עיכוב הליכי גבייה ופריסת תשלומים: החוק שיעזור למי שנקלעו לחובות בגלל הקורונה

התיקון לחוק הוצאה לפועל פורסם אתמול וניתנו עשרה ימים להערות הציבור ■ ההקלות יהיו תקפות לשנה אחת במטרה לאפשר למי שנקלע למצוקה לפרוע את חובותיו

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטרות ישראליים
שטרות ישראלייםצילום: אוליבייה פיטוסי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

משרד המשפטים פירסם אתמול (ג') את התיקון לחוק הוצאה לפועל שבא לתת מענה לעלייה במספר החייבים בעקבות משבר הקורונה. המטרה של התיקון היא לסייע ליחידים ועסקים שנקלעו למצוקה בשל משבר הקורונה לפרוע את החובות שבגינם נפתחו להם תיקים בהוצאה לפועל, כדי שהצדדים לחוב יוכלו לשוב לפעילות כלכלית מלאה.

התיקון יהיה במסגרת הוראת שעה לשנה אחת ויהיה רלוונטי לתיקים שייפתחו לאחר מועד כניסת החוק לתוקף. לאחר שתזכיר החוק פורסם, ניתנו עשרה ימים להערות הציבור. לאחר שלב הערות הציבור והתייחסות אליהן, שר המשפטים יביא את הצעת החוק לאישור הממשלה ולאחר מכן לאישור בכנסת.

תקופת האזהרה – שבה לא ננקטים הליכי גבייה ולא חלה ריבית פיגורים - הוארכה בתיקים שייפתחו לאחר כניסת החוק ב-30 יום כך שתימשך 60 יום, על מנת לתת לחייבים פרק זמן ארוך יותר להתאושש מבחינה תעסוקתית וכלכלית. רשם יוכל לקצר את הארכת התקופות, לבקשת זוכה, אם סבר שהחייב יכול לשלם את החוב במלואו, או שהחייב מנצל את ההליך לרעה – כגון לצורך הברחת נכסים בתקופה זו. מקרה אפשרי נוסף לקיצור הוא כשהחייב והזוכה הסכימו על הסדר מיטיב יותר עבור החייב אחרי חקיקת חוק זה ולפני פתיחת התיק בהוצאה לפועל, והחייב לא עמד בתשלומים שנקבעו.

בנוסף, ההצעה מבקשת לקבוע הסדר מיוחד לתשלום החוב בתשלומים ביחס לחובות שגובהם עד 50 אלף שקל. זאת מכיוון שלפי נתוני רשות האכיפה והגבייה, 89% מהתיקים שנפתחו בהוצאה לפועל במשך 15 החודשים האחרונים היו בשיעור של עד 50 אלף שקל. החייב יידרש לשלם את חובו בתקופה של עד 18 חודשים לצד הנחות בתשלום ריבית על פריסת החוב לתשלומים. גם במקרה זה יש אפשרות לזוכה לפנות לרשם ולבקש להחריג את החייב אם הוא סבור כי הוא מנצל את ההליך לרעה.

תיקונים נוספים מאפשרים בין השאר סמכויות להארכה של פריסת חובות ולקביעת הגבלות על עיקול של רכוש ורכבים. בתקופה של שלושה חודשים ממועד פרסומו של החוק, לא יינקטו הליכי תפיסה של רכבים. לא ניתן יהיה לנקוט הליך מסוג עיקול מיטלטלין אלא אם חלפו שישה חודשים ממועד המצאת האזהרה, ורק אם החוב בתיק עולה על 2,500 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי