לקראת גל שני? 115 חולי קורונה חדשים אתמול, 98 חולים בירושלים בשלושה ימים

בעקבות העלייה בתחלואה: משרד הבריאות דורש לעצור הלימודים בכיתות ז'-יב' לאחר שהתגלה כי מוקד ההדבקה הדומיננטי הוא בתי הספר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתמגנים מפני וירוס קורונה בתל אביב, במארס
שגרת קורונה בתל אביב. האם ייעשה שימוש באמצעי מעקב נוספים? (למצולמות אין קשר לכתבה)צילום: עופר וקנין

עלייה מדאיגה במקרי הקורונה החדשים בישראל: נכון לשעה 19:20, 101 חולים חדשים התגלו מהבוקר מתוך 1,403 בדיקות, כלומר 7.2% מסך כל הבדיקות נמצאו חיוביות. מספר הבדיקות הנמוך, שצפוי להתעדכן כלפי מעלה, נובע מהחג שבו מספר הפונים נמוך. מספר החולים הפעילים בישראל הוא 1,927, עלייה של 85 לעומת אתמול.

נתונים נוספים שמפרסם הערב משרד הבריאות: מרבית החולים שנוספו בשלושת הימים האחרונים הם מירושלים - 98 חולים חדשים. בתל אביב נוספו 10 חולים בשלושת הימים האחרונים, בחולון 6 חולים ובפתח תקוה 5 חולים. 8 חולים נוספו בחורה בשלושת הימים האחרונים, 5 בבני ברק.

אתמול אובחנו 78 חולי קורונה חדשים מתוך 5,200 בדיקות שבוצעו. החולים מפוזרים בכל הארץ ואינם שייכים לצבירי הדבקה בודדים, וב-31 בתי ספר בישראל כבר התגלו מקרי קורונה. זו עלייה משמעותית במספר החולים המאומתים לעומת הימים האחרונים ועוד יותר לעומת התקופה שקדמה להם.

בעקבות העלייה בתחלואה, דורשים במשרד הבריאות לעצור את הלימודים בכיתות ז'-יב' ולשוב ללימוד מרחוק. שר הבריאות החדש, יולי אדלשטיין, תומך בדרישה ובמשרד החינוך בוחנים את הנושא. החלטה בעניין צפויה להתקבל במוצאי שבת בפגישה שבה צפוי להשתתף גם ראש הממשלה נתניהו.

מאז אמצע מאי נע מספר החולים המאומתים החדשים ביום בין 5 ל-29 ולא עבר בשום שלב את המספר 30 חולים חדשים ליום. לפני שלושה ימים זוהתה עלייה במספר החולים החדשים ואובחנו 46 חולים חדשים, ושלשום אובחנו 39. אתמול המספר כבר היה גבוה בהרבה - 78. המספרים הללו משקפים גם אחוז גבוה יותר של חולים מאומתים מסך כל הבדיקות: 5.5% היום, 1.6% אתמול, 0.7% ביומיים שקדמו, לעומת 0.5%-0.3% בימים הקודמים.

לא פחות מדאיג לגלות כי החולים החדשים מפוזרים בכל הארץ, ואינם חלק מצבירי הדבקה אחדים. מוקד ההדבקה הדומיננטי הוא בתי הספר: אתמול התגלו מקרי קורונה ב-9 בתי ספר נוספים, ומספר בתי הספר שהתגלתה בהם המחלה כבר עומד על 31 בתי ספר ברחבי הארץ. בסך הכל, יש היום 60 חולי קורונה שמשויכים לבתי ספר, מורים ותלמידים. לפי נתוני משרד החינוך, מספר המורים שחלו בקורונה עלה ל-24 (כולל 4 סייעות) ואילו מספר התלמידים החולים עלה ל-36. ביומיים האחרונים נסגרו שבעה בתי ספר וגני ילדים נוספים ברחבי הארץ, מחשש להתפרצות קורונה, וכיום שבעה בתי ספר סגורים, וכן עשרה גני ילדים.

בתי הספר נפתחו ב-3 במאי עבור תלמידי כיתות א' עד ג' וי"א-י"ב, והלימודים בהם התקיימו בקבוצות קטנות במתכונת הקפסולות, שצמצמה את רמת החשיפה של המורים והתלמידים אחד לשני. ואולם, ב-17 במאי, שיטת הקפסולות בוטלה עבור כל התלמידים כדי לפתוח את הלימודים לכל שכבות הגיל, ומערכת החינוך חזרה לשגרה כמעט מלאה - בכיתות צפופות של עד 40 תלמידים, כמעט ללא אמצעי מיגון פרט למסכות עבור צוותי ההוראה, ותלמידים מכיתה ד'. בשבוע שעבר התלמידים במוסדות החינוך אף הורשו לשבת בכיתות בלי מסכות בגלל השרב.

המוקד הגדול ביותר הוא בית הספר הגימנסיה העברית בירושלים, בו התגלו עד כה 19 חולי קורונה בקרב מורים ותלמידים. בנוסף, התגלו מקרים בבתי ספר ברחובות, שבה מוקד ההדבקה העיקרי היה בית הספר נבון שנסגר כתוצאה מהידבקות של תלמידים ומורים בנגיף, שהתפרצה גם במוסדות נוספים בעיר. בנוסף, בתל אביב התגלו עד היום חמישה חולי קורונה בחמישה מוסדות חינוך בעיר, וכן במוסדות נוספים בירושלים, בית שמש, בני ברק, ראשון לציון, כסייפה, בת ים, רמלה, צופית ואור יהודה.

לפי נתוני משרד החינוך, עד למועד בו הוחלט להשבית את מערכת החינוך ב-15 במארס לא דווח על אף מורה או גננת שחלו בקורונה בבתי הספר ומספר התלמידים שנדבקו בנגיף הסתכם ב-15 בלבד. כיום, מספר התלמידים והמורים שנבדקו בנגיף בשבועיים האחרונים בלבד מסתכם בכ-60.

גורם נוסף שמעורר דאגה בקרב משרדי הממשלה הוא שלפי הערכות, רוב התלמידים והמורים שחלו בקורונה, נדבקו בנגיף עוד במהלך התקופה שבה בתי הספר פעלו במתכונת מצומצמת במסגרת שיטת הקפסולות, כשרק תלמידי הגנים וכיתות א'-ג' חזרו ללימודים בקבוצות קטנות. גם בשיטה זו, שהחזיקה מעמד כשבועיים בלבד, התגלו בעיות והמורים והגננות נדרשו להיחשף לתלמידים בכמה קבוצות.

ב-17 במאי, בעקבות לחצי משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי להחזיר את המשק לפעילות רגילה, החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחזיר בבת אחת את כל מערכת החינוך לשגרה מלאה, בכיתות של עד 40 תלמידים ובצפיפות שאינה מאפשרת שמירת מרחק, בתמיכת משרדי החינוך והבריאות. כך למעשה, בתי הספר היו היחידים שחזרו לפעילות כמעט מלאה, כאשר הנחיות משרד החינוך הנוגעות לפתיחת בתי עסק למשל, לא חלות עליהם.

כתוצאה מההחלטה, משרד החינוך חייב את כל המורים לחזור לעבודה, כולל מורים בקבוצות סיכון, תחת איומים בניכוי שכר למורים שהיעדרותם לא תהיה מוצדקת. ההחלטה התקבלה על רקע ביקורת של מנהלים ומורים שהזהירו מתחלואה בבתי הספר, ובניגוד לאופן שבו חזרו לפעילות מערכות חינוך אחרות בעולם - שהקפידו על לימודים בקבוצות קטנות, הפרדה בין התלמידים או בדיקות חום יומיות.

יו"ר ההסתדרות הרפואית: ללמוד ולעבוד מהבית

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, קורא למשרד הבריאות ולציבור הרחב להתייחס במלוא הרצינות לנתונים המדאיגים שהתפרסמו היום.

"התרעתי בשבועות האחרונים מפני עלייה צפויה בשיעור התחלואה מקורונה אם החזרה לשגרה לא תלווה בזהירות הנדרשת ואם לא ייערכו הרבה יותר בדיקות יזומות ומדגמיות לזיהוי הנגיף. לצערי הנתונים מהיממה האחרונה מאששים את הדאגה, ואסור לנו להיות אדישים מולם".

עוד מסר פרופ' חגי: "החזרת הפעילות של המשק חשובה מאוד לחוסנה של הכלכלה והחברה הישראלית בעת הזו, אולם יש לעשות זאת תוך הקפדה יתרה על כללי הריחוק החברתי ועל עטיית מסכות, תוך הימנעות מהתקהלויות".

פרופ' חגי קורא למשרד הבריאות לבחון מחדש את פעילות הלימודים בשכבות הבוגרות בבתי הספר ובאקדמיה וכן את החידוש הצפוי של פעילות החוגים ותנועות הנוער. לדבריו, "מי שיכול ללמוד ולעבוד מהבית, רצוי שימשיך לעשות זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?