מאומת - היה נכון לעשות את הבדיקות האלה ואולי היינו מצליחים לעצור יותר טוב את המחלה. אבל במצב הנוכחי זה לא אפשרי ולכן חייבים לעשות תיעדוף. זאת דרך יותר נכונה לנהל את זה מבחינה רפואית".

פרופ' נחמן אשצילום: תומר אפלבאום

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד נמצא בעיצומה של עבודת המטה בנושא והנחיות מעודכנות יופצו בהקדם".

החשש: התחלואה תגדל - ולא נוכל לדעת

בימים האחרונים, הקופות החלו לחדד נהלים במטרה לצמצם את שטף הנבדקים. כרגע, מי שזכאי לבדיקת קורונה הוא מי שנמצא בבידוד בעקבות מגע עם חולה מאומת ויש לו סימפטומים; בני בית של חולה מאומת; מי שהיה במגע עם חולה מאומת במקומות שמוגדרים "רבי משתתפים" כמו בתי ספר, מדרשיות, ישיבות - בהתאם להחלטת הרופא המחוזי; או כל אדם אחר בהתאם לשיקול דעת של הרופא. לא זכאי לבדיקה מי שהיה במגע עם חולה מאומת אך אין לו סימפטומים, או בני משפחה ממעגל שני של אנשים שהיו במגע עם חולה מאומת.

הבעיה שנוצרה אינה רק העומס. פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן מזהיר בימים האחרונים כי כמות גדולה מדי של נבדקים ללא סימפטומים עלולה להגביל את היכולת של ישראל לדעת את מספר הנדבקים האמיתי. להערכתו, במצב שבו יש יכולת לבצע 25 אלף בדיקות ביום, ובודקים הרבה אסימפטומטים שרק באו במגע עם נשא – שיעור הבדיקות החיוביות עשוי לא לעבור את 10%. במצב כזה, ייתכן שמספר הנשאים המירבי שניתן לאתר הוא 3,000-2,000. המשמעות, מסביר פרופ' סגל, היא שייתכן כי גם אם נראה התייצבות במספר החיוביים שנמצאו, בפועל התחלואה תמשיך לגדול – ופשוט לא נדע את זה.

בשבוע האחרון ביצעה ישראל 30-25 אלף בדיקות מדי יום, והמדינה כבר מתקרבת לקיבולת המקסימלית שלה. מעבדת הקורונה של מיי הריטג', שהחלה לפעול ב-17.6, כבר מבצעת 6,000 בדיקות ביום (לעומת 3,000 בדיקות ב-2.7) וכעת החלה גם לעבוד בסופי שבוע. היא אמורה להגיע לקיבולת מלאה של 10,000 בדיקות ביום בתוך 3-2 שבועות. מיי הריטג' מתמקדת בבדיקות עבור בתי אבות, במסגרת מבצע "מגן אבות ואמהות", ואנשיה אומרים כי הם פועלים להתממשק גם עם קופות החולים כדי לקבל דגימות גם מגופים נוספים. גם בבדיקות של מיי הריטג' מזוהה עלייה הדרגתית במספר החיוביים לקורונה, כפי שמתרחש בכל המעבדות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?