עיכוב הליכי גבייה ופריסת תשלומים: החוק שיעזור למי שנקלעו לחובות בגלל הקורונה

התיקון לחוק הוצאה לפועל פורסם אתמול וניתנו עשרה ימים להערות הציבור ■ ההקלות יהיו תקפות לשנה אחת במטרה לאפשר למי שנקלע למצוקה לפרוע את חובותיו

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שטרות ישראליים
שטרות ישראלייםצילום: אוליבייה פיטוסי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

משרד המשפטים פירסם אתמול (ג') את התיקון לחוק הוצאה לפועל שבא לתת מענה לעלייה במספר החייבים בעקבות משבר הקורונה. המטרה של התיקון היא לסייע ליחידים ועסקים שנקלעו למצוקה בשל משבר הקורונה לפרוע את החובות שבגינם נפתחו להם תיקים בהוצאה לפועל, כדי שהצדדים לחוב יוכלו לשוב לפעילות כלכלית מלאה.

התיקון יהיה במסגרת הוראת שעה לשנה אחת ויהיה רלוונטי לתיקים שייפתחו לאחר מועד כניסת החוק לתוקף. לאחר שתזכיר החוק פורסם, ניתנו עשרה ימים להערות הציבור. לאחר שלב הערות הציבור והתייחסות אליהן, שר המשפטים יביא את הצעת החוק לאישור הממשלה ולאחר מכן לאישור בכנסת.

תקופת האזהרה – שבה לא ננקטים הליכי גבייה ולא חלה ריבית פיגורים - הוארכה בתיקים שייפתחו לאחר כניסת החוק ב-30 יום כך שתימשך 60 יום, על מנת לתת לחייבים פרק זמן ארוך יותר להתאושש מבחינה תעסוקתית וכלכלית. רשם יוכל לקצר את הארכת התקופות, לבקשת זוכה, אם סבר שהחייב יכול לשלם את החוב במלואו, או שהחייב מנצל את ההליך לרעה – כגון לצורך הברחת נכסים בתקופה זו. מקרה אפשרי נוסף לקיצור הוא כשהחייב והזוכה הסכימו על הסדר מיטיב יותר עבור החייב אחרי חקיקת חוק זה ולפני פתיחת התיק בהוצאה לפועל, והחייב לא עמד בתשלומים שנקבעו.

בנוסף, ההצעה מבקשת לקבוע הסדר מיוחד לתשלום החוב בתשלומים ביחס לחובות שגובהם עד 50 אלף שקל. זאת מכיוון שלפי נתוני רשות האכיפה והגבייה, 89% מהתיקים שנפתחו בהוצאה לפועל במשך 15 החודשים האחרונים היו בשיעור של עד 50 אלף שקל. החייב יידרש לשלם את חובו בתקופה של עד 18 חודשים לצד הנחות בתשלום ריבית על פריסת החוב לתשלומים. גם במקרה זה יש אפשרות לזוכה לפנות לרשם ולבקש להחריג את החייב אם הוא סבור כי הוא מנצל את ההליך לרעה.

תיקונים נוספים מאפשרים בין השאר סמכויות להארכה של פריסת חובות ולקביעת הגבלות על עיקול של רכוש ורכבים. בתקופה של שלושה חודשים ממועד פרסומו של החוק, לא יינקטו הליכי תפיסה של רכבים. לא ניתן יהיה לנקוט הליך מסוג עיקול מיטלטלין אלא אם חלפו שישה חודשים ממועד המצאת האזהרה, ורק אם החוב בתיק עולה על 2,500 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"